Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49

    Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι με το Typhoon

    Hταν κάπου στο τελευταιο δεκαημερο του Σεπτεμβρη που εβαλα τον χαρτη κατω και μετα απο δυο απανωτες ακυρωσεις ενος ταξιδιου Πατρα-Λουτρακι -Αθηνα οφειλωμενες σε μηχανικες βλεβες της τελευταιας στιγμης,αποφασισα να ανεβασω τον πηχη κατακορυφα και να διευρινω το δρομολογιο,ετσι βγαζοντας ενα προχειρο πλανο θα εκανα μια σειρα απο διανυκτερευσεις ξεκινωντας απο Πατρα σε διαφορες πολεις,το ζητουμενο ηταν να κινηθω οσο το δυνατον μεσα σε αυτο που ειχα ορισει ως εμβελεια του μηχανακιου μου μη κανοντας πανω απο 300χλμ την ημερα.Ετσι αφου επισκεφθηκα την ασφαλιστρια μου βαζοντας οδικη βοηθεια στον "Τυφωνα" εκανα τους απαραιτητους ελενχους στο μηχανακι ,ετοιμασα τις αποσκευες μου οι οποιες περιελαμβαναν και καυσιμο γιατι δεν ηξερα αν θα ειχα προβλημα στον δρομο με την αυτονομια μου,και ξεκινησα με τους πιο πολλους οι αληθεια ειναι να μην πονταρουν υπερ μου!Ας ειναι σκεφτηκα,και εμενα αν μου ελεγε καποιος οτι θα κανει καιτ τετοιο με ενα scooter αεροψυκτο των 125 κυβικων καπως ετσι θα αντιδρουσα,ο καιρος θα ηταν ηδη συννεφιασμενος για τις επομενες μερες και με λιγη τυχη θα απεφευγα την βροχη κατι που και εγινε τελικα καθως δεν εφαγα παρα μερικες ψιχαλες.Κατα αρχην να ζητησω συγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων μιας και προερχονται απο μια παλια φηφιακη,επισης δεν υπαρχουν καθολου φωτο απο το κοματι Πατρα-Γιαννενα μιας και δεν ηθελα να χανω χρονο λογω του αστατου καιρου,αλλα και γιατι το εχω κανει τοσες πολλες φορες ειδικα το Πατρα-Αρτα που δεν μου φιανοταν κατι ιδαιτερο παροτι ειχε πολλα ομορφα τοπια.
    Θα αντεχε ενας κινητηρας 9 ιππων ενα ταξιδι 1300 χιλιομετρων σε επαρχιακο δικτυο με συνολικο φορτιο 140 κιλα(αναβατης 118κιλα και αποσκευες περιπου 20κιλα) ?Για να δουμε στην συνεχεια..


    Δευτερα 25/09 ΠΑΤΡΑ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Στις 8.20 το πρωι μπαινω ηδη στην εισοδο του Γλαυκου της περιμετρικης Πατρων ετσι ωστε να να περασω γρηγορα στην Στερεα Ελλαδα με την γεφυρα οσον αφορα τον ρουχιμσο φορουσα ενα ζευγαρι χειμερινα γαντια γενικης χρησης ενα μπουφαν του σκι κρανος φυσικα και τζιν στο επομενο ταξιδι ελπιζω να μαι καλυτερα εξοπλισμενος.
    Μερικες ψιχαλες αρχιζουν να πεφτουν ηδη μετα απο καμια ωρα ταξιδιου οταν ημουν καπου μετα το μεσολογγι το ιδιο σκηνικο θα συνεχιστει μονο για λιγα λεπτα ακομη.Τα συναισθηματα αναμεικτα ενθουσιασμος αλλα και αβεβαιαοτητα για το τι θα συναντησω,γνωριμα ομως συναισθηματα που τα εχω καθε φορα που τομαω κατι καινουργιο οποτε συνεχιζουμε κανονικα.
    1ος ανεφοδιασμος σε ενα πρατηριο λιγα χιλιμετρα πριν το Αγρινιο,ειχα αρχισει να κουραζομαι πιασιμο στην μεση και στα ποδια,στη πορεια οωμς συνηθισα καθως αλλαζα και θεσεις πανω στο μηχανακι πατωντας στα μαρσπιες του συνεπιβατη και σκυβοντας ελαφρως προς τα μπρος.
    Συνεχιζω και το ιδο σκηνικο με τις ψιχλαες επαναλαμβανεται αρκετες φορες ελπιζωντας να μην φαω καμια μπορα,περναω την Αμφιλοχια και το ξακουστο για της στροφες του Μακρυνορος και φθανω σητν Αρτα οπου κανω την πρωτη μου κανονικη σταση για ξεκουραση κατω απο το Γεφυρι θυμουμενος μια παλια αγαπημενη προ 15 ετιας ημουν νιος και γερασα...
    Αφηνω πισω μας την βρεγμενη η Αρτα και ελπιζοντας να μην βρω και μπροστα μου βροχη σταματω στην Φιλλιπιαδα για τον 2ο ανεφοδιασμο,και παο κει βουρ για τα Γιαννενα.
    Στις 13.30 ειμαι πια στα Γιαννενα και αφου κοβω μερικες βολτες μεσα στην πολη σταματω σε ενα πιταδικο να φαω εχω κανει πια 5 ωρες ταξιδιου και ειμαι αρκετα κουρασμενος,στην συνεχεια θα βρω το παιδι που ειχα κανονισει να με φιλοξενησει μεσω couchsurfing με το οποιο ειχαμε εναν φανταστικο περιπατο στην πολη και το καστρο και το βραδυ εξοδο για κρασια με την υπεροχη παρεα του,την επομενη με περιμενε το πιο δυσκολο κομματι που ηταν το Ιωαννινα -Λαμια μεσω Καταρας.

    Τριτη 26/09 ΙΩΑΝΝΙΝΑ-ΛΑΜΙΑ
    Αναχωρηση 9.30 περιπου απο τα Γιαννενα και αφου πηρα τον δορμο λαθος πηγαινοντας για ητν εισοδο προς εγναντια γυιριζω πισω περναω παλι μεσα παο τα Γιαννενα και κατευθυνομαι προς Περαμα περνωντας απο την απεναντι πλευρα της λιμνης πια για ναα ρχισω να ανεβαινω το Μητσικελλι.Ο καιρος εξακολουθει να ναι συννεφιασμενος και εγω εχω αγνοια για το τι θα συναντησω δεν ειχα περασει ξανα παο κει και νομιζα οτι προκειται για κανονικο δρομο μαλλον εκανα λαθος...Στην πορεια συναντω ομιχλη ψιχαλες για ακρετη ωρα και η θερμοκρασια πεφτει αισθητα,θυμαμαι χαρκατηριστικα ενα κοματι ευτηχως μικρο με πολυ εντοχη ομιχλη που ειχα ριξει την ταχυτητα στα 30! η ορατοτητα ηταν απιστευτα περιορισμενη,καποια στιγμη πεφτει μια ταμπελα στην αντιληψη μου, που ελεγε κατι σαν "οδηγοι εισερχεστε με δικη σας ευθυνη" μου εμοιαζε με τις περιβοητες ταμπελες στις αμερικανικες ταινιες που ειχαν αναλογο περιεχομενο.Τοπια απιστευτης ομορφια εναλλασονταν το ενα μετα το αλλο.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11084.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kapetanios; 05/10/2017 στις 17:35.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Παιρνωντας απο το Μετσοβο και κανοντας την δευτερη σταση για ανεφοδιασμο (η πρωτη ειχε γινει καθως εφευγα απο τα Γιαννενα ) στο χωριο Κορυδαλλος συνεχιζω μεσα σε καταπρασινα τοπια τωρα πια ο δρομος εχει φτιαξει μιας και προηγουμενως ειχα συναντισει σπασμενη και προχειρα επιδιορθωμενη ασφλατο αγρια μοσχαρια να περπατουν μεσα στον δρομο και να περνας απο διπλα τους αναγκαστηκα και γενικως καταστασεις που τωρα πια μου φαινονται απο αστειες εως τιποτα ιδιαιτερο οταν τις βιωνα ομως δεν μου ηταν και ιδιαιτερα ευχαριστες....
    Μετα σπο 3 και μησι ωρες φτανω λιγο εξω απο την Καλαμπακα οπου και βγηκε η δευτερη φωτογραφια,φτανω και περναω ην Καλαμπακα στην συνεχεια συνεχιζω για Τρικαλα ,Καρδιστα χωρις κατι αξισημειωτο στην διαδρομη,παρα μονο αρκετα μεγαλη προσοχη εξαιτιας των προσπερασεων απο τα φορτηγα και τα πουλμαν,βλεπετε κινιομουν μαξιμουμ με 80 χιλιομετρα!το συνηθες ηταν γυρω στα 70-75
    Συνεχιζω και καπου στα τρικαλα ξαναβαζω βενζινη φθανω στην Λαμια στις 15.40 εκεινη την μερα μετα απο περιπου 6 ωρες ταξιδιου εχω κανει 620 χιλιομετρα απο την στιγμη που ξεκινησα απο την Πατρα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11089.jpg‎  

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Στην Λαμια θα συναντησω εναν υπεροχο ο οποιος μεσω couch surfing παλι ειχε κανονιστει να με φιλοξενησει κανοντας με να νιωθω απιστευτα ανετα στο σπιτι του,αφου τακτοποιηθηκα και φαγαμε ενα υπεροχο σπιτικο φαγητο (μετα απο μια τοσο κουραστικη μερα ηταν η καλυτερη ανταμοιβη).Θα κανουμε μια βολτα στην Λαμια και θα καταληξουμε για καφε σε ενα μαγαζι αφου πρωτα αγορασα αδιαβροχα μιας και ειχα μονο ενα jacket ο καιρος ομως αγριευε και δεν με επαιρνε να συνεχισω να φλερταρω με την πιθανοτητα να γινω παπι!Πραγματικα ο οικοδεσποτης μου περα απο πολυ φιλοξενος πρεπει να εχει πολυ υπομονη αφου απαντουσε αδιαμαρτυρητα ολες της ερωτησεις μου σχετικα με τα ταξιδια με μηχανη!

    Η επομενη φωτο ειναι απο τον Δομοκο θα ηταν πιο σωστο να χε τοποθετηθει νωριτερα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11092.jpg‎  

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Αυριο η συνεχεια με το Λαμια-Αθηνα ,Αθηνα-Τριπολη και Τριπολη-Πατρα

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    ΤΕΤΑΡΤΗ 27/09 ΛΑΜΙΑ-ΑΘΗΝΑ
    Ξεκιναω καπου γυρω στις 09.00 αοι την Λαμια,ο καιρος ειναι καλος,προς στιγμην χανομαι μεσα σητν πολη ωσπου να βρω την Αθηνων και να την παρω ευθεια ωστε να με οδηγησει στον Μπραλο μεσω Δαμαστας οπου σοτν χαρακτηριστικο πλατανο πρεπει να κανεις δεξια και να αρχισεις την αναβαση,πισω αφηνω την Λαμια του Αρη του Βελουχιωτη ,και αναλογιζομαι τι σπουδαιο ρολο ειχαν παιξει ολα αυτα τα μεηρ στον εμφυλιο, κατευθυνομαι Νοτια πια,ο Μπραλος ειναι περιπατος μπροστα στην καταρα και διαδρομες με πολυ πρασινο αρκετες στροφες και θεα τον καμπο ειναι το κυριο χαρακτηριστικο αυτου του κοματιου
    Στην επομενη φωτο εχουμε στο βσθος την Λαμια και ειναι τραβηγμενη στα πρωτα χιλιομετρα της αναβασης του Μπραλου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11096.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kapetanios; 05/10/2017 στις 17:35. Αιτία: εγινε λαΘΟς

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    επειτα η διαδρομη ειναι αρκετα ομορφη στον δρομο ο καιρος αλλαζει και θα συναντησω παλι καποιες ψιχαλες,υπαρχουν κοματια που ειναι απλα ευθειες και απλα μαζευεις χιλιομετρα αφου φουλαρισα βγαινοντας απο την Λαμια σταματησα ξανα στην Αλιαρτο ( καπου κει αν θυμαμαι καπου κει πρεπει να κανα και τον δευτερρο ανεφοδιασμο γενικα προσπαθουσα να μην υπερβαινω πολυ τα 100 χιλιομετρα που ειχα βαλει σαν οριο για τον καθε ανεφοδιασμο αφου η αυτονομια μου δεν πρεπει να ξεπερνα τα 140χλμ) για να φαω και να πιω κατι εκατσα συνολικα γυρω στα 30 λεπτα και οταν ειχα παει η ωρα περιπου 12.00 ξεκινησα ξανα για Αθηνα
    Η επομενη φωτο ειναι τραβηγμενη καπου μετα στην Θηβα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11099.jpg‎  

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Ξανα βουνα καθως πια παλησιαζουμε για να φτασουμε οτν προορισμο της ημερας και παλι ψιχαλες παρατεταμενες πια και σωσοτυ ορεινο στορφιλικι τωρα το ενα παο το βουνα πρεπει να ταν το Ορος Πατερας απ οτι ειδα στον χαρτη να σημειωσω εδω οτι πηρα ξανα τον παλιο δορμο απο Θηβα για Ελευσινα ειχα ετσι την δυνατοτητα να σταματαω για φωτο και ανεφοδιασμο οπου πειλεγω και να απολαμβανω το τα υπεροχα φυσικα τοπια που ξεδιππωνονταν γυρω μου,επισης δεν ητνα αναγκη να κουραζω το μηχανακια κινουμενος κοτνα στα ορια του κινητηρα του.
    Περνω καπου εξω απο τα Βιλια ,Μανδρα ,Ελευσινα Ασπροπυργος και τελινα φτανουμεεε!!εχω αρχισει και μπαινω στην Αθηνα μπροστα μου η Ακροπολη και σε ενα φαναρι ανοιγω το μπουφαν εχοντας σκασει κυριολεκτικα απο την ζεστη και παταω τα γαντια μου σε ενα σκαο που εχω στην ποδια του μηχανακιου,το πσιτι της φιλης μους που θα με φιλοξενουσε ειναι στο Γκυζη πολυ κοντα στην Αλεξανδρας την περιοχη την ξερω ασφου εχω ερθει πολλες φορες αλλα πρωτη φορα με μηχανακι ρωταω γενικα και στις 14.00 ειμαι κατω παο το σπιτι!!Πανω με πειρμενει η Ντινα,σπιτικο φαγητο ξεκουραση και απογευματινη βολτα στην συνεχεια στο κεντρο με το μηχανακι!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Αφιξη στην Αθηνα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11100.jpg‎  

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Ολα ομως τα ομορφα πραγματα τελειωνουν και και μετα απο δυο διανυκτερευσεις θα πρεπει να φυγω για να συνεχισω για Τριπολη η επομενη φωτο ειναι απο το τελευταιο βραδυ στην Αθηνα και εχει τραβηχτει στον πεζοδορμο του Θησειου,ειναι ψιλο οτι να ναι η φωτο εδω που τα λεμε αλλα κεινη την ωρα οτι μπορουσαμε τραβαγαμε!!Δεν βαριεσαι!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    εδω η φωτο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11105.jpg‎  

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Μονο που εχει γινει ενα τραγικο λαθος με τις ημερομηνιες εχω βαλει τις ημερομηνιες αυτης της βδομαδας ενω το ταξιδι εγινε την προηγουμενη, ετσι ειναι ΙΩΑΝΝΙΝΑ 25/10 ΛΑΜΙΑ 26/10 ΑΘΗΝΑ 27/-28/10 το διορθωνω αμεσα

  12. #12
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapetanios Προβολή μηνύματος
    Μονο που εχει γινει ενα τραγικο λαθος με τις ημερομηνιες εχω βαλει τις ημερομηνιες αυτης της βδομαδας ενω το ταξιδι εγινε την προηγουμενη, ετσι ειναι ΙΩΑΝΝΙΝΑ 25/10 ΛΑΜΙΑ 26/10 ΑΘΗΝΑ 27/-28/10 το διορθωνω αμεσα
    Όλα ωραία μάστορα, και μπράβο για την αντοχή και το κουράγιο ....Μόνο που έχουμε ακόμα αρχές Οκτώβρη ...
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    για αυτο δεν τα μπορω εγω αυτα τα FORUM καταλαβες ?αρχες σεπτεβρη ηθελα να γραψω κατσε να ξαναδιορθωσω παλι σε ευχαριστω

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/09 AΘΗΝΑ-ΤΡΙΠΟΛΗ
    6.45 το πρωι φευγω εχω ηδη φορτωσει τον τυφωνα και φευγω πια βαζω βενζινη στην Αλεξανδρας και εχοντας διανυσει λιγο παραπανω απο 900χλμ απο την ωρα που εφυγα απο την Πατρα την κανω για Τριπολη παια απο τον παλιο ξημερωνει σιγα σιγα στον δρομο,παντα μου αρεσε αυτο οταν ταξιδευα.
    Μετα απο απιστευτη κινηση στον Ασπροπυργο,φτανω στα διοδια της Ελευσινας οπου και βγαινω απο το πλαι των διοδιων ωστε να παρω τον παλιο.
    Φωτο τραβηγμενη λιγο πριν την Νεα Περαμο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11111.jpg‎  

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    49
    Συνεχιζω σε μια διαδρομη που ναι μεν κινεισαι σε πολυ μικρες ταχυτητες αλλα το αποτελεσμα σε αποζημιωνει με το παραπανω βραχοι,παραλιες,μερη που τοσα χρονια περνας ακριβως απο πανω τους στον δρομο για Αθηνα και που αγνοεις.Περνω μια σειρα απο μερη και καπου κει μετα την Κορινθο το χανω και αντι να στριψω για Χιλιομοδι ωστε να συνεχισω στον παλιο τραβαω ευθεια και πλεον δεν εχω αλλη επιλογη απο το να μπω στον καινουργιο ετσι μετα την Κορινθο συνεχιζω απο εθνικη διαγραφοντας τα πιο βαρετα χιλιομετρα της ζωης μου πια
    φωτο πριν τον βραχο της Αρχαιας Κορινθου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SDC11114.jpg‎  

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το μεγάλο ταξίδι με 885TIGER
    από magi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 11:39
  2. το πρωτο μου "ταξιδι"
    από georgezzr600 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2014, 22:26
  3. Το πρώτο μου κράνος!
    από carjunkie στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 23:28
  4. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 16:33
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF