Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Προβλημα με τροφοδοσια καρμπυρατερ στα χαμηλα

  1. #16
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Ναι,το εχω ρυθμισει και οπως λεει το μανουαλι αλλα και δυναμικα,δλδ ενω λειτουργει το μοτερ,καμια διαφορα,τουλαχιστον οχι στο κομματι που εχω το προβλημα.
    Τα εχω ψαξει ολα και ολα ειναι εντος στις μετρησεις, ματι,το κυκλωμα φορτισης,πρωτευουσες και δευτερευουσες αντιστασεις πολλαπλασιαστων,μπουζοκαλωδια,μπουζοπιπες,μπουζι.
    Το μονο που δεν εχω αλλαξει και δεν μπορω να τσεκαρω ειναι η ηλεκτρονικη,αν και στελνει σωστο ρευμα στους πολλαπλασιαστες.
    Αν με ρωτουσες πριν λιγους μηνες θα σου ελεγα κι εγω οτι μπορει να ειναι ηλεκτρικο το προβλημα,αλλα απο τη στιγμη που οταν κανω το μειγμα πιο πλουσιο και λειτουργει αψογα,εχω αρχισει να το αποκλειω σιγα σιγα.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  2. #17
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Καπου απο τη μερια της εισαγωγης υπαρχουν καποιες τρυπες τα λεγομενα airjets η airbleeds...καθαρισε τα με πιεση αερα και καποιο καθαριστικο αδρανες

    Επισης οπως σου ειπα, αν υπαρχουν αναπνοες φροντισε να πηγαινουν εκτος φιλτροκουτιου, να μην ειναι τσακισμενες και να ειναι και στα καρμπς ολα καθαρα

  3. #18
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Ναι εχει δυο εισοδους σε καθε καρμπ,μια για το πιλοτικο κυκλωμα με βιδωτο ζιγκλερ και μια για το κεντρικο ζιγκερ που ειναι φιξ.
    Εχουν καθαριστει με διαφορα καθαριστικα και εννοειται με κομπρεσερ αερα.Επισης εχω βεβαιωθει οτι τα καθαριστικα αλλα και ο αερας (οπτικα και με τη αισθηση) βγαινουν απο κει που πρεπει να βγουν και με την ιδια πιεση.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Εχεις δοκιμασει με 1/4 πιο κλειστες βιδες;
    Επισης το προβλημα που αναφερεις υπηρχε παντα η το επαυε τελευταια;

  5. #20
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Καλημερες!
    Ναι εχω δοκιμασει,ακομα και σε εναν κυλινδρο να γυρισω την βιδα κατω απο 2 στροφες ή ακομα και 2,αρχιζει και τρεμοπαιζει το ρελαντι κα πεφτουν οι στροφες.
    Εντομεταξυ και με τα δυο σετ καρμπ που εχω,παντα οι μεσα κυλινδροι θελουν πιο πολλες στροφες εξω την βιδα μειγματος.
    Το εχω σχεδον 10 χρονια,το πηρα μεταχειρισμενο και ηταν η πρωτη μου μηχανη,δεν ηξερα και πολλα.
    Το εκανε ομως απο την αρχη και το συνειδητοποίησα οταν αρχισα να μαθαινω το μηχανακι και οταν ειδα το ιδιο μηχανακι διπλα μου στην πολη να πηγαινει με χαμηλες στροφες και χωρις ο τυπος να σκιζετε και να πατιναρει τον συμπλεκτη οπως κανω εγω για να μετριασω τα κομπιασματα και εννοειται οταν αρχισα να ρωταω ιδιοκτητες του ιδιου μοντελου.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εχουν τα καρμπυρατερ σου κυκλωμα acv?
    Πχ:
    https://motofaction.org/motorcycles/...0-cx650-gl650/
    Ειχα αντιστοιχα θεματα στο 950 και οταν παρεκαμψα το κυκλωμα αυτο βρηκα την υγειά μου. Ακομα και να φαινονται οπτικα ενταξει ειναι πιθανο να μη δουλευουν σωστα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #22
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Οχι Drbig,δεν εχω τετοιο κυκλωμα,μαλλον ευτυχως!
    Εκανα σημερα το εξης πειραμα,γυρισα τον γενικο διακοπτη στο On για να γεμισουν τα μπολ και να δουλεψει η τρομπα και πριν βαλω μπρος εκλεισα το ρακορ παροχης βενζινης στο τεποζιτο,το αφησα να δουλεψει ρελαντι και οταν σιγα σιγα επεφτε η σταθμη στα φλοτερ, το φαινομενο του πλουσιου μειγματος στις μικρες γκαζιες εφευγε,σχεδον εξαφανιζοτανε...
    Το θεμα ειναι οτι αμα ριξω τα φλοτερ κατα 0,5-1 χιλιοστο(λιγοτερη ποσοτητα βενζινης μεσα),δεν θα δουλευει καλα στα αποτομα ανοιγματα ή θα πρεπει να ψαχτω πλεον και με κεντρικα ζιγκλερ κτλ.
    Μου κανει εντυπωση γιατι σχεδον ολοι οι ιδιοκτητες του ιδιου μοντελου απο Αγγλια και Γαλλια μερια,με φιλτρα και εξατμισεις "φωναζουν" οτι δεν εχουν αλλαξει ζιγκλερ και ουτε πρεπει να πειραχτουν.Μονο αυτοι που εχουν βαλει pods εχουν πειραξει ζιγκλερ και βελονες.Αλλα κλιματα βεβαια αλλα....
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    Οχι Drbig,δεν εχω τετοιο κυκλωμα,μαλλον ευτυχως!
    Εκανα σημερα το εξης πειραμα,γυρισα τον γενικο διακοπτη στο On για να γεμισουν τα μπολ και να δουλεψει η τρομπα και πριν βαλω μπρος εκλεισα το ρακορ παροχης βενζινης στο τεποζιτο,το αφησα να δουλεψει ρελαντι και οταν σιγα σιγα επεφτε η σταθμη στα φλοτερ, το φαινομενο του πλουσιου μειγματος στις μικρες γκαζιες εφευγε,σχεδον εξαφανιζοτανε...
    Το θεμα ειναι οτι αμα ριξω τα φλοτερ κατα 0,5-1 χιλιοστο(λιγοτερη ποσοτητα βενζινης μεσα),δεν θα δουλευει καλα στα αποτομα ανοιγματα ή θα πρεπει να ψαχτω πλεον και με κεντρικα ζιγκλερ κτλ.
    Μου κανει εντυπωση γιατι σχεδον ολοι οι ιδιοκτητες του ιδιου μοντελου απο Αγγλια και Γαλλια μερια,με φιλτρα και εξατμισεις "φωναζουν" οτι δεν εχουν αλλαξει ζιγκλερ και ουτε πρεπει να πειραχτουν.Μονο αυτοι που εχουν βαλει pods εχουν πειραξει ζιγκλερ και βελονες.Αλλα κλιματα βεβαια αλλα....
    Το ανοιγμα στο σνορκελ εισαγωγης υπαγορευει το μεγεθος ζιγκλερ ανεξαρτητως φιλτρου. Επισης, στα καρμπυρατερατα σπανια χρειαζεται αλλαγη ζιγκλερ με εξατμιση.

    Αλλαζουν τα ζιγκλερ αερα στα καρμπυρατερ? Εχουν καθαριστει?
    Ειναι βεβαιο πως οι βελονες ειναι μαμισιες?
    Εχουν συγχρονιστει τα καρμπυρατερ?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    Να ρωτησω και εγω κατι ασχετο; τα καρμπ τα εχεις συγχρονισει;

  10. #25
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Τα μονο ζιγκλερ αερα που εχει που μπορουν να αλλαχτουν και καλα,ειναι για το πιλοτικο κυκλωμα,ειναι μαμα και πεντακαθαρα.
    Ναι οι βελονες ειναι μαμα,με κωδικους πανω.

    Ναι Χρηστο,μετα απο καθε τι που αλλαζω ή ρυθμιζω, συγχρονιζω παλι τις πεταλουδες.

    Να αναφερω επισης οτι τα"κομπιασματα" αυτα,τα εκανε και οταν ειχα μαμα φιλτρο και εξατμιση.
    Τελευταία τροποποίηση από mars696; 28/05/2018 στις 12:51.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δοκιμασε να δεις πως παιζει με μιση η μια θεση φτωχοτερες βελονες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #27
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Mars, αυτο το φαινομενο που λες το εκανε παντα, η παρουσιαστηκε ξαφνικα;

  13. #28
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Εχω παιξει με βελονες Drbig,δεν αλλαζει τπτ στις στροφες που εχω το θεμα.
    Πανο το εκανε απο παντα,οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με την μηχανη αυτη.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    https://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?t=12949

    https://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?t=21048

    Αν και είπατε ότι δεν φταίει το τελικό και επειδή έχουμε αποκλείσει όλα τ'άλλα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 28/05/2018 στις 14:47.

  15. #30
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Γενικα καλο ειναι με το στοκ σεταπ των καρμπ να υπαρχουν και ολα τα υπολοιπα περιφεριακα σε στοκ μορφη. Εξατμισεις/φιλτρα κλπ μονο κακο κανουν στο τζετινγκ αμ ειναι εργοστασιακο... Γενικα καλωσηρθες στον κοσμο των καρμπς. Απο το εργοστασιο τα περισσοτερα μηχανακια εχουν μια μετρια προς κακη ρυθμιση και παρουσιαζουν τις παραξενες συμπεριφορες που περιγραφεις. Οποτε χωρις σοβαρη δουλεια δυσκολα θα φτιαξεις το προβλημα που λες. Η λυση ειναι τζεταρισμα μενχρηση wideband ωστε να ξερεις ακριβως τι παιζει, ειτε με στοκ κουτι και φιλτρο, ειτε με καποιο πιο ελευθερο φιλτρο. Σε καθε περιπτωση το τζετινγκ ομως θα πρεπει να ταιριαζει με τα περιφεριακα, και να βρεθει με σωστο τροπο και οχι με ματια, αφτια και λοιπους γκουρου που θα βαλουν τα χερακια τους και θα το παιζουν μαστορατζες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρόβλημα με τροφοδοσία
    από xtasi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2011, 17:37
  2. προβλημα με τροφοδοσια καυσιμου...
    από ftsmf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2011, 13:08
  3. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 11:36
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 05:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 11:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF