Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Προβλημα με τροφοδοσια καρμπυρατερ στα χαμηλα

  1. #1
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558

    Προβλημα με τροφοδοσια καρμπυρατερ στα χαμηλα

    Καλησπερα κυριοι!

    Μηχανη: yamapa fzs 600 του 01 (καρμπυρατερ),φιλτρο αερα k&n,εξατμιση akrapovic carbon κλασσικη,τωρινα jet μαμα.
    Αφου μετα απο αρκετα χρονια ψαξιματος,μαστορων(ματαια) ξοδεμα ακρετων χρηματων,πολυ προσωπικη εργασια στην τελικη κτλ. καταφερα και ελυσα ενα θεμα που ειχα με σκορτσαρισμα στα χαμηλα. Ηταν μια πολυ μικρη τρυπα σε ενα διαφραγμα η οποια εννοειται κανενας μαστορας δεν ειχε δει, αλλα ουτε κι εγω παραμονο οταν σε μια απελπιδα και χιλιοστη προσπαθεια σκεφτηκα να αφαιρεσω τα διαφραγματα απο τα slide, ετσι για το γαμωτο και μονο ετσι φανηκε το προβλημα. Μετα απο τοσα χρονια,μεσα σε βεβαιωσεις μαστορων οτι ετσι ειναι το μηχανακι και πρεπει να το συνηθισω, εεε ποτε δεν το συνηθισα και δικαιωθηκα, αλλο μηχανακι!

    Τωρα εχω να αντιμετοπισω ενα αλλο θεμα,που προυπηρχε και αυτο αλλα πιστευα οτι συνδιαζοταν με το παραπανω.
    Οταν το μοτερ ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας και πχ σταματησω σε ενα φαναρι,διασταυρωση κτλ και παω να ξεκινησω, στα χαμηλα ειναι πολυ πλουσιο,θελει παραπανω γκαζι.Επισης αν εκει που περιμενω ανοιγοκλεισω το γκαζι μεχρι πχ 3000 στρ/λ, οι στροφες πεφτουν κατω απο το ρελαντι και επανερχονται,δλδ πλουσιο.

    Το ρελαντι ειναι ρυθμισμενο σωστα στις 1200, οι πιλοτικες βιδες ειναι ρυθμισμενες στις 2.5 - 3 στροφες (2.5 λεει το μανουαλι),τα φλοτερ ειναι τσεκαρισμενα στο εργοστασιακο υψος,τα καρμπυρατερ ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ,φιλτρο αερα καθαρο,δεν παιρνει απο καπου αερα,το tps ειναι ρυθμισμενο τσεκαρισμενο και προληπτικα αλλαγμενο,βαλβιδες ρυθμισμενες πριν απο περιπου 15.000 χλμ

    Αν προσπαθησω να μειωσω στις στροφες στις βιδες του μειγματος,το μηχανακι το ακουω οτι αρχιζει και δεν λειτουργει καλα και στρωτα.
    Δεν θελω να περασω αλλα τοσα χρονια ψαχνοντας παλι για δαιμονες και φαντασματα,οποτε οποιος εχει καποια ιδεα , ευπροσδεκτη!
    ουφ...
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Ετσι οπως το περιγραφεις και μονο αλλαζεις προζιγκλερ ενα νουμερο μικροτερο και βλεπεις!

    Κατα τα αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν εισαι φτωχος ψηλα και στης μεσαιες σου?

    Και αν εχεις μαμα φιλτρο κανε μια δοκιμη πριν πειραξης το οτιδηποτε αλλο!

  3. #3
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Το μαμα φιλτρο δυστυχως δεν υπαρχει.
    Μικροτερο πιλοτικο ζιγλερ απο το μαμα???? δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια,γιατι παντα επαιρνα τα μαμα νουμερα σαν βαση.
    Τωρα στα ψηλομεσαια, η μονη σιγουρια που εχω ειναι για το πως νιωθω το μηχανακι και δεν εχει κανενα θεμα ουτε σε αποτομα ανοιγματα κτλ. επιφυλάσσομαι ομως.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Με την παραδοχη οτι βαλβιδες,μπουζι,καρμπιρατερ,ηλεκτρολογικα ειναι ολα ρυθμισμενα και καθαρα οπως λες!

    Τοτε αφου δεν ακουει απο την βιδα μιγματος του ρελαντι οταν της βιδωνωνης κατα 1/4 αλλα χειρωτερευει το επομενω βημα σου ειναι να της κρατησεις στης 2,5 με 3 στροφες και να βαλεις ενα νουμερο μικροτερο προζιγκλερ και βλεπεις οπως σου ειπα!

    Εγω προσωπικα θα εβγαζα το k/n απο πανο και θα εβαζα το μαμα και αν ντε και καλα ηθελα αλλο φιλτρο μονο bmc θα εβαζα το γιατι κανε ενα ψαξιμο ατο ιντερνετ και θα καταλαβεις!

    Και να θυμασε οτι το φιλτρο προκαλη μεγαλητερο προβλημα στο σεταρισμα των καρμπ απο οτι η εξατμιση!

    Αν ασχολιθεις παντος θα ηθελα να μου πεις τι εγινε!

  5. #5
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Προς ενημερωση, περιμενω μαμα φιλτρο αερα για να τσεκαρω.
    Σημερα παντως βρηκα λιγο χρονο, εβγαλα ξανα τα καρμπ. και αλλαξα τα oring στις φωλιες που καθεται το πυραυλακι του φλοτερ.
    Το προβλημα φαινεται οτι εχει λυθει!κραταω μια πισινη γιατι θελω να το βγαλω μια καλη βολτα να πιασει θερμοκρασια το μοτερ!
    Γιατι με αυτα τα αναθεματισμενα τα καρμπ πρεπει παντα να πεδευεσαι με τις πιο μικρες παπαριες...
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Ωραια κανε της δοκιμες σου και ενημερωσε μας με το καλο!

    Φροντισε το φιλτροκουτο να κουμπωνει καλα στα καρμπ και να περνει αερα μονο απο της τρυπες που ειναι σχεδιασμενο να περνει!

  7. #7
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Επανερχομαι μετα απο καιρο δοκιμων.
    Η μηχανη πηγε και σε μαστορα υποτιθεται καλο,σε μια τελευταια προσπαθεια μηπως και καποιος ασχοληθει....και για ακομη μια φορα πεταμενα λεφτα.
    Η μηχανη συνεχιζει και κανει τα ιδια,δλδ χαλια αποδοση μετα το ρελαντι μεχρι τις 2,5-3 χιλ στορφες, ιδιως με σταθερο γκαζι.
    Αυτο που κανει εντυπωση ειναι οτι αμα ρυθμιζω τις βιδες αρκετα εξω ,πανω απο 3 στροφες,τοτε το μηχανακι βελτιωνεται δραματικα σε αυτες τις στροφες,ουτε κομπιασματα ουτε τπτ.
    Μεσα στη πολη ακομα και με 1500 στροφες,με 2 ταχυτητα και σταθερο γκαζι πηγαινει ομαλοτατα και ωραιοτατο σταθερο ρελαντι, ΑΛΛΑ παλι οταν λιγο το αφησω στο ρελαντι και παω να ξεκινησω ή μπλιπαρω το γκαζι,ακουγεται υπερβολικα μπουκωμενο και πεφτουν στιγμιαια οι στροφες αρκετα ....τουλαζιστον δεν σβηνει.
    Το μαμα φιλτρο δεν βοηθησε πουθενα. Εχω παραγγειλει πιλοτικα ζιγκλερ ενα νουμερο μεγαλυτερο,αν και δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη.
    Εχω απηυδησει πλεον και να σας πω την αμαρτια μου,εχω φτασει οριακα καποιες φορες να το παρατησω εκει στη μεση του δρομου και να φυγω.
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αν τα εχεις ολα σωστα βασει manual και εχεις θεματα τοτε μαλλον εχεις γενικοτερη φθορα στα καρμπ κατι ανα μενονενο για μηχανη του 01
    Λιγο διαφραγματα λιγο πυραυλακια λιγο βελονες....
    Παντως η λειτουργια οπως την περιγραφεις δεν ειναι τραγικη για τοσο παλιο μηχανακι
    Και φυσικα κανενας μαστορας δεν θα ασχοληθει σοβαρα

  9. #9
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Τι να πω, σιγουρα θα υπαρχουν καποιες φθορες,αν και ολα ειναι χιλιοτσεκαρισμενα, αλλα κανει ακριβως τα ιδια και με ενα δευτερο σετ καρμπ,το οποιο ειναι σε αριστη κατασταση και δεν ειχε ανοιχτει ποτε κιολας.
    Ειμαι σιγουρος πλεον οτι ειναι καθαρα θεμα ρυθμισης, αλλα ειναι τοσα τα ενδεχομενα που δεν εχω την τρομερη εμπειρια,μονο το οτι καταλαβαινω πλεον το παραμικρο στην μηχανη,αν ειναι σωστα η οχι.
    Θα συνεχισω να ψαχνω μεχρι να την σπασω η μεχρι να παρω αλλη.(το δευτερο ειναι πολυυυ δυσκολο).
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Δοκιμασε για αρχη να κανεις λιγο πιο φτωχη τη βελονα κατα μιση η μια θεση. Συνεχισε με το μαμα φιλτρο ομως. Επισης τσεκαρε οτι δεν ειναι βουλωμενο καποιο vent σωληνακι απο τα καρμπς που καταληγει εκτος κουτιου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    εγώ θα δοκίμαζα και μια θέση κάτω - πάνω τις βελόνες πρίν αλλάξω ζιγκλέρ.
    Το κύκλωμα του ρελαντί δουλεύει .... στο ρελαντί.
    Από εκεί και πέρα παίζουν και οι βελόνες.


    ΥΓ με πρόλαβαν

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    ,αν και ολα ειναι χιλιοτσεκαρισμενα, αλλα κανει ακριβως τα ιδια και με ενα δευτερο σετ καρμπ,το οποιο ειναι σε αριστη κατασταση και δεν ειχε ανοιχτει ποτε κιολας.
    Ειμαι σιγουρος πλεον οτι ειναι καθαρα θεμα ρυθμισης,
    θέμα ρύθμισης θα έιναι αφού είναι χιλιοκαθαρισμένα και χιλιοελεγμένα και έχεις ελέγξει τα πάντα Με TPs δεν είναι αυτό? Μήπως αρχίζει και σε χαιρετάει ή δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις?

  13. #13
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Ευχαριστω για τις προτασεις παιδες,δυστυχως ομως παιχνιδι με τις βελονες εχω δοκιμασει ηδη.
    Συγκεκριμενα οταν ανεβασα το κλιπ(κατεβασμα βελονας) μετα τις 3,5 χιλ στροφες γονατιζε για λιγο και δεν ειχε καμια διαφορα στο θεμα του πλουσιου ρελαντι.
    Στεφανε ειναι ολοσωστο αυτο που λες, αλλα τουλαχιστον στα συγκεκριμενα καρμπ εκτος απο την τρυπα που ρυθμιζεται απο τις βιδες μειγματος,λιγο πιο πισω βρισκονται αλλες 3 και παιζουν το ρολο τροφοδοσιας καυσιμου,κυριως, λιγο πριν τις βελονες και μετα το ρελαντι.Και εκει πιστευω οτι ειναι το θεμα μου.
    Παραθετω μια φοτο ενδεικτικη,αλλα ειναι ακριβως ετσι.
    https://www.google.gr/imgres?imgurl=...act=mrc&uact=8
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  14. #14
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Εχω αλλαξει τρια tps,το ενα καινουργιο κιολας!
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mars696 Προβολή μηνύματος
    Εχω αλλαξει τρια tps,το ενα καινουργιο κιολας!
    πφφφ Το ρύθμισες σωστά? Δεν ξέρω να σου πω πως το ρυθμίζεις αλλά μετά το μυαλό μου πάει πάλι σε ηλεκτρικά.Μάτι , μπουζί πολλαπλασιαστή..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρόβλημα με τροφοδοσία
    από xtasi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2011, 16:37
  2. προβλημα με τροφοδοσια καυσιμου...
    από ftsmf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2011, 12:08
  3. Πρόβλημα με καρμπυρατέρ
    από Highsider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2010, 10:36
  4. Πρόβλημα με καρμπυρατερ
    από Stayrozzz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 04:15
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF