Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Z650 vs Z300

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2017
    Μηνύματα
    4

    Z650 vs Z300

    καλησπερα παιδια.εχω την εξης απορια και χρειαζομαι τη βοηθεια του κοινου.εδω και μερικα χρονια (αν και απο μικρος οδηγαω 125)εχω κλασσικα οπως πολυ crypton x 125 cc και λεω να παω σε μεγαλυτερη μηχανη.

    μετα απο ψαξιμο κτλ εχω καταληξει να ειμαι αναμεσα στην kawasaki z300 2015 και στην kawasaki z650 2017.και εδω γενναται η εξης απορια οπου χρειαζομαι και την βοηθεια σασ.

    1)σαν παρουσιαστικο η z650 ειναι μεγαλυτερη απο την ζ300?δηλαδη να εξηγησω οτι δε θελω μια μηχανη ψιλο γκαζιαρα ασ το πουμε ετσι που στην ουσια οταν ανεβαινεισ πανω να δειχνεις τεραστιος πανω της, η παιρνεισ η δεν παιρνεισ.η αναλογια να ειναι ιδια πανω κατω.(το λεω γιατι εχω ανεβει σε ζ750 και μεγαλυτερες .

    2) αν εξαιρεσουμε το κοστοσ αγορασ για καινουρια.ποιο θα ειναι το μετα κοστοσ για τη συντηρηση της μιας και ποιο της αλλης?(μιλαμε παντα στο περιπου.υπολογιζοντας ως χρηση την καθημερινη για μεσα στην πολη αλλα που και που να δινεις και τα γκαζια-οχι να της πετας τα ματια εξω-.και επισης για καλοκαιρινη χρηση σε φαση κανα ταξιδι 120 χιλιομετρων πχ θεσσαλονικη-χαλκιδικη.

    3)ποια ειναι πιο βολικη για μεγαλες αποστασησ οπως ανεφερα προηγουμενως.η ζ300 υποθετικα δε θα ¨κουραζεται¨ αν μπορω να χρησιμοποιησω τη λεξη σε ενα ταξιδι 130 χιλιομετρων?ξαναφερω αποκλειστικα αναμεσα σαυτες τις δυο μηχανες θελω τη γνωμη σας!
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 05/10/2017 στις 10:09.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν κατάλαβα Χριστό όμως..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2017
    Μηνύματα
    4
    οκ με λιγα λογια.θελω να μου πει καποιοσ τη διαφορα στα εξοδα αναμεσα σε ζ300 και ζ 650 αν ειναι τεραστια διαφορα.απλα αναλυτικα.οχι μονο βενζυνα αλλα και φθορες οπως λαστιχα κτλ.ασ μεινουμε σαυτο

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    1) Z650

    Overall length: 2,055 mm
    Overall width: 755 mm
    Overall height: 1,080 mm
    Seat height: 790 mm
    Weight: 187.0 kg

    Kawasaki Z300

    L : 2,015 mm
    W : 750 mm
    H : 1,025 mm
    Seat height: 785 mm
    Weight: 170 kg

    2) Το 650 κοστίζει περισσότερο.

    3) Σε ένα "ταξίδι" 130 χλμ., δεν αλλάζεις καν νομό.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ...

    3) Σε ένα "ταξίδι" 130 χλμ., δεν αλλάζεις καν νομό.
    Eκτός αν μένεις στην Τήνο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eκτός αν μένεις στην Τήνο.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2901959

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Γιώργο αν έχεις τα φράγκα για καινούργιο μηχανάκι δεν έχεις κανένα πρόβλημα αγόρι μου
    Εγώ κατάλαβα ότι το μηχανάκι το θέλεις και για φιγούρα, οπότε παίρνεις το 650 αλλά Πρόσεχε!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2017
    Μηνύματα
    4
    Για φιγουρα δε θα το ελεγα οσο το να εχω μια αξιοπρεπες ομορφη μηχανη αλλα ταυτογχρονα να κανω και τη δουλεια μου χωρις να μου βγαινει ο κουκος αηδονι για συντηρης για λαδια,βενζυνα,λαστιχα κτλ.αλλα αποτι καταλαβα π μου λετε με τη νορμαλ χρηση θα εχει και νορμαλ εξοδα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το φιγούρα που έγραψα μη το παρεξηγείς. Πολλοί έχουν μια μηχανή και για φιγούρα και την έχουν μπιμπελό, δεν ειν' κακό
    Τώρα για τα έξοδα που θα έχεις μετά την αγορά της μηχανής δεν θα είναι τραγικά εκτός κι αν αρχίσεις τα aftermarket
    Για πότε λες να κάνεις την αγορά;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2017
    Μηνύματα
    4
    δε το παρεξηγησα απλα διευκρινησα μηπωσ εδωσα την εντυπωση οτι τη θελω μονο για φιγουρα.τεσπα.σε κανα διμηνο λεω να ψαχτω.αλλα μπορει να ειναι και υπερβολη η 650 κυβικα για τη χρηση που τη θελω.οποτε το ψιλοσκεφτομαι ακομα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το Ζ650 είναι δικύλινδρο κι έχει ως βάση το ER600. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι τρομερό σε δύναμη, κατανάλωση κλπ. Και στη πόλη μια χαρά θα τα πηγαίνει με χαμηλές θερμοκρασίες κινητήρα, ρωπή από χαμηλά κλπ.
    Με δεύτερο άτομο θα τραβάει καλύτερα

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το φιγούρα που έγραψα μη το παρεξηγείς. Πολλοί έχουν μια μηχανή και για φιγούρα και την έχουν μπιμπελό, δεν ειν' κακό
    Τώρα για τα έξοδα που θα έχεις μετά την αγορά της μηχανής δεν θα είναι τραγικά εκτός κι αν αρχίσεις τα aftermarket
    Για πότε λες να κάνεις την αγορά;
    φιγούρα = show off = παρεξηγήσιμο.&-

    Αν εννοείς για το κέφι του, την κ*ύλα του ή κάτι τέτοιο βρές άλλη λέξη, φιλικά πάντα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    harris_x@ Φιγούρα εννοώ το ΦΙΓΟΥΡΑΤΖΗ! το οποίο δεν είναι απαραίτητα αρνητικό με την έννοια ότι σε ωθεί να κάνεις και πράγματα που δεν θα τα έκανες μόνο για τον εαυτό σου, μόνο με θεατή τον εαυτό σου..δεν ξέρω αν σου γίνομαι κατανοητός.

    Δε κατάλαβα το show off τι εννοείς

    Δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου κι αν κάνω λάθος έχω το θάρρος να το παραδεχτώ. Αυτή την εικόνα θέλω να δείχνω προς τα έξω.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου κι αν κάνω λάθος έχω το θάρρος να το παραδεχτώ. Αυτή την εικόνα θέλω να δείχνω προς τα έξω.
    Φιγουρατζής κι εσύ δηλαδή...
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    harris_x@ Φιγούρα εννοώ το ΦΙΓΟΥΡΑΤΖΗ! το οποίο δεν είναι απαραίτητα αρνητικό με την έννοια ότι σε ωθεί να κάνεις και πράγματα που δεν θα τα έκανες μόνο για τον εαυτό σου, μόνο με θεατή τον εαυτό σου..δεν ξέρω αν σου γίνομαι κατανοητός.

    Δε κατάλαβα το show off τι εννοείς

    Δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου κι αν κάνω λάθος έχω το θάρρος να το παραδεχτώ. Αυτή την εικόνα θέλω να δείχνω προς τα έξω.
    Χαλάρωσε, και όχι δεν γίνεσαι κατανοητός και δεν είναι και απαραίτητο να γίνεις.

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:34
  4. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF