Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Στιγμιαία διακοπή κινητήρα

  1. #31
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Νομίζω ότι είναι αντλία, πήγαινε κάπου να σου τσεκάρουν την πίεση... δεν φτάνει μόνο να βγάζει, πρέπει να είναι και σταθερή. Αν ασπρίζουν και οι εξατμίσεις (εσωτερικά πάντα)πολύ δεν το συζητάω.

    Το θετικό πάντως αν είναι αυτό, είναι πως μέρα με την μέρα γίνεται μεγαλύτερο το πρόβλημα και πιο εμφανές.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 08/08/2018 στις 17:29.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παρόμοιο θέμα αλλά πιο έντονο είχα και εγώ στο hornet μου. Όταν το ζόριζα πολύ πάνω από 8000 στροφές μου έκανε διακοπές και πολλές φορές μου έσβινε. Το πρόβλημα ήταν ότι είχε φράξει το φίλτρο στην αντλία βενζίνης από τις ακαθαρσίες και την σκουριά λόγο ακινησίας που είχε το ντεπόζιτο από τον προηγούμενο ιδιοκτητη και ζοριζόταν η αντλία με αποτέλεσμα μόλις ζεσταινόταν να μου κάνει κομπιάσματα. Την έβγαλα και την καθάρισα και απο τότε λειτουργεί ρολόι...

  3. #33
    Μετά την χειμερία νάρκη πήγα την πρώτη βόλτα για φέτος. Μου το παρουσίασε ξανά και πλέον είμαι σχεδόν βέβαιος οτι μιλάμε για αντλία. Την έβγαλα να δω σε τι κατάσταση είναι και παρατήρησα οτι το φίλτρο (που είναι ενσωματωμένο) είναι σκούρο στο χρώμα και φαίνεται σε άθλια κατάσταση. Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να ανοιξω την αντλία και να το βγάλω απο εκεί που είναι για να το καθαρίσω. Το πλαστικό που το περικλείει είναι πρεσαριστό. Το μόνο που μπορώ να κανω ειναι να ρίξω ένα καθαριστικό injection και να δω μηπως στρώσει έτσι, αλλιώς μιλάμε για καινούρια αντλία και το κόστος είναι εντελώς αλλού.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοιχτεί ή να καθαριστεί;
    The R is for Respect.

  4. #34
    Μιλησα με αντιπροσωπία YAMAHA Θεσσαλονίκη και μου ειπαν οτι το μονο που μπορώ κάνω είναι να την φυσήξω με πιεστικό αντίθετα ώστε να ξεφρακάρει ότι έχει κολλήσει στο φίλτρο. Μου προτειναν και μια μετρηση ώστε να δουμε αμα βγάζει τα απαραίτητα bar.
    The R is for Respect.

  5. #35
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Οι περισσότερες αντλίες ανοίγουν, η αντιπροσωπία όμως δεν τις ανοίγει τις αλλάξει πακέτο, ψάξε το λίγο.

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Οι περισσότερες αντλίες ανοίγουν,
    Πως ξανακλεινουν ειναι το θεμα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Σίγουρα με ένα μικρό τροχό το ανοιγω για πλάκα το πλαστικό κάλυμα. Μετά τι; Logo στιγμής;
    The R is for Respect.

  8. #38
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πως ξανακλεινουν ειναι το θεμα..
    Δεν ξέρω τι αντλία φοράει, δεν είχα ποτέ γιαμάγια, αν είναι κλεισμένη σε πρέσα σίγουρα δεν θα κλείσει και θα καταστραφεί ανοίγοντας, γιαυτό του είπα να το ψάξει.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Για να δουλεψει το μοτερ θελει σπιθα συμπιεση και καυσιμο. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις τι προβληματα βγαζει ο εγκεφαλος. Εμπειρικα τα injection θελουν δυνατη αντλια σε σχεση με τα καρμπιρατερ και μπορει να κοπηκε το καυσιμο ειτε γιατι επιασε βρωμια (σου κανει και προβληματα στην εκκινηση καμια φορα?) ειτε γιατι ζεσταθηκε? . Injection να ειναι βουλωμενα ολα δεν θα το ελεγα μιας και τα εκλασαν ολα μαζι οπως λεει το παιδι. Τωρα αν ειναι μπουζι και τα 4??? ταυτοχρονα υπερβολικο μου φαινεται..

    Edit: Τωρα ειδα τα υπολειπα ποστ. Η αντλεια δεν καθαριζει ευκολα και δεν ξεταπωνετε, η πλακετα που εχει πανω αντικαθισταται αλλα δεν συνιστατε γιατι μπορει να εχει βρωμια μεσα και να υπολειτουργει παλι η τρομπα. Το καλυτερο ειναι να παρει μια καινουρια...
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 28/05/2019 στις 21:53.

  10. #40
    Εριξα καθαριστικό συστήματος βενζίνης και το εβγαλα βολτα μπας και φταίει κάποια βρωμιά. Ξεκινησα ταξιδάκι για τριήμενο με φρέσκια βενζίνη χωρίς καθαριστικό πλέον μεσα και συνεχίζει και το κάνει. τα καινουρια δεδομένα ειναι τα εξής:

    1) Το έκανε σε αποτομη επιτάχυνση και με λιγότερες στροφές και ταχυτητα (70-80χλμ)
    2) Το κάνει στα 165-167χλμ την ώρα κάθε φορά, ακόμα και αν η επιτάχυνση μου ειναι σχεδον ανεπαίσθητη
    3) Έλεγξα το συστημα EXUP που μου ειχαν πεί σε άλλο φορουμ, και τα σύρματα κουνιούνται κανονικά προς πίσω χωρίς κομπιασμα.

    Αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση ειναι οτι δεν αναβει κάποιο λαμπάκι, ούτε βγαίνει κάποιος κωδικό σφάλματος ώστε να ξερω που να κατευθυνθώ.
    The R is for Respect.

  11. #41
    Επίλογος στο θέμα μιας και πήγε για επισκευή σε συνεργείο

    Βραχυκύκλωμα το οποίο επηρρέασε ECU, μπαταρία, αντλία, διακόπτη συμπλέκτη (φούσκα). Δεν ξέρει απο πού προήλθε, μπορεί να φταίει και ο συντηρητής-φορτιστής μπαταρίας με τον οποίο ήταν σχεδόν μονιμα συνδεμένη η μηχανή όταν ήταν στο γκαράζ, μπορεί και κάτι άλλο.

    Αλλάχθηκαν ολα και έστρωσε.
    The R is for Respect.

  12. #42
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Αλλαξε και το φιλτρο βενζινης να εισαι σιγουρος...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Αλλαξε και το φιλτρο βενζινης να εισαι σιγουρος...
    δεν αλλάζει, ειναι ενσωματωμένο στην αντλία
    The R is for Respect.

  14. #44
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Οταν λες "Αλλάχθηκαν ολα και έστρωσε", εννοείς οτι άλλαξες ECU, μπαταρία, αντλία και διακόπτη συμπλέκτη.
    Πρέπει να πόνεσε λίγο!!
    Τουλάχιστον τώρα θα είσαι worry free.

  15. #45
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Οταν λες "Αλλάχθηκαν ολα και έστρωσε", εννοείς οτι άλλαξες ECU, μπαταρία, αντλία και διακόπτη συμπλέκτη.
    Πρέπει να πόνεσε λίγο!!
    Τουλάχιστον τώρα θα είσαι worry free.
    Με πρόλαβες στην απορία μου.

    Μία καινούρια ecu κοστίζει περί των 1000 ευρώ!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θερμοκρασια κινητηρα Ζ750 ???????
    από Λουκάς στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 19:41
  2. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 01:02
  3. Διακοπή Ηλεκτρικού Ρεύματος
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:58
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 16:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF