Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 132

Θέμα: Βενζινάδικα κατακλέβουνε;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2016
    Μηνύματα
    2

    Βενζινάδικα κατακλέβουνε;

    Γεια σας!

    είμαι καινούριος στο club και σχετικά άσχετος με τα μηχανολογικά και τις μηχανές!

    Είμαι κάτοχος εδώ και 4 μήνες σχεδόν μίας yamaha xt600 2003 και έχω ήδη κάνει πάνω από 4.000 χλμ...

    Ίσως από διαστροφή κρατάω αρχείο με τα γεμίσματα καυσίμου που κάνω στην μοτοσυκλέτα. Έχω διαβάσει στο manual της μηχανής ότι το ντεπόζιτο καυσίμου έχει χωρητικότητα 15 λίτρα και 2 λίτρα ρεζέρβα ( reserve amount).

    Αυτό τι σημαίνει; α) ότι το ρεζερβουάρ παίρνει 17 λίτρα και μου κρατάει σε περίπτωση που τελειώσουνε τα 15 λίτρα άλλα δύο ακόμη;
    ή
    β)ότι παίρνει 15 λίτρα σύνολο και απλά μόλις καούν τα 13 πρέπει να γυρίσω των διακόπτη του καυσίμου στην ένδειξη της ρεζέρβας;

    αν ισχύει το β) τότε τα περισσότερα βενζινάδικα που έχω βάλει βενζίνη κλέβουνε πάνω από 20% του καυσίμου...

    έχει τύχει να μου βάλουνε και 15.3 λίτρα βενζίνης χωρίς να μου έχει τελειώσει το καύσιμο από την κεντρική παροχή χωρίς να έχω ενεργοποιήσει δηλαδή την ρεζέρβα...


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eιχα ΧΤ και νομιζω το τεποζιτο ειναι 15λιτρο και τα δυο τελευταια ειναι η ρεζερβα (δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως).
    100% σιγουρος ειμαι για το οτι κλεβουν τα βενζιναδικα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Τα λίτρα χωρητικότητας είναι-αν έχω καταλάβει σωστα-χωρίς την ρεζερβα. Δηλαδή 15 + 2 στην περίπτωση σου.
    Βέβαια τα 300μλ καυσίμου και ίσως λίγο παραπανω είναι λογικό να παίζουν μέχρι να γυρίσεις σε ρεζερβα.
    Εξάλλου από που μετρά το φουλ γέμισμα.; ταπα επάνω; περίπου ταπα;

    Πάντως όντως τσιμπάνε τα βενζινάδικα και το καθένα έχει τον δικό του "φορο"...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το ρεζερβουαρ σου παιρνει καποια λιτρα.Μεσα σε αυτα ειναι και η ρεζερβα.Η ρεζερβα δεν ειναι ακριβως δυο λιτρα,αρα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα.Επισης η βενζινη εχει μοναδα μετρησης το λιτρο που ειναι ογκος,ο οποιος επιρεαζεται απο τις εξωτερικες θερμοκρασιες.
    Οταν εχει ζεστη θα γεμισει με λιγοτερα λιτρα,το αντιθετο με το κρυο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Έτσι ακριβώς. 15λίτρα χωτητικότητα όλο. Απο τα 15 χοντρικά τα 13 είναι κανονικά ας πουμε και 2ρεζέρβα.Τώρα για το κλέψιμο 0.3ml που αναφέρεις μιλάμε για 40λεπτά σε κόστος 21€ (με κόστος βενζίνης 1.40 το υπολόγισα) οπότε μην τρελένεσαι, το εικοσάρικο είναι αυτό που μας λείπει συνήθως όχι τα 40λεπτά

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς. 15λίτρα χωτητικότητα όλο. Απο τα 15 χοντρικά τα 13 είναι κανονικά ας πουμε και 2ρεζέρβα.
    Αυτό....

    Τώρα επειδή με είχαν τρελάνει κάποτε με το ΤΔΜ, γέμισα στο Π Φάληρο και στα διόδια άναψε ρεζέρβα, χωρίς να σου πω για απόδοση!!!!! (μιλάμε για κωλοπιάσημο)
    Έκανα το εξής πείραμα.
    Δεδομένου ότι με το ΧΤ κάνω κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές (πάνω κάτω) με τον ίδιο ρυθμό, μόλις γύρναγα ρεζέρβα γέμιζα μέχρι πάνω από διάφορα βενζινάδικα. Σημείωνα λοιπόν τα χιλιόμετρα και το βενζινάδικο κι έβλεπα διαφορές (πράγματι έως 20%)
    Έκανα καταγγελία στη νομαρχία (αν θυμάμαι καλά) στο βενζινά που με γ.... και έγινα πελάτης σ έναν άλλο που είχε μικρό βενζινάδικο στη Ν Σμύρνη.
    -το κωλοκράτος φταίει που δεν τους γαμάει γιατί προτιμά εν τέλει να γίνει συνεταίρος στη κομπίνα παρά να λύσει το πρόβλημα -
    ανανήψαντας

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Αυτό....

    Τώρα επειδή με είχαν τρελάνει κάποτε με το ΤΔΜ, γέμισα στο Π Φάληρο και στα διόδια άναψε ρεζέρβα, χωρίς να σου πω για απόδοση!!!!! (μιλάμε για κωλοπιάσημο)
    Έκανα το εξής πείραμα.
    Δεδομένου ότι με το ΧΤ κάνω κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές (πάνω κάτω) με τον ίδιο ρυθμό, μόλις γύρναγα ρεζέρβα γέμιζα μέχρι πάνω από διάφορα βενζινάδικα. Σημείωνα λοιπόν τα χιλιόμετρα και το βενζινάδικο κι έβλεπα διαφορές (πράγματι έως 20%)
    Έκανα καταγγελία στη νομαρχία (αν θυμάμαι καλά) στο βενζινά που με γ.... και έγινα πελάτης σ έναν άλλο που είχε μικρό βενζινάδικο στη Ν Σμύρνη.
    -το κωλοκράτος φταίει που δεν τους γαμάει γιατί προτιμά εν τέλει να γίνει συνεταίρος στη κομπίνα παρά να λύσει το πρόβλημα -
    Είναι η απορία μου. Που κάνουμε καταγγελία για κάποιο βενζινάδικο που καταλαβαίνουμε ότι μας κλέβει?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Είναι η απορία μου. Που κάνουμε καταγγελία για κάποιο βενζινάδικο που καταλαβαίνουμε ότι μας κλέβει?
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120867


    http://www.efpolis.gr/ τηλέφωνο 1520

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2016
    Μηνύματα
    2
    Συμπέρασμα
    όποιος βενζίνας δηλαδή μου βάζει στο γέμισμα περίπου πάνω από 13 Λίτρα χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την Ρεζέρβα με κλέβει ασύστολα.
    Συμφωνούμε σ' αυτό;

    Και μιλάμε για κλέψιμο που έχει να κάνει μόνο με το μέτρημα χωρίς να ξέρουμε αν κάνουνε και κάποιο άλλο είδος νοθείας...

    Στατιστικά:
    Έχω κάνει 24 γεμίσματα από 8 διαφορετικά βενζινάδικα...
    5 φορές μου έχουνε βάλει πάνω από 13 λίτρα χωρίς ποτέ να έχω ενεργοποιήσει την ρεζέρβα

    συγκρίνοντας και την κατανάλωση για τα 100χλμ βλέπω ότι τουλάχιστον 5 από 8 βενζινάδικα μου κλέβουνε πάνω από 20% εώς και 25% του καυσίμου μόνο από το μέτρημα των λίτρων...

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Η ρεζέρβα δεν είναι κάποιος μυστικός χώρος, που ενεργοποιείται κατά βούληση και μέχρι τότε παραμένει κρυφός. Το μηχανάκι σου χωράει 15 λίτρα. Αν δεις γέμισμα σημαντικά πάνω από τα 15, τότε να ανησυχείς.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 26/01/2017 στις 16:18.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    πριν 15 μερες παω σε επωνυμο βενζιναδικο με το ΤΑ φορτωμενο για διακοπες.Λεω στον βενζινα που ειναι και ιδιοκτητης να μου το γεμισει μιας και πηγαινα με αναθυμιασεις επιτηδες για να γεμισω μεχρι τερμα.Γεμισε με 20,6 λιτ ενω το μανιουαλ της Honda δινει 19,6 λιτρα για fuel capacity για το 650 ανεξαρτητου χρονολογιας.
    Του δινω τα ευσημα αφου το καταφερε αυτο, αρχιζει τις δικαιολογιες λεγοντας μου οτι εχω χαλασμενο δεικτη καυσιμου (τι σχεση εχει αυτο με την ενδειξη της αντλιας του πρατηριου) συζηταμε αρκετη ωρα.Τελος του λεω λυπαμαι γιατι καβαλας και εσυ μηχανη,ταξιδευεις με αυτη εχουμε συναντηθει σε βολτα αρκετες φορες και προσπαθεις να με βγαλεις ηλιθιο.
    Το να αλλαξω πρατηριο τι νοημα θα εχει;Το να τον καταγγειλω παλι δεν θα αλλαξει τιποτα οποτε αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειναι δεκτο.
    Οχι προτασεις του τυπου θα τον εδερνα (αν ηθελα να το κανω θα το ειχα κανει) η του τυπου αστυνομια κτλ (το εχω κανει και δεν εγινε τιποτα δηλωνοντας αναρμοδιοι οι αστυνομικοι) η οτι αλλο εχει να κανει με βια.
    Δυστυχως σκυβουμε και λεμε ευχαριστω.
    Τελευταία τροποποίηση από DAYMAN; 23/08/2016 στις 10:36.

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Οχι ρε Ηλια......
    Μουτζα ,ένα μεγαλο Χ και πάμε παρακάτω.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε Ηλια......
    Μουτζα ,ένα μεγαλο Χ και πάμε παρακάτω.


    υγ
    Ένας κακός άνθρωπος μια φορά, γύρισε την άλλη μέρα ξαναγέμισε κι έφυγε χωρίς να πληρώσει λέγοντας
    -Αποζημίωση για όλη την βενζίνη που έκλεψες σήμερα!!!

    Στην απεγνωσμένη κραυγή...
    -Εγώ υπάλλληλλλοοςςςς είμαιιιιιιι

    Αυτός απάντησε

    Στααααα @@ααααα μουυυυυυυ

    :rotflmao:
    ανανήψαντας

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχετικά με βενζινάδικα..............
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 12:20
  2. Βενζιναδικα...
    από gollum στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 07:45
  3. ΝΕΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 12:18
  4. βενζιναδικα.. sos!
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 14:30
  5. Βενζινάδικα!!!!
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF