Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Φόρμα για trackdays - κατά προτίμηση διαιρούμενη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Φόρμα για trackdays - κατά προτίμηση διαιρούμενη

    Εν ολίγοις - καταρχάς χαιρετώ φίλους και μη - ήρθε η ώρα να αποκτήσω δικιά μου φόρμα. Η χρήση κυρίως trackdays αλλά προτιμώ τη διαιρούμενη ώστε χειμώνα να μπορώ να φορώ και το μπουφάν. Σε τιμή δεν θα ήθελα να υπερβώ το χιλιάρικο, άντε κανα 100άρι. Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε Held που είναι αγαπημένη και πάρα πολύ ποιοτική μάρκα και Alpinestars η οποία ωραία και επώνυμη αλλά σε ποιότητα με έχει απογοητεύσει λίγο προσωπικά αλλά και άλλους εδώ.

    Έχω βρει προς το παρόν τις εξής:

    - Held Rush: ολόσωμη στα 650 Ελλάδα και 720 από Γερμανία. Με χαλάει ότι δεν είναι διαιρούμενη και ότι σε σχέση με τις άλλες η προστασία θα είναι λίγο χαμηλότερη, ιδίως στην πλάτη.

    - Alpinestars AtemV3: στα 850 εδώ πέρα και ίσως χαμηλότερα. Πολύ ωραίο look (αυτό με τράβηξε πρώτα ) και Level2 πιστοποιημένη όλη η στολή. Με χαλάει ότι ποιότικα ίσως βγει μάπα συν ότι δεν έχει πλάτη οπότε πάμε στα 1000+

    - Alpinestars Atem: sta 800, τα ίδια με πάνω απλά δεν είχει τόσο ωραίο look όσο η v3 (λες και θα την βλέπω ποτέ... αλλά ψώνιο)

    - Αlpinestars Missile Pro: στα 780 και είναι συμβατή με tech-air. Ολόσωμη και αυτή

    - Held Yagusa: κοντά στα 900 από Ελλάδα αν θυμάμαι καλά. Αυτή έχει ένα + ότι έχει δοκιμαστεί σε πολύ καλή χύμα (όχι από εμένα ) και πέραν ότι δεν κατέστη άχρηστη προστάτεψε άρτια.

    Spidi δυστυχώς όταν έψαξα δεν βρήκα τπτ στο νούμερο μου

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Δε θέλεις διαιρούμενη.
    Θέλεις παντελόνι και μπουφάν που δένουν μεταξύ τους.

    Ο λόγος είναι οι οι φόρμες που πωλούνται σαν διαιρούμενες, συνηθως, είναι κοντό το τζάκετ, και δε φοριέται μόνο του, γιατι δε καλύπτει τη μέση.

    Αν πας και δοκιμάσει μια φόρμα διαιρούμενη θα καταλάβεις

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δε θέλεις διαιρούμενη.
    Θέλεις παντελόνι και μπουφάν που δένουν μεταξύ τους.

    Ο λόγος είναι οι οι φόρμες που πωλούνται σαν διαιρούμενες, συνηθως, είναι κοντό το τζάκετ, και δε φοριέται μόνο του, γιατι δε καλύπτει τη μέση.

    Αν πας και δοκιμάσει μια φόρμα διαιρούμενη θα καταλάβεις
    +675

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δε θέλεις διαιρούμενη.
    Θέλεις παντελόνι και μπουφάν που δένουν μεταξύ τους.

    Ο λόγος είναι οι οι φόρμες που πωλούνται σαν διαιρούμενες, συνηθως, είναι κοντό το τζάκετ, και δε φοριέται μόνο του, γιατι δε καλύπτει τη μέση.

    Αν πας και δοκιμάσει μια φόρμα διαιρούμενη θα καταλάβεις
    Eγω το μπουφαν της διαιρουμενης φόρμας πάντως το φοράω συνέχεια. Είναι λίγο κοντό αλλά δεν με πειράζει.

    Αν όμως η χρήση είναι κυρίως trackdays η ολόσωμη είναι σαφώς καλύτερη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Εγω θα προτεινα κι αλλες μαρκες οπως revit και bering
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δε θέλεις διαιρούμενη.
    Θέλεις παντελόνι και μπουφάν που δένουν μεταξύ τους.

    Ο λόγος είναι οι οι φόρμες που πωλούνται σαν διαιρούμενες, συνηθως, είναι κοντό το τζάκετ, και δε φοριέται μόνο του, γιατι δε καλύπτει τη μέση.

    Αν πας και δοκιμάσει μια φόρμα διαιρούμενη θα καταλάβεις
    Έχω δοκιμάσει και Held και Alpinestars στο νούμερο μυο και φοριέται άνετα. Thanks πάντως.

  7. #7
    Υπάρχουν στολές με ενσωματωμένη προστασία πλάτης? Νομίζω πρέπει να το υπολογίζεις σαν ένα έξοδο επιπλέον και θα έλεγα να πάρεις και προστασία στήθους.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν στολές με ενσωματωμένη προστασία πλάτης? Νομίζω πρέπει να το υπολογίζεις σαν ένα έξοδο επιπλέον και θα έλεγα να πάρεις και προστασία στήθους.
    στα μουφαν των διαιρουμενων η προστασια πλατης μπαινει μεσα στο μπουφαν. συνηθως πληρωνεται εξτρα. δεν χρειαζονται κροκοδειλο. οσο για προστασια στηθους προσωπικα το βρισκω υπερβολικο χωρις να σημαινει οτι υποστηριζω πως ειναι αχρηστη. προσωπικα δεν ειχα παρει ποτε και ουτε πιστευω θα παρω.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    τα (τα σοβαρα) δερματινα μπουφαν εχουν και φερμουαρ που ενωνεται με παντελονι και γινεται φορμα...
    αυτα τα μπουφαν ειναι κοντα...δλδ φοριουνται και μονα τους αλλα για χειμωνα δεν ειναι...

    βολευουν ομως σε εποχες οπως η ανοιξη και το φθινοπωρο που δεν ειναι ουτε για cordura, ουτε για διατρητο καλοκαιρινο...

    εγω την alpinestars την θεωρω κορυφαια μαρκα...εχω μια cordura εδω και 10 χρονια και ειναι αθανατη κυριολεκτικα...και δεν ηταν απο την ακριβη σειρα...
    γαντια και μποτες το ιδιο...
    τα γαντια της alpinestars διαλυθηκαν στον τριπλο χρονο απ'οτι τα dainese...
    δεν εχω ομως εμπειρια σε δερματινο μπουφαν και παντελονι και απορω που λες οτι σε εχει απογοητευσει ποιοτικα...

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εχω το Alpinestars GP tech μπουφαν, με φερμουάρ για να δένει με το παντελόνι, αλλά δεν έχω παντελόνι γιατί έχω ολόσωμη.

    Το μπουφάν είναι άριστο ποιοτικά και το έχω χρόνια. (Το μόνο που με χαλάει - και δεν το είχα δει - είναι ότι η εσωτερική χειμωνιάτικη επένδυση είναι γιλέκο, κι άρα το χειμώνα θες και κάτι άλλο απο μέσα (εγώ έχω μια επένδυση απο Dainese μποουφαν που είχα).

    Γάντια επίσης Alpinestars GP Pro, δερμα καγκουρό, τρύπησαν στην 1η φάλαγγα μετά απο 4-5 χρόνια και τα ένοιωθα πάντα σκληρά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    δες και MTECH!!!

    την εχω μια 10ετια και ειναι σουπερ χειμωνα-καλοκαιρι, πιστες, βολτες!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αφού θα παίζεις κατά βάση πίστα θα έλεγα καλύτερα ολόσωμη.

    Ποιοτικό μπουφάν βρίσκεις χωριστά σε πολύ καλές τιμές.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    στα μουφαν των διαιρουμενων η προστασια πλατης μπαινει μεσα στο μπουφαν. συνηθως πληρωνεται εξτρα. δεν χρειαζονται κροκοδειλο. οσο για προστασια στηθους προσωπικα το βρισκω υπερβολικο χωρις να σημαινει οτι υποστηριζω πως ειναι αχρηστη. προσωπικα δεν ειχα παρει ποτε και ουτε πιστευω θα παρω.
    Και οι 1pc έχουν θήκη για προστασία πλάτης αλλά και στήθους, τουλάχιστον οι spidi.
    Απλά έτσι όπως το έγραψε ο op κατάλαβα ότι υπάρχουν στολές που τις αγοράζεις με προτοποθετημένη προστασία πλάτης (όπως αγκώνα, ώμου)
    Όσο για το αν χρειάζεται η προστασία στήθους, είμαι της άποψης όσο περισσότερη (η προστασία) τόσο καλύτερα. Φοράω πάντα και δεν ενοχλεί σε καμία κίνηση. Το κόστος δεν είναι μεγάλο τηρουμένων των αναλογιών , ~ 50€ έκαστη αν μιλάμε για ξεχωριστά πλάτη /στήθος. Το "γιλέκο" είναι πιο ακριβό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ευχαριστω άπαντες για τις απαντήσεις. Κακώς δν το διευκρίνησα αρχικά αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτές που πόσταρα. Η ολόσωμη δν ξέρω κατά πόσο θα ταλαιπωρεί το καλοκαίρι σε βόλτες η ακόμη και στην πίστα όταν δν είσαι καβάλα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    με 1000 ευρώ σου φτάνουν και για φόρμα και για μπουφάν. Ψάξου στα μαγαζιά αλλά και στο ίντερνετ για προσφορές. Ενδεικτικά ο γιάσσαρης έχει βγάλει φόρμες σε προσφορά. Επίσης, υπάρχει φίλος που δίνει διάφορα πράγματα, αν θες στείλε πμ να σου πω.
    Και εγώ ολόσωμη θα σου πρότεινα, αν και είναι πιο δύσχρηστη...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 09:54
  2. ποια φόρμα για χοντρά πόδια?!!
    από gtheof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 19:42
  3. εσωτερική φόρμα για τη δερμάτινη στολή
    από tam στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 23:59
  4. Νεα Κατηγορια για Trackdays
    από Webmaster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF