Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μαστορας για Βαφη Νικελ ?

  1. #1

    Μαστορας για επιμεταλλωση Νικελ ?

    Γνωριζει καποιος να μου προτεινει δοκιμασμενο τεχνιτη που να κανει επιμεταλλωση Νικελ ?
    Θελω να βαψω ενα τεποζιτο και θελω να αντεχει στον χρονο....
    Τελευταία τροποποίηση από dimitrisinside; 07/01/2023 στις 09:29.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Αυτό που ζητάς δεν είναι βαφή, επιμετάλλωση λέγεται...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ζητάς δεν είναι βαφή, επιμετάλλωση λέγεται...
    Να εισαι καλα, δεν το γνωριζα. Διορθωνω.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    O Doctor_John νομίζω ξέρει απ' αυτά,κάτσε να το δει.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Που είναι ο φίλος, εργαστήρια υπάρχουν παντού, στο περιστέρι, στον πειραιά και στον βοτανικό ξέρω αντίστοιχων προδιαγραφών.
    Το τεπόζιτο είναι θέμα, η ποιότητα του στο χρόνο θα κριθεί απο την συνολική κατάσταση του.
    Η ανθεκτικότητα είναι σε μεγάλο βαθμό η ποσότητα υλικού που θα καταφέρουν να προσθέσουν.
    Θα πρέπει εξαρχής να ενημερωθεί σωστά ο τεχνικός και θα κοστίσει. Όχι υπερβολικα αλλά σίγουρα όχι φθηνά.

    Το νίκελ είναι το δεύτερο στάδιο, οι πόροι του γίνονται μικρότεροι με το χρώμιο μετά. επιβάλεται.

    Να έχουμε κατα νού ότι ένα τεπόζιτο καθρέπτης απο πάνω, μας τυφλώνει εύκολα σε διάφορες θέσεις του Ήλιου.
    Επίσης παθητικά ένα αντικείμενο καθρέπτης "κρύβεται" στο φόντο της πόλης.

    Είναι ωραίο να χρησιμοποιηθεί σαν βάση και να κάνεις διαφανή βαφή κάποιο χρώμα πάνω του ή κανονική βαφή και να αφήσεις
    κάποια σχέδια χρώμιο. Όλο χρώμιο είναι λίγο χαρκορίλα και ταιριάζει σε επαρχιακό περιβάλλον καλύτερα

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Που είναι ο φίλος, εργαστήρια υπάρχουν παντού, στο περιστέρι, στον πειραιά και στον βοτανικό ξέρω αντίστοιχων προδιαγραφών.
    Το τεπόζιτο είναι θέμα, η ποιότητα του στο χρόνο θα κριθεί απο την συνολική κατάσταση του.
    Η ανθεκτικότητα είναι σε μεγάλο βαθμό η ποσότητα υλικού που θα καταφέρουν να προσθέσουν.
    Θα πρέπει εξαρχής να ενημερωθεί σωστά ο τεχνικός και θα κοστίσει. Όχι υπερβολικα αλλά σίγουρα όχι φθηνά.

    Το νίκελ είναι το δεύτερο στάδιο, οι πόροι του γίνονται μικρότεροι με το χρώμιο μετά. επιβάλεται.

    Να έχουμε κατα νού ότι ένα τεπόζιτο καθρέπτης απο πάνω, μας τυφλώνει εύκολα σε διάφορες θέσεις του Ήλιου.
    Επίσης παθητικά ένα αντικείμενο καθρέπτης "κρύβεται" στο φόντο της πόλης.

    Είναι ωραίο να χρησιμοποιηθεί σαν βάση και να κάνεις διαφανή βαφή κάποιο χρώμα πάνω του ή κανονική βαφή και να αφήσεις
    κάποια σχέδια χρώμιο. Όλο χρώμιο είναι λίγο χαρκορίλα και ταιριάζει σε επαρχιακό περιβάλλον καλύτερα
    Ο φιλος θελει να βαψει να αναπαλαιωσει ενα NSU, δεν θυμαμαι τυπο.
    Ητανε χρωμιο απο μαμα και ετσι θελει να το κανει παλι. Εχεις καποια εικονα του τι περιπου θα στοιχισει ?

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Super max? Kosnul? Ωραίο! Μπράβο!

    Είναι μεγαλούτσικο project για να να σου πω τιμή, υπάρχουν πολλά άγνωστα, η κατάσταση του, το χρώμα που χρησιμοποιήθηκε τότε, τα σιρίτια του..
    Υποθετικά μιλώντας αν είναι τέλειο απο φανοποιϊα, καθαρό από επιμεταλλώσεις - διαρροές φαντάζομαι 100-150ε είναι ένα εύρος που καλύπτει το κόστος.
    Μπορεί να πέσει και στην περίπτωση που βολεύει το εργαστήριο και να έρθει λίγο φθηνότερα.

    Προσοχή μόνο μην νομίζει ο τεχνικός ότι ψάχνει τρόπο να βγει οικονομικά, ακούγεται λεπτομέρεια αλλά συνήθως παρασύρει πολλά αυτή η αντίληψη.
    Είναι μοτοσυκλέτες που πιάνουν τιμή όταν είναι σωστά ανακατασκευασμένες και όσο και να πληρώσεις πάντα χρειάζεται να "βάλει παραπάνω" ο τεχνικός
    δημιουργώντας υπεραξία.

    Αν μιλάς για το σύνολο της βαφής, πες μου γιατί νομίζω ότι αναφέρεσαι μόνο στην επιμετάλλωση του ντεπόζιτου.

    Επίσης θα πρέπει να αποφασίσει, πριν έρθει σε επαφή με τεχνικό, πως θέλει να το ολοκληρώσει.
    Μπορεί όπως το εργοστάσιο με τις προδιαγραφές που είχε και αντίστοιχη αξία μετά, μπορεί με σύγχρονες τεχνολογίες
    και μικρότερη αξία μετά.

    Αν πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει απο εσάς θέλει πολύ προσπάθεια, δεν είναι σαν το δικό σου και πάντα γνωρίζοντας ότι αφαιρείς από
    την όποια αξία θα είχε αν ήταν τέλεια ανακατασκευασμένο εποχής.

    Μην παρεξηγηθώ, ζώ αυτή την αγορά απο μέσα και προσπαθώ να γεφυρώσω το χάος της συνεννόησης μεταξύ ιδιωτών και τεχνικών.
    Αν κάτι σας ακούγεται περίεργο ή έχετε την παραμικρή αντίρρηση, να μιλήσουμε στο τηλέφωνο να σας εξηγήσω ότι γνωρίζω.

    Δεν υπάρχουν περιθώρια "ελα μωρέ" αν θέλει κάποιος να κάνει αποδεκτή δουλειά. Φαντάσου ότι η αποδεκτή από την σωστή κατα το εργοστάσιο απέχουν

    Χωρίς βιασύνες και συμβιβασμούς και θα πάει καλά.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Super max? Kosnul? Ωραίο! Μπράβο!

    Είναι μεγαλούτσικο project για να να σου πω τιμή, υπάρχουν πολλά άγνωστα, η κατάσταση του, το χρώμα που χρησιμοποιήθηκε τότε, τα σιρίτια του..
    Υποθετικά μιλώντας αν είναι τέλειο απο φανοποιϊα, καθαρό από επιμεταλλώσεις - διαρροές φαντάζομαι 100-150ε είναι ένα εύρος που καλύπτει το κόστος.
    Μπορεί να πέσει και στην περίπτωση που βολεύει το εργαστήριο και να έρθει λίγο φθηνότερα.

    Προσοχή μόνο μην νομίζει ο τεχνικός ότι ψάχνει τρόπο να βγει οικονομικά, ακούγεται λεπτομέρεια αλλά συνήθως παρασύρει πολλά αυτή η αντίληψη.
    Είναι μοτοσυκλέτες που πιάνουν τιμή όταν είναι σωστά ανακατασκευασμένες και όσο και να πληρώσεις πάντα χρειάζεται να "βάλει παραπάνω" ο τεχνικός
    δημιουργώντας υπεραξία.

    Αν μιλάς για το σύνολο της βαφής, πες μου γιατί νομίζω ότι αναφέρεσαι μόνο στην επιμετάλλωση του ντεπόζιτου.

    Επίσης θα πρέπει να αποφασίσει, πριν έρθει σε επαφή με τεχνικό, πως θέλει να το ολοκληρώσει.
    Μπορεί όπως το εργοστάσιο με τις προδιαγραφές που είχε και αντίστοιχη αξία μετά, μπορεί με σύγχρονες τεχνολογίες
    και μικρότερη αξία μετά.

    Αν πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει απο εσάς θέλει πολύ προσπάθεια, δεν είναι σαν το δικό σου και πάντα γνωρίζοντας ότι αφαιρείς από
    την όποια αξία θα είχε αν ήταν τέλεια ανακατασκευασμένο εποχής.

    Μην παρεξηγηθώ, ζώ αυτή την αγορά απο μέσα και προσπαθώ να γεφυρώσω το χάος της συνεννόησης μεταξύ ιδιωτών και τεχνικών.
    Αν κάτι σας ακούγεται περίεργο ή έχετε την παραμικρή αντίρρηση, να μιλήσουμε στο τηλέφωνο να σας εξηγήσω ότι γνωρίζω.

    Δεν υπάρχουν περιθώρια "ελα μωρέ" αν θέλει κάποιος να κάνει αποδεκτή δουλειά. Φαντάσου ότι η αποδεκτή από την σωστή κατα το εργοστάσιο απέχουν

    Χωρίς βιασύνες και συμβιβασμούς και θα πάει καλά.
    Συμφωνω με οσα ειπες.
    Οντως, σε ρωτησα για τιμη, μονο για το τεποζιτο.
    Ουτε παζαρια ουτε εκπτωσεις στην ποιοτητα χωρανε σε τετοιες δουλεις.
    Η το κανεις σωστα , η το αφηνεις οπως ειναι.
    Τον ενδιαφερει να γινει σωστη δουλεια. Αναλογο του εργοστασιακου. Ειναι μηχανικος ο ιδιος και εχει δει πολλα μηχανακια, οποτε εχει αποψη.
    Απλα δεν τον ικανοποιησε καμια δουλεια επιμεταλλωσης μεχρι τωρα.
    Μιλαω για Θεσσαλονικη.
    Παντως σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αν υπαρχει ακτι θα σου στειλω ΠΜ

Παρόμοια θέματα

  1. Μάστορας για ανακατασκευή μοτερ
    από ktmakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2014, 20:13
  2. μαστορας για μεγκα σκουτερ
    από nikos121 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 15:13
  3. Μάστορας για ανοδίωση
    από Toumpas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2011, 20:46
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2010, 10:17
  5. Μαρκαδοράκι για βαφή γρατζουνιών
    από IPL στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF