Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: FAZER 600S, HORNET 600 2008 η Aprilia shiver 750 2008?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2017
    Μηνύματα
    6

    FAZER 600S, HORNET 600 2008 η Aprilia shiver 750 2008?

    Καλησπέρα σε όλους!
    Ειμαι ανάμεσα σε αυτά τα μηχανάκια.
    Ταβάνι μπάτζετ αυστηρά 3500 ευρώ.
    Η χρήση θα ειναι μικρά ταξίδια, βολτες τα ΣΚ, και αν χρειαστεί να κανω καμια μετακίνηση μέσα στην Αθήνα για εξοδο, δουλειά κτλ.
    Προηγούμενη εμπειρία μου σε μηχανάκι ειναι σκουτερ 200αρι, kawasaki ER5, CB500 και ενα ducati monster.
    Μου αρέσουν και οι τρείς επιλογές
    1 - Το shiver 750 με ξετρελαίνει όποτε το βλεπω στο δρόμο.Εχει απιστευτο ήχο, ροπή χαμηλά γιατι ειναι V2 και προγράμματα οδήγησης που μπορείς να παίξεις.Το καντράν του ειναι σαν μικρός υπολογιστής.Και γενικά εμπιστεύομαι περισσοτερο τους ιταλους στο κράτημα και στα φρένα.
    2 - Το HORNET 600 2008 δεν με ξετρελαίνει οπως το aprilia αλλα για ιαπωνικό αυτης της κατηγορίας και τιμής νομιζω οτι εχει απο τα καλύτερα φρένα και έχει και ανάποδο μπροστινό.
    3 - Το FAZER 600s οφείλω να ομολογήσω οτι με ξετρελαίνει λιγότερο απο τα παραπάνω.Αλλα νομιζώ ότι η εκδοση με το fairing ειναι οτι πρέπει για να κανεις ανετα ενα ταξιδάκι χωρις να τρώς πολύ αέρα και γενικά νομιζω οτι ειναι καλύτερη μηχανή γενικής χρήσης.
    Απο θέμα αξιοπιστίας ποια ειναι η αποψη σας για τα παραπάνω?
    Για τα aprilia ξερω προβληματάκια με τα ηλεκτρικά που θα ταλαιπωρήσουν λίγο αλλα φτίαχνουν.Επίσης ξέρω οτι υπάρχουν προβλήματα με το stock ανταλακτικών.
    Για το honda δεν έχω ακούσει κατι πέρα απο την κλασσικη συντηρηση.
    Για το FAZER 600 εχω διαβάσει διάφορα.Για πρόβληματα στο tps, στο τεντωτήρα καδένας, ότι πηδάει δόντι, ότι κόβεται η ντιζα του συμπλέκτη, ότι δεν έχει καλές αναρτήσεις και δίνουν ένα σωρό λεφτά να τις φτιάξουν και ιστορίες για αγρίους.Αλλα απο την άλλη όλη η Αθήνα ειναι γεμάτη με fazer δεν γίνεται ολα τα μηχανάκια να έχουν πρόβληματα.

    Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    αφου η καρδια χτυπαει ιταλια τοτε βουρ....εχει και ωραιο ηχο ακομα και μαμα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    O τρόπος που το θέτεις αλλά και η σειρά που έχεις επιλέξει για τις μηχανές που σε ενδιαφέρουν, είναι χαρακτηριστικά όσων υποψήφιων αγοραστών γουστάρουμε κάποια μοτοσυκλέτα και απλά παλεύουμε λίγο με τη λογική μας ψάχνοντας ίσως και μερικές ακόμα θετικές γνώμες για να το πάρουμε απόφαση!
    Διαβάζοντας το "Το shiver 750 με ξετρελαίνει όποτε το βλεπω στο δρόμο.Εχει απιστευτο ήχο, ροπή χαμηλά γιατι ειναι V2 και προγράμματα οδήγησης που μπορείς να παίξεις.Το καντράν του ειναι σαν μικρός υπολογιστής.Και γενικά εμπιστεύομαι περισσοτερο τους ιταλους στο κράτημα και στα φρένα." δε θα μπορούσα να μη σου προτείνω αυτό!
    Σίγουρα και με τα άλλα δύο θα περάσεις καλά (όπως και με κάποιο άλλα αντίστοιχα) αλλά στη θέση σου θα έψαχνα για ένα καλό shiver

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Έχει αρκετά καλά shiver στο car...ειδικα Ένα στην Κέρκυρα..καλοταξιδο φίλε μου
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αν σου άρεσε το Monster τότε παρε το Shiver. Βεβαια τα 'προγράμματα' ειναι λίγο μούφα απ οτι ξέρω.
    Απλά ρυθμίζει πόσο ανοίγει το γκάζι. Κάποια μικροπροβλήματα μπορεί να βγούν στην πορεία αλλά αυτό το ξέρεις οπότε προχώρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν σου άρεσε το Monster τότε παρε το Shiver. Βεβαια τα 'προγράμματα' ειναι λίγο μούφα απ οτι ξέρω.
    Απλά ρυθμίζει πόσο ανοίγει το γκάζι. Κάποια μικροπροβλήματα μπορεί να βγούν στην πορεία αλλά αυτό το ξέρεις οπότε προχώρα.
    το κανει λιγο πιο αμεσο στο σπορτ...εχουμε ενα εδω κατω και παιζουμε...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #7
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Οσο αφορα το fazer 600, η ντιζα δε νομιζω οτι μπαινει στα προβληματα οπως το θετεις, εγω δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο. Το εχω στα χερια μου κοντα 4 χρονια απροβληματιστα σε ολες τις χρησεις απο Πολη εως γρηγορες διαδρομες και ταξιδακια. All around και χωρις κανενα προβλημα. Τα φρενα του δεν ειναι αγωνιστικα ειναι μετρια αλλα safe. Τα κρατηματα του ειναι μια χαρα και δεν υστερουν. Αν καποιοι αναβαθμιζουν τις αναρτησεις θεωρω οτι το κανουν γιατι θελουν να επενδυσουν σε αυτο το μηχανακι πιθανον. Αν σε τρελενει τωρα το Ιταλικο καλο ειναι να πας εκει γιατι fazer s2 μεταχειρισμενο σε αψογη κατασταση δυσκολο να βρεις κατα την αποψη μου!

    Οταν εψαχνα για να παρω το δικο μου ειδα 6 fazer και πηρα το 7ο.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παρε το shiver στην έκδοση GT να τα εχεις ολα

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Το gt είναι άσχημο...το shiver μόνο γυμνό με κάρινα της Απρίλια και εξατμίσεις είναι τούμπανο...βγαζει μια κακιά τρανσφορμερ το έχω ακούσει με acrapov......ο ήχος ήταν....
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2017
    Μηνύματα
    6
    Ωραίο και το GT!Aπλα δεν υπάρχουν πολλά και προς το παρον δεν ειναι μεσα στο μπατζετ μου.
    Πιστευω το απλό απο ενα μερακλή ιδιοκτήτη με μία ζελατινα θα ειναι οκ.Ετσι ειχα το μονστερ και ηταν οκ.
    To μονο που με προβληματίζει στο aprilia, ειναι αν θα ειναι future-proof οπως το honda.Θελω να πω οτι ειναι φορτομένο με τόσα ηλετρονικά που φοβαμαι μήπως σε 4-5 χρόνια με μουτζώσει και το παρατήσω.
    Για τσεκάρισμα aprilia έχω ακόυσει καλά λόγια για τον francesco (καλλιροης) και τον Κονταράκη.

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Το μοτερ με σωστή συντήρηση είναι αθάνατο..υποφερουν σε αισθητήρα λαδιού....χαζο κόστος και πανεύκολη αλλαγή και σε αισθητήρα κάτι με τον αέρα...οχι πολυ ακριβη αλλαγή αλλά θέλει μάστορα...γενικα απέφυγε τα πολλά πλυσιματα με πιεστικά για ευνόητους λόγους και δε θα χεις θέμα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    https://www.car.gr/10744317-aprilia-shiver-750 φαε μια snickers...better??


    Γουστα ειναι αυτα..και τα δυο ειναι μια χαρααα
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ προσωπικά το honda θα έπαιρνα γιατί μου αρέσει περισσότερο σχεδόν σε όλα,αλλά όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα,αλλιώς θα παίρναμε και τις ίδιες 10 μηχανές.Γιατί να σε μουτζώσει όμως το aprilia; Δεν είναι όσο high-tech νομίζεις και ενώ σίγουρα έχει κάποια πραγματάκια παραπάνω που μπορεί να χαλάσουν σε σύγκριση με τα άλλα 2 δεν νομίζω πως θα 'πρεπε να είναι dealbreaker αυτό.Ψάξε καλά αυτό που θα πάρεις και σκάλισέ το πολύ για να σιγουρευτείς ότι θα πάρεις σωστό μηχανάκι.Καλούς δρόμους ό,τι κι αν αποφασίσεις.

    Edit:προσωπικά το gt μ'αρέσει κι εμένα περισσότερο

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Αφού σου αρέσει ο ιταλός τί το ψάχνεις...
    Πάντως αν κοιτάς προς Ιαπωνία μεριά στα λεφτά σου θα βρεις και πολυ προσεγμένο gsr με abs.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF