Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Λάθος λάδι σε Yamaha Crypton X

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ασχέτως του τι λέει ο κάθε μάστορας γιατί ενδεχομένως κονομάει απο την πώληση του τάδε και του δείνα λαδιού, ο κατασκευαστής προτείνει ορυκτο 20/50.
    Και αν θεωρείς μικρή ζωή κινητήρα τα +110Κ χλμ σε 6 χρόνια,τότε πάω πάσο.
    Οχι πως θα έχει θέμα με το ημισυνθετικό 10/40,απλά κουβέντα να γίνεται.
    Και αν σου εριξε σκατό ο μηχανικός,εσύ στείλτου φιλάκια ρουφηχτά και πες του να πάει να αγαπηθεί.
    Ναι βέβαια ρίχνει ότι κονομάει, αλλά σε ινοβα με 20/50 (αυτά είναι μου έλεγε) οκ καλύτερο σασμαν αλλά χτύπησε. Ειδικά τον χειμώνα, στην εκκίνηση, εκεί γίνονται και όλες οι φθορές, κάνουν ζημίτσα. Αυτή την εικόνα έχω εγώ και απάντησα.

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    πιθανόν να μην ήταν λόγω του λαδιού αλλά λόγω ιννοβα.
    έχω ακουσει για πάρα πολλά που χτύπησαν.γενικά δεν ήταν και το καλύτερο παπί που έβγαλε η χοντα.

    Σε οποιοδήποτε μοτέρ αν φερθείς σκληρά στην εκκίνηση το χειμώνα,δε νομίζω να δείξει ότι του αρέσει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    To 20 είναι το ιξώδες του λαδιού σε χ θερμοκρασία υπό το μηδέν.
    Το 50 είναι το ιξώδες σε ψ θερμοκρασία πάνω απ' το μηδέν.

    Πράγμα που σημαίνει ότι όταν έχουμε την μέγιστη θερμοκρασία το λάδι μας συμπεριφέρεται σαν 50αρι και όταν έιναι κρύο σαν 20αρι.
    Το 50αρι λάδι στους 40 βαθμούς μπορεί να συμπεριφέρεται όπως το 40αρι στους 35. (τυχαίες τιμές για να καταλαβαίνουμε τι σημαίνουν αυτά). Αν αφήσουμε τις μέγιστες θερμοκρασίες απ' έξω, δεν καταλαβαίνω γιατί το 50αρι στους 35 βαθμούς δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα απ' την στιγμή που έχει το ίδιο ιξώδες με το 40αρι στους 30. Ή γιατί το 50αρι στους 10 βαθμούς δημιουργεί πρόβλημα απ' την στιγμή που έχει το ίδιο ιξώδες με το 40αρι λάδι στους 20 βαθμούς!
    Τι διαφορά έχουν δυο ίδιοι κινητήρες που χρησιμοποιούν διαφορετικό ιξώδες λαδιού, σε διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας με διαφορετικές θερμοκρασίες? Θεωρείτε ότι καποιος απ' τους δύο βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα απ' τον άλλον και θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

    Μάλλον λοιπόν όσο το λάδι είναι ζεστό δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Η μόνη διαφορά είναι ότι στους 30 βαθμούς του Ελληνικού καλοκαιριού και στους 10-14 του Ελληνικού χειμώνα, το 50αρι θα είναι λιιιιγο πιο χοντρό απ' το 40αρι.
    Το λάδι δεν αλλάζει τις ανοχές του κινητήρα μας. Οι ανοχές αλλάζουν λόγο φθοράς στο πέρασμα του χρόνου και των χιλιομέτρων, οπότε το πιο χοντρό λάδι δεν προκαλεί κάτι στον κινητήρα. Μπορεί να έχει μειωμένες επιδώσεις και μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά μέχρι εκεί και για ποσοστά που πραγματικά δεν αξίζει να το συζητάμε αν δεν είμαστε σε πίστα να κυνηγάμε δεκατάκια.

    Τι γίνεται όμως όταν το λάδι είναι κρύο και η εξωτερική θερμοκρασία χαμηλή? Το 20αρι είναι πιο παχύρευστο απ' το 10αρι. Η αντλία μας διακινεί πιο εύκολα το πιο λάδι με το μικρότερο ιξώδες όταν βάζουμε μπροστά και το λάδι ζεσταίνεται λίγο ποιο εύκολα. Παρόλα αυτά, όσο είμαστε εντός των θερμοκρασιών που δουλεύουν τα δύο λάδια, στα τοιχώματα του κινητήρα μας υπάρχει αρκετή ποσότητα λαδιού μέχρι η αντλία να κάνει ένα κύκλο τα λάδια του κάρτερ. Οποτε πάλι δεν έχουμε πρόβλημα!
    Πολλοί κατασκευαστές προτείνουν διάφορα ιξώδες λαδιού, ανάλογα με τον καιρό. Οι διαφορές των δυο λαδιών βρίσκονται στα άκρα και σε θερμοκρασίες που στην Ελλάδα δεν συναντάμε.
    Φυσικά αν κάποιος βρίσκεται στο Νευροκόπι τον Δεκέμβρη, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να βάλει 20-50 και ας μην αναφέρει ο κατασκευαστής άλλο ιξώδες στο μάνουαλ. Σε περιοχές όπου θεωρούμε κρύο τους 8 βαθμούς είναι αστείο να μιλάμε για τέτοια θέματα και να μας απασχολούν τόσο πολύ ή να λέμε ότι ο κινητήρας θα έχει μειωμένη ζωή ή ότι είναι μαθημένος με άλλο ιξώδες λαδιού και να αναρωτιόμαστε αν πρέπει να τα αλλάξουμε άμεσα.

    Και τα δύο λάδια καλύπτουν το ευρος θερμοκρασιών της Ελλάδας. Ένα παπάκι το πολύ πολύ, να χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο μέχρι να ζεσταθεί το λάδι του ένα κρύο πρωινό. Σιγά τι έγινε?
    Σε κινητήρα με μεγάλες ανοχές το πιο χοντρό λάδι θα περάσει δυσκολότερα απ' τα ελατήρια στον θάλαμο καύσης για να καεί. Όσο ο κινητήρας μας είναι καινούριος μπορεί να μην καίει το 10-40 αλλά δεν θα πάθει τίποτα και με το 20-50. Όταν παλιώσει μπορεί να τσιμπάει λίγο περισσότερο 10-40 από ένα 20-50 (στις ίδιες συνθήκες λειτουργίας).

    Προς τι τώρα όλος αυτός ο ντόρος για ένα παπάκι που έβαλε λίγο πιο χοντρό λάδι μέσα στο κατακαλόκαιρο της Ελλάδας? (ακόμα και αν δεν έγραφε ο κατασκευαστής αυτό σαν προτεινόμενο)!

    ΥΜΑΥΑΜΑ σορυ που απάντησα αν και δεν είμαι ιδιοκτήτης ρε συ!
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Δηλαδή όσο αυξάνεται η θερμοκρασία μεγαλώνει το ιξώδες; Πως γίνετε στους -5 να είναι 20άρι και στους + 40 να είναι 50άρι, δηλαδή πιο παχύρευστο;

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή όσο αυξάνεται η θερμοκρασία μεγαλώνει το ιξώδες; Πως γίνετε στους -5 να είναι 20άρι και στους + 40 να είναι 50άρι, δηλαδή πιο παχύρευστο;
    Δεν είναι πιο παχύρρευστο, λόγο θερμοκρασίας.
    Το 20αρι στους +40 θα ήταν νεράκι, ενώ το 50αρι στην ίδια θερμοκρασία προσφέρει την απαιτούμενη λίπανση.

    Το ίδιο λάδι στους +40 συμπεριφέρεται σα να είναι 50 και όχι 20. Και στους -10 συμπεριφέρεται σαν να είναι 20. Ναι αυτό κάνουν τα λάδια, αλλάζουν το ιξώδες τους ανάλογα με την θερμοκρασία (τους). (oldman αν δεν τα γράφω όπως πρέπει, μη βαρέσεις).
    Η θερμοκρασία "έναρξης" του κάθε ιξώδους είναι η ελάχιστη θερμοκρασία όπου το λάδι μπορεί να προσφέρει την κατάλληλη λίπανση μέχρι αυτό να αρχίσει να ζεσταίνεται. Καθώς ζεσταίνεται γίνεται πιο λεπτό. Όταν ζεσταθεί πάρα πολύ δεν συμπεριφέρεται πια σαν 20αρι αλλά σαν 50αρι.

    Με τυχαίες τιμές πάλι γιατί βαριέμαι να ψάξω, σου φέρνω σαν παράδειγμα ότι το 50αρι στους 30 βαθμούς έχει την ίδια ρευστότητα με το 20αρι στους 10. Το 20αρι στους -10 είναι πιο παχύρευστο απ' το 50αρι στους +40 (ή ακόμα και στους +30).

    Φυσικά μιλάμε για θερμοκρασία περιβάλλοντος που δεν είναι απόλυτα σωστό όταν μιλάμε για συμπεριφορές λαδιών αλλά η θερμοκρασία που θα έχει το λάδι μας εξαρτάται απ' την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Πχ στις 6000 στροφές με το ίδιο λάδι το χειμώνα έχουμε θερμοκρασία λαδιού 100βαθμούς και το καλοκαίρι 112. Ανάλογα έρχονται και οι διαφορές θερμοκρασίας λαδιού στο Νευροκόπι το χειμώνα, με το καλοκαίρι στην Αθήνα. Όταν ο κινητήρας μας δεν λειτουργεί η θερμοκρασία του είναι πιο χαμηλή απ' την θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά η θερμοκρασία περιβάλλοντος ορίζει την θερμοκρασία που θα βρίσκεται. Οπότε ορίζουμε μέγιστη και ελάχιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος για το κάθε ιξώδες λαδιού ώστε να μην παγώνει στην ελάχιστη και να μην γίνεται νερό στην μέγιστη.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    To 20 είναι το ιξώδες του λαδιού σε χ θερμοκρασία υπό το μηδέν.
    Το 50 είναι το ιξώδες σε ψ θερμοκρασία πάνω απ' το μηδέν.

    Πράγμα που σημαίνει ότι όταν έχουμε την μέγιστη θερμοκρασία το λάδι μας συμπεριφέρεται σαν 50αρι και όταν έιναι κρύο σαν 20αρι.
    Το 50αρι λάδι στους 40 βαθμούς μπορεί να συμπεριφέρεται όπως το 40αρι στους 35. (τυχαίες τιμές για να καταλαβαίνουμε τι σημαίνουν αυτά). Αν αφήσουμε τις μέγιστες θερμοκρασίες απ' έξω, δεν καταλαβαίνω γιατί το 50αρι στους 35 βαθμούς δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα απ' την στιγμή που έχει το ίδιο ιξώδες με το 40αρι στους 30. Ή γιατί το 50αρι στους 10 βαθμούς δημιουργεί πρόβλημα απ' την στιγμή που έχει το ίδιο ιξώδες με το 40αρι λάδι στους 20 βαθμούς!
    Τι διαφορά έχουν δυο ίδιοι κινητήρες που χρησιμοποιούν διαφορετικό ιξώδες λαδιού, σε διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας με διαφορετικές θερμοκρασίες? Θεωρείτε ότι καποιος απ' τους δύο βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα απ' τον άλλον και θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

    Μάλλον λοιπόν όσο το λάδι είναι ζεστό δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Η μόνη διαφορά είναι ότι στους 30 βαθμούς του Ελληνικού καλοκαιριού και στους 10-14 του Ελληνικού χειμώνα, το 50αρι θα είναι λιιιιγο πιο χοντρό απ' το 40αρι.
    Το λάδι δεν αλλάζει τις ανοχές του κινητήρα μας. Οι ανοχές αλλάζουν λόγο φθοράς στο πέρασμα του χρόνου και των χιλιομέτρων, οπότε το πιο χοντρό λάδι δεν προκαλεί κάτι στον κινητήρα. Μπορεί να έχει μειωμένες επιδώσεις και μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά μέχρι εκεί και για ποσοστά που πραγματικά δεν αξίζει να το συζητάμε αν δεν είμαστε σε πίστα να κυνηγάμε δεκατάκια.

    Τι γίνεται όμως όταν το λάδι είναι κρύο και η εξωτερική θερμοκρασία χαμηλή? Το 20αρι είναι πιο παχύρευστο απ' το 10αρι. Η αντλία μας διακινεί πιο εύκολα το πιο λάδι με το μικρότερο ιξώδες όταν βάζουμε μπροστά και το λάδι ζεσταίνεται λίγο ποιο εύκολα. Παρόλα αυτά, όσο είμαστε εντός των θερμοκρασιών που δουλεύουν τα δύο λάδια, στα τοιχώματα του κινητήρα μας υπάρχει αρκετή ποσότητα λαδιού μέχρι η αντλία να κάνει ένα κύκλο τα λάδια του κάρτερ. Οποτε πάλι δεν έχουμε πρόβλημα!
    Πολλοί κατασκευαστές προτείνουν διάφορα ιξώδες λαδιού, ανάλογα με τον καιρό. Οι διαφορές των δυο λαδιών βρίσκονται στα άκρα και σε θερμοκρασίες που στην Ελλάδα δεν συναντάμε.
    Φυσικά αν κάποιος βρίσκεται στο Νευροκόπι τον Δεκέμβρη, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να βάλει 20-50 και ας μην αναφέρει ο κατασκευαστής άλλο ιξώδες στο μάνουαλ. Σε περιοχές όπου θεωρούμε κρύο τους 8 βαθμούς είναι αστείο να μιλάμε για τέτοια θέματα και να μας απασχολούν τόσο πολύ ή να λέμε ότι ο κινητήρας θα έχει μειωμένη ζωή ή ότι είναι μαθημένος με άλλο ιξώδες λαδιού και να αναρωτιόμαστε αν πρέπει να τα αλλάξουμε άμεσα.

    Και τα δύο λάδια καλύπτουν το ευρος θερμοκρασιών της Ελλάδας. Ένα παπάκι το πολύ πολύ, να χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο μέχρι να ζεσταθεί το λάδι του ένα κρύο πρωινό. Σιγά τι έγινε?
    Σε κινητήρα με μεγάλες ανοχές το πιο χοντρό λάδι θα περάσει δυσκολότερα απ' τα ελατήρια στον θάλαμο καύσης για να καεί. Όσο ο κινητήρας μας είναι καινούριος μπορεί να μην καίει το 10-40 αλλά δεν θα πάθει τίποτα και με το 20-50. Όταν παλιώσει μπορεί να τσιμπάει λίγο περισσότερο 10-40 από ένα 20-50 (στις ίδιες συνθήκες λειτουργίας).

    Προς τι τώρα όλος αυτός ο ντόρος για ένα παπάκι που έβαλε λίγο πιο χοντρό λάδι μέσα στο κατακαλόκαιρο της Ελλάδας? (ακόμα και αν δεν έγραφε ο κατασκευαστής αυτό σαν προτεινόμενο)!

    ΥΜΑΥΑΜΑ σορυ που απάντησα αν και δεν είμαι ιδιοκτήτης ρε συ!
    Φίλε daz σε ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου και για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις...
    Μην ζητάς συγνώμη.
    Μέσα απο τις απορίες μας μαθαίνουμε κάτι διαφορετικό απο αυτά που γνωρίζαμε ως τώρα...
    Να είσαι καλά και πάλι!
    "Η γνώση είναι δύναμη"

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πιθανόν να μην ήταν λόγω του λαδιού αλλά λόγω ιννοβα.
    έχω ακουσει για πάρα πολλά που χτύπησαν.γενικά δεν ήταν και το καλύτερο παπί που έβγαλε η χοντα.

    Σε οποιοδήποτε μοτέρ αν φερθείς σκληρά στην εκκίνηση το χειμώνα,δε νομίζω να δείξει ότι του αρέσει.
    Χαχαχα έχεις δίκιο!
    Με τα 10W-40 και έδινε κάτι κλωτσιές η 1η με 4-5 βαθμούς κελσίου έξω!
    Σκέψου με λίγο πιο χοντρά!
    Βέβαια πάντα το αφήνω 2-3 λεπτά ρελαντί το πρωί!
    Να είσαι καλά φίλε gavros !!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Εμένα στο αμάξι αν και ο κατασκευαστής έλεγε 10w-40, το μαστόρι επέμενε να βάζω 20w-50.
    Το αποτέλεσμα ήταν να ακούγονται πολύ οι βαλβίδες μέχρι να έρθει σε σωστή θερμοκρασία το λάδι.
    Το γύρισα μόνος μου σε αυτό που έλεγε ο κατασκευαστής και δεν ακούγονται καθόλου.

    YAMAYAMA21 εφόσον το ζεσταίνεις το μηχανάκι και δεν το σπας όταν είναι κρύο είσαι κομπλέ.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Εμένα στο αμάξι αν και ο κατασκευαστής έλεγε 10w-40, το μαστόρι επέμενε να βάζω 20w-50.
    Το αποτέλεσμα ήταν να ακούγονται πολύ οι βαλβίδες μέχρι να έρθει σε σωστή θερμοκρασία το λάδι.
    Το γύρισα μόνος μου σε αυτό που έλεγε ο κατασκευαστής και δεν ακούγονται καθόλου.

    YAMAYAMA21 εφόσον το ζεσταίνεις το μηχανάκι και δεν το σπας όταν είναι κρύο είσαι κομπλέ.
    Σωστά έκανες. Ο κατασκευαστής ξέρει τις ανοχές του κινητήρα, όχι εγώ και εσύ.

    Το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε ένα 1000αρι ss.

    Στο δικό μου (χτζ660) έχει σχεδιάγραμμα με τις θερμοκρασίες λειτουργίας του κάθε λαδιού και μου λέει να βάλω ότι θέλω ανάλογα με την θερμοκρασία της περιοχής στην οποία ζω. Εδώ που ζω εγώ δεν έχει και τόση σημασία αν θα βάλω 10-40 ή 20-50 ή 15-50. Η ktm για το 690 λέει 5-60, τι να κάνουμε τώρα? Κάτι θα ξέρει που προτείνει τέτοιο λάδι! Σε έναν τέτοιο κινητήρα δε θα πάω να βάλω ότι θέλω εγώ, επειδή εγώ ξέρω και ο κατασκευαστής όχι.

    Κάποιοι κινητήρες δεν συμπαθούν τα χοντρά λάδια όταν είναι κρύα (αλλά μόνο όταν είναι κρύα).

    Φυσικά τα αμάξια δεν λιπαίνουν και το κιβώτιο με το ίδιο λάδι!

    btw και εμένα στο αμάξι 10-40 λέει και έχει πάνω από 200Κ χλμ και δεν καίει σταγόνα.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σωστά έκανες. Ο κατασκευαστής ξέρει τις ανοχές του κινητήρα, όχι εγώ και εσύ.

    Το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε ένα 1000αρι ss.

    Στο δικό μου (χτζ660) έχει σχεδιάγραμμα με τις θερμοκρασίες λειτουργίας του κάθε λαδιού και μου λέει να βάλω ότι θέλω ανάλογα με την θερμοκρασία της περιοχής στην οποία ζω. Εδώ που ζω εγώ δεν έχει και τόση σημασία αν θα βάλω 10-40 ή 20-50 ή 15-50. Η ktm για το 690 λέει 5-60, τι να κάνουμε τώρα? Κάτι θα ξέρει που προτείνει τέτοιο λάδι! Σε έναν τέτοιο κινητήρα δε θα πάω να βάλω ότι θέλω εγώ, επειδή εγώ ξέρω και ο κατασκευαστής όχι.

    Κάποιοι κινητήρες δεν συμπαθούν τα χοντρά λάδια όταν είναι κρύα (αλλά μόνο όταν είναι κρύα).

    Φυσικά τα αμάξια δεν λιπαίνουν και το κιβώτιο με το ίδιο λάδι!

    btw και εμένα στο αμάξι 10-40 λέει και έχει πάνω από 200Κ χλμ και δεν καίει σταγόνα.
    Έχεις δίκιο.
    Επειδή είμαι λίγο "ψείρας" με τα μηχανήματά μου, για αυτό το λόγο και ψάχνω, ρωτάω και εκφράζω τις απορίες μου και εσύ από ότι βλέπω daz κατέχεις εξίσου καλά το αντικείμενο!
    Τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής για κάθε κινητήρα είναι διαφορετικά ώς πρός τα πρότυπα των ιξωδών.
    Σίγουρα και το Ιαπωνικό αυτοκίνητό μου (Toyota Corolla 2006 hatchback) όπως και το παπί κάθε πρωινό έχουν ευλαβική λειτουργία ρελαντί στα 2-4 λεπτά και εκκίνηση χωρίς πίεση στο μοτέρ...
    Αυτό είναι το μυστικό (κατ'εμέ) της μακροζωίας ενός κινητήρα όπως και το ευλαβικό στρώσιμο που έκανα και στα δύο οχήξατα για 3.000 χλμ!!!!!!!!!
    Για αυτό το λόγο και τα δύο οχήματα ΔΕΝ τσίμπησαν ποτέ λάδι το παπί για τις 12.000 χλμ που έχει και το αυτοκίνητο για τις 190.000 χλμ!!!!!
    Και τα δύο οχήματα λειτουργούν με 10W-40 Semisynthetic το μεν αυτοκίνητο λάδι ΤΟΥΟΤΑ και το δε παπί Yamalube!!!
    Όλα τα λαδάκια των κατασκευαστών είναι καλά όταν φέρεσαι στον κινητήρα σου με τον στοιχειώδη σεβασμό όπως προανέφερα (ζέσταμα μαλακή εκκίνηση κτλ) ..

  11. #26
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια οτι επειδη τα κουτια γραφουν toyota oil και yamalube ειναι τα λαδια που προτεινει ο κατασκευαστης..
    συνηθως ειναι οτι αγοραζει σε καλη τιμη η αντιπροσωπεια κοτσαροντας του ιδιωτικη ετικετα..

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    H Χ εταιρεία - κατασκευαστής ,έχει και τα δικά της λάδια, τα οποία είναι κάποιου κατασκευαστή με λιπαντικά όπου η Χ βάζει δική της επωνυμία.
    Βάζοντας τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής της θυγατρικής η της επωνυμίας που έχει ετικέτα ο κατασκευαστής ( π.χ Ford ,και λιπαντικά φίλτρα κλπ motorcraft)αναφέρομαι σε αυτοκίνητα γιατί εκεί το έχω δει αυτό.
    Η ford λέει οτι με τα λάδια που συστήνει οι αλλαγές να γίνονται κάθε 20.000χλμ.
    Απ οτι ξέρω
    Τα motorcraft είναι λάδια της castrol.
    Πάμε απο την αρχή.
    Παίρνουμε ίδια λάδια της castrol,ιδιο ιξώδες, χαρακτηριστικά,προδιαγραφές (,api,sf, κλπ κλπ)
    Τα πάμε στο συνεργείο (επίσημο ,εξουσιοδοτημένο κλπ)
    Τα βαζουμε και ρωταμε
    - Η επόμενη αλλαγή σε 20.000χλμ
    Για να πάρουμε την απάντηση
    - Όχι, γιατί τα λάδια της εταιρείας έχουν ειδικα πρόσθετα μπλα μπλα για αυτό αντέχουν τόσο.
    Τελικά
    Ισχυει η δεν ισχύει?

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YAMAYAMA21 Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο.
    Επειδή είμαι λίγο "ψείρας" με τα μηχανήματά μου, για αυτό το λόγο και ψάχνω, ρωτάω και εκφράζω τις απορίες μου και εσύ από ότι βλέπω daz κατέχεις εξίσου καλά το αντικείμενο!
    Τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής για κάθε κινητήρα είναι διαφορετικά ώς πρός τα πρότυπα των ιξωδών.
    Σίγουρα και το Ιαπωνικό αυτοκίνητό μου (Toyota Corolla 2006 hatchback) όπως και το παπί κάθε πρωινό έχουν ευλαβική λειτουργία ρελαντί στα 2-4 λεπτά και εκκίνηση χωρίς πίεση στο μοτέρ...
    Αυτό είναι το μυστικό (κατ'εμέ) της μακροζωίας ενός κινητήρα όπως και το ευλαβικό στρώσιμο που έκανα και στα δύο οχήξατα για 3.000 χλμ!!!!!!!!!
    Για αυτό το λόγο και τα δύο οχήματα ΔΕΝ τσίμπησαν ποτέ λάδι το παπί για τις 12.000 χλμ που έχει και το αυτοκίνητο για τις 190.000 χλμ!!!!!
    Και τα δύο οχήματα λειτουργούν με 10W-40 Semisynthetic το μεν αυτοκίνητο λάδι ΤΟΥΟΤΑ και το δε παπί Yamalube!!!
    Όλα τα λαδάκια των κατασκευαστών είναι καλά όταν φέρεσαι στον κινητήρα σου με τον στοιχειώδη σεβασμό όπως προανέφερα (ζέσταμα μαλακή εκκίνηση κτλ) ..
    (παρένθεση
    Οι κινητήρες θέλουν το στρωσιματάκι τους αλλά σίγουρα όχι για 3000 χλμ. Φυσικά δεν θα πάθει τίποτα στο στρώσιμο ακόμα και για 10.000 χλμ. αρκεί να μην του φέρεσαι με πολύ ευγένεια! Η πολύ ευγένεια δεν βοηθάει το στρώσιμο και αν το πήγαινες για 3.000 χλμ μαλακωσά απλά δεν στρώθηκε μέσα σε αυτά τα χλμ αλλά αργότερα! Πολύ ευγένεια για πολλά χλμ κάνει τους κυλίνδρους να γυαλίσουν και μετά είναι πιο δύσκολο να στρωθούν!

    Τα 2-4 στο ρελαντί είναι περιττά! Όταν ο κινητήρας ειναι κρύος θέλουμε να ζεσταθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Το ρελαντί δεν βοηθάει σε αυτό! Αποτέλεσμα είναι, το μηχανάκι (αυτοκίνητο οτιδήποτε), να δουλεύει για μεγαλύτερο διάστημα κρύο. Η ήρεμη οδήγηση είναι ότι καλύτερο!
    Κλείνει η παρένθεση)

    Υγ.. Υπάρχουν και σχετικά θρεντ για στρώσιμο και ζέσταμα όπου το έχουμε συζητήσει και έχουμε διαφωνήσει μέχρι εκεί που δεν πάει!

    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    H Χ εταιρεία - κατασκευαστής ,έχει και τα δικά της λάδια, τα οποία είναι κάποιου κατασκευαστή με λιπαντικά όπου η Χ βάζει δική της επωνυμία.
    Βάζοντας τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής της θυγατρικής η της επωνυμίας που έχει ετικέτα ο κατασκευαστής ( π.χ Ford ,και λιπαντικά φίλτρα κλπ motorcraft)αναφέρομαι σε αυτοκίνητα γιατί εκεί το έχω δει αυτό.
    Η ford λέει οτι με τα λάδια που συστήνει οι αλλαγές να γίνονται κάθε 20.000χλμ.
    Απ οτι ξέρω
    Τα motorcraft είναι λάδια της castrol.
    Πάμε απο την αρχή.
    Παίρνουμε ίδια λάδια της castrol,ιδιο ιξώδες, χαρακτηριστικά,προδιαγραφές (,api,sf, κλπ κλπ)
    Τα πάμε στο συνεργείο (επίσημο ,εξουσιοδοτημένο κλπ)
    Τα βαζουμε και ρωταμε
    - Η επόμενη αλλαγή σε 20.000χλμ
    Για να πάρουμε την απάντηση
    - Όχι, γιατί τα λάδια της εταιρείας έχουν ειδικα πρόσθετα μπλα μπλα για αυτό αντέχουν τόσο.
    Τελικά
    Ισχυει η δεν ισχύει?
    σούτερ ο κατασκευαστής αναφέρει ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται λάδια συγκεκριμένων προδιαγραφών και απλά προτείνει τα δικά του! Δεν σου λέει ότι αν βάλεις άλλη μάρκα (που πληρεί τις προδιαγραφές) είναι ακατάλληλα ή για λιγότερα χλμ.
    Ή κάνω λάθος?

    Τώρα το τι λέει και τι υποστηρίζει ο καθένας δεν ξέρω! Όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν "γνήσια" ανταλλακτικά και τα λάδια της εταιρίας, αλλά δεν σου λένε μη βάλεις άλλα λάδια θα χαλάσει το μηχάνημα!
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    σούτερ ο κατασκευαστής αναφέρει ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται λάδια συγκεκριμένων προδιαγραφών και απλά προτείνει τα δικά του! Δεν σου λέει ότι αν βάλεις άλλη μάρκα (που πληρεί τις προδιαγραφές) είναι ακατάλληλα ή για λιγότερα χλμ.
    Ή κάνω λάθος?

    Τώρα το τι λέει και τι υποστηρίζει ο καθένας δεν ξέρω! Όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν "γνήσια" ανταλλακτικά και τα λάδια της εταιρίας, αλλά δεν σου λένε μη βάλεις άλλα λάδια θα χαλάσει το μηχάνημα!
    Φίλε daz πηγαίνω μόνο TOYOTA στα 12 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο, έχω πολύ καλή αντιμετώπιση απο το συνεργείο και απο την τεχνογνωσία των μαστόρων εκεί (δεν λέμε ονόματα για ευνόητους λόγους) και δεν είχα πρόβλημα ποτέ στο αυτοκίνητο γιατί τηρώ ευλαβικά τις προθεσμίες και τα χιλιόμετρα της συντήρησης.
    Άποψή μου πάντα, σαν το σωστό επίσημο service της αντιπροσωπείας της εκάστοτε μάρκας οχήματος δεν έχει κανένα συνεργείο της γειτονιάς.
    Εαν και εφόσον είσαι χρόνια πελάτης εκεί, έχεις δικαίωμα να τους πρήξεις τις "μπάλες" για οτιδήποτε αφορά το όχημά σου και να βρείς λύση εφόσον χρησιμοποιείς διαπιστωμένα (με αποδείξεις) όλα τα γνήσια ανταλλακτικά τους εφόσον έχουν κατασκευαστεί για το συγκεκριμένο όχημα.
    Δηλαδή δεν υπάρχει τόσο μεγάλο περιθώριο αστοχίας μιας επισκευής στο όχημα εφόσον χρησιμοποιούνται πρώτον τα σωστά εργαλεία μονταρίσματος-ξεμονταρίσματος της ίδιας της εταιρίας και δεύτερον φυσικά τα γνήσια ανταλλακτικά του.Σε αντίθεση με το συνεργείο της γειτονιάς του κυρ-Τάδε ο οποίος τεχνολογικά έχει μείνει λίγο πίσω και χρησιμοποιεί ημιτασιόν ανταλλακτικά και το χειρότερο πηγαίνει ψάχνοντας για το μοντάρισμα- ξεμοντάρισμα στο όχημα...
    Δεν νομίζω λοιπόν τα λάδια που σου δίνει η αντιπροσωπεία με την επωνυμία της να είναι ότι νάναι και να παίζει το όνομά της και την αξιοπιστία της με μελλοντική φθορά στο κάθε όχημα..
    Πιστεύω πως ναι χρησιμοποιούν κάποια Χ γνωστή εταιρία λιπαντικών με την οποία πληρούνται τα απαραίτητα χημικά πρόσθετα για την εγγύηση καλής λειτουργίας-μακροζωίας του κινητήρα και με μία σύμβαση τοποθετούν το logo της εταιρίας του οχήματος.
    Αρα όπως προείπες καμμία αντιπροσωπεία δεν θα σου απαγορεύσει να βάλεις άλλης εταιρίας λάδι στον κινητήρα...
    Τελευταία τροποποίηση από YAMAYAMA21; 15/10/2017 στις 15:17.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μαζεμα σε Yamaha Crypton παλιό
    από gianniskriti4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2018, 01:39
  2. ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99
    από maidonopoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2013, 20:39
  3. Ηλεκτρικά -φώτα πορείας μπρος πίσω- σε Yamaha Crypton R '06
    από Νικολής στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 09:04
  4. Περι διαστάσεων ελαστικών σε Yamaha Crypton
    από chriscrypton στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2012, 00:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF