Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Λάθος λάδι σε Yamaha Crypton X

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    (παρένθεση
    Οι κινητήρες θέλουν το στρωσιματάκι τους αλλά σίγουρα όχι για 3000 χλμ. Φυσικά δεν θα πάθει τίποτα στο στρώσιμο ακόμα και για 10.000 χλμ. αρκεί να μην του φέρεσαι με πολύ ευγένεια! Η πολύ ευγένεια δεν βοηθάει το στρώσιμο και αν το πήγαινες για 3.000 χλμ μαλακωσά απλά δεν στρώθηκε μέσα σε αυτά τα χλμ αλλά αργότερα! Πολύ ευγένεια για πολλά χλμ κάνει τους κυλίνδρους να γυαλίσουν και μετά είναι πιο δύσκολο να στρωθούν!

    Τα 2-4 στο ρελαντί είναι περιττά! Όταν ο κινητήρας ειναι κρύος θέλουμε να ζεσταθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Το ρελαντί δεν βοηθάει σε αυτό! Αποτέλεσμα είναι, το μηχανάκι (αυτοκίνητο οτιδήποτε), να δουλεύει για μεγαλύτερο διάστημα κρύο. Η ήρεμη οδήγηση είναι ότι καλύτερο!
    Κλείνει η παρένθεση)

    Υγ.. Υπάρχουν και σχετικά θρεντ για στρώσιμο και ζέσταμα όπου το έχουμε συζητήσει και έχουμε διαφωνήσει μέχρι εκεί που δεν πάει!

    Ναι ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός με την προθέρμανση αλλά είμαι σίγουρος πως εχουν ανέβει τα λάδια παντού στον κινητήρα και στα ωστήρια των βαλβίδων.
    Η άποψή σου όμως είναι γενικά σωστή!

  2. #32
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια οτι επειδη τα κουτια γραφουν toyota oil και yamalube ειναι τα λαδια που προτεινει ο κατασκευαστης..
    συνηθως ειναι οτι αγοραζει σε καλη τιμη η αντιπροσωπεια κοτσαροντας του ιδιωτικη ετικετα..
    Είναι η συμφωνία που έχει κάνει η αντιπροσωπεία και ο εισαγωγέας - κλασικό παράδειγμα η BIAMAP με τα Skoda. Το επίσημο service manual έγραφε πως η Skoda πρότεινε Castrol, η τάπα λαδιού είχε αυτοκόλλητο Castrol, ο επίσημος εισαγωγέας βάσει δικής του συμφωνίας πρότεινε...Valvoline. Έπεφτε το γέλιο της αρκούδας, ο Έλληνας την πατέντα την έχει στο αίμα του, έβαζαν ένα αυτοκόλλητο Valvoline πάνω από της Castrol στην τάπα λαδιού, έβαζαν κι ένα αυτοκόλλητο στο βιβλίο συντήρησης και η αντιπροσωπεία έβαζε το Skoda Power Oil by Valvoline, το οποίο μπορεί να ήταν βάσει προδιαγραφών ΟΚ, απλά δεν ταίριαζε με στα συγκεκριμένα μοτέρ της VW. Τσίπαγε συνέχεια λάδι, υψηλότερες θερμοκρασίες, κατανάλωση κτλ. Όταν κάποιος πήγαινε δικά του λάδια, τον έβαζαν να υπογράψει στο βιβλίο συντήρησης "τα λάδια προσκομίστηκαν από τον ιδιοκτήτη", άσχετα που ήταν βάσει των προδιαγραφών της Skoda. Όπως όλοι καταλαβαίνουμε, σε περίπτωση στραβής, θα επικαλούνταν ακατάλληλα λάδια και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

    Η BMW πρότεινε Castrol για τις μοτοσυκλέτες της ως λάδι, πλέον εδώ και χρόνια λόγω εμπορικής συνεργασίας προτείνει το Shell, ενώ τα λάδια BMW Advantec είναι ουσιαστικά το Shell Advance.

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YAMAYAMA21 Προβολή μηνύματος
    Αρα όπως προείπες καμμία αντιπροσωπεία δεν θα σου απαγορεύσει να βάλεις άλλης εταιρίας λάδι στον κινητήρα...
    Τα υπόλοιπα γιατί τα έγραψες?


    Σίγουρα δεν είπα ότι τα λάδια της κάθε εταιρίας είναι ότι να 'ναι. Που το διάβασες αυτό?

    Είπα ότι η εταιρίες προτείνουν, δεν επιβάλουν. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις ότι λάδι θέλεις αρκεί να πληρεί τις προδιαγραφές.
    Για τα ανταλλακτικά το είπα μόνο και μόνο επειδή ακόμα και με αυτά ισχύει το ίδιο ακριβώς. Τώρα κατά πόσο κάποια απ' αυτά είναι καλύτερα ή ιδιαίτερα είναι άλλη συζήτηση. Πιστεύεις ότι αν πάρεις μπουζοκαλώδια με την διπλάσια τιμή απ' της αντιπροσωπείας, θα είναι χειρότερα επειδή δεν είναι γνήσια? Γιατί έχεις στο μυαλό σου μόνο τον κινέζικο γρύλο που έβαλες στο παραθύρι επειδή ο γνήσιος είναι ακριβός?

    Για την εξειδίκευση των μαστόρων συμφωνώ αλλά σε εξουσιοδοτημένα και αντιπροσωπίες δεν ήξεραν να αλλάξουν λάδια στο xt. Και πήγα 2 φορές πίσω για να τα ρουφήξουν επειδή έβαλαν πολλά. Δεν ήξεραν γιατί ρετάρει το αμάξι μου και μου το έφτιαξε ο μπάμπης της γειτονιάς επειδή είχε το ίδιο και το ήξερε καλύτερα απ' τα μαστόρια στις αντιπροσωπείες.

    Σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει οτι στις αντιπροσωπείες θα βρεις καλύτερη εξειδίκευση. (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί καταλήξαμε εκεί και γιατί το συζητάμε)..

    Anyway!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/10/2017 στις 20:40.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οι αντιπροσωπειες ειναι φαυλος κυκλος
    στις απλες δουλειες δεν προσφερουν κατι παραπανω στις δυσκολες εχουν απαγορευτικα κοστη
    ειδικα σε αυτοκινητα πανω απο 10 ετων το -προσεγμενο- ημιτασιον ανταλλακτικο ειναι μονοδρομος

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι αντιπροσωπειες ειναι φαυλος κυκλος
    στις απλες δουλειες δεν προσφερουν κατι παραπανω στις δυσκολες εχουν απαγορευτικα κοστη
    ειδικα σε αυτοκινητα πανω απο 10 ετων το -προσεγμενο- ημιτασιον ανταλλακτικο ειναι μονοδρομος
    Εγω απο εδώ https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...vymW7nG1YJLwlG

    Ψωνιζω ανταλλακτικά,
    Κανουν 3-4 μέρες να έρθουν απο Γερμανία και οι τιμές τους είναι ασυναγώνιστες.
    Ας πούμε εναν αισθητήρα (λ) της denso ,που εδώ θέλανε κοντά στα 300€,τον πήρα λίγο πάνω απο τα 100€ .
    Το part number ,είναι ολόιδιο.
    Η διαφορά είναι στο σακουλάκι - συσκευασία

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ναι βεβαια οσο ψαχνεις βρισκεις....
    εχω παρατηρησει οτι αντιστοιχες τιμες βρισκεις και εδω χωρις το ρισκο της αγορας απο εξωτερικο

  7. #37
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οτι έχω ψάξει Ελλάδα για το δικο μου απλα Τσούζει έως πονάει.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα υπόλοιπα γιατί τα έγραψες?


    Σίγουρα δεν είπα ότι τα λάδια της κάθε εταιρίας είναι ότι να 'ναι. Που το διάβασες αυτό?

    Είπα ότι η εταιρίες προτείνουν, δεν επιβάλουν. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις ότι λάδι θέλεις αρκεί να πληρεί τις προδιαγραφές.
    Για τα ανταλλακτικά το είπα μόνο και μόνο επειδή ακόμα και με αυτά ισχύει το ίδιο ακριβώς. Τώρα κατά πόσο κάποια απ' αυτά είναι καλύτερα ή ιδιαίτερα είναι άλλη συζήτηση. Πιστεύεις ότι αν πάρεις μπουζοκαλώδια με την διπλάσια τιμή απ' της αντιπροσωπείας, θα είναι χειρότερα επειδή δεν είναι γνήσια? Γιατί έχεις στο μυαλό σου μόνο τον κινέζικο γρύλο που έβαλες στο παραθύρι επειδή ο γνήσιος είναι ακριβός?

    Για την εξειδίκευση των μαστόρων συμφωνώ αλλά σε εξουσιοδοτημένα και αντιπροσωπίες δεν ήξεραν να αλλάξουν λάδια στο xt. Και πήγα 2 φορές πίσω για να τα ρουφήξουν επειδή έβαλαν πολλά. Δεν ήξεραν γιατί ρετάρει το αμάξι μου και μου το έφτιαξε ο μπάμπης της γειτονιάς επειδή είχε το ίδιο και το ήξερε καλύτερα απ' τα μαστόρια στις αντιπροσωπείες.

    Σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει οτι στις αντιπροσωπείες θα βρεις καλύτερη εξειδίκευση. (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί καταλήξαμε εκεί και γιατί το συζητάμε)..

    Anyway!
    Έχεις δίκιο , συγνώμη κάπου μάλλον παρανόησα απο κεκτημένη ταχύτητα κάτι απο τα αναγραφόμενά σου.
    Απλά κατάλαβα πιά ότι όλο το σύστημα ανταλλακτικά - service στην Ελλάδα θέλει αρκετό ψάξιμο και πάλι άκρη δεν θα βγεί.Σε γενικές γραμμές ήμαστε ακριβοί στην αυτοκίνηση-μοτοκίνηση.Ας ήμαστε τουλάχιστον εμείς όλοι μας καλά και τα σίδερα φτιάχνονται όπως έλεγε κι ο παππούς μου...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μαζεμα σε Yamaha Crypton παλιό
    από gianniskriti4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2018, 00:39
  2. ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99
    από maidonopoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2013, 19:39
  3. Ηλεκτρικά -φώτα πορείας μπρος πίσω- σε Yamaha Crypton R '06
    από Νικολής στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 08:04
  4. Περι διαστάσεων ελαστικών σε Yamaha Crypton
    από chriscrypton στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 23:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF