Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;

  1. #61
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Υψος 1,87
    100 κιλα
    Πανω στις βεσπες αισθάνομαι πολύ άβολα και επίσης δεν μου αρέσουν. Θεωρώ ότι χρειάζομαι υποχρεωτικά μηχανάκι με ύψος σέλας πάνω από 800χιλ. Π.χ ανέβηκα στο Tiger XC με σέλα στα 810χιλ και μου φάνηκε κάπως "χαμηλο". Δεν ξέρω ίσως είμαι υπερβολικός αλλά αυτή την αίσθηση μου έδωσε σε σχέση με ψηλότερα μηχανάκια.

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2017
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    Υψος 1,87
    100 κιλα
    Πανω στις βεσπες αισθάνομαι πολύ άβολα και επίσης δεν μου αρέσουν. Θεωρώ ότι χρειάζομαι υποχρεωτικά μηχανάκι με ύψος σέλας πάνω από 800χιλ. Π.χ ανέβηκα στο Tiger XC με σέλα στα 810χιλ και μου φάνηκε κάπως "χαμηλο". Δεν ξέρω ίσως είμαι υπερβολικός αλλά αυτή την αίσθηση μου έδωσε σε σχέση με ψηλότερα μηχανάκια.
    όλες αυτές οι μηχανές αυτού του τύπου έχουν πάνω από 810χιλ ύψος. Εμένα ο ενδοιασμός μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι τόσα κυβικά για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις. Άμα ας πούμε θέλεις yamaha υπάρχει και το tracer 700, υπάρχει honda cb500x, υπάρχει versus650, vstrom650 όλα πάνω από 810χιλ. και άλλα. Αυτά ταιριάζουν περισσότερο στη χρήση που θα κάνεις. Βέβαια υπάρχει και το γούστο σου δλδ τι σου αρέσει. Αν αυτό συμπίπτει με τα πολλά κυβικά τότε πάω πάσο. Γνώμη μου, κάνε ένα τεστ στα μικρά και αποφασίζεις. Καλοτάξιδο ότι και αν πάρεις.
    ΥΓ. στα πολλά κιλά είναι σίγουρο ότι για μεγάλες αποστάσεις ότι μηχανή και να επιλέξει κάποιος σίγουρα θα χρειαστεί ανατομική σέλα. Για 150χλμ όμως δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    πω,πω...τωρα συνειδητοποιησα οτι το υψος σου ειναι τροχοπεδη σε πολλες σχεδιασεις...οι περισσοτςροι απο εμας εχουμε το αντιθετο προβλημα π..χ προσωπικα εβαλα κιτ χαμηλωματος στο δικο μου αλλα ετσι οπως τα θετεις ενα βερσυς 650 με ενα κιτ ανυψωσης, αν υπαρχει, θα μπορουσε να ειναι η ιδανικη λυση που ζητας..λεω το βερσυς γιατι και λαιτ ειναι και ψηλουλι και οικονομικο και μουρατο και πολυ επιτυχημενο σε πωλησεις, οπως και με επιδοσεις...για κανε κανα τεστ ραιντ..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    πω,πω...τωρα συνειδητοποιησα οτι το υψος σου ειναι τροχοπεδη σε πολλες σχεδιασεις...οι περισσοτςροι απο εμας εχουμε το αντιθετο προβλημα π..χ προσωπικα εβαλα κιτ χαμηλωματος στο δικο μου αλλα ετσι οπως τα θετεις ενα βερσυς 650 με ενα κιτ ανυψωσης, αν υπαρχει, θα μπορουσε να ειναι η ιδανικη λυση που ζητας..λεω το βερσυς γιατι και λαιτ ειναι και ψηλουλι και οικονομικο και μουρατο και πολυ επιτυχημενο σε πωλησεις, οπως και με επιδοσεις...για κανε κανα τεστ ραιντ..
    840 είναι το υψος του versys (και εγώ ψάχνω να βρω παπούτσια με τακούνια... για να μην πληρώσω 500 ευρώ την χαμηλότερη σέλα)
    done.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    το versys ειναι το ψηλοτερο στην κατηγορια του κατα εναν περιεργο τροπο

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος πρακτικός κανόνας που να υπολογίζει ύψος σέλας αναλογα με το ύψος επιβάτη; Σίγουρα είναι όλα σχετικά μιας και δίνουν διαφορετική αίσθηση οι αναρτήσεις, η διάμετρος των τροχών 19" ή 21" , στενή ή φαρδιά σέλα κτλ κτλ κτλ.

  7. #67

  8. #68
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    Υψος 1,87
    100 κιλα
    Πανω στις βεσπες αισθάνομαι πολύ άβολα και επίσης δεν μου αρέσουν. Θεωρώ ότι χρειάζομαι υποχρεωτικά μηχανάκι με ύψος σέλας πάνω από 800χιλ. Π.χ ανέβηκα στο Tiger XC με σέλα στα 810χιλ και μου φάνηκε κάπως "χαμηλο". Δεν ξέρω ίσως είμαι υπερβολικός αλλά αυτή την αίσθηση μου έδωσε σε σχέση με ψηλότερα μηχανάκια.
    Eγώ σου ρίχνω 2 πόντους αλλά ποτέ μου δεν είχα ούτε θα πάρω 'ψηλό' μηχανάκι.
    Αφού δεν παω στα χώματα δεν μου χρειάζεται. Η καθημερινή μου μοτο είναι Hornet 900.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #69
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εφόσον το'φερε η κουβέντα, είναι αλήθεια ότι η ιδανική θέση οδήγησης θέλει γωνίες ~90 μοιρών (σε γόνατα και κορμό/πόδια);

    Επίσης θέλω να πω ότι τα 800mm είναι αστείο ύψος για μοτοσικλέτα. Δε θεωρούνται ψηλές οι μοτοσικλέτες με ύψος σέλας 800+.
    Life begins at 45°.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Καταλαβαίνω ότι το forward lean πρεπει να είναι όσο πιο κοντά στο 0 γίνεται για πιο άνετη θέση. Σωστα;

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εφόσον το'φερε η κουβέντα, είναι αλήθεια ότι η ιδανική θέση οδήγησης θέλει γωνίες ~90 μοιρών (σε γόνατα και κορμό/πόδια);

    Επίσης θέλω να πω ότι τα 800mm είναι αστείο ύψος για μοτοσικλέτα. Δε θεωρούνται ψηλές οι μοτοσικλέτες με ύψος σέλας 800+.
    Απλά ανέβηκα στο Triumph XC με ύψος 845 και όταν δοκίμασα στο Triumph XR με ύψος 810 μου φάνηκε πολύ διαφορετικό (προς το χειρότερο).

  12. #72
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εντάξει, ο καθένας όπως τη βρίσκει, απλά ξεκαθαρίζω ότι 810 και 820mm σέλες δε θεωρούνται "ψηλές". Ούτε καν 845.

    Το "forward lean" που λες είναι απλά για να ρυθμίζεις τη στάση σου. "0" σημαίνει "κανονική" στάση με εργοστασιακό μηχανάκι και ρυθμίσεις.
    Life begins at 45°.

  13. #73
    Έχουν και οι ψηλοί τα προβλήματα τους…
    Παντως , το ύψος της σέλας για τους ψηλούς δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο , όσο η απόσταση σέλας- μαπρσπιε και η απόσταση σέλας –τιμονιού.
    Συνήθως , στα μηχανάκια με ψηλές σέλες αυτές οι αποστάσεις είναι πιο άνετες αλλά μιας και όλα φτιάχνονται με γνώμονά τον μέσο όρο ύψους , ίσως θα χρειαστεί επεμβάσεις για να μεγαλώσει η απόσταση των μαρσπιε και η θέση του τιμονιού για να το φέρεις στα μέτρα σου.

  14. #74
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Έχουν και οι ψηλοί τα προβλήματα τους…
    Παντως , το ύψος της σέλας για τους ψηλούς δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο , όσο η απόσταση σέλας- μαπρσπιε και η απόσταση σέλας –τιμονιού.
    Συνήθως , στα μηχανάκια με ψηλές σέλες αυτές οι αποστάσεις είναι πιο άνετες αλλά μιας και όλα φτιάχνονται με γνώμονά τον μέσο όρο ύψους , ίσως θα χρειαστεί επεμβάσεις για να μεγαλώσει η απόσταση των μαρσπιε και η θέση του τιμονιού για να το φέρεις στα μέτρα σου.
    Ακριβώς έτσι, η αποσταση σέλας μαρσπιέ είναι το βασικό και υπάρχουν και μοτό με πολύ άνετη απόσταση σελας μαρσπιέ χωρίς η σέλα να είναι ψηλα.

    @tsimoyxas
    Καπου έχεις μπερδευτεί λίγο νομίζω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #75
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς έτσι, η αποσταση σέλας μαρσπιέ είναι το βασικό και υπάρχουν και μοτό με πολύ άνετη απόσταση σελας μαρσπιέ χωρίς η σέλα να είναι ψηλα.

    @tsimoyxas
    Καπου έχεις μπερδευτεί λίγο νομίζω.
    Ναι Sapila εχεις δίκιο. Απλα δεν περίμενα να μου κάνει τόση αίσθηση η διαφορά λίγων εκατοστών.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 12:38
  2. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  3. Αγορα ON/OF Transalp vs BMW η κατι αλλο?
    από stelioskrete στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2014, 11:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 08:25
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF