Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 97

Θέμα: Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22

    Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;

    Γεια σε όλους,

    ήρθε η ώρα για αγορά μηχανής μιας και η νέα εργασία βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Ταυτόχρονα η μηχανή θα χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και για κοντινές διαδρομές εως 150Km αλλά όχι τακτικά λόγο παιδιών. Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ μία Cosa 200 σε σχετικά μέτρια κατάσταση. Δεν λέω κάνω την δουλειά μου μιας και η καθημερινή διαδρομή είναι Π.Φάληρο -> Κέντρο -> Π.Φάληρο χωρίς επιπλέον διαδρομές (16Km σε ημερήσια βάση). Παρόλα αυτά για λόγους ασφάλειας θα πρέπει σύντομα να την αποσύρω ή να την μεταφέρω στο χωριό μου.

    Το budget είναι στα 10.000€ μιας και σκέφτομαι για αγορά καινούριας μηχανής. Δεν εμπιστεύομαι κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένα και δεν έχω κάποιον μηχανικό ο οποίος μπορεί να μου διασφαλίσει ότι το μεταχειρισμένο είναι OK.

    Αυτά τα οποία έχω δει ειναι το TRACER 900, Tiger 800 και το F800GS. Βέβαια η χρήση κατα 99,99% θα είναι ασφάλτινη οπότε το GS800 είναι λίγο άκυρο. Αν και ακούω πολύ καλά λόγια για το V-storm για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει οπότε δεν είναι στις επιλογές μου.

    Οποιος είχε ανάλογο δίλημα ή μπορεί να προτείνει κάτι θα βοηθούσε. Συνοψίζω:
    - Καθημερινή χρήση εντός Αθήνας (16Km )
    - 5-6 Καλοκαιρινές διαδρομές το πολύ μέχρι 150Km
    - Προτίμηση σε μηχανές με όρθια στάση λόγο ύψους.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    βρίσκεις το μεταχειρισμένο που θες, πας σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο κοντά σου, μιλάς με τον ιδιοκτήτη και του λες: θα γινω πελάτης σου, θέλω να δεις αυτο που θα σου φέρω και να μου πεις οτι ειναι οκ να το παρω. Αν όμως θες καινουργιο και τα 3 ειναι πολύ πιο ικανα απο αυτο που θες. γκαράζ έχεις ή θα ψάχνεις μαντήλι να κλάψεις?

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Versys 650 και τα ρέστα βενζίνες.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Versys 650 και τα ρέστα βενζίνες.
    Tracer 700 και τα ρέστα βενζίνες. Τι θα το κάνεις το γκάζι του 900;
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Για τη χρήση που περιγράφεις μπορείς άνετα να καλυφθείς και με ένα εκ των δύο προαναφερθέντων... προσωπικά θα προτιμούσα το versys το οποίο συμπαθώ περισσότερο συγκριτικά με το μικρό tracer.
    Αν όμως νιώθεις ότι χρειάζεσαι περισσότερο γκάζι ή/και ποιότητα, επιλέγοντας αυστηρά μεταξύ των μοντέλων του πρώτου post,θα έπαιρνα το tiger 800.
    ΥΓ:Δες και εδώ ή εδώ .Τα χρήματα που διαθέτεις είναι πολύ καλά και μπορείς να κοιτάζεις κορυφαία (ελαφρώς μεταχειρισμένα) μηχανήματα!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αν δεν κανω λαθος το tiger 800 προσανατολιζεται περισσοτερο για χωμα, οποτε δεν σου ειναι "χρησιμο"...

    οποτε δια της ατοπου απαγωγης, πας για tracer...
    βεβαια ετσι οπως το αναφερεις θα μπορουσες να πας και για οποιοδηποτε γυμνο και μη μοντελο και κατω απο 900cc..ακομα και για το tracer 700...
    εδω που τα λεμε και ενα transalp ή versys θα σου την εκαναν την δουλεια σου ομορφα και απλα...αλλα αν θες το κατι παραπανω κανεις δεν μπορει να σου πει οχι εφοσον εισαι αποφασισμενος και διαθετεις το μαρουλι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κανε τεστ ραιντ τα παραπανω μοτορια σε εμπορο γιατι μονο από γνωμες αλλων πιθανότατα θα την παθεις...η προσωπικη σου αισθηση είναι αυτή που θα αποφασισει για σενα και όχι καποιο φορουμ...βαλε και το crossrunner, ncx 750( απολυτη οικονομια βενζινης) στην εξισωση....και καλη επιλογή...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Tracer 700 και τα ρέστα βενζίνες. Τι θα το κάνεις το γκάζι του 900;
    έλα ρε πνεύμα αντιλογίας. :P

    δες ποιότητα πλαστικών βαφής στο νέο versys και στο νέο tracer.
    είναι και πιο όμορφο και είναι και Kawasaki (fanboy mode off) :P

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν και καταντάει ίσως γραφικό, να πω κι εδώ πως το 700 μπορεί να φανεί "λίγο" κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου. Προφανώς υπάρχουν αναβάτες που τους καλύπτει αλλά είμαστε και άλλες περιπτώσεις που πήγαμε από το 7 στο 9 της Yamaha(συγκεκριμένοι χρήστες του φόρουμ). Αφού ακούγεται η μια μεριά ας ακουστεί και η άλλη.

    Υπάρχει αρκετός κόσμος που πήρε το μικρό και στην πορεία το άλλαξε για το μεγάλο. Στο fz09.org ένα μεγάλο μέρος των μελών είναι πρώην κάτοχοι mt/fz07. Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά που να αγόρασε το 900 και στην πορεία να γκρίνιαξε γιατί του φάνηκε πολύ δυνατό. Υπάρχουν άλλα προβλήματα φυσικά με την μηχανή, αλλά το παραπάνω γκάζι δεν είναι ένα από αυτά.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δεν ξέρω ακριβώς τι έχει στο μυαλό του ο τσιμούχας και αν θέλει όντως συμβουλές ή έχει καταλήξει σε αυτά τα 3, αλλά θεωρώ τεράστια σπατάλη τα 10 χιλιάρικα για ένα μηχανάκι που θα κινείται 100% εντός κέντρου (μιλάμε για 8 χιλιόμετρα ανά διαδρομή, ούτε τα λάστιχα δε ζεσταίνεις). Δεν έχει να κάνει μόνο με το γκάζι. Φυσικά, καταλαβαίνω την "ανάγκη" να αγοραστεί μοτοσικλέτα και όχι σκούτερ ή παπί, ο μοτοσικλετισμός είναι ευχαρίστηση πάνω απ'όλα, αλλά δεν μπορώ να μην πω τη γνώμη μου και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο μοτεράκι (η "ποιότητα πλαστικών" είναι πολύ, πολύ χαμηλά στη λίστα μου) από του 07 γι'αυτή τη δουλειά. Ή έστω οποιοδήποτε δικύλινδρο 500-700cc, υπάρχουν αρκετά στην κατηγορία. Εγώ θα αγόραζα μονοκύλινδρο, αλλά κατανοώ ότι δεν είναι για όλους.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Εχεις δικιο Γιωργο...Για τοσες μικρες αποστασεις δεν χρειαζεται 800σαρια και βαλε..Ενα Honda NCX dct 750 η 500 cbx μεταχειρισμενο θα τον καλυπτε θαυμασια, εχουν μεγαλη ροπη χαμηλα και πολύ χαμηλη καταναλωση και επειδή κυκολοφορουν σαν μοντελα λιγο καιρο αποκλείεται να βρει ελαττωματικο..όλα τα λεφτα βεβαια το dct προσφερει μεγαλυτερη απολαυση στην οδηγηση, χωρις συμπλεκτη, αν αναλογιστεί καποιος οτι στην αθηνα παταμε το συμπλεκτη πανω από 100 φορες στις αλλαγες ταχυτήτων, είναι μια λυση..Οσο για ταξίδια πιανουν τα 180+ οποτε ουτε εκει θα εχει καποιος πρόβλημα εκτος ισως τον αερα στην εθνικη οπου βεβαια και τα περισσοτερα "μικρα" μοντελα εχουν θεμα..και βασικα είναι χοντα, δεν χαλανε ευκολα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    nc750x

  13. #13
    Και τα τρία μηχανάκια που έβαλες,κάνουν μια χαρά την δουλειά που θες,όπως και αυτά που σου πρότειναν παραπάνω.
    Εσύ πιο γουστάρεις περισσότερο να το βλέπεις στο γκαράζ σου;

    Προσωπικά, απ όλα αυτά που έβαλαν, θα πήγαινα στο tiger 800 xr με τις 19ρες αλουμινένιες ζάντες.
    Πολύ καλά στημένο μηχανάκι,με ωραίο κινητήρα

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    Ήμουνα κ εγω σε περίπου ιδιο δίλημα ,κολλημένος με τracer 900 ,το εχω κανει test drive ,το εχω οδηγησει απο φίλο ,ερωτας .ε'ιμαι 1,93 και μου καθόταν super-
    Μετα όμως μπηκε η λογικη ,χρήση κ εγω 19+19 κμ για δουλεια Αθηνα -Παιανια,η γυναικα δεν ανεβαινει ,οποτε και εγω με κανα φίλο το πολυ 4-5 εκδρομες το χρονο..
    το 900αρι έχει σημα 120€ ,ασφάλεια περίπου 240€ το χρόνο,καταναλωση 6λτ/100 και αναλογα το κοστος τα σερβισ

    για τετοια χρηση λοιπον δεν συμφερει ,εκτός αν το οικονομικ δε σε νοιαζει

    υγ πηρα τελικα scooter 200 μονο κ μονο για να κανω τη δουλεια μου..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    προφανως θα προτεινω βερσυς και εγω. το design του τα σπαει. δυστυχως ομως ακομα εχουν αυτον τον παλαιομενο κινητηρα. Οι αλλαγες μοτερικα ελαχιστες, απλα πιο δυνατο απο τα παλιοτερα. Το MT-700 tracer και 900 εχουν μοτερ διαμαντι. Σαν υβριδικα ακουγονται, ζηλευτα πραγματικα. Το 900 περιττο και απο 2 φιλους που το εχουν επιβεβαιωνουν το κλασικο θεμα με την ασταθεια στο τιμονι μετα τα 130-140χλμ. Παρε εναλλακτικα το NC750. Με λεντ εργοστασιακα, χωρο τεραστιο μπροστα, καταναλωση απιστευτη, φθηνα σερβις, και ειναι χοντα κακα τα ψεμματα

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 13:38
  2. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  3. Αγορα ON/OF Transalp vs BMW η κατι αλλο?
    από stelioskrete στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2014, 12:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 09:25
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF