Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 97

Θέμα: Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;

  1. #46
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό το Versys. Είδα από κοντά το τελευταίο μοντέλο σε μαύρο χρώμα. Σαν ύψος μου φαίνεται ΟΚ (ειμαι 1.87 ύψος). Δεν το έχω οδηγήσεο όμως.
    σου προτείνω να το πάρεις βόλτα

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Και τα τρία μηχανάκια που έβαλες,κάνουν μια χαρά την δουλειά που θες,όπως και αυτά που σου πρότειναν παραπάνω.
    Εσύ πιο γουστάρεις περισσότερο να το βλέπεις στο γκαράζ σου;

    Προσωπικά, απ όλα αυτά που έβαλαν, θα πήγαινα στο tiger 800 xr με τις 19ρες αλουμινένιες ζάντες.
    Πολύ καλά στημένο μηχανάκι,με ωραίο κινητήρα
    Φίλε μου σκεφτόμουν το XC και όχι το XR μιας η χρήση είναι και 99% άσφαλτος.

  3. #48
    Το ιδιο λετε. Το ασφαλτινο ειναι αυτο με τις 19αρες.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black sheep Προβολή μηνύματος
    Το ιδιο λετε. Το ασφαλτινο ειναι αυτο με τις 19αρες.
    Ευχαριστώ μαύρο πρόβατο. Και μόλις σήμερα είδα ότι θα παρουσιάσουν νέο Tiger.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    ...Και σήμερα το πρωί γυρνώντας από ένα test ride η κολλητή της γυναίκας μου ακουσε οτι ψάχνω για μηχανή και μας λέει: Έχουμε εδώ κ 4 χρόνια ενα Africa twin 750 στο γκαράζ ακίνητο. Ο μακαρίτης ο μπαμπάς της το είχε αγοράσει σε σχετικά μεγάλη ηλικία και έκανε μόνο 20.000Km....τιμή 1.500€...

    Κανόνισα να πάω να το δώ. Αξίζει να το δω και να ρισκάρω;

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Αν μιλάμε για αγορασμένο καινούργιο με 20.000χλμ, δεν ρισκάρεις κάτι.
    Θα χρειαστεί βέβαια ένα γερό σέρβις, αλλαγή όλα τα υγρά και λάστιχα. Πρέπει να ελέγξεις και τι χρωστάει από τέλη, ΚΤΕΟ, κλπ.
    Κάνε τη σούμα και αποφάσισε.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    ...Και σήμερα το πρωί γυρνώντας από ένα test ride η κολλητή της γυναίκας μου ακουσε οτι ψάχνω για μηχανή και μας λέει: Έχουμε εδώ κ 4 χρόνια ενα Africa twin 750 στο γκαράζ ακίνητο. Ο μακαρίτης ο μπαμπάς της το είχε αγοράσει σε σχετικά μεγάλη ηλικία και έκανε μόνο 20.000Km....τιμή 1.500€...

    Κανόνισα να πάω να το δώ. Αξίζει να το δω και να ρισκάρω;
    σοβαρα μιλάς? αξίζει ασχημα

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    ...Και σήμερα το πρωί γυρνώντας από ένα test ride η κολλητή της γυναίκας μου ακουσε οτι ψάχνω για μηχανή και μας λέει: Έχουμε εδώ κ 4 χρόνια ενα Africa twin 750 στο γκαράζ ακίνητο. Ο μακαρίτης ο μπαμπάς της το είχε αγοράσει σε σχετικά μεγάλη ηλικία και έκανε μόνο 20.000Km....τιμή 1.500€...

    Κανόνισα να πάω να το δώ. Αξίζει να το δω και να ρισκάρω;


    ουτε καν...

    στο θετικο σεναριο να ειναι πληρωμενα τα τελη...θα θελει σιγουρα ΚΤΕΟ που σημαινει εκτος απο το 20αρικο θα παιξει προστιμο και προσαυξηση για αυτα τα χρονια...

    επισης 4 χρονια ακινητο μονο για να κυκλοφορησει στον δρομο υπολογιζεις κατευθειαν:

    λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερος, παραφλου, υγρα φρενων, τακακια, λαστιχα, αλυσιδογραναζα (δεν πιστευω κανενας να λαδωνε αλυσιδα) τσιμουχες μπροστινου (και λογικα και σερβις), σερβις στο πισω αμορτισερ, αν εχει τα λαστιχενια σωληνακια φρενων βαλε και απο αυτα, λογικα ρουλεμαν τιμονιου εκτος αν ηταν αλλαγμενα προσφατα και το ειχαν τιγκαρει στο γρασσο αλλα αν ειχε οντως μονο 20.000 σιγα μην ειχαν ασχοληθει, καθαρισμο αντλιας καυσιμου, καθαρισμο καρμπυρατερ, καθαρισμο ντεποζιτου...

    αν βαλεις και την εργασια μεσα σε ολα αυτα μπορει να ξεπερνας και το χιλιαρικο...


    και ολα αυτα για ενα μηχανακι 30 χρονων, βαρυ, αργο και (με τα σημερινα δεδομενα) ασχημο....

    δλδ αν δεν εχουν πληρωσει και τελη να σου παει γυρω στα 3-3,5 χιλιαρικα μαζι με τις μεταβιβασεις...

    δεν τα τρως σουβλακια καλυτερα?

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ουτε καν...

    στο θετικο σεναριο να ειναι πληρωμενα τα τελη...θα θελει σιγουρα ΚΤΕΟ που σημαινει εκτος απο το 20αρικο θα παιξει προστιμο και προσαυξηση για αυτα τα χρονια...

    επισης 4 χρονια ακινητο μονο για να κυκλοφορησει στον δρομο υπολογιζεις κατευθειαν:

    λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερος, παραφλου, υγρα φρενων, τακακια, λαστιχα, αλυσιδογραναζα (δεν πιστευω κανενας να λαδωνε αλυσιδα) τσιμουχες μπροστινου (και λογικα και σερβις), σερβις στο πισω αμορτισερ, αν εχει τα λαστιχενια σωληνακια φρενων βαλε και απο αυτα, λογικα ρουλεμαν τιμονιου εκτος αν ηταν αλλαγμενα προσφατα και το ειχαν τιγκαρει στο γρασσο αλλα αν ειχε οντως μονο 20.000 σιγα μην ειχαν ασχοληθει, καθαρισμο αντλιας καυσιμου, καθαρισμο καρμπυρατερ, καθαρισμο ντεποζιτου...

    αν βαλεις και την εργασια μεσα σε ολα αυτα μπορει να ξεπερνας και το χιλιαρικο...


    και ολα αυτα για ενα μηχανακι 30 χρονων, βαρυ, αργο και (με τα σημερινα δεδομενα) ασχημο....

    δλδ αν δεν εχουν πληρωσει και τελη να σου παει γυρω στα 3-3,5 χιλιαρικα μαζι με τις μεταβιβασεις...

    δεν τα τρως σουβλακια καλυτερα?
    Ευχαριστώ πολύ. Το είδα σήμερα. Όντως σε γκαράζ αλλά με 60.000Km και μοντέλο του 99. Εξωτερικά μια χαρά. Εχει καταθέσει πινακίδες οπότε δεν έχει πρόβλημα με το ΚΤΕΟ. Τώρα για όλα αυτά που αναφέρεις έχω και εγώ ενδοιασμούς. Θα το δουμε με εναν μηχανικό να μου πει και αυτός την άποψή του.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ. Το είδα σήμερα. Όντως σε γκαράζ αλλά με 60.000Km και μοντέλο του 99. Εξωτερικά μια χαρά. Εχει καταθέσει πινακίδες οπότε δεν έχει πρόβλημα με το ΚΤΕΟ. Τώρα για όλα αυτά που αναφέρεις έχω και εγώ ενδοιασμούς. Θα το δουμε με εναν μηχανικό να μου πει και αυτός την άποψή του.
    αλλο 60κ αλλο 20κ. Επίσης ειναι 20 χρονων οχι 30 και ειναι σημαντικη διαφορά. Τελη δεν εχεις αφου κατεθεσε πινακδίδες. πληρωνεις του 2018 μόνο. Λάδια ξυδια κτλ (χωρις να εχει επισκευές δλδ) θα σου πανε ενα 500αρικο πρπ και λογικα θες και 180 ευρω λάστιχα. Πές τους να στο δώσουν 1.000 ευρω για αυτούς τους λόγους και παρτο. Εγω αυτο θα έκανα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αλλο 60κ αλλο 20κ. Επίσης ειναι 20 χρονων οχι 30 και ειναι σημαντικη διαφορά. Τελη δεν εχεις αφου κατεθεσε πινακδίδες. πληρωνεις του 2018 μόνο. Λάδια ξυδια κτλ (χωρις να εχει επισκευές δλδ) θα σου πανε ενα 500αρικο πρπ και λογικα θες και 180 ευρω λάστιχα. Πές τους να στο δώσουν 1.000 ευρω για αυτούς τους λόγους και παρτο. Εγω αυτο θα έκανα.


    το μοντελο βγηκε το 1990 και σχεδιαστικα (μοτερ, γεωμετρια, κλπ) ειναι του 1980 φευγα...
    το οτι το συγκεκριμενο βγηκε στην παραγωγη το 1997 ή το 1999 για παραδειγμα, δεν εχει καμια σημασια...σχεδιαστικα και ουσιαστικα το μηχανακι ειναι 30 ετων...
    το 2003 σταματησε η παραγωγη...
    δεν συγκρινεται με tracer 900 και tiger 800 που λεει ο τιτλος...
    παμ' παρακατω...

    σε ποιο συνεργειο τα λαδια και τα ξυδια θα πανε μονο 500€?
    βασικα θελει ολα αυτα που εγραψα απο πανω γιατι και οι τσιμουχες ξεραινονται εφ'όσον δεν χρησιμοποιουνται και η βενζινη θα εχει γινει κολλα και θα πρεπει να καθαριστει ολο το συστημα τροφοδοσιας καυσιμου και τα αμορτισερ θα εχουν κατσει, και τα τακακια θα εχουν ψωριασει, και..και...

    αν θελει ο φιλος να την αναστησει για ιστορικους λογους καθ'οτι ηταν ενα μοντελο σταθμος στην μηχανοκινηση ας το κανει...
    αλλα επειδη στο πρωτο του post ειχε γραψει αυτα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος

    Το budget είναι στα 10.000€ μιας και σκέφτομαι για αγορά καινούριας μηχανής. Δεν εμπιστεύομαι κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένα και δεν έχω κάποιον μηχανικό ο οποίος μπορεί να μου διασφαλίσει ότι το μεταχειρισμένο είναι OK.

    Αυτά τα οποία έχω δει ειναι το TRACER 900, Tiger 800 και το F800GS. Βέβαια η χρήση κατα 99,99% θα είναι ασφάλτινη οπότε το GS800 είναι λίγο άκυρο. Αν και ακούω πολύ καλά λόγια για το V-storm για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει οπότε δεν είναι στις επιλογές μου.
    καλυτερα ας κινηθει σε κατι συγχρονο που και δεν θα χρειαστει να το ψαξει τοσο με μηχανικους και θα εχει τελειως αλλη συμπεριφορα στον δρομο και θα το κρατησει περισσοτερα χρονια...

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2017
    Μηνύματα
    22
    Thanks devil's animal για τις συμβουλες.

  13. #58
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος


    βασικα θελει ολα αυτα που εγραψα απο πανω γιατι και οι τσιμουχες ξεραινονται εφ'όσον δεν χρησιμοποιουνται

    αυτό σίγουρα θα μπορεί να το κάνει μόνος του εάν κρίνουμε απο το όνομα

    Καλή επιλογή στον όμορφο προβληματισμό

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2017
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsimouxas Προβολή μηνύματος
    Γεια σε όλους,

    ήρθε η ώρα για αγορά μηχανής μιας και η νέα εργασία βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Ταυτόχρονα η μηχανή θα χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και για κοντινές διαδρομές εως 150Km αλλά όχι τακτικά λόγο παιδιών. Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ μία Cosa 200 σε σχετικά μέτρια κατάσταση. Δεν λέω κάνω την δουλειά μου μιας και η καθημερινή διαδρομή είναι Π.Φάληρο -> Κέντρο -> Π.Φάληρο χωρίς επιπλέον διαδρομές (16Km σε ημερήσια βάση). Παρόλα αυτά για λόγους ασφάλειας θα πρέπει σύντομα να την αποσύρω ή να την μεταφέρω στο χωριό μου.

    Το budget είναι στα 10.000€ μιας και σκέφτομαι για αγορά καινούριας μηχανής. Δεν εμπιστεύομαι κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένα και δεν έχω κάποιον μηχανικό ο οποίος μπορεί να μου διασφαλίσει ότι το μεταχειρισμένο είναι OK.

    Αυτά τα οποία έχω δει ειναι το TRACER 900, Tiger 800 και το F800GS. Βέβαια η χρήση κατα 99,99% θα είναι ασφάλτινη οπότε το GS800 είναι λίγο άκυρο. Αν και ακούω πολύ καλά λόγια για το V-storm για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει οπότε δεν είναι στις επιλογές μου.

    Οποιος είχε ανάλογο δίλημα ή μπορεί να προτείνει κάτι θα βοηθούσε. Συνοψίζω:
    - Καθημερινή χρήση εντός Αθήνας (16Km )
    - 5-6 Καλοκαιρινές διαδρομές το πολύ μέχρι 150Km
    - Προτίμηση σε μηχανές με όρθια στάση λόγο ύψους.

    Ευχαριστώ!
    Τι είναι αυτό που σε ωθεί να αγοράσεις μια μεγάλη μηχανή για διαδρομή 150χλμ και αυτή μερικές φορές το καλοκαίρι, τι στιγμή που μπορείς να εξυπηρετηθείς με λιγότερα χρήματα και μικρότερα κυβικά με το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    οντως..ειναι σαν θελεις να πας στη λαθκη της γειτονια σου με 4*4..μεγαλυτερη ταλαιπωρια στη κινηση και πολυ πιο πολλα εξοδα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 13:38
  2. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  3. Αγορα ON/OF Transalp vs BMW η κατι αλλο?
    από stelioskrete στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2014, 12:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 09:25
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF