Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ XR250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ XR250

    Καλησπέρα!!Λοιπόν έχουμε και λέμε..έχω ένα xr250r.Το μηχανάκι έχει βγει απο επισκευή έχει γίνει ρεκτιφίε στον κύλινδρο,
    έχουν αλλαχτεί μπουζιά λάδια και όλα τα συναφή.Λοιπόν ένω έπερνα το μηχανάκι για μικρές βόλτες στην περιοχή δυσκολευόμουν με την μανιβέλα αλλά κουτσά στραβά το έβαζα μπρος.
    Πριν απο δυο μέρες συνέβει το εξης-Το μηχανάκι το έχω αφήσει σε ακινησία 4 μέρες λόγο οτι μου είχε στραβώσει η μανιβέλα και μέχρι να πάρω καινούρια καθόταν επίσης σε αυτό το διάστημα έχω ξεχάσει το μηχανάκι στο "on".
    Πέρνω την μανιβέλα και παώ να το βάλω μπροστά,κάθησα περίπου 30-40 λέπτα με τσοκ ξε τσοκ με κόλπα τύπου "κατεβαζεις την μανιβελα 2 φορες μεχρι να βρεις την συμπιεση και μετα ριχνεις μια καλη"ούτε έτσι δεν άναψε ποτέ.
    Ξυπνάω την επόμενη μέρα το πρωί και παω αμέσως στο μήχανακι..ρίχνω 5-6 πέρνει μπροστά έχοντας πατήμενο το γκάζι μου σβήνει,αυτό το πράμα έγινε 7-8 φορές άναβε και έσβηνε συνέχεια,κάποια στιγμή κράτησα πολύ παραπάνω το γκάζι
    και έφυγα άμεσως...ενώ έκανα την βόλτα μου απροβλημάτιστα....το μηχανάκι αρχίζει και σβήνει ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 40-60 χιλιόμετρα...έσβηνε το έβαζα μπρος με την πρώτη...το έκανε 4 φορές την τέταρτη δεν πήρε ποτέ μπροστά..και το πήγα σπίτι με τα χέρια.
    Απο εκεί και πέρα εδώ και 2-3 μέρες κατεβαινώ και προσπαθώ να το ανάψω αλλα τίποτα.Σημαντικό είναι οτι το μηχανάκι έχει κανονικά συμπιέση,έχει θέλησει να ανάψει αλλά δεν σκάει ούτε η εξάτμιση ούτε κλοτσάει η μανιβέλα.
    Λοιπόν πιθανά πρόβληματα:Το μηχανάκι πριν μπει για επισκευή καθόταν απο τον φλεβάρη του 17..και η βενζίνη είναι απο τότε και ήταν και λίγη.2 φόραει καρμπυρατέρ 34 κόσο και όχι το δικό του.3 δεν δουλέυουν τα ηλεκτρικά του..ο μηχανικός μου είχε πει οτι είναι η
    ανορθωτής η πολλαπλασιαστής δεν θυμάμαι.Επίσης πήρα ενα μπουκάλι και του έβαλα 1,5 λίτρο κατοστάρα βενζίνη αλλά δεν έκανε τιποτα.Δυο επίσης περίεργα πράματα είναι οτι πριν μου σβήσει οριστικά το μηχανάκι ενώ πάταγα γκάζι κατέβασε στροφές απότομα απο μόνο του
    και η εξάτμιση έσκαγε και έβγαζε περιέργους θορύβους.Δέυτερο το χρ έχει κάτι σαν δεικτη στο μοτέρ το οποίο είναι για την βενζίνη μάλλον ρεζέρβα δεν έχω ιδέα,άμα αυτον τον δείκτη τον πείραξω και τον πάω στο "ON"ή στο "RES" ξερνάει βενζίνη απο κάτω(πιο πριν το είχα στο ον πάντα και έβγαζε λιγο βενζίνη)
    σήμερα λοιπον το άφησα στο ον και έβαλα ενα μπουκαλάκι απο κάτω και το γέμιζε βενζίνη σε κάποια φάση σταμάτησε μόλις πάλι άρχιζα να το βάζω με την μανιβέλα πάλι έτρεχε βένζινη.
    Λοιπόν αυτά τα λίγα όποια γνώση έχετε πάνω σε αυτο το μηχανάκι είναι ευπρόσδεκτη καθώς είναι το πρώτο μου μηχανάκι και θέλω να μάθω πολλά πράματα.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Δεν είναι εύκολο να καταλάβει αυτός που διαβάζει το κείμενο σου γιατί το πήγες με μια ανάσα.
    Χωρίς να μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, αλλά μήπως να ξεκίναγες απο το πρόβλημα διαρροής καυσίμου;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Έχεις δίκιο....απλά έχω ξενερώσει πολύ και το γράψα βιαστικά...επίσης τα έγραψα έτσι,δηλαδή πολλά ασύνδετα προβλήματα γιατί όλα αυτά έχουν αναφερθεί στο φόρουμ για το συγκεκριμένο μηχανάκι οπότε κάποιος που ήταν ή είναι κάτοχος θα το καταλάβει ευκολότερα...το μηχανάκι εννοείτε θα πάει σε μηχανικό πάλι απλά ήθελα μια γνώμη μπας και είναι ένα απλό πρόβλημα να το χαρώ λίγο στην βόλτα...μην φωνάζω γερανούς ενώ βγήκε απο το συνεργείο μια βδομάδα πριν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Όταν λες κάτω; Από το καρμπ ή από το σωληνάκι που πάει στο καρμπ;

    Στην πρώτη περίπτωση πιθανόν να πέρασε βενζίνη στον κύλινδρο και να βραχυκύκλωσε το μπουζί. Αν ισχύει αυτό τσέκαρε και τα λάδια γιατί πιθανόν να είναι για πέταμα. Οπότε κάνεις ένα σέρβις το καρμπ, αλλάζεις λάδια και μπουζί και δοκιμάζεις. Αν πάλι τίποτα, ξεκίνα με τα ηλεκτρικά.

    Τσεκάρεις ανορθωτή-πηνία και αν είναι εντάξει κοιτάς τον πολλαπλασιαστή.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22310439_1442628319190814_5951505332498230065_n.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	389303 αυτό είναι το σωληνάκι....Ο ανορθωτής μου είπε ο μάστορας ότι είχε καεί,θα ξαναεπικοινωνήσω μαζί και θα γράψω εδώ πάλι...το βασικό προβλημά μου είναι οτι δεν πέρνει μπρόστα...ενώ πριν και χώρις φώτα και ηλεκτρικά έπερνε μια χαρά και πήγαινε μια χαρά!!Αλλη μια πληροφορία είναι οτι το σωληνάκι μου είχε πει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης βγάζει αναθυμιάσεις απο λάδια και οτι δεν πρέπει να βάζω περισσότερο απο όσο πρέπει γιατί τα φτήνει...τώρα το είδα που μου το είχε γράψει..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Αυτό είναι η υπερχείλιση του καρμπ. Έχει κολλήσει το φλοτέρ σου. Λύσε και δες τί παίζει. Κάνε και ένα καλό καθάρισμα, άλλαξε μπουζί και ανορθωτή και δες τί έχεις κάψει που δούλευες με καμμένο ανορθωτή.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2016
    Μηνύματα
    18
    Θα το πάω συνεργείο απο δευτέρα δυστηχώς.......αν και ο μάστορας μου χει πει οτι έχει αλλάξει μπουζί και έχει καθαρίσει το καρμπυρατέρ..και οτι έπρεπε να το πάω σε ηλεκτρολόγο για τα φώτα αλλά δεν ήξερα οτι αμα το δούλευα έτσι θα το έκανε χειρότερο..ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως..!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Πρόβλημα με XR250
    από xtasi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2014, 11:07
  3. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:23
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF