Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    οταν λεω commuter εννοω ενα μηχανακι που να τα κανει λιγο-πολυ ολα. και βολτα και ταξιδακι και εργαλειο να ειναι για να πας στη δουλεια σου. το ninja 250r κατα τη γνωμη μου ειναι intro για να πας αργοτερα σε μηχανες τυπου σουπερ σπορ. προσωπικα δεν στηριζω αυτη την επιλογη για σενα αφου απο τα λεγομενα σου θες αλλα πραματακι οπως προειπαμε.
    η λειτουργια μιας τρανσαλπ ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη με τη λειτουργια μιας fazer. το ενα ειναι 2κυλινδρο χωρις τελικες ενω το αλλο ειναι 4κυλινδρο που για να ζωντανεψει πρεπει να ανεβει πανω απο 8000 στροφες. τα μοτερ λοιπον ειναι εντελως διαφορετικα!!!
    η καταναλωση εχει να κανει με το που κινεισαι, ποσο ''βαρυ χερι'' εχεις, τροπο οδηγησης. οποτε μη σε απασχολει περα του οτι θα εχεις μια αυτονομια γυρω στα 250-300 χλμ με καθε γεμισμα σου.
    Π.χ. με μία fazer μπορεί να υπάρξει αυτονομία σε τόσα χιλιόμετρα με ένα φουλαριστό γέμισμα;
    Ιδικά μέσα στην πόλη; Για καθημερινή χρήση π.χ. σπίτι - δουλειά - σπίτι και ένα σαββατοκύριακο έξω;
    Ακούγεται σαν όνειρο, χωρίς να ειρωνεύομαι πραγματικά. Αν όχι με μια fazer, τελική ερώτηση, με μία er6n;

  2. #17
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Π.χ. με μία fazer μπορεί να υπάρξει αυτονομία σε τόσα χιλιόμετρα με ένα φουλαριστό γέμισμα;
    Ιδικά μέσα στην πόλη; Για καθημερινή χρήση π.χ. σπίτι - δουλειά - σπίτι και ένα σαββατοκύριακο έξω;
    Ακούγεται σαν όνειρο, χωρίς να ειρωνεύομαι πραγματικά. Αν όχι με μια fazer, τελική ερώτηση, με μία er6n;
    300 οχι. 250 ναι.

    το er6n εχει εναν κυλινδρο. θα σε κουρασει σχετικα αν αποφασισεις να πας μια σπαρτη απο εθνικη για παραδειγμα σε σχεση με ενα 2κυλινδρο μηχανακι. EDIT: ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΩ!!! ΤΟ ER6N ΕΙΝΑΙ 2ΚΥΛΙΝΔΡΟ!!!σκεψου τι θες να κανεις. αν απο την αλλη θελεις απλα σπιτι-δουλεια-σπιτι και μια βολτα μεχρι το λουτρακι (πραγμα που θα βαρεθεις τρομερα γρηγορα στο εγγυωμαι αν τελικα προκυψεις μοτοσυκλετιστης) ναι στο er6n.
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 16/10/2017 στις 14:24.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #18
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    σκεψου πρωτα τι θελεις να κανεις με το μηχανακι!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Το er6n δικύλινδρο δεν είναι Γιώργο;

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    300 οχι. 250 ναι.

    το er6n εχει εναν κυλινδρο. θα σε κουρασει σχετικα αν αποφασισεις να πας μια σπαρτη απο εθνικη για παραδειγμα σε σχεση με ενα 2κυλινδρο μηχανακι. σκεψου τι θες να κανεις. αν απο την αλλη θελεις απλα σπιτι-δουλεια-σπιτι και μια βολτα μεχρι το λουτρακι (πραγμα που θα βαρεθεις τρομερα γρηγορα στο εγγυωμαι αν τελικα προκυψεις μοτοσυκλετιστης) ναι στο er6n.
    Εξαιρετικά τα όσα μου λες για μια fz6 250 με φουλαριστό να κάνει τόσα.
    Από την άλλη το μονό-κύλινδρο er6n, "απλά θα σε κουράσει" γιατί;
    ...αν επιτρέπεται και δεν σε κουράζω με τόσες ερωτήσεις!

    Υ.Γ. Η χρήση είναι αυτή που ανέφερα από την αρχή, κέντρο δουλειά - σπίτι - δουλειά (12χλμ) ανά ημέρα και κάνα σάββατο βόλτα

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Καλησπέρα,καλως ήρθες,το transalp είναι δυκίλινδρο και το gs μονοκύλινδρο. Υπερέχουν στην καθημερινή μετακίνηση σε αστικό περιβάλον ,σε σχέση με τετρακίλινδρα όπως fazer και cbf λόγο πιο ροπάτου κινητήρα και είναι πιο οικονομικά.Κατά τη γνώμη μου ο σωματότυπος σου
    σε οδηγεί σε μεσαίο 600-650, στη θέση σου θα κοίταζα επίσης xt 660 και freewind.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,καλως ήρθες,το transalp είναι δυκίλινδρο και το gs μονοκύλινδρο. Υπερέχουν στην καθημερινή μετακίνηση σε αστικό περιβάλον ,σε σχέση με τετρακίλινδρα όπως fazer και cbf λόγο πιο ροπάτου κινητήρα και είναι πιο οικονομικά.Κατά τη γνώμη μου ο σωματότυπος σου
    σε οδηγεί σε μεσαίο 600-650, στη θέση σου θα κοίταζα επίσης xt 660 και freewind.
    Καλησπέρα @azar41, ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Να σου πω την αλήθεια, τα transalp, freewind δεν μου αρέσουν. (προσωπικά)
    Όσο για xt και τέτοιου τύπου δεν τα μπορώ, λόγο θορύβου.

  8. #23
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικά τα όσα μου λες για μια fz6 250 με φουλαριστό να κάνει τόσα.
    Από την άλλη το μονό-κύλινδρο er6n, "απλά θα σε κουράσει" γιατί;
    ...αν επιτρέπεται και δεν σε κουράζω με τόσες ερωτήσεις!

    Υ.Γ. Η χρήση είναι αυτή που ανέφερα από την αρχή, κέντρο δουλειά - σπίτι - δουλειά (12χλμ) ανά ημέρα και κάνα σάββατο βόλτα
    σου ξαναλεω μιχαλη. εξαρταται πως οδηγεις! με το fazer δεν ειχα πεσει ποτε κατω απο 200 χλμ αυτονομια και υπηρξε και φορα που ειδα 310. αλλα εχει να κανει με τον τροπο που οδηγουσα!

    το μονοκυλινδρο εχει αρκετο κραδασμο. και οσο ανειγεις το γκαζι αυτο γινεται πιο εντονο. ε μια ωρα να εχεις κραδασμο ειναι κουραστικο. δεν κουραζεις.

    για την χρηση που ανεφερες ομως νομιζω κι ενα μονοκυλινδρο θα σε βολεψει. εγω απλα ειδα λιγο πιο μακρυα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα @azar41, ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Να σου πω την αλήθεια, τα transalp, freewind δεν μου αρέσουν. (προσωπικά)
    Όσο για xt και τέτοιου τύπου δεν τα μπορώ, λόγο θορύβου.
    ωπ λαυρακι!

    τρανσαλπ εκτος! xt εκτος! freewind...δεν θα εβλεπα τοσο παλιο μηχανακι!

    βοηθητικο αυτο το ποστακι!

    το BMW 650 GS νομιζω ειναι αυτο που ξαφνικα εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    σου ξαναλεω μιχαλη. εξαρταται πως οδηγεις! με το fazer δεν ειχα πεσει ποτε κατω απο 200 χλμ αυτονομια και υπηρξε και φορα που ειδα 310. αλλα εχει να κανει με τον τροπο που οδηγουσα!

    το μονοκυλινδρο εχει αρκετο κραδασμο. και οσο ανειγεις το γκαζι αυτο γινεται πιο εντονο. ε μια ωρα να εχεις κραδασμο ειναι κουραστικο. δεν κουραζεις.

    για την χρηση που ανεφερες ομως νομιζω κι ενα μονοκυλινδρο θα σε βολεψει. εγω απλα ειδα λιγο πιο μακρυα
    Μάλιστα, σε ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερειακή απάντηση. Κάπως καταλαβαίνω τώρα.
    Οπότε σίγουρα μία er6n νομίζεις λοιπόν πως θα ήταν πολύ καλύτερη και οικονομικότερη από μία fz6, έτσι;
    Ιδικά όταν έχεις να κάνεις και με κέντρο και τις μέρες που έχει πορείες θα πρέπει να είσαι της υπομονής.
    Από βάρος και τρόπο οδήγησης τι διαφορά έχει η er6n με μία cbf, δυσκολότερη - ευκολότερη;
    Ρωτάω με την συγκεκριμένη γιατί με αυτή έδωσα εξέτασης και μου φάνηκε νορμάλ.

  11. #26
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Δεν του αρέσουν τα ον οφ ,το έχει αναφέρει στο πρώτο ποστ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν του αρέσουν τα ον οφ ,το έχει αναφέρει στο πρώτο ποστ.
    Ακριβώς. Περισσότερο είμαι των scooter λόγο της δουλειάς μου (και μόνο), αλλά και των naked γιατί είναι πανέμορφες και τα χέρια και ο κορμός σου είναι όπως πρέπει (ιδικά αν είναι όπως οι cbf και η fz6)

  13. #28
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, σε ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερειακή απάντηση. Κάπως καταλαβαίνω τώρα.
    Οπότε σίγουρα μία er6n νομίζεις λοιπόν πως θα ήταν πολύ καλύτερη και οικονομικότερη από μία fz6, έτσι;
    Ιδικά όταν έχεις να κάνεις και με κέντρο και τις μέρες που έχει πορείες θα πρέπει να είσαι της υπομονής.
    Από βάρος και τρόπο οδήγησης τι διαφορά έχει η er6n με μία cbf, δυσκολότερη - ευκολότερη;
    Ρωτάω με την συγκεκριμένη γιατί με αυτή έδωσα εξέτασης και μου φάνηκε νορμάλ.
    αναμεσα σε er6n και fazer το er6n ειναι οικονομικοτερο σαφως και καλυτερο γι αυτο που θες να κανεις!

    αναμεσα σε er6n και cbf (για το 600 μιλαμε να υποθεσω) το er6n ειναι σαφως ευκολοτερο στον τροπο οδηγησης και ελαφρυτερο.

    νομιζω εχεις ψηθει για το καβασακι ε?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #29
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, σε ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερειακή απάντηση. Κάπως καταλαβαίνω τώρα.
    Οπότε σίγουρα μία er6n νομίζεις λοιπόν πως θα ήταν πολύ καλύτερη και οικονομικότερη από μία fz6, έτσι;
    Ιδικά όταν έχεις να κάνεις και με κέντρο και τις μέρες που έχει πορείες θα πρέπει να είσαι της υπομονής.
    Από βάρος και τρόπο οδήγησης τι διαφορά έχει η er6n με μία cbf, δυσκολότερη - ευκολότερη;
    Ρωτάω με την συγκεκριμένη γιατί με αυτή έδωσα εξέτασης και μου φάνηκε νορμάλ.
    Όλα τα μηχανάκια οδηγούνται με τον ίδιο τρόπο (εξαιρουνται τα Χάρλεϊ.... ) απλά το κάθε μηχανάκι σου δίνει διαφορετική αίσθηση.
    Αν , όπως αναφέρεις το er που έδωσες για εξετάσεις σου"έκατσε" τότε αγόρασε ένα ίδιο και αμέσως για σχολή ασφαλούς οδήγησης.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν του αρέσουν τα ον οφ ,το έχει αναφέρει στο πρώτο ποστ.
    δεν το καταλαβα ετσι. εγω αυτο που καταλαβα απο το 1ο ποστ ηταν ''δεν μου αρεσουν τα σηκωμενα φτερα'' (πχ:xt)

    αφου ειναι ετσι λεμε ενα καλοριζικα για το er6n και καλους δρομους!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF