Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που με απασχόλησε είναι η κατανάλωση. Δεν ξέρω αν οφείλετε στο ότι είναι άστρωτες κ.τ.λ. Μην λέω ανοησίες.
    Βρε φίλε σε απασχολεί τόσο η κατανάλωση και δεν σε ενδιαφέρει αν το μηχανάκι θα σας πηγαίνει (εσένα και τη κοπελιά σου) αξιοπρεπώς;
    Αν θες μου εξηγείς γιατί έχεις απορρίψει τα on off που είναι σχολείο για τους νέους οδηγούς ;

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα @TsoliasGr,
    ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
    Η μηχανή είναι αυτή: Kawasaki Ninja ZX 250R '08
    Έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη και μου εξήγησε αρκετά πράγματα. Το μόνο που με απασχολεί είναι, εάν τα πράγματα είναι όπως τα λέει αλλά και για το εάν η μηχανή είναι injection (ευρωπαϊκό μοντέλο).
    Βέβαια τον πιστεύω, γιατί φάνηκε ξεκάθαρος για τα σέρβις κτλ, αν και ο τεχνικός θα το πει αύριο - μεθαύριο που θα την πάει εκεί.
    Παρ΄όλα αυτά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, καθώς ψαχνόμουν αυτές τις ημέρες, εάν δεν είναι στην κατάσταση που ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης για την Ninja να πάω σε καινούργια.
    Βρήκα την Kawasaki Z250SL - ΚΤΜ 390 Duke - BMW G310 (που είπε και ο @teo_g7 στην πρώτη σελίδα) στα 4000€-4500-4900€ , με δόσεις και δώρα (κράνος, συναγερμό, βαλιτσάκι κ.α.).
    Το μόνο που με απασχόλησε είναι η κατανάλωση. Δεν ξέρω αν οφείλετε στο ότι είναι άστρωτες κ.τ.λ. Μην λέω ανοησίες.
    Ξερεις, απο τα 1700€ που κανει αυτη που θες μεχρι τα 4-4,5-4,9Κ που κανουν οι καινουριες υπαρχει αποσταση. Μεγαλη. Που χωρα μια χαρα μοτοσυκλετες 250-300 μεχρι και 500 κεκ πιο καινουριες και με ABS που για αρχαριο ειναι "εκ των ουκ ανευ".

    Στην θεση σου θα προτιμουσα ενα cb 500r/f/x με τους 47 ιππους του που σιγουρα θα με καλυψει για αρκετο καιρο στις βολτες μου και τα ταξιδακια μου.

    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι σε απασχολει τοσο πολυ η καταναλωση, ενω καθολου η απαξιωση που θα φας την στιγμη που θα βαλεις μπροστα το ολοκαινουργιο μηχανακι ( 500€ κατω επιτοπου και πανω απο 1000αρικο σε 2-3 μηνες ).
    Σε αυτη την κατηγορια η καταναλωση ειναι πανω κατω ιδια σε ολες, διαφορα μισου λιτρου στα 100χλμ ειναι αστεια.

  3. #63
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν ήξερα οτι οι ninja ειναι Injection.καρμπυρατερ νομιζα οτι ηταν οι 08.Ισως λάθος μου?
    Κοίτα να είμαι απόλυτα ειλικρινης μαζί σου.Αν μπορείς να πάς στα5 χιλιάρικα για καινούριο είναι καλό....αλλα θέλει ΣΤΡΩΣΙΜΟ.Και πόσοι το κάνουν σωστά;Αλλα και ένα μεταχειρισμένο πάλι δεν ξέρεις τι κουσούρια κουβαλάει.Αν είχα τη δυνατότητα θα αγόραζα V-STROM 250 για μικρό αλλά ψάχνω αυτή την στιγμή για 650cc.Kαι το μικρό θα είναι για μέσα στην πόλη κανα καφέ.Και το παπί δουλειά.
    Αλλά ναι οι on-off ειναι λίγο πολύ all-around.Αλλάζει η κατανάλωση σε μικρά ποσοστά όπως είπε σωστά ο φίλος επάνω αλλά αλλάζει και το κόστος συντήρησης.Κυβικά = κόστος συντήρησης.
    Σκέψου το εξής.Όταν έχεις να επισκευάσεις/συντηρήσεις 2 κύλινδρα είναι το διπλο κόστος απο 1.Και φυσικα το ίδιο ισχύει και για βαλβίδες.Αλλά πριν αγοράσεις πιο μεγάλη δες πόσο κάνον πχ λάστχα για την Ninja,γι το wolf,για cb500x και δες και τα υπόλοιπα.Αν σου ρίξουν το νιντζα πόσα πλαστικά θα πληρωσεις και με τι κόστος και ποσο σε ένα αλλο μηχανάκι.το χψ μηχανάκι.Και δες και την θέση οδήγησης.Σε μηχανάκι που δεν ξέρεις ζήτα όσο είναι αραγμένο και συζητάτε να πάρει τα κλειδιά ο αλλος να είναι σίγουρος και να κατσει στην θέση τυ οδηγού πχ γι 10 λεπτά να δεις αν σε βολεύει.
    it is up to you my friend.
    Τελικά δεν έχω καταλάβει το ποσο που διαθέτεις για μοτο.

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Καλησπέρα φίλοι μου.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας, το εκτιμώ. Όπως είχα αναφέρει στα αρχικά μου post, είπα ότι δεν μου αρέσουν οι on-off εξαιτίας των xt και άλλες παρόμοιες θορυβώδεις μηχανές του ίδιου τύπου. Είναι ψυχολογικό τίποτα παραπάνω. Για την κατανάλωση τώρα. Παιδιά δεν είναι εύκολο να δίνεις 2 και 3 ευρώ παραπανω, στην καλύτερη, ανά εβδομάδα. Υπολογίζοντας τα είναι περίπου 10 ευρω μηνιαίως. Με αυτά τα λεφτά βγάζεις ένα σέρβις το χρόνο. Δεν χρειάζεται να σε λογιστής για να κάνεις απλές πράξεις. Αν είναι να πάω στα 6 και 7 ευρώ ανά 100 σε μια μηχανή καλύτερα να πάρω αμάξι. Τελος, για τα λεφτά. Θα διαθέσω περίπου 1800 για μεταχειρισμένη και 4 έως 5 χιλιάρικα με δόσεις για καινούργια. Γι αυτό και ψάχνομαι τόσο πολύ. Οποιαδήποτε απορία υπάρχει, ευχαρίστως να την λύσω. Με εκτίμηση!
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 25/10/2017 στις 00:13.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    ....είπα ότι δεν μου αρέσουν οι on-off εξαιτίας των xt και άλλες παρόμοιες θορυβώδεις μηχανές του ίδιου τύπου. Είναι ψυχολογικό τίποτα παραπάνω.
    Τα XT κατέστρεψαν τα on-off με την φασαρία τους
    Όπως ο rossi το motogp

    Σωραίος φίλε

  6. #66
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Τα XT κατέστρεψαν τα on-off με την φασαρία τους
    Όπως ο rossi το motogp

    Σωραίος φίλε
    Ελπίζω να μην είναι ειρωνικό

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Τα XT κατέστρεψαν τα on-off με την φασαρία τους
    Όπως ο rossi το motogp

    Σωραίος φίλε
    https://www.youtube.com/watch?v=vLYrrGY0qq4

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Παιδιά δεν είναι εύκολο να δίνεις 2 και 3 ευρώ παραπανω, στην καλύτερη, ανά εβδομάδα. Υπολογίζοντας τα είναι περίπου 10 ευρω μηνιαίως. Με αυτά τα λεφτά βγάζεις ένα σέρβις το χρόνο. Δεν χρειάζεται να σε λογιστής για να κάνεις απλές πράξεις. Αν είναι να πάω στα 6 και 7 ευρώ ανά 100 σε μια μηχανή καλύτερα να πάρω αμάξι.
    Αν είναι να μετράς τα κουκιά ένα-ένα μην πάρεις μηχανή, προτίμησε παπί αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε δίτροχο (αν και δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο απ το πρώτο ποστ σου). Καλύτερα θα ήταν πάντως να σκεφτείς ένα μικρό αυτοκίνητο. Πιο χρηστικό, πιο ξεκούραστο και σε ορισμένες περιπτώσεις πιο οικονομικό.
    Περίμενε μήπως καλυτερέψουν τα οικονομικά σου στο μέλλον και πάρεις ένα joy machine πέρα απ το 4τροχο.
    Χωρίς παρεξήγηση
    Όλα είναι δρόμος

  9. #69
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Αυτοκίνητο το έχει αποκλείσει γιατί θελει να πηγαινοέρχεται κέντρο.
    Κοίτα εισαι αρχάριος και θελω να σε σπρώξω ΜΑΚΡΥΑ απο ότι έχει πολλά πλαστικά.
    Γενικά να ξέρεις οτι το μηχανάκι είτε έτσι είτε αλλιώς θα το γρατσουνίσεις-ρίξεις κάποια στιγμή η θα στο ρίξουν.Εδώ την πατάμε και πιο έμπειροι ακόμα και με 0 χιλιόμετρα.
    Εγώ την έπαθα κάποια στιγμή και ξέχασα να βάλω σταντ.Άλλαξα αντίβαρο και πλαινό καπάκι γνήσια (55 ευρώ και κάτι ψιλά /αντίβαρο ειναι αυτό που μπαίνει στην άκρη απο τα κλιπον-τιμονομπαρα στο τιμόνι...άκρη άκρη...)Δες όλες τις παραμέτρους.Επιμένω να πάς σε γυμνό.Το ιδανικό για εσένα κατ εμέ είναι η το wolf 250 αν πας σε φρεσκαδούρα.Η εναλακτικά CBF 250 που είναι όμως καρμπυρατέρ με τα κακά του (λίγο πιο μεάλη κατανάλωση) και τα πολλά καλά του.Η εναλλακτικά, παπάκι.Που πάλι θα πηγαινοέρχεσαι κεντρο οικονομικά αλλά δεν θα πας ευκολα παραέξω.Πριν πάρεις το όποιο μηχανάκι πήγαινε στο συνεργείο με ένα τεφτερι και βάλε κάτω τα τυχών κόστη αυτά.
    Πάντα φιλικά Δημήτρης.

  10. #70
    Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει απόλυτα η οικονομία ,η εξίσωση είναι απλή.
    Όσο πιο μικρά τα κυβικά, τόσο μικρότερα τα κόστη.
    Όχι μόνο βενζίνης..service , αναλώσιμων, ανταλλακτικών κλπ

    Επίσης, στην καινούργια μηχανή θα βάλεις μέσα και το κόστος των χρημάτων που έχεις χάσει στην μεταπώληση αμέσως μόλις βγεις από την αντιπροσωπεία.
    Είναι μεγαλύτερο από μια μτχ.

    Τώρα, οι διαφορές στις καταναλώσεις στις μοτό που αναφέρεις είναι πολύ μικρές και εξαρτώνται περισσότερο από το δεξί σου χέρι παρά από τις μηχανές.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Αν μετράς τα 2 ευρώ την εβδομάδα, κάτι απόλυτα σεβαστό, κοίτα μόνο για παπί. Απλά στο πρώτο σου ποστ λες ότι διαθέτεις έως 20 ευρώ την εβδομάδα για βενζίνη και κάνεις 12 χλμ την ημέρα. Αυτά τα λεφτά φτάνουν για να κινείσαι με Cayenne και να μην κρυώνεις κιόλας

  12. #72
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει απόλυτα η οικονομία ,η εξίσωση είναι απλή.
    Όσο πιο μικρά τα κυβικά, τόσο μικρότερα τα κόστη.
    Όχι μόνο βενζίνης..service , αναλώσιμων, ανταλλακτικών κλπ

    Επίσης, στην καινούργια μηχανή θα βάλεις μέσα και το κόστος των χρημάτων που έχεις χάσει στην μεταπώληση αμέσως μόλις βγεις από την αντιπροσωπεία.
    Είναι μεγαλύτερο από μια μτχ.

    Τώρα, οι διαφορές στις καταναλώσεις στις μοτό που αναφέρεις είναι πολύ μικρές και εξαρτώνται περισσότερο από το δεξί σου χέρι παρά από τις μηχανές.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	7,9 KB 
ID:	389752



    Παρεπιπτόντως με το wolf θα θες 10 ευρώ για 2 βδομάδες,και με παπί για 3.
    Οτι όσο πιο λιγα κυβικά = πιο μικρή κατανάλωση και κόστος συτνήρησης είναι το μόνο αληθές στον κόσμο των μοτό.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ρε φιλε προσπαθεις να τετραγωνησεις το κυκλο με τα θελω σου αλλα αυτο δεν γινεται..

    παρε ενα παπι honda wave να ησυχασεις απο σερβις και βενζινες..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Καλημερα σε όλους.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια.
    Θα ήθελα να απαντήσω λιγάκι σε όσους το έχουν πάρει προσωπικά το όλο θέμα. Φίλοι μου, δεν χρειάζεται να απαντάτε εάν τα παίρνετε προσωπικά ή κουραστήκατε με το να διαβάζεται και μετά να απαντάτε. Δεν υποχρέωσα κανέναν ούτε προσπαθώ να τετραγωνησω κάνα κύκλο ή άλλα λέω και άλλα εννοώ. Αναποφάσιστος είμαι και μη γνωστής του αντικειμένου, αλλά με τεκμήρια. Ξαναλέω λοιπόν. Δουλεύω στο κέντρο. 5 μέρες την εβδομάδα, 12 χιλιόμετρα την ημέρα. Όμως, το πρόβλημα είναι μετακίνηση καθώς εβδομάδα τη βδομάδα όλο και κάτι θα γίνεται και θα είναι κλειστά. Αυτό συνεπάγεται με στάση ανά 50 μέτρα ή προσπάθεια εξόδου από λαβύρινθο καθώς κλείνουν κάθε τι, από δρόμους. Όταν είπα για 15 ευρώ εβδομαδιαίος το εννοώ. Όμως επειδή έψαξα και έδωσα μερικά λινκ στα προηγούμενα ποστ πολύ έχουν πρόβλημα με διάφορες μηχανές. Πχ όπως fz6 ή Beverly να βλέπουν καταναλώσει μέσα σε πόλη 7 οι μεν και 5 οι δε. Φανταστείτε και με πορείες κάτι τέτοιο. Όπως βλέπεται λοιπόν δεν προσπαθώ να βρω το τέλειο ή να ξεχωρίσω κάποια μηχανή για διαφήμιση. Απλά αναφέρω τις προτιμήσεις μου, τεκμηριώνοντάς τις. Επειδή όμως δεν είμαι γνώστης μπορεί να σας κουράζω με συγκρίσεις ή τι βλέπω και τι ακούω, όπως με τις συγκεκριμένες καταναλώσεις 7 και 5. Το να μου κάψει μια μηχανή σε τέτοιο μποτιλιάρισμα 5 είναι θαύμα. Τώρα αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τι εννοεί ο φίλος με τις χρεώσεις μεταπώλησης τι είναι και τι σημαίνει απλά θα το εκτιμούσα. Νομίζω πως ο καθένας σας στην θέση μου θα ρωτάγε καθώς δεν θα χάριζε τα χρήματα του σε κάποιον για μια μηχανή που απλά θα του άρεσε και δεν θα τον εξυπηρετούσε. Όπως και να πάρει μια με δόσεις και μετά από χρόνια να μην του ανοίκει ή έκαιγε σαν αμάξι, μόνο και μόνο ότι θεωρείτε σχολείο για νεους. Με εκτίμηση
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 25/10/2017 στις 09:50.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην είναι ειρωνικό
    Οι εξατμήσεις ειναι θορυβώδεις , οχι οι μηχανες .

    π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=0eBnfhhbtkE

    Απο εκει και πέρα αφου δίνεις τόσο μεγάλη έμφαση στην οικονομία (άρα και το γκάζι δεν σε ενδιαφέρει) και θές να κινείσαι μονο δουλειά - σπίτι θα σου έλεγα να πάρεις ένα 125 π.χ. https://www.car.gr/7674723-sym-wolf-125 (προτείνω κάτι τέτοιο και όχι παπί γιατι απο ότι κατάλαβα θές το "image" μηχανής και οχι παπιού )

    Πάντως οφείλω να πώ οτι η παρεξηγημένη άποψη που έχεις για τα "on-off" , έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις πολλά value for money / entry level μηχανάκια που κινούνται στο κέντρο πολύ πιο άνετα και εύκολα απο το ninja.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF