Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Ενα 250αρι δικυκλο ειτε μοτο ειτε σκουτερ θα καψει απο 3 εως 4,5 λτ/100χλμ στο κεντρο.
    Τρελλο μποτιλιαρισμα για τα δικυκλα απλα δεν υπαρχει! Θα χωθεις απο δω, θα χωθεις απο ΄κει και θα περασεις.

    Στο 250αρι σκουτερ μου εχω καταναλωση 4 ακριβως. Λιγο πιο κατω το καλοκαιρι, λιγο πιο πανω τον χειμωνα. Οι διαδρομες που κανω ειναι 14 χλμ η 22 χλμ την ημερα, αναλογα ποια διαδρομη θα ακολουθησω. Δεν οδηγω οικονομικα ομως, σε καθε φαναρι φευγω σαν να με κυνηγανε. και γενικα λογω ελλειψης δυναμης το στιβω το γκαζι.

    Τωρα καθε χρονο ενα 40-50€ για σερβις, καθε 3 χρονια που θελει ιμαντα φτανει στα 200€, ελαστικα 150€ καθε δυο χρονια
    Τελη κυκλοφοριας 22€, ασφαλεια 180 τον χρονο.

    Σε σχεση με μια μοτοσυκλετα ιδιων κυβικων κοστιζει περισσοτερο στα σερβις, λιγο λιγοτερο στα λαστιχα.

    Δεκα χρονια που το εχω δεν επεσα ποτε, ετσι δεν ξερω να σου πω κοστος πλαστικων.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Οι εξατμήσεις ειναι θορυβώδεις , οχι οι μηχανες .

    Πάντως οφείλω να πώ οτι η παρεξηγημένη άποψη που έχεις για τα "on-off" , έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις πολλά value for money / entry level μηχανάκια που κινούνται στο κέντρο πολύ πιο άνετα και εύκολα απο το ninja.
    Θα συμφωνήσω στο 100% διότι στα χρήματα που διαθέτεις και με αυτά τα δεδομένα, χτυπάς KLX/CRF 250 σχεδόν καινούριο (2-3 ετών μηχανάκι) με 3-4 χιλιάρικα, με κατανάλωση 4lt/100km και έχεις ένα σούπερ πασπαρτού όχημα αντοχής για το κέντρο, για χιόνια, λάσπες, χώμα, πεζοδρόμια, καθρέπτες αυτοκινήτων, πορείες, καταλήψεις, κλπ.

    Το φορτώνεις και πας στο νησάκι το καλοκαίρι άνετος, κάνεις και ένα ταξιδάκι παραέξω άμα θες και όλα αυτά με λίγα χρήματα κτήσης και χρήσης.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #78
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ενα 250αρι δικυκλο ειτε μοτο ειτε σκουτερ θα καψει απο 3 εως 4,5 λτ/100χλμ στο κεντρο.
    Τρελλο μποτιλιαρισμα για τα δικυκλα απλα δεν υπαρχει! Θα χωθεις απο δω, θα χωθεις απο ΄κει και θα περασεις.

    Στο 250αρι σκουτερ μου εχω καταναλωση 4 ακριβως. Λιγο πιο κατω το καλοκαιρι, λιγο πιο πανω τον χειμωνα. Οι διαδρομες που κανω ειναι 14 χλμ η 22 χλμ την ημερα, αναλογα ποια διαδρομη θα ακολουθησω. Δεν οδηγω οικονομικα ομως, σε καθε φαναρι φευγω σαν να με κυνηγανε. και γενικα λογω ελλειψης δυναμης το στιβω το γκαζι.

    Τωρα καθε χρονο ενα 40-50€ για σερβις, καθε 3 χρονια που θελει ιμαντα φτανει στα 200€, ελαστικα 150€ καθε δυο χρονια
    Τελη κυκλοφοριας 22€, ασφαλεια 180 τον χρονο.

    Σε σχεση με μια μοτοσυκλετα ιδιων κυβικων κοστιζει περισσοτερο στα σερβις, λιγο λιγοτερο στα λαστιχα.

    Δεκα χρονια που το εχω δεν επεσα ποτε, ετσι δεν ξερω να σου πω κοστος πλαστικων.
    Καλησπέρα Νίκο,
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Πολύ ενδιαφέρον τα όσα επισήμανες, για το scooter. Ποιο είναι αν επιτρέπεται;
    Επίσης έχω πάρει την απόφασή μου, αν δεν πάω για ninja για λόγους προβλημάτων που μπορεί να έχει τότε θα πάω σε καινούργια.
    Κυρίως για τις τρεις αυτές που επισήμανα σε προηγούμενο ποστ (Kawasaki Z250SL - ΚΤΜ 390 Duke - BMW G310).
    Ελπίζω μονάχα να βρεθεί κάποιος να μου πει τι εννοούσε ο φίλος με την αναφορά στο "μεταπώλησης".

  4. #79
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω στο 100% διότι στα χρήματα που διαθέτεις και με αυτά τα δεδομένα, χτυπάς KLX/CRF 250 σχεδόν καινούριο (2-3 ετών μηχανάκι) με 3-4 χιλιάρικα, με κατανάλωση 4lt/100km και έχεις ένα σούπερ πασπαρτού όχημα αντοχής για το κέντρο, για χιόνια, λάσπες, χώμα, πεζοδρόμια, καθρέπτες αυτοκινήτων, πορείες, καταλήψεις, κλπ.

    Το φορτώνεις και πας στο νησάκι το καλοκαίρι άνετος, κάνεις και ένα ταξιδάκι παραέξω άμα θες και όλα αυτά με λίγα χρήματα κτήσης και χρήσης.
    Καλησπέρα Πάνο,
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Δεν ξέρω αλήθεια τι να σου πω. Είμαι πολύ κάθετος με αυτές τις μηχανές και τους τύπους on-off.
    Περισσότερο φέρνουν σε motocross ή dakar από σκελετό παρά για μηχανή πόλης

  5. #80
    12 χιλιόμετρα την ημέρα δηλαδή 6 απ το σπίτι σου πάρε κάνα ποδήλατο. Εντάξει συμφωνώ είναι λιγο εξυπνάδα αυτό που είπα αλλά πάρε κάνα μικρό 250-300 αν δεν θες παπί. Τώρα αν κάθεσαι και μετράς 2 ευρώ την εβδομάδα έξτρα έξοδα το χρόνο μισό σέρβις δεν είναι σκεπτικό αγοράς μηχανής.
    done.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω μονάχα να βρεθεί κάποιος να μου πει τι εννοούσε ο φίλος με την αναφορά στο "μεταπώλησης".
    Εντελώς γενικά:

    Αναλόγως της εμπορικότητας ενός μοντέλου (πχ άλλο χόντα Sh 300 άλλο κάποιο κινέζικο, άλλο 1.000 άρι αμάξι, άλλο δίλιτρο, κλπ) με το που βάλεις το κλειδί στη μίζα (για καινούριο όχημα μιλώντας) αρχίζει και πέφτει η εμπορική του αξία.

    Στο μεταχειρισμένο κάπου υπάρχει ένας πάτος. Δηλ. θα τσιμπήσεις ένα Ιταλικό καινούριο στα 7.000, σε ένα χρόνο θα το δώσεις 5.500-6.000, κάποια στιγμή (σε μια 6 ετία πχ) θα πωλείται προς 2.500.

    Ε, μετά είναι βραδύτερος ο ρυθμός πτώσης μέχρι που σταματάει. Δηλ. το δίνω 1.000 ευρώ και δε πέφτει παρακάτω.

    Υγ: Αν δε σου αρέσουν τα On off με ''εντουράδικη'' εμφάνιση, υπάρχουν και τα on/off που παρέχουν κάποια προστασία από αέρα και με τουριστικότερη εμφάνιση.

    πχ: Versys 300 X
    V strom 250 (θα έρθει οσονούπω)
    Crf250 rallye (ακριβό)

    Από καινούρια κοστίζουν 5.000-6.500 και έχουν τις καταναλώσεις που σε ενδιαφέρουν. Για τσέκαρέ τα και αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 25/10/2017 στις 11:50.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #82
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εντελώς γενικά:

    Αναλόγως της εμπορικότητας ενός μοντέλου (πχ άλλο χόντα Sh 300 άλλο κάποιο κινέζικο, άλλο 1.000 άρι αμάξι, άλλο δίλιτρο, κλπ) με το που βάλεις το κλειδί στη μίζα (για καινούριο όχημα μιλώντας) αρχίζει και πέφτει η εμπορική του αξία.

    Στο μεταχειρισμένο κάπου υπάρχει ένας πάτος. Δηλ. θα τσιμπήσεις ένα Ιταλικό καινούριο στα 7.000, σε ένα χρόνο θα το δώσεις 5.500-6.000, κάποια στιγμή (σε μια 6 ετία πχ) θα πωλείται προς 2.500.

    Ε, μετά είναι βραδύτερος ο ρυθμός πτώσης μέχρι που σταματάει. Δηλ. το δίνω 1.000 ευρώ και δε πέφτει παρακάτω.
    Aχα, ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Τώρα κατάλαβα.
    Παρ΄όλα αυτά μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει αυτό. Για κάθε τι που αγοράζει στην ζωή σου η αγοραστική του αξία πέφτει εν καιρό.
    Στην περίπτωση καινούργιου δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να θες να το αλλάξεις - πουλήσεις σε λιγότερο από 4 χρόνια. Τι να πω

    Υ.Γ. Αυτές οι συγκεκριμένες, επειδή τις είδα ξεπερνάνε τα 5 χιλιάρικα. Αλλά σίγουρα έχουν την προστασία και είναι για όλα.

  8. #83
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    12 χιλιόμετρα την ημέρα δηλαδή 6 απ το σπίτι σου πάρε κάνα ποδήλατο. Εντάξει συμφωνώ είναι λιγο εξυπνάδα αυτό που είπα αλλά πάρε κάνα μικρό 250-300 αν δεν θες παπί. Τώρα αν κάθεσαι και μετράς 2 ευρώ την εβδομάδα έξτρα έξοδα το χρόνο μισό σέρβις δεν είναι σκεπτικό αγοράς μηχανής.
    Καλησπέρα φίλε μου,
    σίγουρα δεν το είπα για σε προσβάλω και συγνώμη εάν το έκανα, μην το παίρνεις έτσι.
    Απάντησα όλο το κατεβατό πριν γιατί δεν γνωρίζω, δεν θέλω να το παίζω έξυπνος, γι αυτό και ρωτάω την γνώμη σας.
    Όπως επίσης ο καθένας έχει την προσωπική του γνώμη, το γούστο του κ.τ.λ.
    Τα δύο ευρώ που ανέφερα τα είπα γιατί φαντάσου πως με μηχανή 6-7 λίτρα ως κατανάλωση καλύτερα πάω σε αμάξι, δίνοντας εκεί
    και 4 ευρώ παραπάνω. Αλλά δεν είναι λογική αυτή. Δώσε και 2 ευρώ παραπάνω, στα 2 ευρω που έδωσες προηγουμένως.
    Έτσι παίρναμε r6, fazer, cbf, tdm, όλοι.
    Με εκτίμηση

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Πάνο,
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Δεν ξέρω αλήθεια τι να σου πω. Είμαι πολύ κάθετος με αυτές τις μηχανές και τους τύπους on-off.
    Περισσότερο φέρνουν σε motocross ή dakar από σκελετό παρά για μηχανή πόλης
    Εντελώς φιλικά , έιναι σαν να ζητάς μια χαλαρη μπαλάντα , να σου στέλνουν αυτο : https://www.youtube.com/watch?v=VaRTocPWbhQ και να το απορρίπτεις χωρίς να το ακούσεις λέγοντας : Είμαι πολύ κάθετος με αυτούς τους μαλλιάδες και τους τύπους heavy metal .
    Περισσότερο φέρνουν σε αυτό : https://www.youtube.com/watch?v=ObFp2pSzcS4 παρά σε μπαλάντα .

  10. #85
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Καλησπέρα. Above all, κοίτα να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις. Σε λίγο καιρό δε θα είσαι αρχάριος, θα εξασκηθεί το μάτι σε αυτά που σου αρέσουν και αν βιαστείς να πάρεις καινούριο τώρα, μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι αμέτι μουχαμέτι θα το κρατήσεις 4 χρόνια αν δε σου κάνει τα κέφια. Στο κάτω κάτω 2 ευρώ την εβδομάδα, αν αυτό που σου αρέσει έχει τόοοοοσο μεγαλύτερη κατανάλωση, είναι ένας ντελιβεράδικος καφές, κόψ'τον.
    Dreams are for doers.

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2015
    Μηνύματα
    34
    Φιλε Mihailla (spam on) αν θελεις πραγματικα να παρεις μηχανη να ξερειςοτι η κ@υλα ερχεται πρωτη κ μετα η δουλεια στο κεντρο! Ουτε θα κοιτουσες τα 2ευρω περισσοτερα την βδομαδα, ισα ισα που μπορει να πηγαινες κ μεσω Λαμιας στην δουλεια μονο κ μονο για να οδηγεις! (spam off) Τωρα για σενα πιστευω ενα σκουτερ sh150αρι θα σου ερχοταν κουτι! Το ninja μα ξερεις δεν κοβει καθολου το τιμονι λογω clip-on! Γενικα ο συμπλεκτης θα σε κουρασει στο κεντρο της Αθηνας! Ενα σκουτερακι θα σου ηταν πολυ πιο βολικο! Αυτα απο μενα!

  12. #87
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Καλησπέρα φίλε μου @KotsosDR.
    Το πρόβλημα είναι πως δεν είμαι γνώστης. Μπορεί να σου φαίνεται λογικό όλο αυτό και να είναι όντως το σωστό.
    Όμως επειδή δεν γνωρίζω και δεν είμαι έμπειρος από μηχανές, προς στιγμής κοιτάω την κατανάλωση και τον τύπο - εμφάνιση.
    Μιας και οι δύο τύποι on - off και naked κυμαίνονται στα ίδια ως προς την κατανάλωση, προτίμησα τις naked ή τις πιο sport λόγο του δεύτερου κριτηρίου (τύπος - εμφάνιση - άκουσμα).
    Γιατί ως προς τον τύπο - εμφάνιση - άκουσμα οι on - off, είναι όπως εγώ τις χαρακτήρισα παραπάνω:
    motocross ή dakar
    αλλά και εσύ με τους gorgoroth, που είναι πονοκέφαλος (χωρίς παρεξήγηση).
    Οπότε και γι αυτό κατέληξα σε naked ή σπορ όπου είναι πιο στο ενδιάμεσο από rock και black metal, κάτι σε: https://youtu.be/gEPmA3USJdI?t=41s
    Με εκτίμηση
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 25/10/2017 στις 13:31.

  13. #88
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Χωρίς ίχνος ειρωνείας, είμαι πολύ περίεργος, σαν νέος οδηγός που είσαι, να δώ πώς θα περνάς ανάμεσα από τα σταματημένα αυτοκίνητα με το νιτζάκι, λόγω καθρεπτών, πόσο εύκολα θα κόβεις τέρμα το τιμόνι για να αλλάξεις σταματημένος λωρίδα ή κατεύθυνση και πόσο βενζίνη έν τέλει θα καίς, όντας μποτιλιαρισμένος ή κάνοντας κύκλους σε παρακάμψεις.
    Όταν μοτοσυκλέτες αντίστοιχων ή περισσότερων κυβικών αλλά με οn off προσανατολισμό και εξίσου νέοι οδηγοί, θα φτάνουν πιό γρήγορα από εσένα στη δουλειά τους, αφού θα μπορούν και πεζοδρόμιο να καβαλήσουν και πιό γρήγορα/εύκολα να ελιχθούν και να μην καθυστερούν τη ροή των από πίσω, αφού οι δικοί τους καθρέπτες θα περνούν πάνω από αυτούς των αυτοκινήτων. Φυσικά, θα αποκτήσεις σιγά-σιγά εμπειρία.

    Άκου (διάβασε) τις προτροπές των πιό έμπειρων οδηγών πιό πάνω -κάποιοι από αυτούς έχουν γυρίσει σχεδόν όλο το κόσμο και έχουν γράψει αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιομέτρων, με διαφορετικά μηχανάκια, επωφελήσου και μην μένεις σε προσωπικές σκέψεις, που ίσως λόγω μη επαφής με το αντικείμενο- είναι λανθασμένες.
    Όλοι να σε προστατέψουν θέλουν και να σε καθοδηγήσουν. Και όταν οι περισσότερες γνώμες συγκλίνουν (π.χ. στο θέμα κατανάλωσης, ή ευκολίας χρήσης των on off, ή στη σχέση κατανάλωσης-κυβικών-τρόπου οδήγησης), αυτό κάτι σημαίνει.
    Όπως και να' χει και ότι και αν επιλέξεις, εδώ θα είμαστε για να ακούσουμε τις εντυπώσεις σου, από το καινούργιο σου μηχανάκι
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Above all, κοίτα να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις. Σε λίγο καιρό δε θα είσαι αρχάριος, θα εξασκηθεί το μάτι σε αυτά που σου αρέσουν και αν βιαστείς να πάρεις καινούριο τώρα, μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι αμέτι μουχαμέτι θα το κρατήσεις 4 χρόνια αν δε σου κάνει τα κέφια. Στο κάτω κάτω 2 ευρώ την εβδομάδα, αν αυτό που σου αρέσει έχει τόοοοοσο μεγαλύτερη κατανάλωση, είναι ένας ντελιβεράδικος καφές, κόψ'τον.
    Καλησπέρα φίλε μου.
    Σίγουρα το έθεσες καλύτερα από εμένα.
    Είναι όντως έτσι και αυτό προσπαθώ να κάνω και να εξηγήσω, με βάση τις προτεραιότητες στην επιλογής μηχανής.
    Τώρα για το καινούργιο, μπορεί να είναι έτσι μπορεί και όχι. Επειδή δεν είμαι τόσο με τις μηχανές μπορεί και να μην βαρεθώ.
    Εάν ήταν για αμάξι, θα έλεγα ότι όντως έτσι είναι. Βέβαια ποτέ μην λες ποτέ (στον εαυτό μου).
    Με εκτίμηση

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Ολα justin bieber ειναι αλλα τελος παντων

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF