Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41

    Πρώτη μηχανή...

    Καλησπέρα σας,
    νέος στο φόρουμ και ως οδηγός επίσης. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που σίγουρα ο καθένας από τους νέους θα την έκανε και από τους παλιούς ήδη την έχει κάνει.
    Πριν μία εβδομάδα ξεμπέρδεψα σχετικά με το δίπλωμα, μηχανή και αμάξι. Στα μαθήματα δοκίμασα τριών ειδών μηχανές, αρχίζοντας με αυτόματο 125cc (χωρίς να θυμάμαι ποιο), μετά με 500cc hornet και τέλος με cbf 600cc. Ο ίδιος ζήτησα να εξασκηθώ και να δώσω στις εξετάσεις με "μεγάλη", δηλαδή 600αρα. Σκεπτόμενος ότι καλύτερα να μάθω και να συνηθίσω με μεγάλη μηχανή. Έτσι ώστε εάν πάρω ίδιου κυβισμού να είμαι κάπως προετοιμασμένος, αλλά και σε μικρότερη αν πάω να μου είναι πιο εύκολη. Να προσθέσω πως είμαι 98 κιλά και 1,80 ύψος, δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο απλά το ανέφερα γιατί οι περισσότεροι που κοιτάνε για μεγάλη έχω ακούσει πως πρέπει να τρώνε όλο τους το φαγητό Για να κλείσω για εμένα, θα με χαρακτήριζα συγκρατημένο, ιδικά όσον αφορά την ταχύτητα. Χωρίς να λέω πως δεν θα μου άρεσε να ανοίξω την μηχανή σε ευθεία, αλλά όσο πιστεύω ότι αντέχω και μπορώ να την κουμαντάρω χωρίς φόβο. Οπότε, για να μην κουράζω παραπάνω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, είμαι ανάμεσα σε αρκετές μηχανές. Αρχίζοντας από 250cc - 650cc, όπου σίγουρα οι διαφορές τους είναι αρκετές και μεγάλες όπως, προς την δύναμη, την ταχύτητα, την κατανάλωση και την εικόνα-τύπο τους. Αν θα μπορούσα να τα βάλω σε μία σειρά βάση προσωπικών μου προτιμήσεων είναι, τύπος (να είναι εμφανίσιμη), κατανάλωση, δύναμη, ταχύτητα. Για να σας κατατοπίσω λιγάκι, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα όμως, μιας και προγραμματιστής είμαι και όχι σχετικός ή τρελός με το αντικείμενο (κάτι που θα ήθελα να γίνω όσο μπορώ) είναι:

    250cc: Piaggio Beverly 250, Gilera Nexus 250, Kawasaki ninja 250r
    600cc: Honda cbf 600, Yamaha FZ6 fazer
    650cc: Kawasaki er6n

    Πολύ, συγγενείς κυρίως (νομίζω κλασσικό φαινόμενο), μου λένε "μεγάλη να αποκλείσω" καθώς δεν είμαι έμπειρος και ότι καίει. Παρ' όλα αυτά όμως θα εστιάσω στην κατανάλωση. Έτσι εάν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Η χρήση της μηχανής θα είναι κυρίως μετακίνηση σπίτι - δουλειά - σπίτι, χωρίς όμως να αναιρεί τις βόλτες τα σαββατοκύριακα. Ένα ποσό το οποίο θα μπορούσα να διαθέσω εβδομαδιαίως για βενζίνη είναι ~20€. Βάζω το εικονίδιο αυτό γιατί πολύ έτσι θα κοιτάζουν, αφότου διαβάσουν το ποσό και τον χρόνο, όμως να ξεκαθαρίσω πως η διαδρομή - απόσταση από το σπίτι μέχρι την δουλειά μου δεν ξεπερνάει τα 6χλμ (άρα 12 ημερησίως). Το μόνο πρόβλημα είναι πως περνάω από κέντρο, μιας και εκεί βρίσκεται οπότε όταν έχει πορείες ή μποτιλιάρισμα φαντάζεστε υπομονή. Συνοψίζοντας λοιπόν όλα όσα ανέφερα υπάρχει κάτι, αρχίζοντας από τις 650άρες και κατεβαίνοντας που να με παίρνει για το συγκεκριμένο ποσό αλλά και τις προτιμήσεις (τύπος, κατανάλωση, δύναμη, ταχύτητα) από τις παραπάνω μηχανές ή κάποιες που δεν ανέφερα γιατί δεν τις γνωρίζω;

    Υ.Γ. Moto-cross style δεν μου αρέσουν, τις έχω αποκλείσει και να μου την χάριζαν... (χωρίς να έχω τίποτα με αυτούς που την οδηγούνε)!
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 16/10/2017 στις 12:03.

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Καλώς ήρθατε στον κόσμο του παπιου!
    Τα κάνω όλα και συμφερω και την τσέπη προστατεύω.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθατε στον κόσμο του παπιου!
    Τα κάνω όλα και συμφερω και την τσέπη προστατεύω.
    Γεια σου @teogtp,
    ευχαριστώ για το σχόλιο - απάντησή σου. Απλώς όπως και εξήγησα παραπάνω "δεν είμαι σχετικός", θα μπορούσες να τεκμηριώσεις λιγάκι την απάντησή σου;
    Εάν έχεις χρόνο και την θέληση βεβαίως. Ευχαριστώ, με εκτίμηση!

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Κέντρο και πάρκινγκ μοτοσυκλέτας στην πρωτεύουσα είναι ανέκδοτο.
    Γίνεσαι αυτόματα"πελάτης" στα κλεφτρονια.
    Επίσης ,ένα "μεγάλο"μηχανάκι στην κίνηση δεν είναι και το πιο ευέλικτο όχημα για ένα νέο οδηγό.
    Οι μοτοσυκλέτες είναι ακριβό σπορ, εξοπλισμός αναβάτη, λάστιχα, σέρβις , κατανάλωση και πιθανή πτώση κοστίζουν σε χρήμα.
    Το παπί είναι ελαφρύ και ευέλικτο, καίει "αέρα" και το σέρβις του το κάνεις και στο "πεζοδρόμιο".
    Αν στο ρίξουν-ριξεις , απλά το σηκώνεις και φεύγεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κέντρο και πάρκινγκ μοτοσυκλέτας στην πρωτεύουσα είναι ανέκδοτο.
    Γίνεσαι αυτόματα"πελάτης" στα κλεφτρονια.
    Επίσης ,ένα "μεγάλο"μηχανάκι στην κίνηση δεν είναι και το πιο ευέλικτο όχημα για ένα νέο οδηγό.
    Οι μοτοσυκλέτες είναι ακριβό σπορ, εξοπλισμός αναβάτη, λάστιχα, σέρβις , κατανάλωση και πιθανή πτώση κοστίζουν σε χρήμα.
    Το παπί είναι ελαφρύ και ευέλικτο, καίει "αέρα" και το σέρβις του το κάνεις και στο "πεζοδρόμιο".
    Αν στο ρίξουν-ριξεις , απλά το σηκώνεις και φεύγεις.
    Μάλιστα, αν και φταίω βέβαια που δεν το εξήγησα στο αρχικό μου post.
    Το πάρκινγκ είναι ακριβώς μπροστά στην είσοδο της δουλειάς μου, όπως αφήνουν και οι υπόλοιποι 10 τις δικιες τους μηχανές.
    Όσον αφορά για την ευλυγισία μιας μηχανής ανάμεσα σε μποτιλιάρισμα, ναι έχεις απόλυτα δίκιο ιδικά με μία 600αρα όπου είναι αρκετά δύσκολο.
    Παρ΄όλα αυτά, ένα σέρβις σε 600αρα το εξάμηνο ή χρόνο πόσο πάει, σε σύγκριση με ένα παπί (π.χ. μία fazer με ένα beverly);
    Θέλω να πω τα λάστιχα, η αλυσίδα, τέτοια πράγματα δηλαδή, αυτά που κοστίζουν (που μπορεί να είναι και άλλα και να μην τα γνωρίζω);

    *Ελπίζω να μην ενοχλώ με τις ερωτήσεις ή σε κουράζω, απλώς είμαι αρχάριος σε αυτά εκτός από την οδήγηση (θέλω να πιστεύω)!

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Τα σκούτερ είναι μια βολική λύση για την πόλη, πατάς εύκολα κάτω,βρέχεσαι λιγότερο στα πόδια
    αλλά.....
    Υπολογίζεις γύρω στα 4λιτρα/100χλμ. κατανάλωση και καθε 20000χιλ. μπίλιες και ιμάντα(περίπου 150€ ανταλλακτικά), αν σου πέσει υπολογίζεις άλλο ένα σκούτερ σε κόστος για αγορά πλαστικών.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τα σκούτερ είναι μια βολική λύση για την πόλη, πατάς εύκολα κάτω,βρέχεσαι λιγότερο στα πόδια
    αλλά.....
    Υπολογίζεις γύρω στα 4λιτρα/100χλμ. κατανάλωση και καθε 20000χιλ. μπίλιες και ιμάντες (περίπου 150€ ανταλλακτικά), αν σου πέσει υπολογίζεις άλλο ένα σκούτερ σε κόστος για αγορά πλαστικών.
    Αχα, βολικό μου ακούγεται.
    Απλώς έχω τρομάξει να σου πω την αλήθεια γιατί ψάχνοντας για beverly 250 συνέχεια βλέπω, από άλλους όπως "Υπερβολική κατανάλωση".
    Εάν είναι μια beverly 250 να καταναλώνει 5 και 6 ανά 100, τότε για ένα ή δύο ευρώ πάω καλύτερα σε fz6 ή την ninja 250r.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Αχα, βολικό μου ακούγεται.
    Απλώς έχω τρομάξει να σου πω την αλήθεια γιατί ψάχνοντας για beverly 250 συνέχεια βλέπω, από άλλους όπως "Υπερβολική κατανάλωση".
    Εάν είναι μια beverly 250 να καταναλώνει 5 και 6 ανά 100, τότε για ένα ή δύο ευρώ πάω καλύτερα σε fz6 ή την ninja 250r.
    Δεν ξέρω για το 250, το 500 όμως το Cruiser καεί μέσα στην πόλη 4,5 χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια για οικονομία.
    Εγώ θα έπαιρνα το BMW G310 το γυμνό.Ωραιο μοτεράκι , μπανικο στο μάτι (και καλό και κακο αυτό) και με τη χρηματοδότηση BMW το παίρνεις πανευκολα καινούργιο.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για το 250, το 500 όμως το Cruiser καεί μέσα στην πόλη 4,5 χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια για οικονομία.
    Εγώ θα έπαιρνα το BMW G310 το γυμνό.Ωραιο μοτεράκι , μπανικο στο μάτι (και καλό και κακο αυτό) και με τη χρηματοδότηση BMW το παίρνεις πανευκολα καινούργιο.
    Γεια σου @teo_g7
    Το cruiser ποιας χρονολογίας περίπου; Με injection ή καρμπιρατές αυτό που αναφέρεις;
    Γιατί 500αρα και 4,5 ακούγεται εξαιρετικό. Όσο για την BMW μόλις την είδα και είναι πανάκριβο,
    βέβαια ολοκαίνουργιο μοντέλο. Παρ΄όλα αυτά το "με τη χρηματοδότηση BMW το παίρνεις πανευκολα καινούργιο."
    δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά, τι σημαίνει και τι κάνει. Ευχαριστώ, με εκτίμηση!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Το Beverly είναι του 2008 injection με αρκετά βαρύ ιδιοκτήτη με αρκετά βαρύ χέρι...

    Για το BMW δες εδώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20171016-141736-576x1024.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	389388


    Εσύ περίπου τι budget έχεις στο μυαλό σου?
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Το Beverly είναι του 2008 injection με αρκετά βαρύ ιδιοκτήτη με αρκετά βαρύ χέρι...

    Για το BMW δες εδώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20171016-141736-576x1024.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	389388


    Εσύ περίπου τι budget έχεις στο μυαλό σου?
    Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ και εσένα για τις απαντήσεις και την βοήθεια σου. Το εκτιμώ.
    Το budget που κοιτάω είναι κάτι σε μεταχειρισμένο και μαξ 2.000€. Όσο κι αν φαίνεται μικρό
    ποσό, φαντάσου είναι χωρίς τις ασφάλειες, τα τέλη σε έναν μήνα, το ντύσιμο και τα λοιπά.
    Όλες τις μηχανές που ανέφερα από μεριάς μου παραπάνω είναι σε αυτό το εύρος τιμής, μεταχειρισμένες βεβαία.

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Κατ αρχην καλησπερα και καλωσηρθες τοσο στον κοσμο των 2 τροχων οσο και στο φορουμ.

    μεγαλο θεμα το ''ειμαι νεος τι να κανω'' γιατι απλα δεν ξερεις τι θες να κανεις. απο την αλλη υπαρχουν και αντικειμενικα πραματακια. μεχρι να μαθεις τι θες να κανεις προφανως πας για ΜΙΑ μηχανη. τα 4κυλινδρα ειναι λιγο περιεργα για την πολη. τα παπιο-σκουτερ ειναι και αδιαφορα και δεν σε βαζουν στον χωρο της μοτοσυκλετας.
    τα σουπερ σπορ εννοειται αποκλειονται αφου θες commuter.

    παμε λοιπον σε μοτοσυκλετες που και στην πολη θα σε πανε απο το ''α'' σημειο στο ''β'' και μπορεις να πας μια βολτα παραεξω με αξιοπρεπεια, και φορτωνονται για καμια αποδραση και πανε και κανα νησακι το καλοκαιρι και ευκολη συντηρηση εχουν και σκυλια ειναι.

    εγω λοιπον προτεινω transalp, bmw 650 gs.

    καλο ξεκινημα και μην ξεχνας να υπολογισεις ενα κρανος γυρω στο 300αρι, συν μπουφαν που με κανα 200αρι βρισκεις αξιοπρεπες, συν μποτες υπολογιζε κανα 180αρι, συν γαντια κανα 15αρι γιατι ο εξοπλισμος σωζει!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Ε τότε κοιτά στα 250 μεταχειρισμένο είτε ninja είτε cbr250 ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχην καλησπερα και καλωσηρθες τοσο στον κοσμο των 2 τροχων οσο και στο φορουμ.

    μεγαλο θεμα το ''ειμαι νεος τι να κανω'' γιατι απλα δεν ξερεις τι θες να κανεις. απο την αλλη υπαρχουν και αντικειμενικα πραματακια. μεχρι να μαθεις τι θες να κανεις προφανως πας για ΜΙΑ μηχανη. τα 4κυλινδρα ειναι λιγο περιεργα για την πολη. τα παπιο-σκουτερ ειναι και αδιαφορα και δεν σε βαζουν στον χωρο της μοτοσυκλετας.
    τα σουπερ σπορ εννοειται αποκλειονται αφου θες commuter.

    παμε λοιπον σε μοτοσυκλετες που και στην πολη θα σε πανε απο το ''α'' σημειο στο ''β'' και μπορεις να πας μια βολτα παραεξω με αξιοπρεπεια, και φορτωνονται για καμια αποδραση και πανε και κανα νησακι το καλοκαιρι και ευκολη συντηρηση εχουν και σκυλια ειναι.

    εγω λοιπον προτεινω transalp, bmw 650 gs.

    καλο ξεκινημα και μην ξεχνας να υπολογισεις ενα κρανος γυρω στο 300αρι, συν μπουφαν που με κανα 200αρι βρισκεις αξιοπρεπες, συν μποτες υπολογιζε κανα 180αρι, συν γαντια κανα 15αρι γιατι ο εξοπλισμος σωζει!!!
    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Έτσι όπως τα λες είναι εν μέρη, άλλα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια γιατί όπως και προ-είπα δεν είμαι σχετικός.
    Πρώτον τι είναι το commuter και αυτό να φανταστώ απευθύνεται στην ninja 250r, τέτοιου τύπου;
    Δεύτερον, transalp και 650gs είναι μεγάλες. Άρα ποια ή διαφορά με fazer και cbf και τέτοιου είδους τύπου;
    Τρίτον και τελευταίο, σε κατανάλωση τι γίνεται γενικότερα όπως με την ninja 250r, την 650gs, την fazer;
    Ευχαριστώ, με εκτίμηση!
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 16/10/2017 στις 13:41.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Έτσι όπως τα λες είναι εν μέρη, άλλα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια γιατί όπως και προ-είπα δεν είμαι σχετικός.
    Πρώτον τι είναι το commuter και αυτό να φανταστώ απευθύνεται στην ninja 250r, τέτοιου τύπου;
    Δεύτερος, transalp και 650gs είναι μεγάλες. Άρα ποια ή διαφορά με fazer και cbf και τέτοιου είδους τύπου;
    Τρίτον και τελευταίο, σε κατανάλωση τι γίνεται γενικότερα όπως με την ninja 250r, την 650gs, την fazer;
    Ευχαριστώ, με εκτίμηση!
    οταν λεω commuter εννοω ενα μηχανακι που να τα κανει λιγο-πολυ ολα. και βολτα και ταξιδακι και εργαλειο να ειναι για να πας στη δουλεια σου. το ninja 250r κατα τη γνωμη μου ειναι intro για να πας αργοτερα σε μηχανες τυπου σουπερ σπορ. προσωπικα δεν στηριζω αυτη την επιλογη για σενα αφου απο τα λεγομενα σου θες αλλα πραματακι οπως προειπαμε.
    η λειτουργια μιας τρανσαλπ ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη με τη λειτουργια μιας fazer. το ενα ειναι 2κυλινδρο χωρις τελικες ενω το αλλο ειναι 4κυλινδρο που για να ζωντανεψει πρεπει να ανεβει πανω απο 8000 στροφες. τα μοτερ λοιπον ειναι εντελως διαφορετικα!!!
    η καταναλωση εχει να κανει με το που κινεισαι, ποσο ''βαρυ χερι'' εχεις, τροπο οδηγησης. οποτε μη σε απασχολει περα του οτι θα εχεις μια αυτονομια γυρω στα 250-300 χλμ με καθε γεμισμα σου.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF