Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #46
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    O spyrval έχει δίκιο στο τέλος που λέει οτι περισσότεροι κυλινδροι = μεγαλύτερο κόστος επισκευής.
    Ninja=2 κύλινδροι
    Wolf + cbf = 1 κύλινδρος.
    CBF=μέχρι 2008 αν δεν απατόμαι,wolf 2011-2015.
    O spyrval έχει δίκιο όταν λέει για τα λάστιχα.Θέλω περίπου 200 όπως σου είπα στα αναλυτικά μου για λάστιχα diablo rosso 2 που τα θεωρώ τα κορυφαια για το μηχανάκι αυτό(110/70/17 - 140/70/17 δεν βγάζει diablo rosso 3).
    Όταν έψαχνα να αγορασω 250ρι ήμουνα ανάμεσα σε ninja-wolf-cbf-inazuma-ybr.Κατέληξα στο wolf διότι είναι μονοκυλινδρο, κυκλοφορουν πιο πολλά απο το Inazuma και είναι πιο όμορφο,είναι πιο καινουριο απο το cbf, ειναι injection και όχι καρμυρατέρ οπως το cbf και το ybr.
    Scooter ΔΕΝ θα κοιταγα.Διότι τα κόστη επισκευης ειναι πολλαπλασια απο ενα παπι ή μια μηχανή.
    Αν με σστή συντήρηση θέλεις φίλε μου πχ 130 ευρώ στο wolf αλυσιδογράναζα κάθε 40-50 χιλιάδες χιλιόμετρα για ένα σκούτερ 125-250 θέλεις περίπου κάθε 10-12 χιλιάδες 80-90 ευρώ για ιμάντα μπιλιοφόρους.Άσε που σε μια μηχανη έχεις πιο άμεση πρόσβαση στο μοτέρ που σημαίνει οτι μπορείς να κάνει πολύ πιο εύκολα κάποια πράματα μόνος σου αργότερα (λαδακια κτλπ) και μπορείς αργότερα να μάθεις να ρυθμίζεις και την αλυσίδα μόνος σου(προσωπικά με τα κιλά μου αφήνω τζόγο για 2 δόντια και όχι εναμισι....).
    Άσε που μια μοτο αν στην ρίξουν έχει μικρότερο κόστος σε σε πλαστικά-κουστούμια απο ένα σκούτερ που θα τα πληρώσεις χρυσάφι.
    Και όπως λέει και ο πατέρας μου...Ναι με το σκούτερ έχεις όλους τους αυτοματισμούς αλλά τους πληρώνεις στην πορεία....
    Η τελική επιλογή δική σου.

    Y.Γ. Είμαι 107 κιλά.Οπότε μάλλον στα μεζεα μου το αν φαίνομαι κάπως.Κάνω την κ@#$ μου και συμφέρει.
    Υ.Γ.2. Τα 3,12 περίπου κατανάλωση του wolf μόνο πολλά δεν είναι.Αν θές μπορώ να ανεβάσω πίνακα εδώ με χιλιόμετρα και βενζίνες και να βγάλεις συμπέρασμα.Και μάλλον θα το κάνω το απόγευμα.Διότι κρατάω αρχείο με τα σέρβις και το πότε έβαλα βενζίνα και πόσα χλμ έκανα και απο που την έβαλα και τι βενζίνα έβαλα. (βέβαια είναι ελλειπές γιατι την πάτησα με ιό και μου τα χε κλειδώσει και τα χασα τα παλιά αλλά και παλι έχω πολλές εγγραφές).
    Υ.Γ.3 Δες εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151916 που με βοηθήσαν τα παιδιά απο το φόρουμ τότε και γιατί κατέληξα εκει στο wolf και απέριψα άλλα μηχανάκια.Ίσως κουραστείς στην αρχη γιατί ειχα αρχικά ένα χιλιάρικο και μετά έβαλα και άλλα λεφτά.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 21/10/2017 στις 07:36.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα @costas81
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Σίγουρα έχεις δίκιο στα όσα ανέφερες.
    Tις μεγάλες μηχανές τις απέκλεισα λόγο κατανάλωσης αλλά και εμπειρίας, όπως ακριβώς το έθεσες.
    Όσον αφορά τα scooter, τα άφησα ως τελευταία επιλογή μιας και καίνε πάνω κάτω τα ίδια με τις υπόλοιπες 250cc μηχανές που προ-ανέφερα.
    Παρ' όλα αυτά βλέπω ότι αν εξαιρέσουμε την cbf 250, τόσο η ninja 250r όσο και η wolf 250 κοστίζουν.
    Τέλος, όπως εξήγησα και παραπάνω, ανάμεσα σε αυτές τις τρεις είμαι ιδικά στην wolf & ninja.
    Αν τώρα δεν καταφέρω να μαζέψω το ποσό γι αυτές θα πάω στην cbf ή beverly.
    Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου πει και για την ninja 250r από κατανάλωση μέσα στην πόλη, μίας και ο φίλος @TsoliasGR μου είπε αναλυτικά για την wolf.
    Αν πας στα μοντέλα που αναφέρεις θα ξενερώσεις λόγο τηs δύναμης που θα νιώθεις ότι λείπει. Αν πάρεις ένα scooter ξέροντας το τι έχεις δεν θα ζητάς κάτι παραπάνω. Άσε που θα σε βολέψει σε όλους τους τομείς, αποθηκευτικός χώρος, ευεληξία μέσα στο κέντρο, χαμηλή κατανάλωση αν δεν το πηγαίνεις με τέρμα γκάζι και δεν θα λερώνονται και τα παπούτσια σου από τα νερά του δρόμου ;-)
    Πάρε λοιπόν ένα εργαλείο να κάνεις την δουλειά σου και όταν έρθει η ώρα αγόρασε μια πραγματική μηχανή και όχι Ninja 250

  3. #48
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Αν πας στα μοντέλα που αναφέρεις θα ξενερώσεις λόγο τηs δύναμης που θα νιώθεις ότι λείπει. Αν πάρεις ένα scooter ξέροντας το τι έχεις δεν θα ζητάς κάτι παραπάνω. Άσε που θα σε βολέψει σε όλους τους τομείς, αποθηκευτικός χώρος, ευεληξία μέσα στο κέντρο, χαμηλή κατανάλωση αν δεν το πηγαίνεις με τέρμα γκάζι και δεν θα λερώνονται και τα παπούτσια σου από τα νερά του δρόμου ;-)
    Πάρε λοιπόν ένα εργαλείο να κάνεις την δουλειά σου και όταν έρθει η ώρα αγόρασε μια πραγματική μηχανή και όχι Ninja 250
    Γιατί δεν του λές το κόστος συντήρησης του σκούτερ που ειναι σημαντικά υψηλότερο απο ενα παπί και μια μοτο;
    Γιατί δεν λές οτι τα σκούτερ έχουν ως επι τω πλείστω μεγαλύτερο μεταξόνιο απο τα μεχρι 250cc commute ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΑ;
    Γιατί δεν λές οτι έχουν μέχρι 16" ζάντες και αυτές όχι όλα...άρα μεγαλώνει ο κίνδυνος πτώσης ειδικά σε αρχάριο;Τα σκούτερ είναι απλά σκοτώστρες.Και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με μοτοσυκλέτες.
    Ναι έχουν και αυτά 2 τροχούς αλλά 2 ρόδες έχουν και τα ποδήλατα,2 έχουν και πολλά πατίνια, και κάτι κάρα στο χωριό μου 2 ρόδες έχουν ξύλινες έχουν.Δεν λογίζονται μοτοσυκλέτες....
    Ναι ειμαι scooter hater με επιχειρήματα όμως.
    Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι τα παππούτσια και τανερά του δρόμου ΑΛΛΑ λύνεται με ένα ζευγάρι γκαίτες (10 ευρώ).
    Δεν μου είπες κάτι όμως φίλε μου MihailLa και την χρειάζομαι την απάντηση σε αυτό.
    Εχεις εμπειρία με 2 ρόδες(μοτο
    Έχεις εμπειρία με αυτοκίνητο (κουβά κοινώς
    Και εάν έχεις...τι εμπειρία εχεις.
    Θα σου εξηγήσω γιατί....
    Το να πάρεις το δίπλωμα δεν σε κατατάσει αυτόματα στην κατηγορία αυτών που ξέρουν να οδηγούν.
    Αυτός που ξέρει να οδηγεί ειναι αυτός που μπορεί να "διαβάσει" τον δρόμο και το όχημα του.
    Δηλαδή, αυτός που ξέρει αφ' ενός την συμπεριφορά του οχήματος του και αφ ετέρου που ξέρει πως θα συμπεριφερθεί σε στεγνό, σε βρεγμένο, σε γλίτσα, σε παλιό και νέο δρόμο,σε χώμα και πάει λέγοντας.
    Και μην ξεχνάς κάτι.Οι περισσότεροι δεν την πατάνε όταν ξέρουν πως είναι αρχάριοι.Οι περισσότεροι την πατάνε όταν ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι έχουν μάθει.Μπορώ να πώ οτι προσωπικά εγώ με πάνω απο 1.000.000 χιλιόμετρα στις 2 ρόδες εντός,εκτός και σε χώμα ελάχιστα έχω πολλά να μάθω ακόμα.Για αυτό σε ρωτάω και αν είμαι λάθος δέχομαι διορθώσεις.

    Σε λίγο ερχεται φωτό με καταναλώσεις.
    ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ.
    Μου λείπει μια απόδειξη 10 ευρώ αλλα δεν μπορούσα να την βρώ με τίποτα....
    και για τούτο δεν την έχω στην λίστα.Υπολόγισε μόνος σου κόστος.
    Και όπως σου είπα έχω χάσει πολλές λόγω ιού που μου κλείδωσε τα αρχεία αλλά τώρα πλέον έχω backup....πήρα το μάθημα μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	389603
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	389604
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 21/10/2017 στις 15:38.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Tsolias έτσι όπως τα λες έπρεπε να έχω σκοτωθεί 20 χρόνια που οδηγώ σκούτερ
    Και δεν έχω πέσει κάν.
    Και όχι μόνο πόλη για να σε προλάβω.
    Το λιγότερο υπερβάλλεις

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Tsolias έτσι όπως τα λες έπρεπε να έχω σκοτωθεί 20 χρόνια που οδηγώ σκούτερ
    Και δεν έχω πέσει κάν.
    Και όχι μόνο πόλη για να σε προλάβω.
    Το λιγότερο υπερβάλλεις
    +1000 και από εμένα.
    Όσο για το θέμα της κατανάλωσης είναι κυρίως στο δεξί μας χέρι και στην νοοτροπία μας.
    Η συντήριση επίσης σε αυτές τις κατηγορίες είναι αστεία πράγματα και τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.

  6. #51
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Tsolias έτσι όπως τα λες έπρεπε να έχω σκοτωθεί 20 χρόνια που οδηγώ σκούτερ
    Και δεν έχω πέσει κάν.
    Και όχι μόνο πόλη για να σε προλάβω.
    Το λιγότερο υπερβάλλεις
    Βοήθεια σου!
    20 χρόνια σκούτερ και δεν έχεις πέσει ούτε μια φορά σε συνθήκες που θα είχες γλιτώσει με κανονικό μηχανάκι;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    +1000 και από εμένα.
    Όσο για το θέμα της κατανάλωσης είναι κυρίως στο δεξί μας χέρι και στην νοοτροπία μας.
    Η συντήριση επίσης σε αυτές τις κατηγορίες είναι αστεία πράγματα και τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.
    Πες μας το κόστος αλλαγής ιμάντα-μπιλιοφόρων και κάθε πότε κάνεις αλλαγή;
    Και να δούμε και αντίστοιχο για αλυσιδογράναζα σε ΟΠΟΙΟ κανονικό μηχανάκι;
    Και ΜΗΝ ξεχνας...ειναι αρχάριος...Θα κάνει μόνος του σέρβις σε σκούτερ;Αστεία πράγματα αδερφέ μου.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857

  8. #53
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Βοήθεια σου!
    20 χρόνια σκούτερ και δεν έχεις πέσει ούτε μια φορά σε συνθήκες που θα είχες γλιτώσει με κανονικό μηχανάκι;

    Πες μας το κόστος αλλαγής ιμάντα-μπιλιοφόρων και κάθε πότε κάνεις αλλαγή;
    Και να δούμε και αντίστοιχο για αλυσιδογράναζα σε ΟΠΟΙΟ κανονικό μηχανάκι;
    Και ΜΗΝ ξεχνας...ειναι αρχάριος...Θα κάνει μόνος του σέρβις σε σκούτερ;Αστεία πράγματα αδερφέ μου.
    Φτηνό δεν το λες.
    Αλλά αυτό με το σκούτερ="θάνατος"είναι λίγο υπερβολικό.
    Αν είσαι απρόσεκτος θα πέσεις και από καρέκλα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #54
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Φτηνό δεν το λες.
    Αλλά αυτό με το σκούτερ="θάνατος"είναι λίγο υπερβολικό.
    Αν είσαι απρόσεκτος θα πέσεις και από καρέκλα.
    Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός επειδή έχω σαβουριαστεί κάμποσες φορές με το piaggio sfera 125 που ειχα το 2003-2004 σε συνθήκες που δεν θα έπεφτα με κανονικό μηχανακι η παπί.
    Αλλά ναι, φτηνό δεν είναι και θες και πολλά λεφτά για κουστούμια αμα στο ρίξουν και πάει λέγοντας.Και πιο δύσκολα τα σέρβις γιατί πρέπει να λύσεις ένα σκασμό πλαστικά και δεν νομίζω οτι μαθαίνεις να οδηγείς σωστά σε αυτόματο.
    Και δεν πρέπει να παραβλέπουμε οτι μιλάμε σε αρχάριο.
    Ναι ειναι πιο βολικά τα σκούτερ,ναι ειναι ισως κάποια πιο όμορφα, ναι προστατεύουν απο το κρύο και τα νερά πιο καλά απο ένα κανονικό μηχανάκι αλλά, το κόστος συντήρησης ειναι πολλαπλάσιο ΚΑΙ έχουν έστω και λίγο αυξημένες παραμέτρους για τούμπα (λίγο αν θες ναι, αλλά έχουν).Αυτά σε συνδιασμό με την απειρια του φίλου μας είναι μια σημαντική παράμετρος για να ΜΗΝ τον οδηγήσω σε σκούτερ.
    Αλλά εάν αποφασίσεις να πάρεις σκωτώστρα (συγνώμη σκούτερ ήθελα να πώ...κεκτημένη ταχύτης) τουλάχιστον κοίτα να έχει μανιβέλα...(μερικά έχουν ακόμα)...
    Επειδή αν είσαι αρχάριος προφανώς θα ξεχάσεις να κοιτάξεις και την μπαταρία και τα σκούτερ....δεν παίρνουν εμπρός με σπρώξιμο...
    Τουλάχιστον τo wolf εχει volt-όμετρο στο κοντέρ και έχω το νού μου πέρα απο την εξαμηνιαία συντήρηση μπαταρίας (ανοικτού πάντα για μένα τύπου) και την καθιερωμένη ανα εναμιση χρόνο αλλαγή....
    Και θα σου απαντήσω και με μια παρα΄θεση απο κάποιο άλλο μέλος που μου είχε πεί κάτι σοφό στο νήμα που έχω βάλει πιο πάνω και αφορά τα μηχανάκια που κοιταξες cbf250-ninja250 αλλα και γενικά παλιότερα μηχανάκια.
    Επειδή κοίταγα για κάτι παρόμοιο και εγώ αλλά με πιο πολλά ημερήσια χιλιόμετρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Καποτε εκανα κι εγω σχεδον την ιδια διαδρομη για δουλεια. Παγκρατι - Κορωπι μεσω Αττικης Οδου. 32 χλμ πηγαινε, 32 χλμ ελα, συνολο 64 χλμ.

    Οπως ειπες κι εσυ, εκτος απο το πήγαινέλα στη δουλεια θα κανεις κι αλλες διαδρομες. Οπότε μιλαμε για περιπου 1500 - 2000 χλμ το μηνα. Με αυτον τον αριθμο διεκπεραιωτικων χιλιομετρων μηνιαιως, εχει μεγαλη σημασια η καταναλωση και η αξιοπιστια.

    Η μηχανη θα γραφει πολλα χλμ που σημαινει οτι θα θελει συχνη συντηρηση και αναλωσιμα (κυριως λαστιχα). Σημαινει ομως και κατι αλλο· οτι η μηχανη θα πρεπει να εχει αποθεμα ζωης μπροστα της. Μία κουρασμενη - γερασμενη μηχανη πόσα ακομα απροβληματιστα χλμ μπορει να βγαλει;

    Τα μηχανακια που κοιτας ειναι παλια. Ηταν αξιοπιστα στα νιατα τους. Τωρα απλα δεν μπορουν να ειναι αξιοπιστα.

    Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν σε απολυτο βαθμο. Σιγουρα υπαρχουν παλια μηχανακια σε καλη κατασταση αλλά βρισκεις (πολυ πολυ) δυσκολα (και αν), και, τελικα, αν βρεις, δε θα τα βρεις μ ενα χιλιαρικο.

    Γνωμη μου· με το χιλιαρικο που διαθετεις παρε ενα καλο παπι. Ή, κανε υπομονη, μαζεψε μερικα ακομα και παρε κατι μεγαλυτερο που θα εχει ομως και καποια ζωη μπροστα του. Με τα άλλα που κοιτας υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μπλεξεις..

    Ανέβασα τα χρήματα στα 2 χιλιάρικα και βρήκα κάτι 2010+.
    Χρησιμοποίησε τα λόγια του όπως νομίζεις εσύ.Εγώ τα βρήκα σοφά.
    Πήρα ρίσκο με το wolf διότι δεν ήταν γνωστό και ακόμα δεν είναι τόσο γνωστό.Αλλά όπως βλέπεις εχει 41.000 χιλιόμετρα,δεν ζητάει τίποτα, έχει ΠΟΛΥ νευρο και ειναι μοτοσυκλέτα και μάλιστα φρέσκια.26 ονομαστικά άλογα ή 18,4KW και 2,36 κιλά ροπή στις 6.000 στροφές.Δεν θες κατι παραπάνω.Ισως θές κάτι παρακάτω...ανάλογα την εμπειρία σου.
    Εάν δεν έχεις εμπειρία...πιο καλά παπάκι.Μέχρι να μάθεις.Αν έχεις λίγη εμπειρία διαλέγεις...
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 21/10/2017 στις 17:12.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Σκούτερ να μη πάρει, μηχανή να μη πάρει, να κάνει η μάνα τότε!


    Δύο είναι τα μηχανάκια στα οποία έχω καταλήξει στην κατηγορία του ''τα κάνω όλα και συμφέρω''.

    βέρσυς Χ 300

    και CB500X.

    To δεύτερο είναι η χρυσή τομή μεταφορικών αναγκών σε πόλη αλλά και ταξίδι, είναι σούπερ οικονομικό, αξιόπιστο από ότι έχω διαβάσει σε άλλα φόρα του εξωτερικού, ενώ σε μτχ βρίσκεις φρέσκα μοντέλα στα 4,5 με 5Κ.

    Έχω ανέβει στατικά επάνω του και δείχνει τόσο μαζεμένο και εύκολο. Κάτοχοι εδώ πέρα μπορούν να πουν περισσότερα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
    Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, απλώς τα Σαββατοκύριακα ψάχνω και βλέπω τις μηχανές.
    Αυτό το Σαββατοκύριακο κατέληξα σε ninja όπου και μέσα στην εβδομάδα θα την περάσω για έλεγχο από τον τεχνικό.
    Στην περίπτωση που είναι προσεγμένη και με τα servis στην ώρα τους και πρόσφατα, όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης της, έφυγα γι αυτή.
    Νομίζω θα με εξυπηρετήσει για κάνα δυο χρονάκια να πάρω μία χ εμπειρία, ώστε μελλοντικά να πάω σε καμιά 300άρα που βρήκα ολοκαίνουργια στα 4000€.
    Πιστεύω πως και την βόλτα μου θα την κάνω, με την κοπέλα μου, αλλά και στην δουλειά μου θα με εξυπηρετεί, πηγαίνοντας και φέρνοντάς με.
    Νομίζω πως οικονομικό είναι, σίγουρα ανάμεσα σε μία fz6 και την wolf που είπε ο φίλος μας από πάνω.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια και τα άμεσα μηνύματα, το εκτιμώ.
    Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε ένα αποτέλεσμα για την καλύτερη μηχανή, μιας και για τον καθένα είναι διαφορετική (βάση τύπου, κατανάλωσης, εξυπηρέτησης).
    Προσωπικά όπως και προ-είπα τα σκουτερ τα εκτιμώ αλλά είναι λίγο καθημερινές και όχι τόσο για την ηλικία μου, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν.
    Εάν είχα τα χρήματα σίγουρα θα πήγαινα στην wolf, χωρίς συζήτηση, με αυτά που μου εξήγησε ο φίλος που την έχει, προς κατανάλωση και την εξυπηρέτηση που κάνει.
    Θα επανέλθω, με την απάντηση εάν έκανε και την πείρα ή όχι (την μηχανή).

    Σίγουρα ακόμη και τώρα θα μου άρεσε να ακούσω τι θα έπρεπε να προσέξω και τι να φροντίσω στην συγκεκριμένη.
    Η κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ όλους, με εκτίμηση!
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 23/10/2017 στις 14:08.

  12. #57
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σκούτερ να μη πάρει, μηχανή να μη πάρει, να κάνει η μάνα τότε!


    Δύο είναι τα μηχανάκια στα οποία έχω καταλήξει στην κατηγορία του ''τα κάνω όλα και συμφέρω''.

    βέρσυς Χ 300

    και CB500X.

    To δεύτερο είναι η χρυσή τομή μεταφορικών αναγκών σε πόλη αλλά και ταξίδι, είναι σούπερ οικονομικό, αξιόπιστο από ότι έχω διαβάσει σε άλλα φόρα του εξωτερικού, ενώ σε μτχ βρίσκεις φρέσκα μοντέλα στα 4,5 με 5Κ.

    Έχω ανέβει στατικά επάνω του και δείχνει τόσο μαζεμένο και εύκολο. Κάτοχοι εδώ πέρα μπορούν να πουν περισσότερα.
    Αυτό είναι σαν τροχήλατο πιεστικό μηχάνημα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σαν τροχήλατο πιεστικό μηχάνημα.
    χαχα, κι όμως συνδυάζει μηχανάκι και σκούτερ χόντα ενώ φέρει τεχνολογία αιχμής (αν και τα μάζεψε κιόλας τα χρονάκια της).

    Σίγουρα τραβάει τα μωρά και τα βράδια μοναξιάς μπορείς να το παίζεις μπατμαν.

    Ωστόσο μην αγνοείται το cbX!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #59
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Για πες πόσο έχεις βρει το νίντζα και τι μοντέλο είναι;
    Να κοιτάξεις αν έχει book service ενημερωμένο και εάν τα χιλιόμετρα εκεί συμβαδίζουν με τα χιλιόμτρα στο κτέο.Πέρα από αυτά ο μάστορας θα σου πεί.
    Και να θυμάσαι...Το πάν είναι να το ευχαριστηθείς εσύ το μηχανάκι.Και μόνο εσύ.Γιατί εσύ θα το καβαλάς.
    Σε κάθε περίπτωση καλά χιλιόμετρα και ΠΑΝΤΑ όρθιος.

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Για πες πόσο έχεις βρει το νίντζα και τι μοντέλο είναι;
    Να κοιτάξεις αν έχει book service ενημερωμένο και εάν τα χιλιόμετρα εκεί συμβαδίζουν με τα χιλιόμτρα στο κτέο.Πέρα από αυτά ο μάστορας θα σου πεί.
    Και να θυμάσαι...Το πάν είναι να το ευχαριστηθείς εσύ το μηχανάκι.Και μόνο εσύ.Γιατί εσύ θα το καβαλάς.
    Σε κάθε περίπτωση καλά χιλιόμετρα και ΠΑΝΤΑ όρθιος.
    Καλησπέρα @TsoliasGr,
    ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
    Η μηχανή είναι αυτή: Kawasaki Ninja ZX 250R '08
    Έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη και μου εξήγησε αρκετά πράγματα. Το μόνο που με απασχολεί είναι, εάν τα πράγματα είναι όπως τα λέει αλλά και για το εάν η μηχανή είναι injection (ευρωπαϊκό μοντέλο).
    Βέβαια τον πιστεύω, γιατί φάνηκε ξεκάθαρος για τα σέρβις κτλ, αν και ο τεχνικός θα το πει αύριο - μεθαύριο που θα την πάει εκεί.
    Παρ΄όλα αυτά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, καθώς ψαχνόμουν αυτές τις ημέρες, εάν δεν είναι στην κατάσταση που ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης για την Ninja να πάω σε καινούργια.
    Βρήκα την Kawasaki Z250SL - ΚΤΜ 390 Duke - BMW G310 (που είπε και ο @teo_g7 στην πρώτη σελίδα) στα 4000€-4500-4900€ , με δόσεις και δώρα (κράνος, συναγερμό, βαλιτσάκι κ.α.).
    Το μόνο που με απασχόλησε είναι η κατανάλωση. Δεν ξέρω αν οφείλετε στο ότι είναι άστρωτες κ.τ.λ. Μην λέω ανοησίες.
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 24/10/2017 στις 14:15.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF