Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 102 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #91
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venzinas7 Προβολή μηνύματος
    Φιλε Mihailla (spam on) αν θελεις πραγματικα να παρεις μηχανη να ξερειςοτι η κ@υλα ερχεται πρωτη κ μετα η δουλεια στο κεντρο! Ουτε θα κοιτουσες τα 2ευρω περισσοτερα την βδομαδα, ισα ισα που μπορει να πηγαινες κ μεσω Λαμιας στην δουλεια μονο κ μονο για να οδηγεις! (spam off) Τωρα για σενα πιστευω ενα σκουτερ sh150αρι θα σου ερχοταν κουτι! Το ninja μα ξερεις δεν κοβει καθολου το τιμονι λογω clip-on! Γενικα ο συμπλεκτης θα σε κουρασει στο κεντρο της Αθηνας! Ενα σκουτερακι θα σου ηταν πολυ πιο βολικο! Αυτα απο μενα!
    Καλησπέρα φίλε,
    όντως με τα σκουτερ θα έχω αυτονομία και θα είμαι στο χαλαρό στο μποτιλιάρισμα αλλά δεν είναι στο balanced.
    Δηλαδή πια βόλτα ή και ταξιδάκι να κάνεις με παπί; Παρ΄όλα αυτά σίγουρα έχεις δίκιο, στην περίπτωση που θα το ήθελα μονάχα για δουλειά - σπίτι - δουλειά.
    Με εκτίμηση!

  2. #92
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Χωρίς ίχνος ειρωνείας, είμαι πολύ περίεργος, σαν νέος οδηγός που είσαι, να δώ πώς θα περνάς ανάμεσα από τα σταματημένα αυτοκίνητα με το νιτζάκι, λόγω καθρεπτών, πόσο εύκολα θα κόβεις τέρμα το τιμόνι για να αλλάξεις σταματημένος λωρίδα ή κατεύθυνση και πόσο βενζίνη έν τέλει θα καίς, όντας μποτιλιαρισμένος ή κάνοντας κύκλους σε παρακάμψεις.
    Όταν μοτοσυκλέτες αντίστοιχων ή περισσότερων κυβικών αλλά με οn off προσανατολισμό και εξίσου νέοι οδηγοί, θα φτάνουν πιό γρήγορα από εσένα στη δουλειά τους, αφού θα μπορούν και πεζοδρόμιο να καβαλήσουν και πιό γρήγορα/εύκολα να ελιχθούν και να μην καθυστερούν τη ροή των από πίσω, αφού οι δικοί τους καθρέπτες θα περνούν πάνω από αυτούς των αυτοκινήτων. Φυσικά, θα αποκτήσεις σιγά-σιγά εμπειρία.

    Άκου (διάβασε) τις προτροπές των πιό έμπειρων οδηγών πιό πάνω -κάποιοι από αυτούς έχουν γυρίσει σχεδόν όλο το κόσμο και έχουν γράψει αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιομέτρων, με διαφορετικά μηχανάκια, επωφελήσου και μην μένεις σε προσωπικές σκέψεις, που ίσως λόγω μη επαφής με το αντικείμενο- είναι λανθασμένες.
    Όλοι να σε προστατέψουν θέλουν και να σε καθοδηγήσουν. Και όταν οι περισσότερες γνώμες συγκλίνουν (π.χ. στο θέμα κατανάλωσης, ή ευκολίας χρήσης των on off, ή στη σχέση κατανάλωσης-κυβικών-τρόπου οδήγησης), αυτό κάτι σημαίνει.
    Όπως και να' χει και ότι και αν επιλέξεις, εδώ θα είμαστε για να ακούσουμε τις εντυπώσεις σου, από το καινούργιο σου μηχανάκι
    Καλησπέρα φίλε μου.
    Σίγουρα έχεις δίκιο σε αυτό που λες, περί τις στροφές ή το πως θα μπαίνω ανάμεσα στα αμάξια. Αλλά όλα γίνονται με λίγη εξάσκηση και καταλήγουν να είναι συνήθεια μετά.
    Επίσης έχεις δίκιο πως πρέπει να ακούσω για τις γνώμες όλων, αλλά φαντάσου είναι τόσες και διαφορετικές. Όπως επίσης και διαφορετικές από τα δικά μου κριτήρια αξιολόγησης μηχανής.
    Φαντάσου και ξανά τονίζω, πως απλά θα περάσω από έλεγχο την ninja. Εάν είναι σε πολύ καλή κατάσταση και δεν χρειάζεται άμεσα μαζέματα κ.α. τότε πιθανότατα να την πάρω.
    Κλείνω όμως και στην τριάδα που έχω πει και αναφέρει τόσες φορές (Kawasaki Z250SL - ΚΤΜ 390 Duke - BMW G310) και κανείς δεν έχει πει τίποτα. Από τι βλέπω κανείς δεν γουστάρει τις naked
    Νομίζω με αυτές θα ήμουν καλύτερα σε στροφές, ταξίδια, βόλτες, ρουτίνα κτλ απ ότι η ninja. Απλά δεν ξέρω εάν πρέπει να πιστέψω αυτά τα περί καταναλώσεις που βγάζουν μερικοί στα 3,4 και 4 lt/100 όπως το mrbike.gr (στην τριάδα).

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2015
    Μηνύματα
    34
    Το sh ειναι σκουτερ της Χοντα! Αν δεν σε βολευει το 150αρι τσεκαρε κ το 300αρι! Μηδαμινή καταναλωση!
    https://scooternet.gr/%CF%80%CE%BB%C...9%CE%BC%CE%B7/
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...e_size=251-500
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...e_size=126-250

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Νίκο,
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Πολύ ενδιαφέρον τα όσα επισήμανες, για το scooter. Ποιο είναι αν επιτρέπεται;
    Επίσης έχω πάρει την απόφασή μου, αν δεν πάω για ninja για λόγους προβλημάτων που μπορεί να έχει τότε θα πάω σε καινούργια.
    Κυρίως για τις τρεις αυτές που επισήμανα σε προηγούμενο ποστ (Kawasaki Z250SL - ΚΤΜ 390 Duke - BMW G310).
    Ελπίζω μονάχα να βρεθεί κάποιος να μου πει τι εννοούσε ο φίλος με την αναφορά στο "μεταπώλησης".
    Exω ενα Aprilia Sportcity 250, μηχανικα ιδιο με το Beverly to 250.

    Απο τα 3 που σε ενδιαφερουν θα αφηνα απ'εξω το 390, λογω σπορ γονιδιων, στησιματος, κινητηρα. Δεν νομιζω να καιει τοσο λιγο οσο θες.

    Καθε τι που αγοραζουμε χανει αξια με τον καιρο. Τα καινουρια χανουν πιο πολυ και πιο γρηγορα. Αν αγορασεις μηχανη 5ετιας και την πουλησεις ενα χρονο μετα μπορει και να μην χασεις χρηματα η να χασεις ελαχιστα.

  5. #95
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venzinas7 Προβολή μηνύματος
    Το sh ειναι σκουτερ της Χοντα! Αν δεν σε βολευει το 150αρι τσεκαρε κ το 300αρι! Μηδαμινή καταναλωση!
    https://scooternet.gr/%CF%80%CE%BB%C...9%CE%BC%CE%B7/
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...e_size=251-500
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...e_size=126-250
    Καλώς. Ευχαριστώ για την βοήθεια, το εκτιμώ.

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Exω ενα Aprilia Sportcity 250, μηχανικα ιδιο με το Beverly to 250.

    Απο τα 3 που σε ενδιαφερουν θα αφηνα απ'εξω το 390, λογω σπορ γονιδιων, στησιματος, κινητηρα. Δεν νομιζω να καιει τοσο λιγο οσο θες.

    Καθε τι που αγοραζουμε χανει αξια με τον καιρο. Τα καινουρια χανουν πιο πολυ και πιο γρηγορα. Αν αγορασεις μηχανη 5ετιας και την πουλησεις ενα χρονο μετα μπορει και να μην χασεις χρηματα η να χασεις ελαχιστα.
    Μάλιστα, λογικό μου ακούγεται περί τις αξίας στα καινούργια. Eν τέλη και να έψαχνα τα συγκεκριμένα φαντάσου είναι μοντέλα του 16 και 17.
    Δύσκολο να βρεις μεταχειρισμένα και επίσης να τα δίνουν και με δόσεις. Παρ΄όλα αυτά ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την 390.
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 25/10/2017 στις 13:57.

  7. #97
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Επίσης, να θίξω και το θέμα του εξοπλισμού που νομίζω είναι το πιο σημαντικό απ' όλα.
    Μέχρι στιγμής έχω βγάλει στα αγαπημένα, όπως:

    Κράνος: MT Revenge Skull
    Μπουφάν: Nordcap Storm Black
    Παντελόνι: Nordcap Montreal
    Γάντια: Nordcap Race WP

    Τι λέτε;

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2015
    Μηνύματα
    34
    Ανεβασε budget στο κρανος σου! Για μενα το πιο vfm ειναι το nolan N87
    https://www.skroutz.gr/s/8156782/Nol...-Graphite.html

  9. #99
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venzinas7 Προβολή μηνύματος
    Ανεβασε budget στο κρανος σου! Για μενα το πιο vfm ειναι το nolan N87
    https://www.skroutz.gr/s/8156782/Nol...-Graphite.html
    Τι λες για το Nolan N64 Sport Black Matt ή το Shark Ridill Blank Black?

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2015
    Μηνύματα
    34
    Οποιο σου κανει κλικ τσιμπα το! Κ τα 2 μια χαρα ειναι!

  11. #101
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή πια βόλτα ή και ταξιδάκι να κάνεις με παπί;
    Aν ρίξεις μια ματιά στο νήμα με τα ταξιδιωτικά, θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα!

  12. #102
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Σε κάθε περίπτωση μεινε μακρυα απο wolf 125.Kαμια σχέση με το 250.Σαν νέος οδηγός είναι πιο καλα να πας σε On-off 250 αλλα επειδη τα είχες αποκλείσει....
    Και ναι η εξάτμιση δεν κάνει το μηχανάκι.Επειδή μερικοι θέλανε να κάνουν φασαρία βάζανε εξάτμιση χωρίς σιγαστήρα ακόμα και σε παπάκια 50ρια.Δεν λέει κάτι αυτό.
    Ίσως τα παδιά να μην γουστ΄ρουν τα γυμνά.Αλλά πιο καλά μέχρι να μάθεις να πάρεις μεταχειρισμένο και μετά καινούριο μόλις έχεις εντρυφήσε στον κόσμο των πιο μεγάλων κυβικών.
    250-400 θα κινηθείς με έμφαση στα πιο φρέσκα ηλικιακά μοντέλα.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF