Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 102

Θέμα: Πρώτη μηχανή...

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Όλα τα μηχανάκια οδηγούνται με τον ίδιο τρόπο (εξαιρουνται τα Χάρλεϊ.... ) απλά το κάθε μηχανάκι σου δίνει διαφορετική αίσθηση.
    Αν , όπως αναφέρεις το er που έδωσες για εξετάσεις σου"έκατσε" τότε αγόρασε ένα ίδιο και αμέσως για σχολή ασφαλούς οδήγησης.
    Μία διευκρίνηση, όπου την ανέφερα και στην αρχή, με cbf 600 έδωσα όχι er.
    Αλλά όπως τα λες είναι, όπως βολεύει τον καθένα.

  2. #32
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Όλα τα μηχανάκια οδηγούνται με τον ίδιο τρόπο ..........
    ε...οχι...!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν το καταλαβα ετσι. εγω αυτο που καταλαβα απο το 1ο ποστ ηταν ''δεν μου αρεσουν τα σηκωμενα φτερα'' (πχ:xt)

    αφου ειναι ετσι λεμε ενα καλοριζικα για το er6n και καλους δρομους!!!
    Έτσι λέω και εγώ, όμορφη μηχανή και κοντά στα cbf και fz6 η er6n.
    Aπλώς ελπίζω να μην δω κάτι 7L/100χλμ όπως γράφανε μερικοί για fz6 και έπρεπε να βάζουν 6η και να τρέχουν με 110 για να δουν 4,5L.
    Αν είναι τέτοια επιστήμη με βλέπω σε κάνα cruiser ή beverly.

  4. #34
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ε...οχι...!
    Τρεμε Koelho !
    Τον έσκισα έτσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Το er6n δικύλινδρο δεν είναι Γιώργο;
    εσυ καλα λες! εγω ειπα παπαρια! ενκανα εντιτ στο ποστ #17
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Έτσι λέω και εγώ, όμορφη μηχανή και κοντά στα cbf και fz6 η er6n.
    Aπλώς ελπίζω να μην δω κάτι 7L/100χλμ όπως γράφανε μερικοί για fz6 και έπρεπε να βάζουν 6η και να τρέχουν με 110 για να δουν 4,5L.
    Αν είναι τέτοια επιστήμη με βλέπω σε κάνα cruiser ή beverly.
    διαβασε στο αδερφο φορουμακι μας λιγο να δεις

    http://www.kawasaki-bikers.gr/core/f...hp?f=17&t=4967
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Να ξέρεις ότι το κόστος χρήσης μίας μεσαίας μοτοσυκλέτας, ισοφαρίζει το κόστος χρήσης ενός μικρου 1000 ριου αυτοκινήτου.
    Το γράφω γιατί έχεις"κολλήσει" μόνο στο κόστος της βενζίνης ,τα υπόλοιπα δεν βλέπω να τα αναφέρεις......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις ότι το κόστος χρήσης μίας μεσαίας μοτοσυκλέτας, ισοφαρίζει το κόστος χρήσης ενός μικρου 1000 ριου αυτοκινήτου.
    Το γράφω γιατί έχεις"κολλήσει" μόνο στο κόστος της βενζίνης ,τα υπόλοιπα δεν βλέπω να τα αναφέρεις......
    σωστον!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις ότι το κόστος χρήσης μίας μεσαίας μοτοσυκλέτας, ισοφαρίζει το κόστος χρήσης ενός μικρου 1000 ριου αυτοκινήτου.
    Το γράφω γιατί έχεις"κολλήσει" μόνο στο κόστος της βενζίνης ,τα υπόλοιπα δεν βλέπω να τα αναφέρεις......
    Τα ανέφερα προηγουμένως, στο παλικάρι που με ρώτησε για το εύρος τιμής.
    Είναι άλλα τόσα που πρέπει να πληρώσω για εξοπλισμό, σέρβις κ.ο.κ., δεν είναι ότι τα ξέρω αλλά έχω μία ιδέα.
    Το ότι "κόστος χρήσης μίας μεσαίας μοτοσυκλέτας, ισοφαρίζει το κόστος χρήσης ενός μικρού 1000 ριου αυτοκινήτου.", θα σου απαντήσω
    όπως απαντάω στον καθένα: "Δουλεύω στο κέντρο, δηλαδή δακτύλιος, μποτιλιάρισμα και κλειστό κάθε πέμπτες και παρασκευές μετά από Νοέμβρη (λόγο απεργιών)".
    Για να κατέβω με αμάξι εδώ, με συμφέρει να κλείσω κάνα δωμάτιο.

    Η Sym Wolf SB 250 Ni, λέει κάτι σαν σύνολο (κατανάλωση, ως προς τα σερβις, εαν είναι αξιόπιστο);
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 16/10/2017 στις 15:33.

  10. #40
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Τα ανέφερα προηγουμένως, στο παλικάρι που με ρώτησε για το εύρος τιμής.
    Είναι άλλα τόσα που πρέπει να πληρώσω για εξοπλισμό, σέρβις κ.ο.κ., δεν είναι ότι τα ξέρω αλλά έχω μία ιδέα.
    Το ότι "κόστος χρήσης μίας μεσαίας μοτοσυκλέτας, ισοφαρίζει το κόστος χρήσης ενός μικρού 1000 ριου αυτοκινήτου.", θα σου απαντήσω
    όπως απαντάω στον καθένα: "Δουλεύω στο κέντρο, δηλαδή δακτύλιος, μποτιλιάρισμα και κλειστό κάθε πέμπτες και παρασκευές μετά από Νοέμβρη (λόγο απεργιών)".
    Για να κατέβω με αμάξι εδώ, με συμφέρει να κλείσω κάνα δωμάτιο.

    Η Sym Wolf SB 250 Ni, λέει κάτι σαν σύνολο (κατανάλωση, ως προς τα σερβις, εαν είναι αξιόπιστο);
    Ω ναι.Λέει πολλά.
    Είναι πολύ-πολύ-πολύ οικονομικό.Με 10 ευρώ στο 1,51 το λίτρο βγάζω μέσο όρο 197,25χλμ εντός με απλή 95άρα.Αν και έχει να κάνει με το χέρι.
    Με 15 ευρώ με 210 κιλά φόρτο (ακα δικάβαλο και με μπαγκάζια) έκανα Συγγρού φίξ-Μεσσηνιακή Μάνη (309χλμ) και είχα και για βόλτα-σταθερά 110 εθνική-.
    Απο θέμα ζημιές...41.000 πλέον χλμ και δεν ζητάει τίποτα.ΤΙΠΟΤΑ.Μόνο...τρώει τα τακάκια γρήγορα και ψάχνομαι να δώ γιατί.Τίποτα άλλο.
    Απλά έχει ακριβά ανταλλακτικά στα κουστούμια και στα περιφεριακά ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ αλλά βρίσκεις και απο Τουρκία αν δεν έχεις θέμα μισοτιμής και γνήσια.
    Ο λύκος λοιπόν έχει...εξαιρετική ροπή,εξαιρετική σέλα ειδικά οδηγού,εξαιρετικά ειδικά μπροστικά φρένα,φοβερή γεωμετρία.Είναι μια ευχαρίστηση γενικά.Απλά να θυμάσαι,αν θες να πάς επαρχία...θέλεις στάσεις γιατί είναι μονοκύλινδρο. (2-3 τις έκανα μέχρι την Μάνη-δεν γινόταν να μην τις κάνω).Αλλά μέσα στην πόλη....μανιτζέβελο παρά το σουλούπι που σε παραπέμπει σε δυσκολοοδήγητο.Πάει παντού.Ειναι ο ορισμός του commute bike.
    Και δεν ειναι σκουτερ δηλάδή σκοτώστρα.
    Απο θέμα τιμών για σέρβις...τα κάνω μόνος μου αλλά θα σου πώ τιμές ανταλλακτικών ενδεικτικά.
    Τακάκια πίσω 22,5 το ζευγάρι (γνησια-μαλακή γόμα)
    Τακάκια μπροστά 27 το ζευγάρι (γνήσια πάντα-μαλακή γόμα)
    παίρνει 1,7 λίτρα λάδι με αλλαγή φίλτρου - 1,5 λίτρα λάδι χωρία αλλαγή φίλτρου βάζω ΜΟΝΟ IPONE (ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ 13,4 το λίτρο -10/40 χειμώνα 15/50 καλοκαίρι ημισυνθετικά, τα λάδια συμ έχουν 22 το λίτρο και βρίσκεις στην αγορά εξαιρετικά λάδια με 10 ευρώ το λίτρο απλά εγώ έχω κόλλημα με ipone).
    Φίλτρο λαδιού 6 ευρώ το γνήσιο αλλαγή κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιού (κάθε 3.000 κάνω αλλαγή εγώ)
    Αλυσιδογράναζα γνήσια 130 σετάκι λογικά μετά τις 45.000 με σωστή συντήρηση θα χρειαστούν.
    Λάστιχα 210 ευρώ αυτ΄που βάζω εγώ και τα θεωρώ τα κορυφαία για το μηχανάκι αυτό (diablo rosso II).
    5 ευρώ αφάπαξ κόστος ένα λαδοτίρι να λαδώνεις μόνος σου την αλυσίδα.
    Ασφάλεια 55 ευρώ το εξάμηνο.
    Τέλη 22 το χρόνο.
    Ότι απορίες έχεις είμαι εδώ να σε καλύψω.
    Και...σε κουράζει.Τίποτα άλλο.

    Υ.Γ. Όταν τελειώνω το κούρριερ με το παπί κάθομαι και χαζεύω τον λύκο.Είναι έρωτας ρε γαμώτο.Φαντάσου οτι έχω παρατήσει τον πρώτο μου έρωτα την Bandit 400v σκεπασμένη στην πιλωτή και έχει να βγεί η κουκούλα πάνω απο μήνα.
    Υ.Γ.2 Μή κάνει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ το λάθος να αγοράσεις το suzuki 400v bandit ΕΚΤΟΣ και εάν έχεις αποφασίσει οτι θα αγοράσεις έναν κουβά δίχως πάτο.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 17/10/2017 στις 00:23.

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ω ναι.Λέει πολλά.
    Είναι πολύ-πολύ-πολύ οικονομικό.Με 10 ευρώ στο 1,51 το λίτρο βγάζω μέσο όρο 197,25χλμ εντός με απλή 95άρα.Αν και έχει να κάνει με το χέρι.
    Με 15 ευρώ με 210 κιλά φόρτο (ακα δικάβαλο και με μπαγκάζια) έκανα Συγγρού φίξ-Μεσσηνιακή Μάνη (309χλμ) και είχα και για βόλτα-σταθερά 110 εθνική-.
    Απο θέμα ζημιές...41.000 πλέον χλμ και δεν ζητάει τίποτα.ΤΙΠΟΤΑ.Μόνο...τρώει τα τακάκια γρήγορα και ψάχνομαι να δώ γιατί.Τίποτα άλλο.
    Απλά έχει ακριβά ανταλλακτικά στα κουστούμια και στα περιφεριακά ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ αλλά βρίσκεις και απο Τουρκία αν δεν έχεις θέμα μισοτιμής και γνήσια.
    Ο λύκος λοιπόν έχει...εξαιρετική ροπή,εξαιρετική σέλα ειδικά οδηγού,εξαιρετικά ειδικά μπροστικά φρένα,φοβερή γεωμετρία.Είναι μια ευχαρίστηση γενικά.Απλά να θυμάσαι,αν θες να πάς επαρχία...θέλεις στάσεις γιατί είναι μονοκύλινδρο. (2-3 τις έκανα μέχρι την Μάνη-δεν γινόταν να μην τις κάνω).Αλλά μέσα στην πόλη....μανιτζέβελο παρά το σουλούπι που σε παραπέμπει σε δυσκολοοδήγητο.Πάει παντού.Ειναι ο ορισμός του commute bike.
    Και δεν ειναι σκουτερ δηλάδή σκοτώστρα.
    Απο θέμα τιμών για σέρβις...τα κάνω μόνος μου αλλά θα σου πώ τιμές ανταλλακτικών ενδεικτικά.
    Τακάκια πίσω 22,5 το ζευγάρι (γνησια-μαλακή γόμα)
    Τακάκια μπροστά 27 το ζευγάρι (γνήσια πάντα-μαλακή γόμα)
    παίρνει 1,7 λίτρα λάδι με αλλαγή φίλτρου - 1,5 λίτρα λάδι χωρία αλλαγή φίλτρου βάζω ΜΟΝΟ IPONE (ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ 13,4 το λίτρο -10/40 χειμώνα 15/50 καλοκαίρι ημισυνθετικά, τα λάδια συμ έχουν 22 το λίτρο και βρίσκεις στην αγορά εξαιρετικά λάδια με 10 ευρώ το λίτρο απλά εγώ έχω κόλλημα με ipone).
    Φίλτρο λαδιού 6 ευρώ το γνήσιο αλλαγή κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιού (κάθε 3.000 κάνω αλλαγή εγώ)
    Αλυσιδογράναζα γνήσια 130 σετάκι λογικά μετά τις 45.000 με σωστή συντήρηση θα χρειαστούν.
    Λάστιχα 210 ευρώ αυτ΄που βάζω εγώ και τα θεωρώ τα κορυφαία για το μηχανάκι αυτό (diablo rosso II).
    5 ευρώ αφάπαξ κόστος ένα λαδοτίρι να λαδώνεις μόνος σου την αλυσίδα.
    Ασφάλεια 55 ευρώ το εξάμηνο.
    Τέλη 22 το χρόνο.
    Ότι απορίες έχεις είμαι εδώ να σε καλύψω.
    Και...σε κουράζει.Τίποτα άλλο.

    Υ.Γ. Όταν τελειώνω το κούρριερ με το παπί κάθομαι και χαζεύω τον λύκο.Είναι έρωτας ρε γαμώτο.Φαντάσου οτι έχω παρατήσει τον πρώτο μου έρωτα την Bandit 400v σκεπασμένη στην πιλωτή και έχει να βγεί η κουκούλα πάνω απο μήνα.
    Υ.Γ.2 Μή κάνει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ το λάθος να αγοράσεις το suzuki 400v bandit ΕΚΤΟΣ και εάν έχεις αποφασίσει οτι θα αγοράσεις έναν κουβά δίχως πάτο.
    Γεια σου @TsoliasGR,
    ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια σχετικά με την wolf.
    Πολύ οικονομικό βλέπω ότι είναι το συγκεκριμένο. Αν συγκρίνουμε και τον τύπο της μηχανής είναι σίγουρα value for money, συμπεριλαμβάνοντας την κατανάλωση που ανέφερες κ.τ.λ
    Να σου πω την αλήθεια, πέρασε καιρός να απαντήσω γιατί κάθισα και σκέφτηκα πρώτα τι θα μου άρεσε και μετά όλα τα υπόλοιπα. Κατέληξα ότι από 300cc δεν πάω μιας και σίγουρα
    θα δω καταναλώσεις 6,5 και 7,5 με naked ή σπορ μηχανές. (όπως fz6, cbf 600 ή er6n)
    Οπότε κατέληξα, αφήνοντας τελευταία τα σκούτερ, να δώσω κάνα ψιλό παραπάνω για wolf, ninja ή cbf 250 (στην τελική).
    Το μόνο πλέον που με κάνει να διστάζω για να αποφασίσω εάν θα πάρω, ninja ή wolf είναι η κατανάλωση (ως προς την πόλη).
    Λέω τις συγκεκριμένες καθώς σκέφτομαι το εξής, βάση τα όσα διάβασα πρόσφατα, ότι εάν αποφασίσω για την cbf 250 θα είναι η καταλληλότερη συγκριτικά με τις δύο παραπάνω (εντός πόλης).
    Αλλά σε ταξίδια που μπορεί να θέλει άνοιγμα και 140, για μισή ή μία ώρα, θα ζοριστεί και δεν θα της αρέσει. Όπως επίσης η cbf 250 θα κάψει παραπάνω στις μεγάλες βόλτες ή ταξίδια.
    Οπότε σκέφτομαι το εξής, εάν η ninja και η wolf (που είναι λίγο πιο sport) καίνε εντός πόλης 1,5€ παραπάνω τότε το ίδιο θα κάνει και η cbf εκτός ή σε ανοιχτό δρόμο - αυτοκινητόδρομο.
    Δεν ξέρω βέβαια εάν ισχύουν αυτά που λέω, απλώς τα αναφέρω με τα όσα είδα πρόσφατα σε μία αναζήτηση που έκανα ninja 250r ή cbf 250.
    Οπότε το μοναδικό που πρέπει να λύσω, είναι εάν η ninja ή wolf είναι και για πόλη χωρίς να ξεπερνάει κατά πολύ την κατανάλωση ως προς την cbf 250.
    Κατά τα άλλα σε αυτή την 3αδα έχω καταλήξει, αφήνοντας τα scooter τελευταία μιας και είναι ίδια κατανάλωση με cbf 250 θα έχουν.
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 20/10/2017 στις 12:18.

  12. #42
    Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,

    για τις μετακινήσεις που περιγράφεις θα σου πρότεινα ένα scooter. Θα σε βολέψει όσο δεν φαντάζεσαι και θα έχεις και την οικονομία που περιγράφεις. Σαν νέος οδηγός καλύτερα να επενδύσεις μερικά χρήματα σε εξοπλισμό ασφαλείας (κράνος, μπουφάν) και να αποκτήσεις και λίγη εμπειρία σαν αναβάτης. Η κίνηση στο κέντρο έχει τόσους κινδύνους από απρόσεκτους - βιαστικούς οδηγούς!!
    Επίσης το να πάς σε πρώτη μηχανή 600cc είναι κάτι που πολλοί έχουν κάνει αλλά δεν είναι το ιδανικό σενάριο. Η εμπειρία είναι κάτι που την αποκτούμε με τον καιρό και όχι κάτι που μας εξασφαλίζει το δίπλωμα. Ξεκίνα σιγά σιγά με λίγα κυβικά και όταν θεωρήσεις τον ευατό σου έτοιμο τότε κάνεις την επόμενη κίνηση σε μεγαλύτερη κατηγορία.
    Επίσης μην ξεχνάς ότι αν πας σε μεταχειρισμένο σίγουρα στα χρήματα που θα υπολογίσεις θα πρέπει να είναι και κάποια για ένα καλό service και μερικά μαζέματα.


  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,

    για τις μετακινήσεις που περιγράφεις θα σου πρότεινα ένα scooter. Θα σε βολέψει όσο δεν φαντάζεσαι και θα έχεις και την οικονομία που περιγράφεις. Σαν νέος οδηγός καλύτερα να επενδύσεις μερικά χρήματα σε εξοπλισμό ασφαλείας (κράνος, μπουφάν) και να αποκτήσεις και λίγη εμπειρία σαν αναβάτης. Η κίνηση στο κέντρο έχει τόσους κινδύνους από απρόσεκτους - βιαστικούς οδηγούς!!
    Επίσης το να πάς σε πρώτη μηχανή 600cc είναι κάτι που πολλοί έχουν κάνει αλλά δεν είναι το ιδανικό σενάριο. Η εμπειρία είναι κάτι που την αποκτούμε με τον καιρό και όχι κάτι που μας εξασφαλίζει το δίπλωμα. Ξεκίνα σιγά σιγά με λίγα κυβικά και όταν θεωρήσεις τον ευατό σου έτοιμο τότε κάνεις την επόμενη κίνηση σε μεγαλύτερη κατηγορία.
    Επίσης μην ξεχνάς ότι αν πας σε μεταχειρισμένο σίγουρα στα χρήματα που θα υπολογίσεις θα πρέπει να είναι και κάποια για ένα καλό service και μερικά μαζέματα.

    Καλησπέρα @costas81
    ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
    Σίγουρα έχεις δίκιο στα όσα ανέφερες.
    Tις μεγάλες μηχανές τις απέκλεισα λόγο κατανάλωσης αλλά και εμπειρίας, όπως ακριβώς το έθεσες.
    Όσον αφορά τα scooter, τα άφησα ως τελευταία επιλογή μιας και καίνε πάνω κάτω τα ίδια με τις υπόλοιπες 250cc μηχανές που προ-ανέφερα.
    Παρ' όλα αυτά βλέπω ότι αν εξαιρέσουμε την cbf 250, τόσο η ninja 250r όσο και η wolf 250 κοστίζουν.
    Τέλος, όπως εξήγησα και παραπάνω, ανάμεσα σε αυτές τις τρεις είμαι ιδικά στην wolf & ninja.
    Αν τώρα δεν καταφέρω να μαζέψω το ποσό γι αυτές θα πάω στην cbf ή beverly.
    Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου πει και για την ninja 250r από κατανάλωση μέσα στην πόλη, μίας και ο φίλος @TsoliasGR μου είπε αναλυτικά για την wolf.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Φίλε έχεις σκοπό να πηγαίνεις στη δουλειά σου χειμώνας καρός με μηχανή; Δεν είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου. Αν έχεις αυτοκίνητο θα δεις ότι της περισσότερες φορές θα πηγαίνεις με αυτό όταν θα πάρεις μηχανή.
    Λες ότι θα πάρεις 250αρι, φίλε είσαι 100 κιλά κι αν πας τα Σαββατοκύριακα μια εκδρομή που λες...για να μην αναφερθώ πώς θα φαίνεσαι πάνω στο 250αρι. Τα on-off που θα σε βόλευαν σε όλα τα έχεις απορρίψει.
    Στο θέμα κατανάλωσης που σε απασχολεί, δε θα δεις καταναλώσεις 7/100 από 600αρια όσο και να προσπαθήσεις. Σε 5-6/100 κυμαίνεται η κατανάλωση.
    Συνοψίζω, αν θες μηχανάκι οικονομικό για τη δουλειά παίρνεις παπί. Μηχανάκι για γενική χρήση on-off. Μηχανάκι για βόλτες παίρνεις το fz6 που γουστάρεις.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Φίλε μου έχεις κολλήσει στην κατανάλωση και κατά τη γνώμη μου δε δικαιολογείται με τα χλμ που σκοπεύεις να κάνεις. Λες 12 την ημέρα, 60 την εβδομαδα. Αν μια μηχανή καίει ακόμα και 3 λίτρα στα 100 περισσότερα από μια άλλη, αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για πόσο; 2,5 ευρώ την εβδομάδα παραπάνω; Ένα δεκάρικο το μήνα; Εσύ λες ότι διαθέτεις 20 ευρώ την εβδομάδα για βενζίνη, είναι υπεραρκετά.

    Αφού κοιτάς τα οικονομικά, αυτό που σου έγραψε ο teogtp είναι το σημαντικότερο. Τα κόστη της μηχανής δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του αυτοκινήτου. Δεν είχα ποτέ μεγάλου κυβισμού ή ακριβό αμάξι, αλλά δε θυμάμαι ποτέ να πλήρωσα λιγότερο για μηχανή μέσα στο χρόνο. Το ξέρεις ότι ένα ζευγάρι λάστιχα μεσαίας street μηχανής περνάνε αρκετά το 200άρι; Με τα ίδια λεφτά έβαλα στο αμάξι - 4 λάστιχα Και χωρίς να βιάζομαι να τα αλλάξω, λίγο χαλαρά στο δρόμο, λίγο antispin, λίγο abs. Με το μηχανάκι όμως όταν αρχίζεις να γλυστράς (στα 15.000 χλμ, όχι στα 40.000) δε θέλεις να καθυστερήσεις την αλλαγή.

    Αν σκέφτεσαι μόνο τα χρήματα πάρε κατά σειρά οικονομίας παπί, μικρή μηχανή έως 250-300, σκούτερ, μεσαία μηχανή.
    Αν σκέφτεσαι ταξιδάκια και οδηγική απόλαυση ξεκινάς με μεσαία μηχανή και ανεβαίνεις. Υπόψιν περισσότεροι κύλινδροι, περισσότερα έξοδα.
    Αν θέλεις να συνδυάσεις τα παραπάνω δε γίνεται απόλυτα. Θέλει υποχωρήσεις.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF