Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Αγορά οικονομικής On-Off

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ναι αυτο ενοουσα.Ετσι ξερω τουλαχιστον.Ενας φιλος που το εχει οταν θελει ανταλακτικα ζηταει για το φριγουιντ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φιλε μου συγνωμη για την παραπληροφορια.Δεν εχει καμια σχεση με φριγουιντ.Μολις ψαχτικα στο βικιπαδια.Αυριο θα το πω και στο φιλο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Δεν πειραζει, ηξερα οτι δεν εχουν σχεση οι κινητηρες, ευχαριστω για τις απαντησεις

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    transalp

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Η αληθεια ειναι οτι το transalp 700 το βρισκω κοντα στα 3 χιλιαρικα με abs και η καταναλωση του ειναι κοντα στο versys, και παλι ομως ειναι σχεδον 2lt/100km παραπανω απτο f650

  6. #21
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι το transalp 700 το βρισκω κοντα στα 3 χιλιαρικα με abs και η καταναλωση του ειναι κοντα στο versys, και παλι ομως ειναι σχεδον 2lt/100km παραπανω απτο f650
    δηλαδη ποσο καιει το f650;
    το τρανσαλπ το 700αρι πρεπει να παιζει στα 5-6 λιτρα ανα 100 χλμ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω αποφασίσει τον τελευταίο καιρό να πουλήσω την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125 του 10' το οποίο έχω σχεδόν 4 χρόνια.
    Πλέον δε με καλύπτει γιατί θέλω μια μηχανή που να μπορώ να πάω ένα ταξιδάκι χωρίς να μου βγάζει την πίστη στα 100χαω στην εθνική.
    Ιδανικό θεωρώ το cb500x αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλά μεταχειρισμένα και χρειάζομαι 5 χιλιάρικα τα οποία για να μαζέψω πρέπει να περάσει μια σεζόν τουλαχιστον.
    Θα ήθελα όμως να προχωρήσω στην αλλαγή μέχρι την άνοιξη, οπότε βλέπω πιο παλιά μοντέλα.
    Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
    Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
    Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
    Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
    κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
    Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη . Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.
    αν εχεις καταληξει σε αυτα τα δυο , μαλλον bmW f650gs το διμπουζο , αλλα εγω στην θεση σου θα κοιταγα και το YAMAHA XT660R.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 18/10/2017 στις 16:11.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ποσο καιει το f650;
    το τρανσαλπ το 700αρι πρεπει να παιζει στα 5-6 λιτρα ανα 100 χλμ.
    4 κατι καιει το bmw

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    4 κατι καιει το bmw
    Nαι αν σε περνανε τα παπια χωρις να ανοιγουν κιολας.Δεν εχουν τόσο μεγαλες διαφορές στην κατανάλωση αλλα αυτο θα το δεις στην πράξη.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    4 κατι καιει το bmw
    δεν νομιζω οτι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση το f650 με το transalp αλλα σκεψου οτι το ενα ειναι δικυλινδρο και το αλλο μονοκυλινδρο...οποτε ακομα και να υπαρχει μια διαφορα στην καταναλωση θα κερδισεις στην ανεση στο ταξιδι...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν νομιζω οτι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση το f650 με το transalp αλλα σκεψου οτι το ενα ειναι δικυλινδρο και το αλλο μονοκυλινδρο...οποτε ακομα και να υπαρχει μια διαφορα στην καταναλωση θα κερδισεις στην ανεση στο ταξιδι...
    Έχουν αισθητή διαφορά στο καύσιμο το gs σε σχέση με το transalp,σίγουρα 2 λίτρα/100
    διαφορά υπέρ του bmw,το ξέρω γιατί τα έχω δουλέψει και τα δύο.
    5 λίτρα το τρανζλαπ ούτε στην κατηφόρα
    Και το ΤΑ 700 το θεωρώ μεγάλη αποτυχία

  12. #27
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Nαι αν σε περνανε τα παπια χωρις να ανοιγουν κιολας.Δεν εχουν τόσο μεγαλες διαφορές στην κατανάλωση αλλα αυτο θα το δεις στην πράξη.
    Έχουν και παραέχουν και χωρίς να σε περνάνε παπιά...

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Λεμε οτι ενα δικυλινδρο εχει μεγαλυτερη ανεση στο ταξιδι, στην πραξη ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα δυο αν εγω θελω να κινουμαι με 120-130 σταθερα?
    Έχει τοσους κραδασμούς το bmw σε αυτην την ταχύτητα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Έχουν αισθητή διαφορά στο καύσιμο το gs σε σχέση με το transalp,σίγουρα 2 λίτρα/100
    διαφορά υπέρ του bmw,το ξέρω γιατί τα έχω δουλέψει και τα δύο.
    5 λίτρα το τρανζλαπ ούτε στην κατηφόρα
    Και το ΤΑ 700 το θεωρώ μεγάλη αποτυχία
    Γιαυτο λοιπον και επειδη ειμαι και λιγο νευρικος οδηγος καλυτερα gs, που και λιγο παραπανω να καψω αντε να παει 5λιτρα, το transalp μπορει να το φτανω και πανω απο 7

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Λεμε οτι ενα δικυλινδρο εχει μεγαλυτερη ανεση στο ταξιδι, στην πραξη ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα δυο αν εγω θελω να κινουμαι με 120-130 σταθερα?
    Έχει τοσους κραδασμούς το bmw σε αυτην την ταχύτητα?


    Γιαυτο λοιπον και επειδη ειμαι και λιγο νευρικος οδηγος καλυτερα gs, που και λιγο παραπανω να καψω αντε να παει 5λιτρα, το transalp μπορει να το φτανω και πανω απο 7
    Ναι ταξιδεύει καλύτερα σαν δικύλινδρο αλλά και το bmw είναι μια χαρά,και πιστεύω για την χρήση
    που το θες θα σε βολέψει καλύτερα.
    Και το XT660 που έγραψε ο σύντροχος πιο πάνω θα ήταν καλή λύση.
    Το transalp πάει για πλάκα πάνω από 7/100

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Να προσθεσω ενα ακομη μονοκυλινδρο, το aprilia pegaso strada 650 μοτερ minarelli οπως και του xt660x/r/z
    Επειδη ειναι aprilia καιει λιγο παραπανω αλλα το μαμημενο ειναι το πιο ομορφο απλο ολα αυτα τα τελευταίας γενιας thumper!!!

    Αυτο που περιγράφεις περι ταχυτητα ταξιδιου 130km/h ολα ειναι θεμα αίσθησης και προσωπικής προτίμησης τα μονοκυλινδρα παραγουν λιγο περισσότερους κραδασμούς απο τα πολυκιλινδρα αλλος του αρκει για να γυρίσει ολο τον κοσμο άλλος δεν τον ψήνει να βγει εκτος πόλης. Απαντηση θα δωσεις οταν το αποκτησεις. Πάντως δε αγκομαχά γιατι απλως ολα αυτα που αποδίδουν περι 45ονομαστικούς ίππους ειναι αρκετοι για να σπρώξουν το μηχανακι σε μια τελικη 160+km/h, συνεπως εχεις φασμα +30km/h. Βεβαια το ποια ειναι η ιδανική ταχυτητα ταξιδιου που δε θα χαλαει την άνεση σου θα την δωσεις παλι εσυ οταν θα το αποκτήσεις. Θεωρητικά για τα δικα μου θελω η ταχυτητα ταξιδιου με ενα thumper θα ηταν καπου 100-120km/h πριν η μετα του σημείου των κραδασμων.

    *ορθα το ψαχνεις σε μονοκυλινδρο, υπαρχουν σύγχρονοι κινητήρες δικυλινδροι που καινε λιγο ομως ο κανονας ειναι καθε επιπλέον κυλινδρος επιπλέον εξαρτήματα να φροντίσεις σε συντηρήσεις επιπλέον πιθανοτητες αν χαλασει να πληρώσεις

    Υπάρχει ενα freewind στα χανια πρωτο χερι απο συνταξιούχο για μενα αυτα τα κριτήρια σε σχεση με τις φωτο θα εβαζαν πλώρη για τυπικο ελεγχο και αγορά
    https://www.car.gr/7395712-suzuki-xf-650-freewind

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά on-off
    από Koulis13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2017, 00:09
  2. Αγορα on off
    από Kiato26 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2016, 11:38
  3. Αγορά Αξιόπιστης Μηχανής On-Off.
    από Richter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 15:38
  4. Αγορα μεταχειρισμενου on off-αποφυγη ζημιαρικου
    από musictech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 18:34
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF