Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Αγορά οικονομικής On-Off

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44

    Αγορά οικονομικής On-Off

    Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω αποφασίσει τον τελευταίο καιρό να πουλήσω την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125 του 10' το οποίο έχω σχεδόν 4 χρόνια.
    Πλέον δε με καλύπτει γιατί θέλω μια μηχανή που να μπορώ να πάω ένα ταξιδάκι χωρίς να μου βγάζει την πίστη στα 100χαω στην εθνική.
    Ιδανικό θεωρώ το cb500x αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλά μεταχειρισμένα και χρειάζομαι 5 χιλιάρικα τα οποία για να μαζέψω πρέπει να περάσει μια σεζόν τουλαχιστον.
    Θα ήθελα όμως να προχωρήσω στην αλλαγή μέχρι την άνοιξη, οπότε βλέπω πιο παλιά μοντέλα.
    Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
    Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
    Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
    Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
    κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
    Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη . Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το φριγουιντ με το φ650 εχουν τον ιδιο κινητηρα.Θα σου πρωτεινα να πας στο φρεεγουιντ λογω οτι εχει δικτη καυσιμου φτηνοτερα ανταλακτικα απο τη μπεμπα και ψηγειο λαδιου που δεν εχει το φ650.Θα το ευχαρηστηθεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Μη σε απασχολεί ο δίκτης καυσίμου. Μετά από μερικά γεμίσματα θα το έχεις συνηθίσει και θα ξέρεις τι γίνεται με τη κατανάλωση. Χοντρικά το λαμπάκι με μεικτή οδήγηση θα σου ανάβει στα 270 με 290 χλμ και η ρεζέρβα σου δίνει εύκολα άλλα 25-30 χλμ.

    Πλέον σε αρκετά χαμηλές τιμές βρίσκεις μονοκίλυνδρα gs.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Δεν ειναι τοσο θεμα ο δεικτης καυσιμου, απλα κοιταω το freewind λογω χαμηλοτερου κοστους. Το θεμα ειναι ομως οτι ειναι 5 χρονια πιο παλια απο τη bmw και σκεφτομαι οτι η δευτερη θα κρατησει περισσοτερα χρονια χωρις προβληματα.
    Επισης εχει και ψεκασμο, abs και αλλα εξτρα. Αν βεβαιωθω οτι σε ταξιδι φορτωμενη μπορει να κινειται ανετα με 130 τοτε θα παω για τη bmw, αυτος ειναι ο μονος ενδοιασμος γιατι δε θελω να παρω μηχανη και να αγκομαχαει στην εθνικη

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Δε ξέρω αν αξίζει να μπλέξεις με παλιό μηχανάκι.

    Πληροφοριακά εχθές πέτυχα crf 250 το face lift μάλιστα! στα 4.000 επειδή ''δεν του κάνει'' του ιδιοκτήτη.

    Μια χαρά είναι το cbfάκι για τη φάση. Κράτα το κάποιους μήνες να κάνεις τη δουλειά σου και μόλις μαζέψεις 2.000 πλέον των 3.000 που διαθέτεις, εκτός του cbX - που τοποθετώ πρώτο στην κατηγορία - έρχεται καινούριο στρώμα 250 με 5.300 καθώς και το βέρσυς 300X.

    Όλα αυτά με Α2 οπότε δεν τρέχεις και για το δίπλωμα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της paraligo
    Εγγραφή
    14/09/2008
    Μηνύματα
    299
    https://www.car.gr/10802162-bmw-f-650-gs-twin-spark

    Εδώ είσαι, γυρίζεις των κόσμο και δεν καίει τίποτα, και ABS και φορτώνετε σαν “γαϊδούρι”……..

    Η αγγελία είναι τυχαία, αν και μου φαίνεται καλή περίπτωση.
    Κρίνουμε ανάλογα με τις εμπειρίες μας.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Νομιζα πος ελεγες το φ 650 το παλιο.Αφου δεν ειναι ετσι προτινω και γω φ 650.Για τους λογους που ειπε ο παραλιγο απο πανω.Αβς συν μια 5αετια καινουριο απο το φρεεγουιντ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εδώ είσαι


    https://www.car.gr/10827503-suzuki-dl-650-v-strom

    Και άνετο
    Και οικονομικό
    Και abs

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
    Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
    Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
    Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
    κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
    Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη . Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.
    Γεια σου συνάδελφε!
    Καλό είναι να βγάλεις το απεριόριστο για να ξεμπερδεύεις, είναι πολύ πιθανό να σου χρειαστεί και μελλοντικά.
    Με δεδομένο το budget και το test ride που σου άφησε θετικές εντυπώσεις,δεν έχεις λόγο να μην κινηθείς για μια μοτοσυκλέτα που θα σου φανεί κατά πολύ ανώτερη από τον τίμιο εργάτη που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα.Μπορείς να βρεις αξιοπρεπές f650gs 10-12 ετών με abs.
    Δες και εδώ ή εδώ μήπως και...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Θα αρχισω μαθηματα απο βδομαδα μαλλον να ξεμπερδευω και με αυτο γιατι βλεπω καποιες καλες αγγελιες αλλα δε μπορω να κανω τιποτα γιατι δεν εχω το διπλωμα.
    Για tdm δεν το σκεφτομαι καθολου, θελω να ειναι οικονομικη η μηχανη, επισης το bandit ωραιο αλλα τετρακυλινδρο βλεπω οποτε θα καιει και αυτο το κατιτις του, και επειδη προερχομαι απο τον εργατη που δε ζηταει τιποτα θα μου κακοφανει λιγο να πληρωνω τριπλασιες βενζινες. Τελος το vstrom το σκεφτηκα για λιγο οταν εβλεπα και για το versys αλλα ειναι πολυ πιο δυσκινητο στην πολη αποτι εχω καταλαβει και επισης εχω βαρεθει να το βλεπω, θα το παρω και θα νιωθω σαν να το ειχα ηδη χρονια οταν το βλεπω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Νομιζα πος ελεγες το φ 650 το παλιο.Αφου δεν ειναι ετσι προτινω και γω φ 650.Για τους λογους που ειπε ο παραλιγο απο πανω.Αβς συν μια 5αετια καινουριο απο το φρεεγουιντ
    Ναι για το διμπουζο κοιταω, απο 2004 και μετα
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 17/10/2017 στις 14:29.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Χτύπα το δίμπουζο το bmw,είναι ότι πρέπει για αυτά που ζητάς.
    Ταξιδεύει αξιοπρεπώς για μονοκύλινδρο και η συντήρησή του είναι φθηνή.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Και κανει και το χωματακι του πιο πολυ απο vστρομ και βερσους
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το φριγουιντ με το φ650 εχουν τον ιδιο κινητηρα.Θα σου πρωτεινα να πας στο φρεεγουιντ λογω οτι εχει δικτη καυσιμου φτηνοτερα ανταλακτικα απο τη μπεμπα και ψηγειο λαδιου που δεν εχει το φ650.Θα το ευχαρηστηθεις.
    Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?
    Σωστή εντύπωση έχεις....μάλλον εννοεί το ότι είναι παρόμοια κυβικά και μονοκύλινδρα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?
    Εννοουσε το funduro αποτι καταλαβα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά on-off
    από Koulis13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 23:09
  2. Αγορα on off
    από Kiato26 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2016, 10:38
  3. Αγορά Αξιόπιστης Μηχανής On-Off.
    από Richter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 14:38
  4. Αγορα μεταχειρισμενου on off-αποφυγη ζημιαρικου
    από musictech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 17:34
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF