Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Αγορά οικονομικής On-Off

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
    Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
    Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο
    Να το κάνεις,δεν θα σου πει όχι σε τίποτα το μικρό gs.
    Τον κόσμο τον γυρνούν με οχήματα που το gs είναι λιμουζίνα μπροστά τους.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ισχυει, αλλα αμα ειναι να πηγαινεις με 60 στην εθνικη, κλαφτα .
    Το θεμα ειναι να μην ζοριζεται η μηχανη γιατι και το cbf το εβγαλα εκτος Αθηνων και με περνουσαν οι νταλικες και εκαιγε και μισο λιτρο λαδι γιατι για να παει με 90-100 ηταν συνεχεια στην τσιτα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ισχυει, αλλα αμα ειναι να πηγαινεις με 60 στην εθνικη, κλαφτα .
    Το θεμα ειναι να μην ζοριζεται η μηχανη γιατι και το cbf το εβγαλα εκτος Αθηνων και με περνουσαν οι νταλικες και εκαιγε και λαδι γιατι για να παει με 90-100 ηταν συνεχεια στην τσιτα.
    Το gs μπορει να ταξιδεύει όλη μέρα 120-130 χωρις να ζορίζεται.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
    Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο


    καλυτερα να επιλεξεις κατι με 2 κυλινδρους και πανω...
    μπορεις να γυρισεις τον κοσμο ολο και με chaly μπορεις και με goldwing...μαντεψε με πιο θα εισαι πιο ανετος και ξεκουραστος...

    δεν ειναι ολα τα μηχανακια για ολες τις δουλειες...
    τα μονοκυλινδρα εχουν φτιαχτει για να κανουν μικρες αποστασεις* και αν θελησουν να πανε καπου πιο μακρυα θα ηταν καλυτερο να μην ειναι σταθερο το γκαζι και κοντα στην τελικη τους...


    *το "μικρες αποστασεις" για μενα ειναι 50-60χλμ σε μονη διαδρομη...


    αν θελησεις να βγαινεις και παραεξω ΔΕΝ κανει το μονοκυλινδρο ανεξαρτητα τι σου λενε και τι εχουν κανει πολλοι εδω μεσα...
    γι'αυτο βγαινουν τα δικυλινδρα, τα τρικυλινδρα και τα τετρακυλινδρα μηχανακια...


    my 2 cents...

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ναι αλλα μιλαω για 3-4 ταξιδακια το χρονο το πολυ, και ενα υποθετικο ταξιδι στην Ευρωπη καααποια στιγμη. Τον υπολοιπο καιρο θα κινουμαι καθημερινα μεσα στην πολη

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα μιλαω για 3-4 ταξιδακια το χρονο το πολυ, και ενα υποθετικο ταξιδι στην Ευρωπη καααποια στιγμη. Τον υπολοιπο καιρο θα κινουμαι καθημερινα μεσα στην πολη

    και τι? νομιζεις οτι οσοι εχουν πολυκυλινδρες γυρνουν τον κοσμο 5-6 φορες ο καθενας?
    θες να κανεις οτι κανει ενας μεσος αναβατης...περιπου...οι μεσοι αναβατες εχουν δικυλινδρα...v-strom κυριως...και κυκλοφορουν κυριως μεσα στην πολη και κανουν που και που και τα ταξιδακια τους...οι 2 κυλινδροι ειναι ιδανικοι γι'αυτη την δουλεια...


    οχι οτι δεν θα τα κανεις με το μονοκυλινδρο αλλα θα παιζει μια καποια ταλαιπωρια...
    επισης αν ηθελες να κανεις εκδρομικο εντουρο (απο χωμα δλδ) να καταλαβω να παρεις ενα μονοκυλινδρο...που ειναι και πιο ελαφρυ και πιο χαμηλοροπο..αλλα αν επιλεξεις ασφαλτο, το δικυλινδρο ειναι το ιδανικο για σενα...

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Αν μπορουσα μεχρι 3 χιλιαρικα να παρω καλο δικυλινδρο οπως versys θα το εκανα αλλα δε θελω να δωσω παραπανω
    Ηθελα να ρωτησω επισης αν αξιζει να πουλησω το cbf σε εμπορο
    Θελω να φυγει γρηγορα η μηχανη γιατι ισως χρειαστει να την πουλησω για να παρω την bmw και δε μπορω να μεινω χωρις οχημα πανω απο 2 μερες
    Στο συνεργειο μου ειπαν οτι ακουγεται κατι και ειναι στροφαλος και καποια στιγμη θα βαρεσει μπιελα, στο γεωργουση τον εξουσιοδοτημενο που το πηγα βεβαια λεει κατι
    ακουγεται αλλα δε φαινεται να ειναι κατι για την ωρα. Οπως και να εχει θεωρω πιο ευκολο να το δωσω σε εμπορο γιατι ο ιδιωτης θα το ελεγξει και στη θεση του ουτε εγω θα προτιμουσα
    μηχανη που κατι ακουγεται απτον κινητηρα. Κατα τα αλλα βεβαια η μηχανη ειναι αριστη και εμφανισιακα.
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 19/10/2017 στις 13:49.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Εχω δει αυτην την αγγελια https://www.car.gr/11083403-bmw-f-650-gs
    Εχει πολλα χιλιομετρα αλλα φαινεται προσεγμενη με βιβλιο σερβις
    Θα προτιμουσα μηχανη με λιγοτερη χρηση αλλα το σκεφτομαι τις τελευταιες μερες γιατι οσο πιο νωρις δωσω το cbf τοσο το καλυτερο
    Τι λετε?

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    προσωπικά για λογους ακεραιότητας και εντιμότητας θα φρόντιζα το μηχανακι που θα πουλουσα να ήταν άψογο χωρις καμια υπόνοια πιθανής μηχανικης βλάβης. Αφετέρου να το πουλήσω εκει στην τιμη που αξιζει συγκριτικα με την τρεχον αγορα μετ/νου..και κατοπιν να ψαχτω περεταίρω για την μελλοντική αγορα μου.
    Οποιες τυχόν βιαστικές κινησεις αγοραπωλησίας κρύβουν ρισκα και παγιδες τοσο απο την μια μερια οσο και απο την αλλη

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Γι'αυτο και θα το παω σε εμπορο αν το πουλησω τωρα, θα το δει και οτι προσφορα μου κανει θα κρινω
    Αν την δωσω σε ιδιωτη προφανως θα την φτιαξω απλα ηθελα να το αποφυγω αυτο γιατι αμα ανοιξω κινητηρα φοβαμαι οτι θα μπλεξω
    Εχω βρει 100 ευρω συνολο στροφαλομπιελα και τσιμουχες αλλα αν το ανοιξει και δει οτι θελει και κατι αλλο αλλαγμα τρεχα γυρευε.
    Οπως και να εχει ψαχνομαι για πιο γρηγορη αγορα για να εχω μια καθημερινη μηχανη και το κεφαλι μου ησυχο οσο ψαχνομαι με την
    επισκευη και πωληση του cbf
    Αυτο που θελω ουσιαστικα ειναι οχι να δωσω το cbf οσο πιο γρηγορα γινεται αλλα να το αντικαταστησω οσο πιο γρηγορα γινεται
    γιατι αν αρχισει και χειροτερευει μπορει γρηγορα να μου μεινει στα χερια και να αναγκαστω να το φτιαξω με γνησια ανταλλακτικα και χωρις πολυ ψαξιμο.
    Θα καταληξω δηλαδη να πληρωνω 500αρι για μηχανη χιλιαρικου και θα μεινω και χωρις μηχανη
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 21/10/2017 στις 14:45.

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Απλα σκεψου να σου κανει τα ιδια ο ιδιοκτήτης την bmw που θελεις να αγοράσεις.
    Ο εμπορος δεν προκειτε να κανει τίποτα στο μηχανακι σου ο επομενος θα την πλερωσει αυτο για μενα ειναι ανέντιμο
    Αλλα οκ this is life δε πεφτω και απο τα σύννεφα

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Δεν προκειται να κρυψω το θεμα στον εμπορο, και θα το καταλαβει και ιδιος φανταζομαι ετσι κι αλλιως. Απο κει και περα ειναι δικη του ευθυνη τι θα κανει
    Ισχύει οτι δεν ειναι το πιο εντιμο γιατι ξερουμε τι θα κανει μαλλον ο εμπορος, αυτο που ειπες, αλλα δε φταιω εγω για την απατεωνια του καθενα απτην στιγμη που εγω θα ξεκαθαρισω τι του πουλαω

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2015
    Μηνύματα
    49
    Φίλε, έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα που σκέφτεσαι. Πήγα απ το cbf125 στη bmw650gs,το μονόμπουζο. Ούτε βδομάδα δεν έχω κλείσει ακόμα, αλλά μπορώ να σου πω ένα πράμα. Χτυπάω το κεφάλι μου που ταλαιπωριόμουν 2-3 χρόνια με το μικρό, με ταξίδια, δικάβαλος κλπ κλπ. Εργαλείο το cbf, αλλά περιορισμένο. Πήγαινε λοιπόν στο επόμενο εργαλείο, τη bmw, και δε νομίζω να το μετανιώσεις. Το παραπάνω κόστος νομίζω ότι θα δεις ότι το αξίζει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.(και δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό απ ' ότι έχω καταλάβει

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    καλυτερα να επιλεξεις κατι με 2 κυλινδρους και πανω...
    μπορεις να γυρισεις τον κοσμο ολο και με chaly μπορεις και με goldwing...μαντεψε με πιο θα εισαι πιο ανετος και ξεκουραστος...

    δεν ειναι ολα τα μηχανακια για ολες τις δουλειες...
    τα μονοκυλινδρα εχουν φτιαχτει για να κανουν μικρες αποστασεις* και αν θελησουν να πανε καπου πιο μακρυα θα ηταν καλυτερο να μην ειναι σταθερο το γκαζι και κοντα στην τελικη τους...


    *το "μικρες αποστασεις" για μενα ειναι 50-60χλμ σε μονη διαδρομη...


    αν θελησεις να βγαινεις και παραεξω ΔΕΝ κανει το μονοκυλινδρο ανεξαρτητα τι σου λενε και τι εχουν κανει πολλοι εδω μεσα...
    γι'αυτο βγαινουν τα δικυλινδρα, τα τρικυλινδρα και τα τετρακυλινδρα μηχανακια...


    my 2 cents...
    Συγνώμη , αλλα σκέφτεσαι (φαντάζομαι) με λογική ΧR .. Εχω ταξιδέψει με gs 650 dakar φορτωμένο Αθήνα - Ορεστιάδα πολύ άνετα , ναι δεν είναι TRANSALP αλλα και το TRANSALP δεν ειναι goldwing ....

    50-60χλμ είναι υπερβολή το λιγότερο για τέτοιο μηχανάκι , δεν ειναι ουτε XR ουτε DR ουτε LC4 ...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά on-off
    από Koulis13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 23:09
  2. Αγορα on off
    από Kiato26 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2016, 10:38
  3. Αγορά Αξιόπιστης Μηχανής On-Off.
    από Richter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 14:38
  4. Αγορα μεταχειρισμενου on off-αποφυγη ζημιαρικου
    από musictech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 17:34
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF