Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Νέο ΦΕΚ που αφορά τα Ιστορικά οχήματα στην Ελλάδα.

  1. #1
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167

    Νέο ΦΕΚ που αφορά τα Ιστορικά οχήματα στην Ελλάδα.

    Μόλις ενημερώθηκα για το νέο ΦΕΚ που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

    Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει όλο στο pdf.

    Το ζουμί είναι οτι ενώ μέχρι σήμερα ίσχυε το παρακάτω:

    '2/ Επιτρεπόμενη χρήση είναι:
    η συμμετοχή σε εκδηλώσεις για την διεξαγωγή των οποίων έχει εκδοθεί άδεια από το αρμόδιο Υπουργείο (επίσημες) και,
    οι α ν α γ κ α ί ε ς, όχι μετακινήσεις γενικά, αλλά περιορισμένες δ ο κ ι μ έ ς για την επισκευή, αλλά και για την συντήρηση τους.'


    Απο εδώ και μπρός ισχύει το παρακάτω όπως φαίνεται στο επισυναπτόμενο που λέει οτι ακόμα και για να τρέξεις στο ράλλυ που έχει άδεια απο την αστυνομία κλπ με μοτοσυκλέτα που έχει ιστορικές πινακίδες θα πρέπει να την πας στην εκκίνηση με τρέιλερ!!!

    Εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω τους εκατοντάδες %%$@@ες που μας έφτασαν εδώ παρκάροντας τα αυτοκίνητα με τις κλασσικές πινακίδες κανονικά στον δρόμο, κυκλοφορώντας τα, νοικιαζοντάς τα επίσης κάθε Σ/Κ για γάμους κλπ.
    Δεν βγάζω απ έξω φυσικά τους αντίστοιχους με μοτοσυκλέτες.

    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων fek_classic1.jpg‎  
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #2
    Αναμενόμενο!
    Και ίσως έτσι φύγουν από τη μέση πολλές σακαράκες - κινητές μονάδες ρύπανσης και κινδύνου που βρίσκονται, παρκάρουν, κινούνται όπως προαναφέρθηκε...

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    .....Εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω τους εκατοντάδες %%$@@ες που μας έφτασαν εδώ..................

    Αυτό όμως γινόταν με την ανοχή (και εν γνώση) των υπεύθυνων γιά την έκδοση πινακίδων ιστορικού οχήματος, οι οποίοι
    έκαναν τα στραβά μάτια προκειμένου ν' αποκτήσουν λίγους περισσότερους ''πελάτες'' στις λέσχες τους..........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Αναμενόμενο!
    Και ίσως έτσι φύγουν από τη μέση πολλές σακαράκες - κινητές μονάδες ρύπανσης και κινδύνου που βρίσκονται, παρκάρουν, κινούνται όπως προαναφέρθηκε...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αυτό όμως γινόταν με την ανοχή (και εν γνώση) των υπεύθυνων γιά την έκδοση πινακίδων ιστορικού οχήματος, οι οποίοι
    έκαναν τα στραβά μάτια προκειμένου ν' αποκτήσουν λίγους περισσότερους ''πελάτες'' στις λέσχες τους..........
    Συμφωνώ με τα επιχειρήματα και των δύο σας.
    Τωρα θα την φάμε κι οι υπόλοιποι που τηρούσαμε τους κανόνες όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Κοντά στα ξερά την πληρώνουν και τα χλωρά......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τα επιχειρήματα και των δύο σας.
    Τωρα θα την φάμε κι οι υπόλοιποι που τηρούσαμε τους κανόνες όμως.
    ..και ακόμη χειρότερα!
    εσύ χάνεις τις μέχρι τώρα ιδιότητες της ιστορικής πινακίδας και ο άλλος συνεχίζει ακάθεκτος. Εδώ κυκλοφορούν χωρίς ασφάλειες/τέλη κυκλοφορίας/διπλώματα κτλ, η κυκλοφορία με κίτρινες φαντάζει μεγαλοψυχία από τη μεριά του ιδιοκτήτη...

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ρε συ Αρη..
    (εντελως αυστηρα μεταξυ μας..)

    Είναι (ηταν) λογικο μια "αντικα" να ξεκιναει απο Αλεξ/πολη για να παρει μερος σε αγωνα/εκδηλωση στην Πελοποννησο..???

    Οι μοτοκροσσαδες δηλ. ειναι κωλοπαιδα..???
    (ρητορικη ερωτηση - plz do not respond..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Εγώ τώρα γιατί κατάλαβα (και εδώ είναι όλο το ζουμί) ότι δεν θα πιστοποιούνται αυτά με τις κατατεθειμένες πινακίδες αλλά μόνο κατόπιν διαγραφής τους...
    Και αν δεν έχω ξεμωραθεί λέμε σε λίγο θα απειλήσουν και με αναδρομική ισχύ του μέτρου ...

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Δυστυχως ειναι ενας ακομα λογος να πεταχτουν ιστορικα οχηματα.
    Τουλαχιστον να υπηρχε ενα παραθυρακι να μπορουσαν οχηματα που χρωστανε 2 δεκαετίες τελη, με ημερομηνια κατασκευης πανω απο 30 χρονια, να πληρωναν μόνο ενα πρόστιμο και να αξιζε να το κρατησεις.
    Ποιος ο λογος να εχεις ενα οχημα που δε μπορεις ουτε μια βολτα να το κανεις;

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Αρη..
    (εντελως αυστηρα μεταξυ μας..)

    Είναι (ηταν) λογικο μια "αντικα" να ξεκιναει απο Αλεξ/πολη για να παρει μερος σε αγωνα/εκδηλωση στην Πελοποννησο..???

    Οι μοτοκροσσαδες δηλ. ειναι κωλοπαιδα..???
    (ρητορικη ερωτηση - plz do not respond..)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ τώρα γιατί κατάλαβα (και εδώ είναι όλο το ζουμί) ότι δεν θα πιστοποιούνται αυτά με τις κατατεθειμένες πινακίδες αλλά μόνο κατόπιν διαγραφής τους...
    Και αν δεν έχω ξεμωραθεί λέμε σε λίγο θα απειλήσουν και με αναδρομική ισχύ του μέτρου ...
    Λάθος κατάλαβες, ξαναδιάβασέ το.
    Μπορεί να χαρακτηριστεί ιστορικό κι ας έχει και πινακίδα υπουργείου, όπως έχω εγώ το κορόιδο τόσα χρόνια το R75 επειδή ήθελα να το κυκλοφορώ όποτε θέλω.

    Αντώνη δεν ξέρω για αντίκες που να έκαναν τέτοια δρομολόγια, εγώ 3 χλμ έκανα συνήθως μέχρι την εκκίνηση, ενώ ξέρω και άνθρωπο από άλλη πόλη που το έφερνε με το τρέιλερ στην Αθήνα απ όπου ξεκινούσε το ράλλυ.

    Βλέπω όμως πάρα πολλά, αυτοκίνητα κυρίως, να κυκλοφορούν κανονικά στην Αθήνα και να παρκάρουν μόνιμα στον δρόμο κάθε μέρα για χρόνια.

    Αν τελικά εφαρμοστεί το μέτρο, τότε οι ιστορικές πινακίδες για τους περισσότερους θα σταματήσουν να έχουν νόημα ύπαρξης.
    Αλλά και για μένα που δεν τα κυκλοφορούσα παρά μόνο πολύ σπάνια, ούτε μια φορά στο 3μηνο, και πραγματικά μόνο για χλμ συντήρησης και επισκευών, το να φορτώσω το μηχανάκι για να το πάω 3 χλμ στο Θησείο οπου θα είναι η πχ εκκίνηση του ράλλυ, όσο ναναι είναι η υπέρτατη υπερβολή και δεν θα το κάνω.
    Μπορεί και να μην πάω καν στο ράλλυ, αλλιώς μάλλον θα ρσκάρω αν με πιάσουν και στο πήγαινε και στο έλα.
    Αν δεν είχαν συνδέσει τις πινακίδες με τις ασφάλειες, πάλι για να πιάνουν τους 'έξυπνους', απλά θα ξαναέπαιρνα πίσω τις πινακίδες και θα έκανα σύντομες ασφάλειες όπως παλιά.

    Μην πεταχτεί κανείς έξυπνος και μου πεί να καταθέτω και να ξαναπαίρνω πίσω τις πινακίδες κάθε λίγο γιατί θα τα πάρω κανονικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Μπορείς πάντα να καταθέτεις τις πινακίδες σου και να τις ξαναπαίρνεις όταν τις χρειάζεσαι.

    Spoiler: Εμφάνιση


    Το κράτος έχει φροντίσει ΚΑΙ γι'αυτό, πάντα στο πλευρό του πολίτη!
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπορείς πάντα να καταθέτεις τις πινακίδες σου και να τις ξαναπαίρνεις όταν τις χρειάζεσαι.

    Spoiler: Εμφάνιση


    Το κράτος έχει φροντίσει ΚΑΙ γι'αυτό, πάντα στο πλευρό του πολίτη!
    Θέλεις να το κάνεις εσύ για μένα και να σου δίνω και 5 Ευρώ κάθε φορά? Δεν είναι τίποτα, 4 φορές το χρόνο θα το κάνεις, επι 3 μηχανάκια.
    Θα σου εχω εγω τις ασφάλειες έτοιμες.
    Αντε τώρα γιατί θα σε κάνω delete και δεν θέλω!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Λάθος κατάλαβες, ξαναδιάβασέ το.
    Μπορεί να χαρακτηριστεί ιστορικό κι ας έχει και πινακίδα υπουργείου, όπως έχω εγώ το κορόιδο τόσα χρόνια το R75 επειδή ήθελα να το κυκλοφορώ όποτε θέλω.

    Αντώνη δεν ξέρω για αντίκες που να έκαναν τέτοια δρομολόγια, εγώ 3 χλμ έκανα συνήθως μέχρι την εκκίνηση, ενώ ξέρω και άνθρωπο από άλλη πόλη που το έφερνε με το τρέιλερ στην Αθήνα απ όπου ξεκινούσε το ράλλυ.

    Βλέπω όμως πάρα πολλά, αυτοκίνητα κυρίως, να κυκλοφορούν κανονικά στην Αθήνα και να παρκάρουν μόνιμα στον δρόμο κάθε μέρα για χρόνια.

    Αν τελικά εφαρμοστεί το μέτρο, τότε οι ιστορικές πινακίδες για τους περισσότερους θα σταματήσουν να έχουν νόημα ύπαρξης.
    Αλλά και για μένα που δεν τα κυκλοφορούσα παρά μόνο πολύ σπάνια, ούτε μια φορά στο 3μηνο, και πραγματικά μόνο για χλμ συντήρησης και επισκευών, το να φορτώσω το μηχανάκι για να το πάω 3 χλμ στο Θησείο οπου θα είναι η πχ εκκίνηση του ράλλυ, όσο ναναι είναι η υπέρτατη υπερβολή και δεν θα το κάνω.
    Μπορεί και να μην πάω καν στο ράλλυ, αλλιώς μάλλον θα ρσκάρω αν με πιάσουν και στο πήγαινε και στο έλα.
    Αν δεν είχαν συνδέσει τις πινακίδες με τις ασφάλειες, πάλι για να πιάνουν τους 'έξυπνους', απλά θα ξαναέπαιρνα πίσω τις πινακίδες και θα έκανα σύντομες ασφάλειες όπως παλιά.

    Μην πεταχτεί κανείς έξυπνος και μου πεί να καταθέτω και να ξαναπαίρνω πίσω τις πινακίδες κάθε λίγο γιατί θα τα πάρω κανονικά.
    Πάμε πάλι γιατί δεν επικοινωνήσαμε μάλλον.

    Δεν μίλησα γι αυτά που διατηρούν την πινακίδα του υπουργείου και πιστοποιηθήκανε (περίπτωσή σου) που γλυτώνεις κάποια χρήματα από την μειωμένη ασφάλεια αλλά πληρώνεις τέλη κανονικά (μέχρι τα 785 κυβικά χαμηλή οκ τιμή) και σε λίγο κινδυνεύεις(ουμε) από τεκμήρια.
    Εγώ μίλησα γι αυτά (τα μεγάλα 1000ρια πχ) με κατατεθειμένες πινακίδες που πιστοποιούντο κατά κόρον.
    Άσε τα σκοτεινού παρελθόντος αυτά δεν τα σχολιάζω...
    Μάλλον έπαψε αυτό δες εκεί που λέει "καθεστώς φορολογικής ακινησίας".

    Εννοείται ότι μακάρι να κάνω λάθος...

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πάμε πάλι γιατί δεν επικοινωνήσαμε μάλλον.

    Δεν μίλησα γι αυτά που διατηρούν την πινακίδα του υπουργείου και πιστοποιηθήκανε (περίπτωσή σου) που γλυτώνεις κάποια χρήματα από την μειωμένη ασφάλεια αλλά πληρώνεις τέλη κανονικά (μέχρι τα 785 κυβικά χαμηλή οκ τιμή) και σε λίγο κινδυνεύεις(ουμε) από τεκμήρια.
    Εγώ μίλησα γι αυτά (τα μεγάλα 1000ρια πχ) με κατατεθειμένες πινακίδες που πιστοποιούντο κατά κόρον.
    Άσε τα σκοτεινού παρελθόντος αυτά δεν τα σχολιάζω...
    Μάλλον έπαψε αυτό δες εκεί που λέει "καθεστώς φορολογικής ακινησίας".

    Εννοείται ότι μακάρι να κάνω λάθος...
    Μαλλον λάθος κάνεις Πάνο.
    Αυτό που λες είαι στο σημείο που αναφέρει περι διαγραφής την οποία όμως αν θέλεις την κάνεις. Η διαγραφή είναι οριστική αν γίνει (μετα απο ενα χρόνο γινεται οριστικη βασικά).
    Παντως αν τελικά εφαρμοστεί ο νόμος, δεν θα γίνουν και πολλές πιστοποιήσεις απο εδω και πέρα, μην σου πω και καθόλου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μαλλον λάθος κάνεις Πάνο.
    Αυτό που λες είαι στο σημείο που αναφέρει περι διαγραφής την οποία όμως αν θέλεις την κάνεις. Η διαγραφή είναι οριστική αν γίνει (μετα απο ενα χρόνο γινεται οριστικη βασικά).
    Παντως αν τελικά εφαρμοστεί ο νόμος, δεν θα γίνουν και πολλές πιστοποιήσεις απο εδω και πέρα, μην σου πω και καθόλου.
    Μακάρι φίλε και επίσης τραγικό θα είναι όλα τα παρκαρισμένα στους δρόμους ιστορικά κουτιά να "ακινητοποιηθούν" στις θέσεις που έχουν καταλάβει ενώ κανονικά θα πρέπει να τους υποχρεώσουν να τα πάνε σε κλειστά πάρκινγκ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2010, 21:20
  2. ΝΕΟ Site και σχολή για το Enduro στην Ελλάδα!!!
    από taxydromos στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 18:58
  3. Πού είναι τα γκάζια;
    από DragonTZR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 17:22
  4. Απο Που ΕρΧονται Τα Παιδια?
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 13:03
  5. Γνωριζετε Τα Αιτια ΤροΧαιων Στην Τζαμαικα;;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF