Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ναι μαζι πανε, αλλα βρηκα στο ebay μεταχειρισμενη με 80 ευρω, απο αξιοπιστο μαγαζι, και κανα 20αρι οι τσιμουχες. Για εργατικα ποσο να παρει?
    Πανω απο 100?


    μεταχειρισμενη στροφαλομπιελα κομπλε?

    και απο ebay? και πως ξερεις οτι δεν ειναι βαρεμενη και αυτη?

    αν δεν μετρησεις ανοχες μπορει να δωσεις τα 80+ τα μεταφορικα τσαμπα...

    εδω βεβαια αντιστοιχο ανταλλακτικο εχει διπλη τιμη...

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μεταχειρισμενη στροφαλομπιελα κομπλε?

    και απο ebay? και πως ξερεις οτι δεν ειναι βαρεμενη και αυτη?

    αν δεν μετρησεις ανοχες μπορει να δωσεις τα 80+ τα μεταφορικα τσαμπα...

    εδω βεβαια αντιστοιχο ανταλλακτικο εχει διπλη τιμη...
    Υποτιθεται οτι ενα μαγαζι με ανταλλακτικα απο αγγλια με 99,9% θετικα reviews δεν πουλαει βαρεμενη μπιελα. Αυτο ειναι http://www.ebay.ie/itm/HONDA-CBF125-...IAAOSwDshZ20u1
    Αν ισχυει κατι τετοιο υπαρχει και η καλυψη του Paypal. Επισης απο Αγγλια παιρνω καινουρια στροφαλομπιελα με 160 ευρω, ποσο πουλανε οι εγχωριοι απατεωνες τα ανταλλακτικα ειναι αλλη υποθεση.
    Επισης τα αυθεντικα καινουρια honda ειναι πανακριβα, ειχε χαλασει η εξατμιση λιγο καιρο μετα την αγορα της μηχανης και εκανε 500 ευρω! Αυτο το πραμα 500 ευρω, aftermarket δεν ηθελα οποτε πηρα απο ebay με 100 την ιδια μεταχειρισμενη και 3 χρονια μετα ολα κομπλε
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 25/10/2017 στις 14:00.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τη μηχανη εχω σκοπο να την πουλησω οπως και να χει γιατι δε με καλυπτει πια, αν τελικα εχει θεμα μακαρι να το φτιαξω με 300 ευρω γιατι αυτος που μου ειπε για στροφαλομπιελα μου βγαλε ενα 500αρι κοστος
    στο 150αρι το sh, η μπιελα με το στροφαλο(η πονηρη χοντα τα δινει μονο μαζι) παει 343 ευρω, το μπιστονι 55 ευρω, ο κυλινδρος 170 ευρω, ρουλεμαν στρομφαλου 44 ευρω συν το κοστος σε μαστορα για να στα βαλει σωστα στο στρομφαλο..αν πας κυλινδρο ρεκτιφιε πας ενα 40αρι αλλα γλυτωνεις την αγορα νεου..και φυσικα οταν θα ανοιχτει το μοτερ, περα απο την εργασια του μαστορα που θα σου παει κανα 400σαρι, θα σου προκυψουν και αλλες πιθανες βλαβες οπως τσιμουχες, φλαντζες και ποιος ξερει τι αλλο..οποτε υπολογισε διπλασιο ποσο απο αυτο που σου ειπε..μπορει και παραπανω..

    επειδη οπως καταλαβες τα εχω πετασει προσφατα, τουλαχιστον να σου συστησουμε και καποιον μαδτορα να σπυ κανει σωστη δουλεια που να ακολουιει το μανιουαλ του μοντελου και της προδιαγραφες του...δεν ειναι μονο τα χρηματα..αν θελεις στειλε μου πμ να μιλησουμε για να καταλαβεις οτι εμπλεξες..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ο μαστορας μου ειπε 500 ευρω, με εργασια και καινουρια ανταλλακτικα. Αν δεν θελει και κατι αλλο αλλαγη προφανως. Αν ειναι να μου βγει 800 ευρω ζημια καλυτερα να το βαψω μπλε και να το πεταξω στη θαλασσα παντως. Ουτε τα 500 δινω
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 25/10/2017 στις 14:04.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ..και φυσικα παντα υπαρχει και η επιλογη να αγορασεις τα παραπανω απο ιταλικη εταιρια, οχι γνησια, θα σου ερθει μιση τιμη λα οπως ειπε και ο μηχανικος μου η ευθυνη δικη σου...
    εγω θα σου πω να το δεις θετικα...με ενα 1000ρικακι παιρνεις μια νεα μηχανη ενω με το ιδιο ποσο δεν βρισκεις ουτε κινεζικο της προκοπης και αν τα δωσεις για κατι αλλο υπολογισε πετα της αγορας τουλαχιστον αλλο ενα χιλιαρικο για μαζεματα και παλι δεν θα ξερεις τι πιθανες βλαβες θα σου βγαλει..

    σκεψου το...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    στο 150αρι το sh, η μπιελα με το στροφαλο(η πονηρη χοντα τα δινει μονο μαζι) παει 343 ευρω, το μπιστονι 55 ευρω, ο κυλινδρος 170 ευρω, ρουλεμαν στρομφαλου 44 ευρω συν το κοστος σε μαστορα για να στα βαλει σωστα στο στρομφαλο..αν πας κυλινδρο ρεκτιφιε πας ενα 40αρι αλλα γλυτωνεις την αγορα νεου..και φυσικα οταν θα ανοιχτει το μοτερ, περα απο την εργασια του μαστορα που θα σου παει κανα 400σαρι, θα σου προκυψουν και αλλες πιθανες βλαβες οπως τσιμουχες, φλαντζες και ποιος ξερει τι αλλο..οποτε υπολογισε διπλασιο ποσο απο αυτο που σου ειπε..μπορει και παραπανω..

    επειδη οπως καταλαβες τα εχω πετασει προσφατα, τουλαχιστον να σου συστησουμε και καποιον μαδτορα να σπυ κανει σωστη δουλεια που να ακολουιει το μανιουαλ του μοντελου και της προδιαγραφες του...δεν ειναι μονο τα χρηματα..αν θελεις στειλε μου πμ να μιλησουμε για να καταλαβεις οτι εμπλεξες..
    Εσυ zopa, βρίσκεις τον πιο σωστό μάστορα, τον συστήνεις σε όλο τον κόσμο στο forum, και μετα αλλάζεις γνώμη και λες τα χειρότερα για τον ίδιο που προηγουμένως είχες συστήσει.
    Τώρα βρήκες πάλι κάποιον άλλο φαντάζομαι...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ο μαστορας μου ειπε 500 ευρω, με εργασια και καινουρια ανταλλακτικα. Αν δεν θελει και κατι αλλο αλλαγη προφανως
    αυτο ξεχνα το...αν σου αλλαξει μονο μπιελα στρομφαλο χωρις μπιστονι-κυλινδρο η το αντιθετο θα εχεις προβλημα...πολυ λιγα τα βρισκω για γνησια ανταλλακτικα χοντα..αν δεν τον γνωριζεις το μαστορα καλα μη το ρισκαρεις...δεν χρειαζεται να την παθεις οπως εγω..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ zopa, βρίσκεις τον πιο σωστό μάστορα, τον συστήνεις σε όλο τον κόσμο στο forum, και μετα αλλάζεις γνώμη και λες τα χειρότερα για τον ίδιο που προηγουμένως είχες συστήσει.
    Τώρα βρήκες πάλι κάποιον άλλο φαντάζομαι...
    ο καθενας κρινει με το μυαλο του το τι προτεινει ο αλλος και πραττει αναλογα...ολοι προσπαθουμε να βοηθησουμε εδω μεσα, αυτη ειναι η ποιοτητα του φορουμ και επειδη ενας μαστορας μετα απο τοσα χρονια φιλιας αποφασισε να γινει λαμογιο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ιδιοι..εγω προσωπικα την πατησα, το ανακοινωσα δημοσια για προστασια ολων αλκα ελπιζω να μου αναγνωρισεις το δικαιωμα οτι δεβ μπορουσα να το προβλεψω..και επειδη προσφατα περασε ανακατασκευη ο κινητηρς τπυ σκουτερ μου εχω μια αποψη που πιθανον να βοηθησει το φιλο να παρει τις τελικες του αποφασεις...φιλοι ειμαστε εδω μεσα, οχι θεοι..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Αν την παω για ελεγχο, δηλαδη ανοιγμα κινητηρα να μου πουν ακριβως τι εχει ποσο θα παει περιπου? Φανταζομαι θα θελω αλλαγμα τις τσιμουχες εκτος απο εργατικα. Να μαθω επιτελους τι εχει, αν εχει κατι, να τελειωνει το θεμα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Αν την παω για ελεγχο, δηλαδη ανοιγμα κινητηρα να μου πουν ακριβως τι εχει ποσο θα παει περιπου? Φανταζομαι θα θελω αλλαγμα τις τσιμουχες εκτος απο εργατικα. Να μαθω επιτελους τι εχει, αν εχει κατι, να τελειωνει το θεμα.
    Είπες το πήγες σε μάστορα και σου είπε ότι αν δεν ανοίξει δεν μπορεί να ξέρει.
    Δεν έχεις παρά να τον ρωτήσεις.
    Νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς πρέπει να ασχοληθείς γιατί αν καίει λάδι δύσκολα θα το πουλήσεις.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Αν την παω για ελεγχο, δηλαδη ανοιγμα κινητηρα να μου πουν ακριβως τι εχει ποσο θα παει περιπου? Φανταζομαι θα θελω αλλαγμα τις τσιμουχες εκτος απο εργατικα. Να μαθω επιτελους τι εχει, αν εχει κατι, να τελειωνει το θεμα.


    δεν σε συμφερει "απλα να την πας για ελεγχο" να ανοιξουν μοτερ...
    γιατι για να τσεκαρουν μπιελα θα πρεπει να ανοιχτει μοτερ χαμηλα..που σημαινει οτι πρεπει να κατεβει το μοτερ απο πλαισιο...που σημαινει πολλη δουλεια...

    επισης αν υποθετικα γινει αυτο και ανοιχτει το μοτερ για να "τσεκαριστει" δεν συμφερει να τσεκαριστει απλως διοτι θα ειναι ηδη ανοιχτο...
    ακομα και τιποτα να μην εχει η στροφαλομπιελα ενα φρεσκαρισμα σε πιστονι δεν θα κανεις? θα κανεις! ενα τριψιματακι στις βαλβιδες ή και στις εδρες?

    γι'αυτο σου λεω... δεν αξιζει να ανοιξεις απλα για τσεκαρισμα...γιατι εφ'οσον το εχεις ανοιγμενο σαν γαρυφαλλο στον παγκο το κοστος των ανταλλακτικων ειναι αστειο για να εχεις ενα φρεσκαρισμενο μοτερ....

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Απλα το μαστορα που πηγαινα και μου ειπε και για τη στροφαλομπιελα δεν τον εμπιστευομαι πια και αμα παω σε εξουσιοδοτημενο, οπως γεωργουση, θα με γδαρει

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    γιατι να πειραξεις ενα μοτερ που λειτουργει;
    το συνεχιζεις κι οσο παει απλα ελεγχοντας τα λαδακια του
    αν και οταν σπασει το ανοιγεις και το κανεις καινουριο να το ευχαριστηθεις
    αν ειχε αρχη μπιελας τον ιουλιο θα ειχε διαλυσει τωρα
    μαλλον εχεις αρπαγμενο κυλινδροπιστονο και τσιμπαει λαδι

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Αν είναι αυτό θα χειροτερευσει; η επισκευή θέλει αλλαγή των εξαρτημάτων η γίνεται επισκευή;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Αν είναι αυτό θα χειροτερευσει; η επισκευή θέλει αλλαγή των εξαρτημάτων η γίνεται επισκευή;
    Είναι εντελώς σπαστικό αλλά τα πάντα χειροτερεύουν.
    Το τι θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις εξαρτάται από το μηχανάκι, από το συνεργείο κλπ.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X
    από P70 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2018, 19:26
  2. "Χτύπημα" στο ταμπούρο (cbf 125)
    από gory στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2016, 20:04
  3. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 15:52
  4. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 18:27
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF