Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44

    Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125

    Καλησπερα παιδια, έχω ενα cbf 125 και τον Αυγουστο που το πηγα για σερβις ο μηχανικος μου ειπε οτι κατι ακουγεται και του κανει για στροφαλομπιελα.
    Είχε τσεκαρει και τα λαδια πιο πριν και δεν ειχε βγαλει ενδειξη ο δεικτης οποτε ελειπαν αρκετα, ισως να βασιστηκε και σε αυτο λιγο.
    Το πηγα το Σεπτεμβρη και σε εξουσιοδοτημενο στο Γεωργουση και μου ειπε κατι ακουγεται αλλα δε μπορω να ξερω χωρις να ανοιχτει ο κινητηρας, για την ωρα δεν ειναι κατι, θα δουμε.
    Το μηχανακι το ειχα πιασει να καιει λαδια περσυ οταν πηγαινα Αυλωνα μερικες φορες λογω στρατου, λογικο γιατι ζοριζοταν,
    αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει χωρις λαδια για καποια χιολιομετρα και μεχρι τον Αυγουστο ημουν στρατο οποτε δεν εκανα πολλα χιλιομετρα και δεν το τσεκαρα τοσο συχνα να δω τι γινεται.
    Τον ηχο δε μπορω να πω οτι τον ακουω εγω με σιγουρια οποτε δε νομιζω να εχει χειροτερεψει ενω εχω κανει 3500χμ απο τοτε,
    επισης καιει και τωρα εντος πολης λαδι αποτι εχω καταλαβει απο την τελευταια αλλαγη πριν περιπου 3000χμ, εχει καψει γυρω στα 300ml συνολο απο τα 900κατι που παιρνει.
    Φοβαμαι οτι εχει αρπαξει και το πιστονι και γι'αυτο καιει λαδια και το θεμα ειναι οτι θελω να την πουλησω αλλα ετσι δυσκολο,
    μονο σκοτωμα σε καναν εμπορο αν ισχυουν ολα αυτα
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο ή να μην ειναι και τιποτα?

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Ποσα χλμ έχει ? Πόσα λάδια καίει τελικά γιατι δεν καταλάβα τι σημαίνει αυτό : "Είχε τσεκαρει και τα λαδια πιο πριν και δεν ειχε βγαλει ενδειξη ο δεικτης οποτε ελειπαν αρκετα, ισως να βασιστηκε και σε αυτο λιγο. "
    Τον κάνει συνέχεια τον θόρυβο ή μόνο κρύο ? Χιλιάδυο μπορεί να είναι αλλά τίποτα στην τελική .
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Μάλλον το έγραψα λίγο μπερδεμένα, το καλοκαίρι στο σέρβις μου είπε ότι κάτι ακούγεται και το πήγα στην άδεια απολυσεως να το ξανακούσει, είδε τα λάδια κ δεν είχε που σημαίνει ότι ήταν καμποσο καιρό έτσι.
    Το ακουσε μετα και μου λεει εχει αρπαξει ο στροφαλος και θα βαρεσει μπιελα σε καποια φαση
    Το κάψιμο λαδιου το παρατηρώ τώρα που πλεον έγινε μάλλον η ζημιά κ το τσεκάρω συχνά. Τα σκέφτηκα λίγο καλύτερα και εχω συμπληρώσει δυο φορές λάδι από 200ml τα τελευταία 2.500χμ περίπου. Η μηχανή έχει 51000χμ και τον ηχο ισως τον ακουω οταν την αναβω κρυα στο ρελαντι, αλλα με το αυτι στον κινητηρα, ενω οδηγαω δεν καταλαβαινω κατι ουτε εχει χειροτερευσει κατι απο τελη Ιουλιου που το εμαθα αυτο
    Τελευταία τροποποίηση από kotsos.b; 20/10/2017 στις 19:03.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    400ml ειπες οτι συμπληρσες στα 2500km. Το σημειωνουμε αυτο.

    Βεβαιωσου οτι τσεκαρεις τη σταθμη σωστα, οπως γραφει το manual.
    To μηχανακι στο διπλο σταντ, σε επιπεδο εδαφος, ξεβιδωνεις δεικτη, σκουπιζεις καλα, τοποθετεις ΑΒΙΔΩΤΟ και αφαιρεις.

    Παμε παρακατω... τηλεδιαγνωση σε θορυβους, δεν ειναι εφικτη.
    Ακομα και με βιντεο, πρεπει να βαραει ΠΟΛΥ ασχημα ο στροφαλος/μπιελα ή το πιστονι να ριχνει σφαλιαρες... για να παρουμε γραμμη τι παιζει.
    Ακομα και παλι, ο ηχος ειναι μυστηριο πραγμα, οταν εγγραφεται ψηφιακα απο ενα μικροφωνο ή αναπαραγεται στα ηχεια μας.
    Δεν μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια.

    Για αρχη, αν ο κινητηρας οταν ειναι κρυος, απλα ακουγεται και δεν παραγει καποιο κραδασμο, τα νεα ισως να ειναι καλα.
    (καδενα, τεντωτηρας...)
    Αν ο θορυβος ακουγεται εντονα, υπαρχει δυνατος κραδασμος και εξακολουθει να ακουγεται σε χαμηλομεσαιες στροφες... τοτε ανοιξε πορτοφολι και μετρα.


    Εαν οντως μετρας σωστα τη σταθμη λαδιου, τοτε ακουσε και μερικες ακομα αποψεις απο αλλα συνεργεια, αλλα με διαφορετικη προσεγγιση, του στυλ:
    -Γεια σας, μου φαινεται οτι ακουγεται κατι περιεργο απο τον κινητηρα.

    Ουτε οτι καιει λαδι, ουτε τιποτα. Το λαδι μπορει να καιγεται και απο τσιμουχακια βαλβιδων. Δε θα ακουστει ποτε και τιποτα σε αυτη την περιπτωση!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δυστυχώς κάτι παίζει φίλε μου.Δεν καίει το cbf τόσο πολύ λάδι ούτε τάπα αν το πηγαίνεις,ούτε ζορίζεται να πάει μέχρι Αυλώνα(από Αθήνα υποθέτω).Ίσως προκάλεσες εσύ την ζημιά οδηγώντας το με λίγα λάδια.Θες να μας πεις κάθε πότε έλεγχες λάδια και πότε σου κάνει τον θόρυβο; όταν δίνεις γκάζι; όταν αφήνεις; κλπ κλπ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    αν κρινω απο τη δικια μου εμπειρια με σκουτερ χοντα που εκαιγε λαδια, ετοιμασου για χοντρη λυπητερη..μακαρι να βγω ψευτης...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Το ότι καίει λάδι δεν λέει κάτι για την κατάσταση της μπιέλας.
    Αλλάζεις ελατήρια και τσιμουχάκια βαλβίδων και σταματάει.
    Το μπιέλα και μάλιστα αν δεν είναι διαιρούμενη που πάει με στρόφαλο είναι
    εντελώς άλλη υπόθεση.
    Παρόλα αυτά εάν το πας για ελατήρια θα φανεί εάν θέλει μπιέλα.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Δυστυχως τα λαδια δεν τα τσεκαρα συχνα περσυ λογω στρατου οποτε μπορει να εκανα καποια μεγαλη διαδρομη να εκαιγε λιγο και μετα να γυριζα και να το επαιρνα χωρις να τσεκαρω.
    Για τον ηχο δε μπορω να πω και γω γιατι δεν τον ακουω και μαλιστα σημερα το πηγα σε εναν εμπορο να μου πει μια τιμη και ηταν και ενας απο συνεργειο honda εκει και το τσεκαρε και αυτος, ακουσε τον κινητηρα και λεει μια χαρα το μοτερ (εγω δεν ειχα πει κατι). Σημειωνω οτι η υποτιθεμενη διαγνωση για στροφαλομπιελα εγινε τελη Ιουλιου, οποτε ισως θα πρεπε να εχει χειροτερευσει τοσους μηνες μετα αν ηταν αυτο.
    Προσφορα απο τον εμπορο 600ευρω, αστεια, οποτε παω παρακατω και θα το πουλησω μονος μου χαλαρα.
    Υπαρχει λοιπον περιπτωση και να μην εχει τιποτα και κατι ψιλοακουγε ο αλλος τοτε, ειδε οτι δεν εχω λαδια και ειπε αυτο. Θα αρχισω να παρακολουθω πιο συχνα τα λαδια να δω ακριβως τι παιζει
    γιατι δεν τα σημειωνα κιολας και δε μπορω να πω με ακριβεια ποτε συμπληρωσα τελευταια φορα. Εχει καψει σιγουρα 300ml παντως τα τελευταια 2500-3000χλμ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το CBF σου, ειναι ψεκαστο ή καρμπυρατερ;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Το CBF σου, ειναι ψεκαστο ή καρμπυρατερ;
    Ψεκαστό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Ψεκαστό
    Ρωτησα, γιατι πολλοι τρομαζουν (η μπερδευονται) ακομα και με τον ηχο απο το μπεκακι.
    Που αν το μηχανακι εχει εργοστασιακη εξατμιση, το προαναφερθεν τσουτσουνακι, ακουγεται!! (οπως ακουγεται και σε μερικα ψεκαστα παπια).
    ΔΕΝ ακουγεται ομως, αν κλεισεις το γκαζι ενω ο κινητηρας ριχνει στροφες ... ή αν οι στροφες ειναι πιο ψηλα απο το ρελαντι. (ανοιγοκλεινει πολυ πιο γρηγορα και για πολυ μικροτερο χρονο!)


    Οσο για την καταναλωση λαδιου, εκει σηκωνει πολυ συζητηση το πραμα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια, έχω ενα cbf 125 και τον Αυγουστο που το πηγα για σερβις ο μηχανικος μου ειπε οτι κατι ακουγεται και του κανει για στροφαλομπιελα.
    Είχε τσεκαρει και τα λαδια πιο πριν και δεν ειχε βγαλει ενδειξη ο δεικτης οποτε ελειπαν αρκετα, ισως να βασιστηκε και σε αυτο λιγο.
    Το πηγα το Σεπτεμβρη και σε εξουσιοδοτημενο στο Γεωργουση και μου ειπε κατι ακουγεται αλλα δε μπορω να ξερω χωρις να ανοιχτει ο κινητηρας, για την ωρα δεν ειναι κατι, θα δουμε.
    Το μηχανακι το ειχα πιασει να καιει λαδια περσυ οταν πηγαινα Αυλωνα μερικες φορες λογω στρατου, λογικο γιατι ζοριζοταν,
    αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει χωρις λαδια για καποια χιολιομετρα και μεχρι τον Αυγουστο ημουν στρατο οποτε δεν εκανα πολλα χιλιομετρα και δεν το τσεκαρα τοσο συχνα να δω τι γινεται.
    Τον ηχο δε μπορω να πω οτι τον ακουω εγω με σιγουρια οποτε δε νομιζω να εχει χειροτερεψει ενω εχω κανει 3500χμ απο τοτε,
    επισης καιει και τωρα εντος πολης λαδι αποτι εχω καταλαβει απο την τελευταια αλλαγη πριν περιπου 3000χμ, εχει καψει γυρω στα 300ml συνολο απο τα 900κατι που παιρνει.
    Φοβαμαι οτι εχει αρπαξει και το πιστονι και γι'αυτο καιει λαδια και το θεμα ειναι οτι θελω να την πουλησω αλλα ετσι δυσκολο,
    μονο σκοτωμα σε καναν εμπορο αν ισχυουν ολα αυτα
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο ή να μην ειναι και τιποτα?
    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Καταρχην το οτι ΜΠΟΡΕΙ να έχει χτυπήσει μπιέλα το cbfακι δεν σημαίνει ότι έχει έρθει το τέλος του κόσμου ή ότι το μηχανακι ειναι για πέταμα. Με 300 ευρώ σε ενα αξιοπρεπες συνεργείο μπορεις να το κανεις καινούργιο για να σε συντροφεψει απροβληματιστα για δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. Αν σου φαίνονται πολλά τα 300 σκέψου ότι αυτά τα λεφτά δίνουν κάποιοι με μεγάλα adv για αλυσοδογραναζα για να μην μιλήσω για την ακριβη συντήρηση που απαιτούν πολλά σκούτερ.

    Απο προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι γενικοτερα οι μικροί κινητήρες της honda θελουν αλλαγή λαδιών κάθε 2.500 χιλιαδες χιλιομετρα. Μετα και φυσικα μεχρι τα 3000 ακουγονται λιγο κάτι που χαλάει και την αίσθηση της κυλισης του δικύκλου.

    Για να σε παρηγορήσω θα σου αναφέρω ότι το 2014 αγόρασα ένα παπάκι innova και με το που το πήρα χωρίς να ελέγξω λάδια πήγα ένα ταξίδι 400 χλμ. με 45 βαθμούς κελσίου (μιλάμε για αερόψυκτο κινητήρα - πρωτο ξαδερφάκι του δικού σου) . Όταν γύρισα είπα να ελέγξω λάδια και ανακάλυψα ότι είχε μόλις 200 ml... Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν πόσο κωλοφαρδος ήμουν που δεν το κολησα. Το δεύτερο ότι είχα σίγουρα καταστρέψει τουλαχιστον τα ελατήρια του πιστονιού. Το παπακι έκανε 25.000 πολυ σκληρα χλμ από τότε καιγοντας όσο παίρνουσε ο καιρός όλο και περισσότερο λάδι. Τελικά όταν έφτασα στα 300 ml ανά 3000 χλμ (ανά αλλαγή δηλαδή) για λόγους όχι μηχανικούς (το παπάκι ήταν μια χαρα και 100ml ανά 1000χλμ καίνε πολλα παλια μηχανακια) αλλα για λόγους περιβαντολογικης ευαισθησιας το εβαλα συνεργείο όπου αλλάχτηκαν πιστόνι ελατήρια κτλ και έγινε ρεκτιφιε. Εκεί ο μ@λ@κας ο μάστορας ενώ του είχα δώσει εντολή να το κάνει καινούργιο δεν τσεκαρε την μπιέλα (είτε από βιασύνη είτε από σκοπιμότητα) με αποτέλεσμα να μου χτυπήσει μετά από 10.000χλμ και να με κάνει να ξοδεύτω ξανά.

    Συμπέρασμα. Πιστεύω ότι αξίζει να το κρατήσεις και αν τελικά το ανοιξεις να κατεβάσεις κινητήρα και να το κάνεις καινούργιο.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τη μηχανη εχω σκοπο να την πουλησω οπως και να χει γιατι δε με καλυπτει πια, αν τελικα εχει θεμα μακαρι να το φτιαξω με 300 ευρω γιατι αυτος που μου ειπε για στροφαλομπιελα μου βγαλε ενα 500αρι κοστος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    ....γιατι αυτος που μου ειπε για στροφαλομπιελα μου βγαλε ενα 500αρι κοστος


    τοσο βγαινει...
    θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οτι η μπιελα παει μαζι με τον στροφαλο σαν ανταλλακτικο για το cbf...


    αλλα βεβαια σε αυτη την τιμη υπαρχουν στην αγορα ολοκληρα μοτερ...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Ναι μαζι πανε, αλλα βρηκα στο ebay μεταχειρισμενη με 80 ευρω, απο αξιοπιστο μαγαζι, και κανα 20αρι οι τσιμουχες. Για εργατικα ποσο να παρει?
    Πανω απο 100?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X
    από P70 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2018, 19:26
  2. "Χτύπημα" στο ταμπούρο (cbf 125)
    από gory στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2016, 20:04
  3. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 15:52
  4. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 18:27
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF