Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι να πειραξεις ενα μοτερ που λειτουργει;
    το συνεχιζεις κι οσο παει απλα ελεγχοντας τα λαδακια του
    αν και οταν σπασει το ανοιγεις και το κανεις καινουριο να το ευχαριστηθεις
    αν ειχε αρχη μπιελας τον ιουλιο θα ειχε διαλυσει τωρα
    μαλλον εχεις αρπαγμενο κυλινδροπιστονο και τσιμπαει λαδι
    1000% σωστός και πρακτικος....και θα προσθέσω εδώ φίλε kotso.b ότι δεν υπάρχει αθάνατο μηχανακι. Κατοχή μοτοσυκλέτας (αυτοκινήτου, αλυσοπρίονου κτλ κτλ) θέλουμε δεν θέλουμε σημαίνει κόστος σε περιοδική συντήρηση και σε επισκευές. Ακόμα και αν αγοράσεις κάτι άλλο για να γλυτώσεις την επισκευή πάντα θα πρέπει να υπολογίζεις ότι μπορεί να χρειαστεί να χωσεις χρήμα και εκεί (ειδικά όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο).

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το μηχανακι αν δεν φτιαχτει θα χανει συμπιση σιγα σιγα και η αποδοση του θα φθινει..ειναι θεμα χρονου να τα παιξει τελειως..οποτε οι επιλογες του ειναι δεδομενες..
    η το παραταει οταν τα φτυσει και το δινει για ανταλλακτικα...η ανακατασκευαζει το κινητηρα με ιμιταδιον ιταλικα και κοστος στο 600 σαρι...η επιλεγει το σωστο τροπο γνησια χοντα και στρωνει κινητηρα απο την αρχη, παιρνει ολοκαινουργιο μηχανακι για παρα πολλα χρονια αλλα κοστος πανω απο 1000αρικο...δυστυχως ετσι ειναι αυτα και η χοντα αφεντης στην τσεπη σου...και οντως αν πας γεωργουση οχι θα σε σκισει..θα σε ξεσκισει και δεν ειναι ο μοναδικος...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Τελικα μαλλον δεν εχει και τιποτα και τσαμπα μου μπηκε η ιδεα, λαδια δεν εχει καψει απο την τελευταια φορα που συμπληρωσα πριν 1000χμ και το πηγα ξανα στο Γεωργουση και μου ειπε μια χαρα φαινεται απλα να προσεχω τα λαδια του. Να προσθεσω οτι το εχουν ελεγξει και αλλοι δυο μηχανικοι χοντα στους οποιους δεν ειχα αναφερει κατι και μου ειπαν και οι δυο οτι το μηχανακι ειναι πολυ καλο για τα χιλιομετρα του... το αφηνω λοιπον το θεμα και ξεχναω τη διαγνωση του πρωτου μηχανικου που τελικα και απο το φιλο μου που μου τον ειχε συστησει οταν πηρα τη μηχανη δεν ακουσα τα καλυτερα για τον τελευταιο καιρο και μου λεει μακρια.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsos.b Προβολή μηνύματος
    Τελικα μαλλον δεν εχει και τιποτα και τσαμπα μου μπηκε η ιδεα, λαδια δεν εχει καψει απο την τελευταια φορα που συμπληρωσα πριν 1000χμ και το πηγα ξανα στο Γεωργουση και μου ειπε μια χαρα φαινεται απλα να προσεχω τα λαδια του. Να προσθεσω οτι το εχουν ελεγξει και αλλοι δυο μηχανικοι χοντα στους οποιους δεν ειχα αναφερει κατι και μου ειπαν και οι δυο οτι το μηχανακι ειναι πολυ καλο για τα χιλιομετρα του... το αφηνω λοιπον το θεμα και ξεχναω τη διαγνωση του πρωτου μηχανικου που τελικα και απο το φιλο μου που μου τον ειχε συστησει οταν πηρα τη μηχανη δεν ακουσα τα καλυτερα για τον τελευταιο καιρο και μου λεει μακρια.
    Συμπληρωνω εδω μια σημαντικη παρατηρηση που εκανα σημερα και λυθηκαν οσες αμφιβολιες ειχα. Η μετρηση του λαδιου πρεπει να γινεται ακριβως οπως λεει ο κατασκευαστης, εγω λοιπον μετρουσα μεν στο κεντρικο σταντ αλλα τους τελευταιους μηνες εχω συνεχεια τη μπαγκαζιερα πανω στη μηχανη με αποτελεσμα να ακουμπα η πισω ροδα στο εδαφος. Μετραω λοιπον τα λαδια παλι σημερα και βλεπω ενδειξη στο μισο του δεικτη, τρωω τη φλασια, βγαζω τη μπαγκαζιερα και η ενδειξη ηταν φουλ και ελαχιστα παραπανω... ολες οι μετρησεις που εκανα απο το καλοκαιρι και μετα ακυρες λοιπον και εβαζα τσαμπα λαδια. Το γραφω λοιπον και αυτο σε περιπτωση που καποιος εχει παρομοιο θεμα να μην την πατησει σαν εμενα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X
    από P70 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2018, 18:26
  2. "Χτύπημα" στο ταμπούρο (cbf 125)
    από gory στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2016, 19:04
  3. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 14:52
  4. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 17:27
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 19:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF