Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: κατι σιγουρα δεν παει καλα με το transalp μου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16

    Question κατι σιγουρα δεν παει καλα με το transalp μου

    Εχω αγορασει μεταχειρισμενο εδω και κατι μηνες ενα XL 650 V TRANSALP MODEL 2000 μεχρι και πριν ενα μηνα ηταν ολα καλα παρατηρησα ομως το εξης που μου φενετε παραλογο και δεν ξερω τι μπορει να φταιει οταν ειμαι σε ασφαλτο ολα καλα αν πετυχω λιγα πετραδακια η μηχανη με πεταει και μαλιστα οχι λιγο αλλα αρκετα δεν ειναι σταθερο το τιμονι μου ενοοω χανει την ισοροπια ειναι λογικο αυτο? μαλλον οχι τι μπορει να φταιει? εχω μια υποψια οτι εχει να κανει με τις αναρτησεις.Απο φιλο που τις ελενξε μου ειπε οτι τερματιζουν και πρεπει να αλαχτουν ελατηρια και τσιμουχες -λαδακια και οτι αυτο φταιει για το προβλημα θα ηθελα την επιβεβαιωση σας η την αποψη σας τι αλλο μπορει να ειναι με η χωρις αυτο το προβλημα που μου ειπε ο φιλος μου γιατι παιδια δεν ειναι να παιζουμε την ζωη μας για καθε πετραδακι που θα βρεθει στο δρομο μας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Επειδή δεν μας δίνεις αρκετά για να καταλάβουμε το πρόβλημα, και επειδή απ' ότι φαίνεται είσαι νέος οδηγός χωρίς γνώσεις-εμπειρία, μήπως από το να προσπαθούμε να μαντέψουμε είναι καλύτερη ιδέα να δει ένας μηχανικός το μηχανάκι σου ?

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το 'στην ασφαλτο ολα καλα' ειναι που με μπερδευει.

    Σε αποτομο φρενο πως συμπεριφερεται το μπροστινο?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από razorcool Προβολή μηνύματος
    Εχω αγορασει μεταχειρισμενο εδω και κατι μηνες ενα XL 650 V TRANSALP MODEL 2000 μεχρι και πριν ενα μηνα ηταν ολα καλα παρατηρησα ομως το εξης που μου φενετε παραλογο και δεν ξερω τι μπορει να φταιει οταν ειμαι σε ασφαλτο ολα καλα αν πετυχω λιγα πετραδακια η μηχανη με πεταει και μαλιστα οχι λιγο αλλα αρκετα δεν ειναι σταθερο το τιμονι μου ενοοω χανει την ισοροπια ειναι λογικο αυτο?


    και μονο απο την περιγραφη και τα bold καταλαβαινω οτι δεν εχεις εμπειρια και δεν μπορεις να εξηγησεις τι συμβαινει...
    μπορει λοιπον να ειναι κατι, αλλα μπορει να μην ειναι και τιποτα...


    αρχικα προσπαθησε να μην σφιγγεις το τιμονι και να εισαι χαλαρος ανεξαρτητως του τι εχει απο κατω ο δρομος...
    ειναι (σε καποιο σημειο) φυσιολογικο οταν περνας απο ανωμαλιες, πετρες κλπ το μηχανακι να μην εχει την smooth αισθηση οπως οταν ειναι σε ασφαλτο...

    βεβαια, επειδη η μηχανη ειναι οντως αρκετα παλια και μπορει να μην εχει γινει σερβις στις αναρτησεις ποτε, πηγαινε την να την δει ενας μηχανικος και να σου πει...

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Και έλεγξε τον αέρα στα λάστιχα!
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Και τα ασσφαλτινα λαστιχα στα πετραδακια γλιστρανε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16
    να προσπαθησω λιγο να το αναλυσω πριν αυτη την μηχανη ειχα το dr 800 οπου και κανενα προβλημα καθοτι enduro και με λαστιχα 60-40 για χωμα- ασφλατο οδηγουσα μια χαρα στο χωμα και οτι και πετρα να εβρισκα κανενα προβλημα απο την στιγμη που πηρα το transalp μετα απο κανα 3 μηνο (καπου εκει αρχισα να το παρατηρω για πρωτη φορα) μολις η μπροστινη ροδα εβρισκε σε πετρουλες το τιμονι εχανε αμεσως την σταθεροτητα του και σαφως δοκιμασα και να ειμαι πιο χαλαρος αλλα και το αναποδο αλλα παλι τα ιδια μολις εβρισκε μερικες πετρουλες το τιμονι δεν μπορουσα να το σταθεροποιησω και απο ερωτηση σε φιλο που ασχολειτε μου ανεφερε το εμπρος ελατηριο οτι θελει αλαγμα εδω λοιπον ερχομαι να ρωτησω τους αρκετα πιο εμεπιρους απο εμενα αν μπορει να φταιει αυτο η κατι αλλο που μπορει να εχετε υποψιν ,οσον αφορα το μηχανικο ειμαι κατοικος Λημνο οποτε πιο πολυ μετραω την αποψη σας παρα εδω περα των μηχανικων που δουλευουν βαση εμπειριας και οχι manual οποτε πειτε μου τι θελετε να σας αναφερω πιο αναλυτικα για να δουμε τι φταιει κατα την ταπεινη σας αποψη

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Για αρχη: Τι χρονολογια κατασκευης ειναι τα λαστιχα? αν ειναι παλαιοτερα απο 3 χρονια αντικατάσταση αν ειναι νεότερα > Ελεγχος πίεσης ελαστικών σε αυτες που προτείνει ο κατασκευαστής, αν συνεχίζει >
    Ελεγχος εμπροσθιας ανάρτησης >
    Ελεχγος ρουλεμάν τιμονιού
    Και ελα να το ξανασυζητήσουμε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ρουλεμαν τιμονιου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2013
    Μηνύματα
    11
    ρουλεμαν τιμονιου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τα ρουλεμαν του τιμονιου ομος δε θα επρεπε να του το κανουνε και στην ασφαλτο?Σε καμια λακουβα η στα πολλα χιλιομετρα?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τα ρουλεμαν του τιμονιου ομος δε θα επρεπε να του το κανουνε και στην ασφαλτο?Σε καμια λακουβα η στα πολλα χιλιομετρα?


    μπορει απλα να εχει σφιχτει λαθος το κεντρικο παξιμαδι του τιμονιου...ή με περισσοτερη ροπη ή με λιγοτερη...

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Δοκίμασε να σηκώσεις το μηχανάκι στο διπλό stand, γονάτισε μπροστά από τον μπροστά τροχό, ανάγκασε τη μηχανή να ακουμπήσει στον πίσω τροχό, και πιάσε με τα δύο χέρια τα δύο καλάμια και δες αν έχεις μποσικα, επισης ενώ η μηχανή έχει τον τροχό στον αέρα δοκίμασε να στρίψεις το τιμόνι αριστερά και δεξιά να δεις αν νιώθεις κάτι να σε δυσκολεύει. Τέλος κοίταξε τους τροχούς αν έχουν τζόγο τα ρουλεμάν τους.
    Πάντως γενικά δεν είναι κακή ιδέα να έκανες ένα service τις αναρτήσεις σου ειδικά αν δεν έχουν γίνει τα τελευταία 3 χρόνια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να σηκώσεις το μηχανάκι στο διπλό stand, γονάτισε μπροστά από τον μπροστά τροχό, ανάγκασε τη μηχανή να ακουμπήσει στον πίσω τροχό, και πιάσε με τα δύο χέρια τα δύο καλάμια και δες αν έχεις μποσικα, επισης ενώ η μηχανή έχει τον τροχό στον αέρα δοκίμασε να στρίψεις το τιμόνι αριστερά και δεξιά να δεις αν νιώθεις κάτι να σε δυσκολεύει. Τέλος κοίταξε τους τροχούς αν έχουν τζόγο τα ρουλεμάν τους.
    Πάντως γενικά δεν είναι κακή ιδέα να έκανες ένα service τις αναρτήσεις σου ειδικά αν δεν έχουν γίνει τα τελευταία 3 χρόνια.
    ειναι ηδη στο πλανο αμεσα να αλαξω ελατηρια ,λαδια ,τσιμουχες και ξυστρες στο μπροστινο αμορτισερ καθως και ρουλεμαν τιμονιου οσο για τα λαστιχα παιδια πρεπι να ειναι 2-3 ετων μαλλον γιατι τα ειχε ηδη επανω ο προκατοχος του ,επισης θελω να ρωτησω εχω ακουσει οτι υπαρχει εταιρεια που αντι να λαξεις ολο το πισω αμορτισερ μπορει να το ανοιξει και να αλαξει μονο το ελατηριο υπαρχει τετιοα εταιρεια η καταστημα και αν ναι πιο ? ρωταω γιατι κακα τα ψεματα τα οικονομικα ειναι καπως περιεργα πλεον

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jiannys Προβολή μηνύματος
    ρουλεμαν τιμονιου
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ρουλεμαν τιμονιου
    κατά πάσα πιθανότητα είναι όπως τα λένε οι από πάνω. Με ελεύθερο από φορτίο το μπροστινό σου δες μην έχει τζόγους. Επίσης γιατί μιλάς μόνο για ένα μπροστινό αμορτισέρ ενώ έχεις δύο?? Μήπως κάποιο έχει χαλασμένη τσιμούχα και χάνει λάδια οπότε συμπεριφέρεται διαφορετικά από το άλλο?? Είναι κι αυτός ένας λόγος να έχεις τρέμουλο και ασάφεια στο τιμόνι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Kle 500 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ
    από GP_GEORGE στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 15:55
  2. Περι Γαιας..κατι δεν παει καλα!?
    από Xrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 11:42
  3. Robot Game Για οσους δεν τα πανε καλα με το ελικοπτερο
    από Zbandit750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 01:01
  4. Kάτι δεν πάει καλά....
    από dirtbird στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 23:25
  5. Οταν Κατι Δεν Παει Καλα...
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 05:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF