Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: V-STROM 650 του 21-22 ή V-STROM 1000 του 19 ή BMW F750GS του 19-20 ???

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124

    V-STROM 650 του 21-22 ή V-STROM 1000 του 19 ή BMW F750GS του 19-20 ???

    Χαιρετώ την παρέα!

    Επανέρχομαι με νέο δίλημμα ή μάλλον τρίλημμα...
    Έχω αναφέρει και σε άλλο θεμα οτι μετά τον χειμώνα σκοπεύω να αλλάξω το TRACER 7 με κάτι που θα είναι λίγο πιο άνετο σε δικάβαλο ταξίδι με αποσκευές και θα πατάει και λίγο πιο άνετα χώμα! επίσης θα το χρησιμοποιώ και τις μέρες που δεν βρέχει για να πηγαινοέρχομαι στο γραφείο, μια απόσταση 2 χλμ σε επαρχιακή πόλη.

    το μπάτζετ μου είναι βαριά 10.000 και σκέφτομαι να πάρω κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο... είμαι 1,75 και 90κιλά!

    μετά από μια πρώτη έρευνα κατέληξα στα τρία μηχανάκια του τίτλου!

    θέλω τη γνώμη σας σχετικά με αυτά για...

    -δύναμη, σταθερότητα, κραδασμούς, αναρτήσεις, φρένα
    -κόστος χρήσης
    -κόστος συντήρησης
    -άνεση σε ταξίδια
    -ευκολία μετακίνησης στην πόλη
    -ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε συγκριτικά πάντα γι αυτά τα τρια.

    δεν θέλω άλλες προτάσεις στην προκειμένη, θέλω να βγει αυτό το θέμα κάτι σαν συγκριτικό!
    και εννοείται οτι θα τα δοκιμάσω πριν αγοράσω κάποιο...

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Έχω το 750GS του 22, λόγω έλευσης του νέου 750, που πλέον θα λέγεται 800, πιθανώς να βρεις και καινούριο με μια μικρή υπέρβαση στο ποσό που διαθέτεις...έχω γράψει τις εντυπώσεις μου από την έως τώρα συμβίωση, μπορείς να ρίξεις μια ματιά...

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162477

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχω το 750GS του 22, λόγω έλευσης του νέου 750, που πλέον θα λέγεται 800, πιθανώς να βρεις και καινούριο με μια μικρή υπέρβαση στο ποσό που διαθέτεις...έχω γράψει τις εντυπώσεις μου από την έως τώρα συμβίωση, μπορείς να ρίξεις μια ματιά...

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162477
    Θα το διαβάσω, σε ευχαριστώ!

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    To 1000 δαγκωτό.
    Εφόσον μιλάς για δικάβαλο τριβάλιτσα ταξίδια είναι η μέρα με τη νύχτα εν σχέσει με τα μικρότερα κυβικά.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    To 1000 δαγκωτό.
    Εφόσον μιλάς για δικάβαλο τριβάλιτσα ταξίδια είναι η μέρα με τη νύχτα εν σχέσει με τα μικρότερα κυβικά.
    Nίκο, το 750GS είναι ουσιαστικά 853cc, συγκριτικά με το 650άρι. Από την άλλη, 1.000 και 853 κυβικά για 2 χιλιόμετρα απόσταση, δεν έχουν προλάβει να ζεσταθούν τα λάδια, κρίμα είναι...

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Γιώργο έχω φίλο με Στρομ 650 και όταν πηγαίνουμε ταξίδια με γυναίκες αγανακτεί σε πολλές περιπτώσεις,είτε δεν του φτάνουν τα γκάζια σε μια προσπέραση,είτε κρεμάει το μοτέρ σε παρατεταμένη ανηφόρα,για να αναφέρω δύο συνήθη παραδείγματα.Δεν είναι στα άλογα η διαφορά αλλά στη μεγάλη ροπή που σου δίνουν τα πολλά κυβικά.
    Το F750 σαν το δικό σου είναι,φυσικά,πολύ καλύτερο από το βστρομ 650 και όσο για την κίνηση στην πόλη, επαρχία είναι,ούτε μποτιλιαρίσματα έχει ούτε φανάρια και για 2 χλμ ακόμα και τα 650 ακούγονται πολλά,ένα παπάκι χρειάζεται κανονικά!Αλλά αφού ο άνθρωπος θέλει να ταξιδεύει θεωρώ τα μεγάλα κυβικά μονόδρομο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    το 650 ειναι πολυ ανετο αλλα δεν ειναι για ανετο ταξιδι δικαβαλο+βαλιτσες. οριακα εχει γκαζι για δικαβαλο. βεβαια το παλιο v2 1000αρι δεν θα το κοιταγα. με τοσα λεφτα δεν ξερω πως κατεληξες σε αυτα τα τρια μηχανακια αλλα λογικα θα πηγαινα στο Bmw. μονο και μονο επειδη αυτα τα 3 εβαλες αλλα η γνωμη μου ειναι κανενα απο τα τρια.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Τα ταξίδια δεν θα είναι τόσο συχνά... πιστεύω οτι θα είναι ταξιδάκια των 200-300χλμ ανα δυο σκ το θερινό εξάμηνο και άντε ένα δυο λίγο μεγαλύτερα το χρόνο...

    καταλαβαίνω την έλλειψη δύναμης που λέτε για το 650... λίγο πολύ είναι η ίδια κατάσταση με το τρεισεράκι μου...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το 650 ειναι πολυ ανετο αλλα δεν ειναι για ανετο ταξιδι δικαβαλο+βαλιτσες. οριακα εχει γκαζι για δικαβαλο. βεβαια το παλιο v2 1000αρι δεν θα το κοιταγα. με τοσα λεφτα δεν ξερω πως κατεληξες σε αυτα τα τρια μηχανακια αλλα λογικα θα πηγαινα στο Bmw. μονο και μονο επειδη αυτα τα 3 εβαλες αλλα η γνωμη μου ειναι κανενα απο τα τρια.
    αν θες στείλε μου σε ένα πμ, για να μη χαλάσουμε το θέμα, τι θα κοιτούσες εσύ σε αυτά τα χρήματα...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Από την άλλη, 1.000 και 853 κυβικά για 2 χιλιόμετρα απόσταση, δεν έχουν προλάβει να ζεσταθούν τα λάδια, κρίμα είναι...
    αυτό το καταλαβαίνω, αλλά σε αυτή τη φάση γουστάρω να χρησιμοποιώ τη μηχανή όσο περισσότερο μπορώ! με αναζωογονεί!
    επίσης αν είμαι σκασμένος κανένα μεσημέρι κάνω καμιά κοντινή βόλτα και έρχομαι στα ίσια μου!

  11. #11
    Από τα 3 το BMW. Το 650 είναι αδιάφορο, το 1000 είναι πολύ για αυτά που θες (με ότι συνεπάγεται αυτό και στα κόστη).
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    αυτό το καταλαβαίνω, αλλά σε αυτή τη φάση γουστάρω να χρησιμοποιώ τη μηχανή όσο περισσότερο μπορώ! με αναζωογονεί!
    επίσης αν είμαι σκασμένος κανένα μεσημέρι κάνω καμιά κοντινή βόλτα και έρχομαι στα ίσια μου!
    Φίλτατε, όπως είπε κι ο Νίκος παραπάνω, για 2χλμ απόσταση παπάκι κανονικά χρειάζεται, μην πω κι αυτό υπερβολή είναι...με τα πόδια καλύτερα...Αλλά...

    Η μηχανή είναι συναίσθημα...όχι λογική...κι εγώ σ επαρχιακή πόλη είμαι, η δουλειά μου είναι 2χλμ, αλλά πριν πάω στη δουλειά κάνω μια πρωινή βολτούλα άλλα 7-8 χιλιόμετρα...και κάνω την πρωινή ψυχοθεραπεία, και τα λάδια ζεσταίνω, 2 σε 1...οπότε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για τα ίσια σου... σήμερα, γυρνώντας απ τη δουλειά, πέφτω σ ένα απίστευτο μποτιλιάρισμα...φορτηγό, λεωφορείο, παρατημένο αυτοκίνητο πάνω σε στροφή, καταλαβαίνεις...σφήνες ανάμεσα στα αμάξια, καβάλησα ένα πεζοδρόμιο, σε 10 δευτερόλεπτα είχα αφήσει το μποτιλιάρισμα πίσω κι άκουγα μόνο τις κόρνες από τα κουτιά...και μιας και πιάσαμε κι αυτή την κουβέντα...το BMW χωράει όπου χωράει κι ένα σκούτερ άνετα...κι εγώ για commuting το έχω, κι όποτε μπορέσω, θα πάω μια βολτούλα...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ure?fromfeed=1

    Ας ευλογίσω λίγο τα γένια μου, νομίζω ότι είναι μια καλή εναλλακτική σε αυτά που ζητάς αν δεν έχεις θέμα με ευρωπαϊκά.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #14
    Επιπλέον παράγοντας που πλέον για μένα είναι απαραίτητος, είναι να πάρεις αυτή που σου αρέσει να βλέπεις και που θα θέλεις βλέποντάς την να την οδηγήσεις.
    Επίσης, κοίτα -αν μπορείς- την ποιότητα κατασκευής τους. Βασικός παράγοντας!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    There is no replacement for Displacement
    Ο βασικότερος κανονας για καθε μοτέρ που θες να δουλευει ξεκουραστα και με δυναμη.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΛΟΠΗ V-STROM 650 2010 21/5/2016 ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
    από spive82 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2016, 22:31
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF