Τελευταίο 'ζεστό' Σάββατο του Οκτωβρίου και πολύ όρεξη για βόλτα!
Εκκίνηση λοιπόν 8.30 και πρώτη στάση στο περίπτερο Χαϊδαρίου
ως είθισται.Νεα Εθνική να μη χάνουμε πολύτιμο χρόνο και δεύτερος καφές στον όμορφο σταθμό στο Διαβολίτσι κοντά στη Μεγαλόπολη.
Δρόμος προς τη Μεγαλόπολη και στο Δασοχώρι συναντάμε το εκκλησάκι της Αγ.Θεοδώρας με τα 17 δέντρα στη σκεπή που γράφεται ότι είναι τα μαλλιά της αγίας.....και ρεκόρ Γκίνες!
Αναχώρηση προς τη Μεγαλόπολη για να βγούμε εθνική με κατεύθυνση την Αθήνα,στον κόμβο Τεγέας στρίβουμε και ακολουθούμε τον δρόμο για Σπάρτη.Συναντούμε ένα Πέτρινο εκκλησάκι όπου και πινακίδα για Βλαχοκερασιά.
Περνάμε το χωριό και ακολουθούμε τις πινακίδες για γέφυρα Μάναρι.....αφού θαυμάσουμε τον παλιό σταθμό γυρνάμε στο χωριό για καλό φαγητό στο καφενείο της Μαρίας.
Επιστροφή από εθνική και σε δύο ώρες είμαστε Αθήνα.
Περίπου 550 χιλ. και 11 ώρες διάρκεια.
Καλά νάμαστε να βολτάρουμε!