Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 192

Θέμα: triumph explorer 1200 - 2016

  1. #1

    triumph explorer 1200 - 2016

    Ανανεώθηκε και το βρετανικό μαστόδοντο.

    Το μοτέρ παρέμεινε στα 1215 κυβικά, όπως παρέμεινε και ο άξονας.

    Έξι εκδόσεις, όπως το 800, τρεις "ασφαλτινες" τρείς "χωματινες". Νέος συμπλέκτης πιο ελαφρύς, riding modes, ημιερνεργητική ανάρτηση, Traction control, imu μονάδα και έξυπνο abs... Ότι εξοπλισμό δηλαδή έχουν ΚΤΜ, BMW, DUCATI.

    Αναλυτικά, εδώ.

    http://www.visordown.com/motorcycle-...uts/28470.html

  2. #2
    παίζει να είναι το πιο όμορφο και το πιο κομπλέ από όλα του είδους
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    ναι αλλα ''υπερφορτωμένα'' τα 800αρια με ηλεκτρικά που θυμίζει Ducati, αν και τα προηγούμενα μοντέλα όπως και το μεγάλο
    explorer δεν ακουστικε να έχει πολλα θέματα με αυτα..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  4. #4
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Καλό μηχανάκι ....αλλά όχι και με τόσο καλή τύχη ! Παίζει με μεγαθήρια ( BMW , DUCATI.....)

  5. #5
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Επιτέλους !!! Να δούμε πότε θα ρθει Ελλάδα και σε ποιά τιμή... Θα αξίζει να αντικαταστήσει το 800άρι μου...???
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    παίζει να είναι το πιο όμορφο και το πιο κομπλέ από όλα του είδους
    Οντως Σπυρε,φαινεται οτι εχουνε προσεξει και την λεπτομερεια.Αν ειναι και η αξιοπιστια αναλογη της εμφανισης

    το μονο προβλημα θα ειναι τα λεφτα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Οντως Σπυρε,φαινεται οτι εχουνε προσεξει και την λεπτομερεια.Αν ειναι και η αξιοπιστια αναλογη της εμφανισης

    το μονο προβλημα θα ειναι τα λεφτα.
    από πότε είναι πρόβλημα τα λεφτά?

    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάποτε τα ον οφ ήταν 600/650/700/800
    Πιάσανε τα 1000
    Και σιγά σιγά τα ξεπερνάνε κατά πολύ.
    Εντάξει το ξέρουμε η πλειοψηφία αυτών που τα παίρνουν πατάνε χώμα στο φλοίσβο και στην Περαία.
    Τα ταξίδια τούς δε είναι επικά.
    Αυτά στην Ελλάδα.
    Έξω είναι διαφορετικά.
    Αλλά χρειάζεται όντως ένα μαστοδοντο με τόσα κυβικά με βάρος ενός τετάρτου του τόνου κλπ κλπ που με το φορτωμα πλησιάζουν ένα μικρό κουτί, που χρειάζονται απαραίτητα οδική,γιατι αν μείνει την κατσανε κλπ.
    Δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο, αλλά με όλες τις εταιρείες που κυνηγάνε και ανεβάζουν κυβικά συνεχώς, κυρίως σε αυτή την κατηγορία.
    Τι θα κάνουν δηλαδή παραπάνω?
    Θα πάνε πάνω από τα 200 ποίο άνετα?
    Τότε τι διάολο εκδρομή και ταξίδι κάνουν.
    Θα μπούνε ποίο εύκολα σε ένα χωματόδρομο από ένα αφρικα (τι παλιό)
    Από ένα ΤΑ
    Από ένα ταπεινό ΧΤ
    ενιγουει περί ορέξεως ουδείς λόγος

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κάποτε τα ον οφ ήταν 600/650/700/800
    Πιάσανε τα 1000
    Και σιγά σιγά τα ξεπερνάνε κατά πολύ.
    Εντάξει το ξέρουμε η πλειοψηφία αυτών που τα παίρνουν πατάνε χώμα στο φλοίσβο και στην Περαία.
    Τα ταξίδια τούς δε είναι επικά.
    Αυτά στην Ελλάδα.
    Έξω είναι διαφορετικά.
    Αλλά χρειάζεται όντως ένα μαστοδοντο με τόσα κυβικά με βάρος ενός τετάρτου του τόνου κλπ κλπ που με το φορτωμα πλησιάζουν ένα μικρό κουτί, που χρειάζονται απαραίτητα οδική,γιατι αν μείνει την κατσανε κλπ.
    Δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο, αλλά με όλες τις εταιρείες που κυνηγάνε και ανεβάζουν κυβικά συνεχώς, κυρίως σε αυτή την κατηγορία.
    Τι θα κάνουν δηλαδή παραπάνω?
    Θα πάνε πάνω από τα 200 ποίο άνετα?
    Τότε τι διάολο εκδρομή και ταξίδι κάνουν.
    Θα μπούνε ποίο εύκολα σε ένα χωματόδρομο από ένα αφρικα (τι παλιό)
    Από ένα ΤΑ
    Από ένα ταπεινό ΧΤ
    ενιγουει περί ορέξεως ουδείς λόγος
    Ο λογος που αυτα τα μηχανακια πιασανε στην αγορα δεν ειναι το οτι πανε χωμα αλλα το οτι πανε ασφαλτο πολυ καλα και ανετα και ειναι και πολυ πιο μανιτζεβελα απο τα αμειγως τουριγκ μηχανακια.

    Εμενα το θεμα μου με το 1200 ειναι οτι δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο κατι που τα κυβικα και ο αριθμος κυλινδρων του δεν δικαιολογει. Θα επρεπε να βγαζει 130 αλογακια τροχο και θα ηταν σουπερ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κάποτε τα ον οφ ήταν 600/650/700/800
    Πιάσανε τα 1000
    Και σιγά σιγά τα ξεπερνάνε κατά πολύ.
    Εντάξει το ξέρουμε η πλειοψηφία αυτών που τα παίρνουν πατάνε χώμα στο φλοίσβο και στην Περαία.
    Τα ταξίδια τούς δε είναι επικά.
    Αυτά στην Ελλάδα.
    Έξω είναι διαφορετικά.
    Αλλά χρειάζεται όντως ένα μαστοδοντο με τόσα κυβικά με βάρος ενός τετάρτου του τόνου κλπ κλπ που με το φορτωμα πλησιάζουν ένα μικρό κουτί, που χρειάζονται απαραίτητα οδική,γιατι αν μείνει την κατσανε κλπ.
    Δεν έχω κάτι με το συγκεκριμένο, αλλά με όλες τις εταιρείες που κυνηγάνε και ανεβάζουν κυβικά συνεχώς, κυρίως σε αυτή την κατηγορία.
    Τι θα κάνουν δηλαδή παραπάνω?
    Θα πάνε πάνω από τα 200 ποίο άνετα?
    Τότε τι διάολο εκδρομή και ταξίδι κάνουν.
    Θα μπούνε ποίο εύκολα σε ένα χωματόδρομο από ένα αφρικα (τι παλιό)
    Από ένα ΤΑ
    Από ένα ταπεινό ΧΤ
    ενιγουει περί ορέξεως ουδείς λόγος
    Οπως λεει και ο Ντοκτορας.Λενε οn-off αλλα ξερουμε πολυ καλα οτι ειναι on πλεον.Δεν θα μου κακοπεφτε για ανετο στριταδικο.


    Σπυρακο ποσο παει η χρυση λιρα ρεεεε,για να κανω τη διαιρεση?

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το αν είναι η όχι μόνο κάποιος που είχε και τα δύο θα μπορούσε να μας πει.
    Ότι ο προσανατολισμός τούς είναι κυρίως η άσφαλτος το ξέρουμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    από πότε είναι πρόβλημα τα λεφτά?

    τα τελευταια 4 χρονια...πριν τα κοβαμε απο τους τοιχους...κυριολεκτικα...
    παιδια σοβαρα εχεις κανει επαφη με το συγκεκριμενο μηχανακι?τι λεει σε στροφιλικια γιατι φαινεται λιγο αμπλαουμπλικο...
    για το καινουργιο ακομα δεν εχουν ανακοινωσει specs αλλα λενε οτι ειναι δυνατοτερο απο το προηγουμενο...
    γιατι η αληθεια ειναι οτι και ομορφο ειναι και πολυ τουμπανο ειναι τεχνολογικα...
    αν ανεβαινε στα 130-140 αλογα θα ειναι ταμαμ και θα εκανε ζημια στις γνωστες του χωρου...

    εντιτ:ντοκτορ μετα ειδα τι εγραψες...χιχιχιχι
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 22/11/2015 στις 20:47.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  13. #13
    Το απλό ζήτημα το οποίο φαίνεται από τα κουνήματα της παλιάς multi και των νέων ΚΤΜ είναι ότι δεν χρειάζονται τόσα πολλά άλογα ή μάλλον δύσκολα διαχειρίζονται τόσα πολλά άλογα και το φόρτωμα και τα χιλιόμετρα κλπ. Ή θα έχεις επιτυχίες με άλογα και τελικές (honda crosstourer) ή αποτυχίες... Για τον συνειδητοποιημένο ταξιδιώτη όλα αυτά τα μεγάλα ον-"οφ" είναι τέλεια.

    Το σοβαρό πρόβλημα με τα ουμφ παραμένει ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι κάτοχοι μιλάνε για ΕΝΑΝ μάστορα στην Αθήνα. Και μετά το χάος. Κάτι δεν μου πάει καλά σε όλο αυτό...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το απλό ζήτημα το οποίο φαίνεται από τα κουνήματα της παλιάς multi και των νέων ΚΤΜ είναι ότι δεν χρειάζονται τόσα πολλά άλογα ή μάλλον δύσκολα διαχειρίζονται τόσα πολλά άλογα και το φόρτωμα και τα χιλιόμετρα κλπ. Ή θα έχεις επιτυχίες με άλογα και τελικές (honda crosstourer) ή αποτυχίες... Για τον συνειδητοποιημένο ταξιδιώτη όλα αυτά τα μεγάλα ον-"οφ" είναι τέλεια.

    Το σοβαρό πρόβλημα με τα ουμφ παραμένει ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι κάτοχοι μιλάνε για ΕΝΑΝ μάστορα στην Αθήνα. Και μετά το χάος. Κάτι δεν μου πάει καλά σε όλο αυτό...




    ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΨΑΧΝΩ



    Το crossturer το ανέφερες σαν επιτυχία..??Διότι αν πάρω τη σύνταξη,όπως το παραθέτεις αυτό εννοείς.
    Λοιπόν έχει σχεδόν τη μικρότερη τελική από όλα τα 1000+ on-off,όσο για τα άλογα και τις επιδόσεις
    δεν διακρίνεται,και λόγω των 275 κιλών αλλά και λόγω του ότι το μοτέρ είναι διαφορετικά σεταρισμένο
    από εκείνο το μηχανάκι που το δανείστηκε.
    Τώρα θα πω για τα γκάζια και τα άλογα που λέτε.Δε νομίζω ότι αυτά τα μηχανάκια χρειάζονται πάνω από
    100 άντε βία 110 άλογα ανάλογα βέβαια και με τα κιλά που έχουν.Μετά πάμε σε λάθος κουστούμι.
    Όταν οι ιάπωνες κάνουν χρόνια πολλά δοκιμές για να βγάλουν ένα Χαγιαμπούζα με 155 άλογα
    με μια τρομερή αεροδυναμική ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ ακόμα μετά από 15 χρόνια,πες μου εσύ πως να διαχειριστεί
    τα 150-160 άλογα το κορμάκι ενός ΚΤΜ , ενός Μουλτιστράντα,ή ενός εχπλόρερ..??
    Με ψηλοτάκουνα πάμε στο βουνό..?? Δοκίμασα εχπλόρερ,ΚΤΜ,βεστρόμ 1000,bmw 1200 gs,από 2 φορές.
    Ε όλα μετά τα 160 ήταν πουλιά πετούμενα...!!!Τριγμοί,κουνήματα,φασαρία κ.λ.π....
    Δε γίνεται με το μαγιό να πας στην εκκλησία,στη θάλασσα πας.Οπότε φθάσαμε και στην υπερβολή.
    Και τα 1200 κυβικά περιττά είναι κι αυτά,ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ τρώμε όλοι το παραμύθι.
    Εκτός αυτού η φιλοσοφία αυτών των μηχανών δεν είναι να κυνηγιούνται με Φερράρι αλλά να προσφέρουν
    ένα άνετο ,ξεκούραστο και ασφαλές ταξίδι.Θα ήταν πολύ βλάκας κάποιος αν έπαιρνε το on-off
    για να βγεί στην Εθνική ή τα στροφιλίκια και να παίζει κυνηγητό...!!!
    Με αυτήν λοιπόν τη λογική το μοτέρ θα έπρεπε να είναι το πολύ κορυφή στα 1000 κυβικά και πολύ το βλέπω
    όταν 1000άρης κινητήρας μπαίνει πλέον σε Μοντέο για παράδειγμα ,ο τρικύλινδρος της Φόρντ.
    Και γκάζι υπάρχει και επιδόσεις και άνεση στο ταξίδι,αλλά και αξιοπιστία,ας θυμηθούμε το βαραντέρο
    που με χίλια κυβικά έχουν γράψει τα μοτέρ για πλάκα διακόσιες χιλιάδες χλμ.
    Παρακολουθώντας τα φόρουμ των βεστρόμ έβλεπα αρκετά 650 με πάνω από 100000χλμ.
    Μήπως τα τρανσάλπ εκείνα τα μεταχειρισμένα που ερχόταν δεν είχαν πάνω από 100000 χλμ.??
    Συμπέρασμα λοιπόν ..?? Πως θα μας πλασσάρουν το παραμύθι,πως θα μπούμε στη λούμπα
    του καταναλωτισμού.Αν θέλεις 140-150+ άλογα δεν πας να αγοράσεις on-off,άλλο πράμμα θέλεις
    αλλά δεν το έχεις καταλάβει.Και αυτό το όλα σε ένα είναι μεγάλη παπαριά.Αν θέλεις όλα σε ένα
    να είσαι έτοιμος για μεγάλους συμβιβασμούς,αλλιώς μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται και σε
    δουλεύουν αυτοί που σου πουλάνε φύκι για μεταξωτή κορδέλλα...!!!
    Νομίζω ότι όπως κάποια στιγμή όλοι οι μεγάλοι το κατάλαβαν και σταμάτησαν να βγάζουν μηχανάκια
    που να θέλουν να ξεπεράσουν τα 300 ανεβάζοντας επιδόσεις και κυβικά,άντε το κάνει τώρα μόνο
    η Καβασάκι για το πρεστίζ και η Σουζούκι δεν απαντά εδώ και 3 χρόνια,κάπως έτσι και αυτά τα μαστόδοντα
    φθάνουν στην υπερβολή και θα σταματήσουν και θα ξεφουσκώσουν για πολλούς λόγους.
    Όταν ο κόσμος αντιληφθεί ότι για να πάει τη βόλτα του,το ταξίδι του,την εκδρομή του ,του είναι
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΑ ΤΑ 1200 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ 150 ΑΛΟΓΑ, τότε θα έχουμε πάλι το πισωγύρισμα
    και θα βγούνε μοντέλλα που θα προσφέρουν αυτό που πραγματικά χρειάζεται.Μέχρι τότε θα βλέπουμε
    αυτό το κυνηγητό επιδόσεων και κυβικών και σε αυτήν την κατηγορία που είναι πλέον στην επικαιρότητα.
    Το πρόβλημα είναι ότι επανδρώνουν τα μηχανάκια αυτά με τα πολλά κυβικά και άλογα και με ανέσεις
    ταξιδιωτικές που δεν τις παρέχουν σε μικρότερες κατηγορίες ΕΝΤΕΧΝΩΣ για να οδηγείται εκεί ο καταναλωτής.
    Γιαυτό και έσπασε τα ταμεία το βεστρόμ 650 καί όχι μόνο στην Ελλάδα όπως κακώς λένε κάποιοι απληροφόρητοι.
    Διότι πρόσφερε τις ανέσεις των μεγαλύτερων on-off σε συνδυασμό με την οικονομία...!!!
    Δυστυχώς όμως έκατσε επάνω στις δάφνες του και το ανανεωμένο 650 πρόσθεσε μόνο ένα ιμμομπιλάιζερ..!!!
    Για μένα θα έπρεπε να κάνει το άλμα στα 800 κυβικά και να προσθέσει ηλεκτρικά,αναρτήσεις,τράξιον κ.λ.π..
    Τώρα συνεχίζει να πουλάει από κεκτημμένη ταχύτητα λόγω του ονόματος,παρόλα αυτά και πάλι ψηλά είναι.
    Το δε καινούργιο 1000 βεστρόμ κι αυτό βασίστηκε στο όνομα και μόνο,έτσι δουλειά δε γίνεται γιαπωνεζάκια μου.
    Τελικά αυτό το Άφρικα το καινούργιο το παρουσίασαν σε μορφή δρόμου,ή με τις σαμπρέλλες ήταν στο Μιλάνο..??

  15. #15
    αν το πάρουμε ψυχρά, ο Τερενς δεν έχει άδικο....

    όμως

    εγώ που έχω πλοιο με 145 άλογα και τεράστια ροπή και που μου είναι υπεραρκετό, αν το έβγαζε 205 άλογα (και μπορούσα φυσικά) θα το έπαιρνα....

    η κ@ύλα του έχειν (και ας μη τα χρειάζεσαι/χρησιμοποιείς) υπερβαίνει της λογικής....

    ευτυχώς η γιαμάπα στο δικό μου δεν μπαίνει στη λογική της απόλυτης ιπποδύναμης και το μόνο που έχω να ζηλέψω είναι κάποια εξτρά ηλεκτρονικά (τα οποία δε μου λείπουν τώρα)

    άχρηστα τα 150τόσα άλογα σε ονόφφ? ναι στο 99,9% των περιπτώσεων αλλά αν μπορούσα και ήθελα δε θα έλεγα όχι....
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph explorer 1200
    από Sapadak στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 195
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2015, 12:02
  2. Γνώμες: Yamaha Super Tenere 1200 ή Triumph Explorer 1200???
    από panosko στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2013, 19:28
  3. TRIUMPH TIGER EXPLORER 1200 EVENT
    από bonnie στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 21:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF