Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 131 από 131

Θέμα: ΤD 28/10/17

  1. #121
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    2
    https://www.youtube.com/watch?v=3NfDf-jthUU

    Και με S21 πάντως το ΜΤ μια χαρά θα το ευχαριστιόσουν και θα βγαζες και περισσότερα χιλιόμετρα. Αλλά οι γόμες όπως και να το κάνεις είναι γόμες!

    (Το παραπάνω είναι το μηχανάκι που φορούσε το φίλτρο σου )

  2. #122
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το'χω δει το βιντεάκι σου και το πας πολύ ωραία. Προφανώς, ξέρεις τι κάνεις στην πίστα, κάτι που εμένα μου λείπει.

    Βολεύουν τόσο τα κλιπόν ή τα βάζεις μόνο για πίστα; Δε θυμάμαι να τα είχες στη βόλτα.
    Life begins at 45°.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το'χω δει το βιντεάκι σου και το πας πολύ ωραία. Προφανώς, ξέρεις τι κάνεις στην πίστα, κάτι που εμένα μου λείπει.

    Βολεύουν τόσο τα κλιπόν ή τα βάζεις μόνο για πίστα; Δε θυμάμαι να τα είχες στη βόλτα.
    Τωρα εγινε άνθρωπος παλι και πηρε Honda.Καιρός να γίνεις και εσυ
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #124
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    2
    Το μαμα τιμονι δε μου εδινε αισθηση του μπροστινού, με τα κλιπ ον ηταν αρκετα καλύτερο. Και στη βολτα τα ειχα, βασικα απ οταν τα εβαλα, δεν ξαναβαλα το μαμα τιμονι.

    Αν ψαχνεις το κάτι παραπάνω παντως, ακου τον billy84 χαχαχα

  5. #125
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δεν ψάχνω το κάτι παραπάνω. Το είχα, πλάκα είχε, τώρα θέλω αυτό.

    Το μπροστινό του όντως δεν έχει αίσθηση, λόγω εν μέρει και των σινεμπλόκ, που όμως αφήνουν 0 κραδασμούς να περάσουν στο τιμόνι. Με αλλαγή ανάρτησης μπροστά, και ένα πιο χαμηλό τιμόνι, η αίσθηση διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό. Τα κλιπόν μου φαίνονται πολύ δραστική αλλαγή, αλλάζουν τον χαρακτήρα της μοτοσικλέτας, αλλά, όπως φαίνεται, εσύ ήθελες SS από την αρχή και δεν το'ξερες.

    Και τώρα είναι μάλλον μια καλή ώρα να μεταφερθούμε στο κατάλληλο νήμα;

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ψάχνω το κάτι παραπάνω. Το είχα, πλάκα είχε, τώρα θέλω αυτό.

    Το μπροστινό του όντως δεν έχει αίσθηση, λόγω εν μέρει και των σινεμπλόκ, που όμως αφήνουν 0 κραδασμούς να περάσουν στο τιμόνι. Με αλλαγή ανάρτησης μπροστά, και ένα πιο χαμηλό τιμόνι, η αίσθηση διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό. Τα κλιπόν μου φαίνονται πολύ δραστική αλλαγή, αλλάζουν τον χαρακτήρα της μοτοσικλέτας, αλλά, όπως φαίνεται, εσύ ήθελες SS από την αρχή και δεν το'ξερες.

    Και τώρα είναι μάλλον μια καλή ώρα να μεταφερθούμε στο κατάλληλο νήμα;

    Eίχε και παλιότερα CBR600 δεν ξέρω πως έμπλεξε με Yamaha και γυμνο κιολας.Λόγω καθημερινής χρηστικότητας εννοειται.

    Να σου πω και εσένα κάτι βασικό που έλεγα και στον Αλεξ,αν και ειναι προφανες και το γνωριζεις ηδη.Το ΜΤ ειναι ενα πολυ ωραίο σπορ μηχανάκι για δρόμο και έτσι αξίζει να το χρησιμοποιείς.Εννοείται θα μπεις και στην πίστα να το δουλέψεις αλλα απο ενα σημείο και μετά επειδή ξεβρακώνεται με αυτες τις κλισεις και την πιεση στην πιστα(γιατι και αργα να πηγαινεις παλι πιεζεται στις φουρκετες των Μεγαρων) ξεκινάς μια αέναη προσπάθεια βελτίωσης σε φρενα,τιμονι,μαρσπιεδες,αναρτησεις για να βελτιωσεις ένα ήδη οριακό για πίστα σύνολο.Και φλερταρεις και με τουμπα σιγα σιγα...Το εχω δεί πολλες φορές να γίνεται με παιδιά που έμπαιναν με τετοια μηχανάκια,έριχναν εναν σκασμό λεφτά και στο τελος τα πουλαγαν.Οποτε πέταγαν τσαμπα λεφτα ενω μπορουσαν απλα να κάνουν τη μετάβαση και να φυλάξουν λεφτά για TD.

    Οπότε κάνε την πλάκα σου και μην παίρνεις στα σοβαρά την πίστα(xρόνους κλπ).Αν θες να ασχοληθείς στο μέλλον πιο σοβαρά παίρνεις ενα πιο σωστό μηχανάκι για εκει μέσα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #127
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Φυσικά, πολύ σωστά τα λες και έχεις δίκιο σε όλα. Αλλά θα σχολιάσω, έτσι για να γίνεται κουβέντα.

    Όπως έχω αναφέρει ήδη, δε σκοπεύω να γίνω "πιστάκιας". Ποτέ δεν το έκανα, δε θα το κάνω τώρα. Η πίστα είναι ωραία, έχει την πλάκα της, μαθαίνεις πράγματα, αλλά 60€ και 65€ για να κάνω 5 σέσιον στα Μέγαρα, δεν έχω καμία διάθεση να δίνω συχνά. Μπήκα για να δω πόσο κουλός είμαι και πού βρίσκονται τα όρια του ΜΤ, και θα ξαναμπώ, μέχρι να γίνω καλύτερος και να εκμεταλλευτώ αυτά τα όρια, χωρίς να τα ξεπεράσω (ελπίζω ). Αλλά αυτό θα γίνεται μια στο τόσο. Η μοτοσικλέτα για μένα ήταν, είναι και θα είναι για πάντα ο δρόμος, η βόλτα, η προσπέραση, η διήθηση. Ίσως αν οι συνθήκες της αθηναϊκής πίστας ήταν διαφορετικές, να το έβλεπα κι εγώ διαφορετικά.

    Το μηχανάκι μου το βελτιώνω γιατί γουστάρω να το βελτιώνω. Το ίδιο έκανα ακόμα και στο CBR 250 μου. Είμαι βλαμμένος that way. Σίγουρα δεν το κάνω για να κατεβάζω χρόνους. Ξέρω πολύ καλά τι αγόρασα, γιατί το αγόρασα και, αυτή τη στιγμή, θα αγόραζα ξανά το ίδιο. Αλλά το θέμα της αγοράς είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ένα απλό "μου αρέσει" ή "με βολεύει". Αλλιώς θα το πουλούσα και θα περίμενα έξω από μια ΚΤΜ για το 790.
    Life begins at 45°.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φυσικά, πολύ σωστά τα λες και έχεις δίκιο σε όλα. Αλλά θα σχολιάσω, έτσι για να γίνεται κουβέντα.

    Όπως έχω αναφέρει ήδη, δε σκοπεύω να γίνω "πιστάκιας". Ποτέ δεν το έκανα, δε θα το κάνω τώρα. Η πίστα είναι ωραία, έχει την πλάκα της, μαθαίνεις πράγματα, αλλά 60€ και 65€ για να κάνω 5 σέσιον στα Μέγαρα, δεν έχω καμία διάθεση να δίνω συχνά. Μπήκα για να δω πόσο κουλός είμαι και πού βρίσκονται τα όρια του ΜΤ, και θα ξαναμπώ, μέχρι να γίνω καλύτερος και να εκμεταλλευτώ αυτά τα όρια, χωρίς να τα ξεπεράσω (ελπίζω ). Αλλά αυτό θα γίνεται μια στο τόσο. Η μοτοσικλέτα για μένα ήταν, είναι και θα είναι για πάντα ο δρόμος, η βόλτα, η προσπέραση, η διήθηση. Ίσως αν οι συνθήκες της αθηναϊκής πίστας ήταν διαφορετικές, να το έβλεπα κι εγώ διαφορετικά.

    Το μηχανάκι μου το βελτιώνω γιατί γουστάρω να το βελτιώνω. Το ίδιο έκανα ακόμα και στο CBR 250 μου. Είμαι βλαμμένος that way. Σίγουρα δεν το κάνω για να κατεβάζω χρόνους. Ξέρω πολύ καλά τι αγόρασα, γιατί το αγόρασα και, αυτή τη στιγμή, θα αγόραζα ξανά το ίδιο. Αλλά το θέμα της αγοράς είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ένα απλό "μου αρέσει" ή "με βολεύει". Αλλιώς θα το πουλούσα και θα περίμενα έξω από μια ΚΤΜ για το 790.
    Συμφωνούμε απόλυτα και έχουμε παρόμοια νοοτροπία,εγω δε μπαινω στα Μέγαρα απο το 2013 για πολύ συγκεκριμένο λόγο.Θεωρω πως οι δυο κόσμοι(δρόμος-πίστα) έχουν πολλα να προσφέρουν αλλά είναι τελείως διαφορετικοί και είναι τεράστιο λάθος να συγχέονται.

    Τι εννοώ?Σε καμία περίπτωση δεν είσαι κουλός και δε θα αποδειχτεί στα Μέγαρα το αν είσαι κουλός.Δεν είναι το λίκνο του μοτοσυκλετισμού η συγκεριμένη πίστα.Μπορεί ένας δρομίσιος οδηγός να είναι πολύ καλός παντού αλλα στην πίστα να μη μπορεί να πάει για πολλούς λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με την προπόνηση και με την τριβή του εντος αυτης.Εχω δει γρήγορους εντος των Μεγάρων να πέφτουν σε εκδρομή σε αστείο ρυθμό και με τραγικά οδηγικά λάθη.Δυστυχώς οι τεχνικές στην άσφαλτο των μεγάρων δε δουλευουν έξω.

    Σε γενικές γραμμές ο δρόμος θέλει όση προπόνηση θέλει και η πίστα απλα αυτη η προπόνηση είναι κυρίως εγκεφαλική.Η πραγματικη βελτίωση έρχεται με τα km και σε διαφορετικές διαδρομές και απο όσο έχω δεί ακολουθείς αυτην την τακτική.Μαθαινεις να οδηγεις σε κακό οδόστρωμα,σε υγρασίες,σε άγνωστες διαδρομές,σε κατηφορικά-ανηφορικά.Ολα αυτα ΔΕΝ υπάρχουν σε μια πίστα όπως τα Μεγαρα οπότε μην πιστέυει μάταια ο καθένας οτι βελτιώνεται συνολικά σαν οδηγός στρίβοντας επανηλειμμενα 10 στροφές με ορατότητα και καλή ασφαλτο σε μικρή πίστα.Τα μέγαρα θα σε βοηθήσουν να δουλεψεις καλά σε μεγαλύτερες κλισεις και στις αργές στροφές που έχουν και η βελτίωση θα είναι σημαντική καθώς ο εγκέφαλος συνεχώς καταγράφει.

    Προσωπικά μου αρέσουν εξίσου και οι δυο κόσμοι(κρίμα που οι Σέρρες ειναι μακρια),με μια προτίμηση στην Κυριακάτικη εξόρμηση με καλη παρέα και κοψίδια όπως λες και εσυ.Και φυσικά οχι σε κοντράδικα στέκια(Αγιο,επίδαυρο λπ),εκεί όταν θέλω να τα στρίψω πάω αυστηρά καθημερινή.Συνέχισε να δουλέυεις και στα δυο και η βελτίωση θα έρθει σωστά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #129
    Η πίστα μπορεί να σου μάθει πολλά. Αυτά που θα μάθεις μπορείς να τα κρατήσεις "καβάντζα" για να σε βγάλουν από μια δύσκολη στιγμή στο δρόμο. Αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις την καβάντζα σου για ταχύτητα στο δρόμο, είναι δικό σου θέμα (σου=καθένας).
    Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Έτσι το έζησα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #130
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές ο δρόμος θέλει όση προπόνηση θέλει και η πίστα απλα αυτη η προπόνηση είναι κυρίως εγκεφαλική.Η πραγματικη βελτίωση έρχεται με τα km και σε διαφορετικές διαδρομές και απο όσο έχω δεί ακολουθείς αυτην την τακτική.Μαθαινεις να οδηγεις σε κακό οδόστρωμα,σε υγρασίες,σε άγνωστες διαδρομές,σε κατηφορικά-ανηφορικά.Ολα αυτα ΔΕΝ υπάρχουν σε μια πίστα όπως τα Μεγαρα οπότε μην πιστέυει μάταια ο καθένας οτι βελτιώνεται συνολικά σαν οδηγός στρίβοντας επανηλειμμενα 10 στροφές με ορατότητα και καλή ασφαλτο σε μικρή πίστα.Τα μέγαρα θα σε βοηθήσουν να δουλεψεις καλά σε μεγαλύτερες κλισεις και στις αργές στροφές που έχουν και η βελτίωση θα είναι σημαντική καθώς ο εγκέφαλος συνεχώς καταγράφει.
    Well said. Ίσως δε φαίνεται από 2 κουβέντες εδώ, αλλά έχουμε τις ίδιες ακριβώς απόψεις σε αυτό.
    Life begins at 45°.

  11. #131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Well said. Ίσως δε φαίνεται από 2 κουβέντες εδώ, αλλά έχουμε τις ίδιες ακριβώς απόψεις σε αυτό.
    https://www.youtube.com/watch?v=NNC0kIzM1Fo

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. Να ποστάρω βόλτα για 28/10;
    από alximistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 16:30
  2. 'ΝΑΙ' στη Εντουραδα-Παρνηθα>>28/10
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 10:57
  3. 28 / 10
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 13:32
  4. 28/10 S/M συγκέντρωση για αυτοσχέδια πίστα.....
    από Gandalf dr685sm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 09:27
  5. Μεγαρα 28/10
    από 955i στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 05:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF