Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 131

Θέμα: ΤD 28/10/17

  1. #1
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372

    ΤD 28/10/17

    Τα περάσαμε όμορφαααα ομορφαααα ομορφααααααα...Άντε και στα επόμενα με φρέσκα λάστιχα! Εντύπωση μου έκανε οτι στο γκρουπ ενδιάμεσων το καταευχαριστηθήκαμε γιατι κ μικρός αριθμός μηχανών και ωραίο ρυθμό είχαμε όλοι.
    Στην 6 είπα να κάνω λίγο παρέα στα χορτάρια με στύλ αλλα ουτε πέσαμε ουτε τπτ.Όλα καλά,για μετά απο 2 χρόνια απουσίας νοιώθω υπερευχαριστημένος!
    Τώρα πάμε για νέα σεζόν με φρέσκα πατούμενα και αναβαθμίσεις στο μεκανάκ

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Τα περάσαμε όμορφαααα ομορφαααα ομορφααααααα...Άντε και στα επόμενα με φρέσκα λάστιχα! Εντύπωση μου έκανε οτι στο γκρουπ ενδιάμεσων το καταευχαριστηθήκαμε γιατι κ μικρός αριθμός μηχανών και ωραίο ρυθμό είχαμε όλοι.
    Στην 6 είπα να κάνω λίγο παρέα στα χορτάρια με στύλ αλλα ουτε πέσαμε ουτε τπτ.Όλα καλά,για μετά απο 2 χρόνια απουσίας νοιώθω υπερευχαριστημένος!
    Τώρα πάμε για νέα σεζόν με φρέσκα πατούμενα και αναβαθμίσεις στο μεκανάκ
    Και ένα video που σας τράβηξα όταν γυρίζατε με την ομάδα των ενδιάμεσων

    https://www.youtube.com/watch?v=Ppvh8UC3IaA&t

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της basiliss13
    Εγγραφή
    02/05/2010
    Μηνύματα
    348
    μου έκανε αμέσως εντύπωση!!!!με ένα πολύ πρόχειρο μέτρημα μετράω πάνω από 30 μοτοσικλέτες μέσα!!!

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Λοιπόοοοοον... wall of text incoming.

    Κατ'αρχάς για μένα ήταν το πρώτο μου τρακντέι (ναι, το πρώτο έβερ), οπότε να συγχωρήσετε την ασχετοσύνη μου. Μπήκα περισσότερο για την "πλάκα", για την παρέα και για να δω τι κάνει το ΜΤ σε πιο σπορ οδήγηση. Θα κάνω μερικά γενικά σχόλια πρώτα, όχι πολύ ευχάριστα, και μετά θα συνεχίσω με τα του μηχανακίου κι εμού.

    Υπήρχαν αγωνιζόμενοι ή οδηγοί που έκαναν χρόνους αγωνιζόμενων, οι οποίοι έμπαιναν στο γκρουπ των ενδιάμεσων ή ακόμα και των αρχάριων (όχι, δεν είναι αστείο). Εντάξει, ζούμε στο μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα και δεν περιμένεις κάτι να δουλεύει χωρίς βύσμα, πουστιά και πλήρη έλλειψη σεβασμού, αλλά λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν, στηρίζουν και ενθαρρύνουν αυτή τη φάση. Εγώ οκ, πρώτη φορά μπήκα, δε λυπήθηκα τα 60€ για την εμπειρία (η οποία, γενικά, ήταν θετική), αλλά δε νομίζω ότι θα ήθελα να το κάνω συχνά αυτό. Επίσης λυπήθηκα τους πραγματικά άπειρους, αρχάριους οδηγούς, που ήταν χτες εκεί. Υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει σε κάθε τρακντέι και είναι άκρως αποθαρρυντικό για οποιονδήποτε νέο οδηγό. Λίγη ντροπή.

    Στο οικονομικό κομμάτι, μαθαίνω ότι συνήθως τα τρακντέι στοιχίζουν 45-55€. Χτες ήταν 60€. Είχαν υποσχεθεί 9 σέσιον, οπότε, προσωπικά, δε μου φάνηκαν πολλά, αφού είχα σκοπό να μπω και στα 9. Φυσικά, οι πιο έμπειροι γνώριζαν ήδη ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ολοκληρωθούν 9 (x3 γκρουπ). Και είχαν δίκιο. Πτώσεις, κίτρινες και κόκκινες σημαίες, σέσιον που ακυρώθηκαν επειδή έτρεχε το ασθενοφόρο ή υπήρχε πεσμένη μοτοσικλέτα στην πίστα, ο καιρός που το γύρισε απότομα μετά τις 16.00... τελικά εγώ έκανα 6, χωρίς να μείνω έξω σε κάποιο και χωρίς να βγω πριν τελειώσει το καθένα. Όταν έφευγα, γινόταν ένα ακόμα, δεν ξέρω αν έγιναν και τα υπόλοιπα, αλλά η άσφαλτος ήταν κρύα πλέον και, με τόσες πτώσεις μέσα στη μέρα, δεν το ρίσκαρα. Στα 3 από τα 6, λοιπόν, έκανα 10-11 γύρους και στα άλλα 3, έκανα 6-7 (λόγω ατυχημάτων). 6 σέσιον, τα 3 σχεδόν μισά, για 60€. Είναι πολλά; Είναι καλά; Δεν ξέρω, ας κρίνουν οι εμπειρότεροι.

    Στα πρώτα 4 σέσιον που μπήκα, υπήρξαν πτώσεις. 4 στα 4. Σε 2-3 σημεία έπεσε πριονίδι (ή ό,τι ρίχνουν). Κάποια στιγμή μας ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα θα συνεχιστεί κανονικά, στην ώρα του, αλλά να προσέχουμε στην τάδε στροφή, επειδή υπάρχουν λάδια στην έξοδό της.

    Στα πρώτα 2 σέσιον, μπήκα στους αρχάριους. Η μοναδική μου εμπειρία σε πίστα ήταν ένα CSS που είχα κάνει στα Μέγαρα, το 2009, με CBR 1000RR. Δεν υπήρξε καμία άλλη επαφή, ούτε πριν, ούτε μετά. Και σίγουρα δεν είμαι ο Ρόσσι. Οπότε θεώρησα λογικό να μπω στο αρχάριο γκρουπ. Και πολύ σωστά έπραξα, τουλάχιστον για να πάρω μια γεύση. Δυστυχώς, ήταν πάρα πολλά άτομα (πρέπει να ήταν καμιά 30ρια) και μεταξύ αυτών, όπως ήδη ανέφερα, έκαναν και την προπόνηση σλάλομ για τους Χειμερινούς του 2018 κάποιοι γρήγοροι/αγωνιζόμενοι. Άλλαξα το γκρουπ μου και πήγα στους ενδιάμεσους. Τα πράγματα ήταν σίγουρα καλύτερα, τα ατόμα λιγότερα και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα ήταν ότι οι περισσότεροι ήταν πολύ πιο γρήγοροι από μένα, αλλά με σεβασμό στον πιο αργό αναβάτη, οπότε αντί να γίνονται ενοχλητικοί, με "έσπρωχναν" να οδηγώ κι εγώ λίγο γρηγορότερα, να βλέπω πιο σωστές γραμμές (στην Κ9 ήμουν τελείως λάθος), να γίνομαι καλύτερος. Σίγουρα δεν καταφέρνεις πολλά σε μια μέρα, αλλά μέσα σε λίγα σέσιον, κατάφερα να κάνω 6 δευτερόλεπτα κάτω. Δεν είναι κακό. Ακόμα και σε αυτό το γκρουπ, όμως, δεν έλειψε ο μαλάκας της ημέρας, που νόμιζε ότι τρέχει για το κύπελλο MotoGP. Το κύπελλο καθυστέρησης σίγουρα το κερδίζει. Θα ακολουθήσει βίντεο με μια από τις 2 ακριβώς ίδιες προσπεράσεις που μου έκανε.

    Όλα τα παραπάνω, με κάθε επιφύλαξη, καθώς, όπως έγραψα, είμαι άσχετος με την πίστα και μπορεί να έχω άδικο. Αλλά αμφιβάλλω.

    Γενικά, όμως, μου άφησε θετική εικόνα, είναι ωραία εμπειρία, κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που συνηθίζεται στους δρόμους. Και καλή πρόσφυση για να πιέσεις κι άλλο, όταν αποφεύγεις τα μπαλώματα, σαμαράκια και λοιπές προκλήσεις.

    Στα του μηχανακίου... Το μηχανάκι κρατιέται μια χαρά. Εντάξει, δε θα κάνει ποτέ χρόνο για πρωτάθλημα, αλλά θεωρώ ότι μπορεί να κάνει πολύ καλούς γύρους, αν αποκτηθεί εμπειρία (και σωστές συμβουλές). Με περιόριζαν πολύ οι μπίλιες των μαρσπιέ. Στα πρώτα σέσιον, έβρισκα συνεχώς κάτω, ειδικά στην 4 και την 9, και το σήκωνα ελαφρώς ενστικτωδώς, με αποτέλεσμα να χάνω πολύτιμο χρόνο. Μετά, απλά σταμάτησα να πλαγιάζω τόσο, οπότε πάλι δεν ήταν ιδανικό. Επίσης είχα θέμα με τα λάστιχα. BT-023, με DOT του 2014 (αλλά χρήση από το 2016) και 10.000 χλμ. Ευτυχώς οι μπίλιες δε με άφηναν να τα τερματίσω, αλλιώς είμαι σίγουρος ότι θα είχα πτώση. Αυτό το λάστιχο δεν κάνει για οριακή οδήγηση, αν και για οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171028_163051f.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	389864
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 29/10/2017 στις 20:16.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Όσον αφορά εμένα, χρειάζομαι σχολείο για στάση σώματος. Τα τελευταία 8 χρόνια οδηγώ μόνο motard (και το ΜΤ), οπότε έχω ξεχάσει πώς γίνεται. Στα πρώτα σέσιον, έστριβα μονοκόμματος. Σιγά σιγά προσπάθησα να βγάζω κεφάλι και σώμα, αλλά και πάλι χρειάζομαι πολλή δουλειά. Τουλάχιστον έμαθα πάρα πολλά για τις "αγωνιστικές" γραμμές. Δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι ήξερα ως τώρα.

    Έχω φτιάξει ένα βιντεάκι με μερικές τυχαίες σκηνές και 3-4 ολόκληρους γύρους μου, για να δείτε τι και πώς. Πρέπει να γυρνάω κάπου στο 1.20, +-1. Φυσικά, κάθε σχόλιο και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτα. Μην κρίνετε πολύ αυστηρά ε. Έχω αφαιρέσει σχεδόν όλα τα σέσιον από τους αρχάριους. Δεν έχει κανένα νόημα να δείχνω πώς προσπερνώ αρκετά πιο αργούς αναβάτες. Οπότε, κυρίως, θα δείτε 1000άρια να με καταπίνουν κυριολεκτικά, από μέσα, από έξω, από παντού...

    Enjoy:



    Εξαιρετικά γι'αυτό το βίντεο, έχω κρατήσει τον ήχο όπως είναι, χωρίς μουσική επένδυση.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 30/10/2017 στις 15:30.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    το σχολειο οπως τα ειπαμε και πριβε ειναι αυτο που θα σου πει ολα τα μυστικα και θα σε βοηθησει να ξεκλειδωσει το στομαχι σου σε καποια πραματα που σου λεει οχι. εγω ημουν ενας ασχετος με μηχανες που πηρα τη μηχανη μου στα 29 μου και στα 30 μεσα πιστα εξυνα τους μασπιεδες. τιποτα δεν με βοηθησε εκτος απο το σχολειο και η καθημερινη σχεδον πρακτικη στο δρομο..οχι να πηγαινω ταπα βεβαια σε δημοσιο δρμο αλλα η σταση σωματος και η γρηγορη οδηγηση σε ορισμενα κομματια δρομου χωρις κινηση και με καλη οσο μπορει ασφαλτο. μπραβο σου

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Λοιπόοοοοον... wall of text incoming.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20171028_163051f.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	389864
    Δυστυχως αυτα που εγραψες με βρίσκουν σύμφωνο και ειναι οι λόγοι που εχω ξενερώσει με την πιστα Αθήνα. Είμαστε ανοργάνωτοι, παιζει πολυ η γνωριμία, σε ελάχιστα track days υπάρχει έλεγχος του τι γινεται μέσα στην πίστα και γενικά πολλοί εκμεταλλεύονται την δίψα του κόσμου. Φυσικα δεν βοηθάει και το χωράφι που εχουμε εδω για πίστα...αλλα αυτο ειναι άλλο μεγάλο θεμα.
    Θα σου πρότεινα τα λεφτά που ισως δώσεις για μέγαρα αν γούσταρες να τα κρατήσεις για ενα 2ημερο-3ήμερο Σέρρες.
    Εκει τα πράγματα αλλάζουν, κυρίως λόγω της πίστας. Αλλη εμπειρία. Προσωπικα, εχοντας γνωρίσει τα μέγαρα μεσα απο τα CSS και ενδιάμεσα γούσταρα και πήγαινα λιγες φορές το χρόνο για εξάσκηση πλεον προσπαθώ να ανεβαίνω έστω μια φορα το χρόνο Σέρρες. Αυτο βέβαια (μαζί με αλλα, δικά μου θέματα) μου εχει κόψει αρκετα την αίσθηση της οδήγησης σε πίστα αλλα το ευχαριστιέμαι πολυ περισσοτερο.
    Πάντως για πρώτη φορα, μπράβο!!! Και ωραία πήγαινες και εισαι απο αυτους που ξεφεύγουν απο την κ@υλα της πρώτης φοράς και βλέπουν τι «υπηρεσίες» παίρνουμε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της basiliss13
    Εγγραφή
    02/05/2010
    Μηνύματα
    348
    καλησπέρα φίλε,

    Θα κρατήσω τα θετικά σαν αποτέλεσμα,ότι σου άρεσε,και ότι διαπίστωσες ότι μπορείς να μάθεις και να πιέσεις,χωρίς φόβο και πάθος....
    κάτι που στον δρόμο σίγουρα θα πιέσεις πολύ λιγότερο,και σαφώς ο κίνδυνος τεράστιος....

    Τώρα στα td,...όχι δεν ήταν έτσι,...τα τελευταία χρονια ούτε καθοδήγηση στους νέους υπάρχει,και γενικά είναι μπάχαλο......
    να σκεφτείς,ότι έχω κάνει πολλά td,....αν είχα έρθει(που παραλίγο)δεν υπήρχε περίπτωση να μπω μαζί με 30+ μηχανάκια,....
    είναι επικίνδυνο,και δεν υπάρχει ο χώρος να δουλέψεις,και να βελτιωθείς....πάντως να ξέρεις,είσαι από τους λίγους που βγάζουν 9 20λεπτα ,...
    5-6 είναι μια χαρά,μιας και από την κούραση θα κανεις το λάθος....

    60,και χωρίς ρεύμα,...φυσικά είναι πολλά,....όταν μάλιστα στης σέρρες είναι φτηνότερα!!!

    Τώρα για το video,...στο ενδιάμεσο group,θεωρητικά ο κάθε οδηγός έχει κάποια εμπειρία,ξέρει που πάει...ώστε να είναι ασφαλές για όλους....
    μιας και όσο ποιο γρήγορα πας,τόσο ποιο επικίνδυνο είναι να είναι ανάμεσα άτομα χωρίς καθόλου εμπειρία,....και για να βάλω ένα μετρό....
    το 1:15 στα μέγαρα θα το θεωρούσα κατώτερο χρόνο για ενδιάμεσο,....και από το 08 και κάτω για τους γρήγορους-αγωνιζόμενους...

    όπως κατάλαβες δυστυχώς από οργανωτικό επίπεδο είμαστε μηδέν!!!!απλά κάποιος παίρνει τα κλειδιά και ανοίγει...και μιας και το κάνει για λεφτά,......και 50 να πάνε θα τους βάλει....

    Δυστυχώς τώρα κάποιοι πέσαν(εύχομαι με μονο υλικές ζημιες)και σίγουρα το μεγαλύτερο ποσοστό επειδή δεν υπήρχε κάποιος να τους πει δυο πράγματα,και να τους καθοδηγήσει..,
    ο μονος τρόπος σήμερα είναι να βρείς κάποιον ποιο έμπειρο,και να πάτε μαζί....ώστε να σε καθοδηγήσει,και να αρχίσεις να δουλεύεις πράγματα....

    Για την πιστα σαν πιστα,όλοι οι έμπειροι λένε ότι είναι από της καλύτερες και δύσκολες για προπόνηση....λακκούβες και τέτοια παντού υπάρχουν,....θα μπορούσε και να μην υπάρχουν,....
    αλλα δεν είναι και τραγικά....είναι ασφαλή πολύ για προπόνηση,αλλα θα πω όχι για αγώνες.....δηλαδή με χρόνους κάτω του λεπτού,έχει πολλά σημεία πολύ επικίνδυνα σε έξοδο...


    Κρατα τα θετικά,και μετά από 2-3 επισκέψεις θα τα δεις αλλιώς τα πράγματα,και θα σου αρέσει περισσότερο

  9. #9
    Παίδες σωστά τα λέτε, και λίγο πολύ είναι γνωστά τα προβλήματα.
    Η μόνη μου απορία, αφορά το πως θα υπάρχει κάποιος να τους καθοδηγήσει και να τους πει δύο πράγματα. Για track day μιλάμε, δεν είναι σχολεία ασφαλούς οδήγησης. Το stuff μέσα στην πίστα, ως αποκλειστική ευθύνη θα έπρεπε να έχει τον ασφαλή διαχωρισμό των αναβατών, αν κάποιος είναι σε λάθος γκρουπ δηλαδή.

    Τι να τους μάθει κατα την διάρκεια του track day με 30 άτομα μέσα? Σημάδια, ροή και φρενάρισμα;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Για να μην είμαι άδικος, υπήρξε μια ενημέρωση για τους αρχάριους. Εξήγησαν 2-3 βασικά πράγματα, ανέλυσαν 1-2 στροφές, σημάδια, γραμμές, απάντησαν σε απορίες, φάνηκαν να ασχολούνται. Αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος να ακολουθήσεις μέσα στην πίστα, δε μαθαίνεις πολλά από την καρέκλα.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για να μην είμαι άδικος, υπήρξε μια ενημέρωση για τους αρχάριους. Εξήγησαν 2-3 βασικά πράγματα, ανέλυσαν 1-2 στροφές, σημάδια, γραμμές, απάντησαν σε απορίες, φάνηκαν να ασχολούνται. Αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος να ακολουθήσεις μέσα στην πίστα, δε μαθαίνεις πολλά από την καρέκλα.
    Πολύ καλά τα πήγες για πρώτη φορά.

    Βέβαια τώρα αρχίζεις και σκέφτεσαι το θέμα αλλιώς και καλά κάνεις.
    Η πίστα των Σερρών είναι τελείως διαφορετική κατάσταση, κι αυτό γιατί είναι μια κανονική πίστα και θα πρέπει να κανονίσεις να την επισκεφτείς οπωσδήποτε.
    Ισως μετά να ξενερώσεις τόσο με τα Μέγαρα που να μην ξαναμπείς παρ όλο που είναι κοντά και πιο φτηνά.

    Η οδήγησή σου είναι αρκετά στρωτή, θα μπορούσες να έχεις καλύτερες γραμμές βέβαια αλλά αν βρίσκει τόσο εύκολα μαρσπιέ σε κόβει όσο νάναι. Παντως για πρώτη φορά είσαι πολύ καλός και οι γραμμές σου θα βελτιωθούν!
    Βοηθάει να ακολουθείς καποιον, ειδικά αν έχεις κάποιον που ξέρει που πάει και είναι λίγο πιο γρήγορος απο εσένα ωστε να μπορείς να ακολουθήσεις σιγα σιγά χωρίς να βγαίνεις όμως τελείως απ το εκάστοτε comfort zone σου, ή να σε ξέρει και να σε περιμένει λίγο.
    Αν πχ κάνεις περίπου ίδιο γύρο με κάποιον που έχει λιγότερο γκάζι και τον φτάνεις στην ευθεία είναι το ιδανικό.

    Αφού έχεις αλλάξει εξάτμιση ίσως μπορείς να βγάλεις τις μπίλιες απο τα μαρσπιέ και να πάρεις μερικές μοίρες κλίσης ακόμα, αλλά θα πρέπει να δείς αν πρόκειται να βρεί κατι σταθερό.

    Καλή συνέχεια στα TD!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παίδες σωστά τα λέτε, και λίγο πολύ είναι γνωστά τα προβλήματα.
    Η μόνη μου απορία, αφορά το πως θα υπάρχει κάποιος να τους καθοδηγήσει και να τους πει δύο πράγματα. Για track day μιλάμε, δεν είναι σχολεία ασφαλούς οδήγησης. Το stuff μέσα στην πίστα, ως αποκλειστική ευθύνη θα έπρεπε να έχει τον ασφαλή διαχωρισμό των αναβατών, αν κάποιος είναι σε λάθος γκρουπ δηλαδή.

    Τι να τους μάθει κατα την διάρκεια του track day με 30 άτομα μέσα? Σημάδια, ροή και φρενάρισμα;
    Η οργάνωση του td δεν είναι σχολείο, εχει αλλες ευθύνες. Θα πρέπει να υπάρχει ΕΛΕΓΧΟΣ ποιος είναι σε ποιο γκρουπ, να γίνονται «αναβαθμίσεις» και «υποβαθμίσεις» αν υπάρχει μεγάλη διαφορά και φυσικά αυτό που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι η ΜΑΥΡΗ σημαία. Εγώ τουλάχιστον δεν την έχω δει ποτέ να βγαίνει..

    Στα υπόλοιπα ontopic συμφωνώ με τον sapila racing

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εγώ είδα 2 μαύρες σημαίες. Και έναν που ήταν στην παρέα μας, τον άλλαξαν γκρουπ με το ζόρι, γιατί είχε μπει αρχάριους και γυρνούσε στο 1.03 ή κάτι, με ένα Tracer... Μετά ήθελαν να τον αλλάξουν κι από τους ενδιάμεσους.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ είδα 2 μαύρες σημαίες. Και έναν που ήταν στην παρέα μας, τον άλλαξαν γκρουπ με το ζόρι, γιατί είχε μπει αρχάριους και γυρνούσε στο 1.03 ή κάτι, με ένα Tracer... Μετά ήθελαν να τον αλλάξουν κι από τους ενδιάμεσους.
    Το μπροστινό λάστιχο από το tracer που λέει ο blitzer....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22814459_10155676739553467_5142163938444080546_n.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	389876

  15. #15
    Αυτο ειναι καλο και (για εμενα) σπάνιο. Μακάρι στα οργανωτικά να γινόμαστε πιο σοβαροί και αυστηροί ωστε να αισθανόμαστε πιο ασφαλείς ακομα και στις υποτυπώδεις πίστες που εχουμε.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να ποστάρω βόλτα για 28/10;
    από alximistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 16:30
  2. 'ΝΑΙ' στη Εντουραδα-Παρνηθα>>28/10
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 10:57
  3. 28 / 10
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 13:32
  4. 28/10 S/M συγκέντρωση για αυτοσχέδια πίστα.....
    από Gandalf dr685sm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 09:27
  5. Μεγαρα 28/10
    από 955i στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2004, 05:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF