Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Νέα όρια ταχύτητας στις ΕΟ;

  1. #16
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ...επιτελους θα μπορεσω να βαλω 2α....
    Τι να το κάνεις ρε Σταυρό;
    Για να φτάσεις πιο γρήγορα στα διόδια;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #17
    Για την εγνατία τουλάχιστον τα 150 είναι πάρα πολυ λογικό και ασφαλές νούμερο
    The R is for Respect.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τι να το κάνεις ρε Σταυρό;
    Για να φτάσεις πιο γρήγορα στα διόδια;

    σε παρακαλω....
    τα διοδια ειναι τροπος μετρησης χρονου για συγκεκριμενη αποσταση...


    τι μου θυμησες τωρα...
    οταν ηταν ειχα παει Ιταλια πρωτη φορα μιλησα στο πλοιο με ενα ζευγαρι ιταλων μοτοσυκλετιστων που επεστρεφαν απο Ελλαδα...οποτε μου ειπαν οτι στα τελευταια διοδια που πληρωνω...(πληρωνεις παντα στην εξοδο, βαση του χαρτιου που πηρες στην εισοδο του αυτοκινητοδρομου) υπολογιζουν την ωρα που εκανες να φτασεις εκει σε σχεση με τα χλμ που διενυσες και αν δουν κατι φοβερα extreme, σε κρατανε και σου κοβουν κουστουμι...
    μ@λακα πρεπει να με κοροϊδευαν και τα ιταλικα σαλιγκαρια εκεινη την μερα...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2017
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Αποκλείεται να εννοεί 70 όριο στην πόλη, δες την παραπάνω απάντησή μου.
    Παιδεία μπορεί να μην έχουμε αλλά οι δρόμοι μας υποστηρίζουν άνετα τα 150 στα περισσότερα σημεία στις εθνικές.
    Δεν ξέρω ποια είναι η εκπαίδευση στη Γερμανία αλλά αν οδηγήσεις στη Γερμανια θα δεις ότι πολλοί εκ των χωρίς όρια δρόμοι τους δεν έχουν τίποτα τα καλύτερο από τους δικούς μας
    Η Γερμανία δεν έχει συγκεκριμένο ανώτατο όριο ταχύτητας, έχει μεν προτινόμενο 130 αλλά σε πολλούς δρόμους δεν έχει όρια ή έχει ανάλογα με τις συνθήκες.
    Καμιά χώρα στην Ευρώπη δεν έχει όριο 150. Το max είναι 130 εκτός Γερμανίας. Δηλαδή πιστεύεις ότι έχουμε καλύτερους αυτοκινητόδρομους από τις άλλες προηγμένες χώρες της Ευρώπης που έχουν max 130? Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τα όρια. Στην Ελλάδα βλέπουμε όριο 100 και πάμε με 150. Φαντάσου να δούμε 150 όριο πόσο θα πηγαίνουμε. Τέλος επειδή έχω οδηγήσει πάρα πολύ στο εξωτερικό και στη Γερμανία που λες η διαφορά είναι η νύχτα με τη μέρα και σε ποιότητα οδοστρώματος και σε ασφάλεια.

  5. #20
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TopGun Προβολή μηνύματος
    Καμιά χώρα στην Ευρώπη δεν έχει όριο 150. Το max είναι 130 εκτός Γερμανίας. Δηλαδή πιστεύεις ότι έχουμε καλύτερους αυτοκινητόδρομους από τις άλλες προηγμένες χώρες της Ευρώπης που έχουν max 130? Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τα όρια. Στην Ελλάδα βλέπουμε όριο 100 και πάμε με 150. Φαντάσου να δούμε 150 όριο πόσο θα πηγαίνουμε. Τέλος επειδή έχω οδηγήσει πάρα πολύ στο εξωτερικό και στη Γερμανία που λες η διαφορά είναι η νύχτα με τη μέρα και σε ποιότητα οδοστρώματος και σε ασφάλεια.
    Γερμανία έχω οδηγήσει (και οδηγώ) πάρα πολύ αλλά προφανώς λόγω μεγέθους όχι παντού, όπως υποθέτω κι ούτε κι εσύ. Επομένως δεν μπορώ να ξέρω την ποιότητα του δικτύου σε όλη τη χώρα αλλά σε δρόμους που έχω οδηγήσει χωρίς όριο στο λέω υπεύθυνα δεν υπάρχει κανένας λόγος με βάση αυτό να μην ισχύει το ίδιο και στις δικές μας εθνικές.
    Στις περισσότερες περιπτώσεις τα όρια δεν μπαίνουν γιατί ο δρόμος δεν σηκώνει παραπάνω αλλά για άλλου λόγους όπως πχ θόρυβος, ρύποι, κλπ. Και φυσικά για να μπορούν να βάζουν ραντάρ και να τα κονωμάνε.
    Δες κι εδώ https://ec.europa.eu/transport/road_...it_policies_en
    Επίσης το όριο δεν σημαίνει πρέπει να πας τόσο αλλά μέχρι τόσο
    Τα 130-135-140 είναι μια εξαιρετικά ασφαλής και άνετη ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο, πες μου τώρα τι είναι ασφαλέστερο να προσπερνάς τον άλλο που πάει με 130-135 με 150 ή να πάει αυτός 129 κι εσύ 130 και να είστε δίπλα δίπλα με τις ώρες όπως συμβαίνει εκεί που το όριο είναι 130 και υπάρχουν και ραντάρ ή γενικότερα φόβος για κλίση;
    Το επιχείρημα στην Ελλάδα έχουνε τόσο αλλά πάμε τόσο δεν είναι κατάλληλο για την επιλογή του ορίου υποδηλώνει δύο άλλου είδους προβλήματα, το ένα είναι η εν γένει έλλειψη παιδείας και το άλλο η εδώ και δεκαετίες "εκπαίδευση" των οδηγών ότι όλα τα σήματα είναι παράλογα με αποκλειστική ευθύνη της τροχαίας που όντως σε πολλά σημεία βάζει όρια ό,τι να 'ναι και μας έχει επανειλημένως αποδείξει ότι νοιάζεται μόνο για τα πρόστιμα, κάτι βέβαια που την κάνει απόλυτα ευρωπαϊκή

    Υ.Γ. Το μεγαλύτερο όριο αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη είναι τα 140 της Βουλγαρίας αλλά όχι σε όλους τους αυτοκινητοδρόμους. Κι εδώ όμως η πρόταση δεν είναι να πάει 150 παντού αλλά επιλεκτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 03/11/2017 στις 14:46.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2017
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Γερμανία έχω οδηγήσει (και οδηγώ) πάρα πολύ αλλά προφανώς λόγω μεγέθους όχι παντού, όπως υποθέτω κι ούτε κι εσύ. Επομένως δεν μπορώ να ξέρω την ποιότητα του δικτύου σε όλη τη χώρα αλλά σε δρόμους που έχω οδηγήσει χωρίς όριο στο λέω υπεύθυνα δεν υπάρχει κανένας λόγος με βάση αυτό να μην ισχύει το ίδιο και στις δικές μας εθνικές.
    Στις περισσότερες περιπτώσεις τα όρια δεν μπαίνουν γιατί ο δρόμος δεν σηκώνει παραπάνω αλλά για άλλου λόγους όπως πχ θόρυβος, ρύποι, κλπ. Και φυσικά για να μπορούν να βάζουν ραντάρ και να τα κονωμάνε.
    Δες κι εδώ https://ec.europa.eu/transport/road_...it_policies_en
    Επίσης το όριο δεν σημαίνει πρέπει να πας τόσο αλλά μέχρι τόσο
    Τα 130-135-140 είναι μια εξαιρετικά ασφαλής και άνετη ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο, πες μου τώρα τι είναι ασφαλέστερο να προσπερνάς τον άλλο που πάει με 130-135 με 150 ή να πάει αυτός 129 κι εσύ 130 και να είστε δίπλα δίπλα με τις ώρες όπως συμβαίνει εκεί που το όριο είναι 130 και υπάρχουν και ραντάρ ή γενικότερα φόβος για κλίση;
    Το επιχείρημα στην Ελλάδα έχουνε τόσο αλλά πάμε τόσο δεν είναι κατάλληλο για την επιλογή του ορίου υποδηλώνει δύο άλλου είδους προβλήματα, το ένα είναι η εν γένει έλλειψη παιδείας και το άλλο η εδώ και δεκαετίες "εκπαίδευση" των οδηγών ότι όλα τα σήματα είναι παράλογα με αποκλειστική ευθύνη της τροχαίας που όντως σε πολλά σημεία βάζει όρια ό,τι να 'ναι και μας έχει επανειλημένως αποδείξει ότι νοιάζεται μόνο για τα πρόστιμα, κάτι βέβαια που την κάνει απόλυτα ευρωπαϊκή

    Υ.Γ. Το μεγαλύτερο όριο αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη είναι τα 140 της Βουλγαρίας αλλά όχι σε όλους τους αυτοκινητοδρόμους. Κι εδώ όμως η πρόταση δεν είναι να πάει 150 παντού αλλά επιλεκτικά.
    Αυτό είπα και εγώ παραπάνω ότι δεν έχουμε παιδεία. Πρώτα αποκτάμε παιδεία, μετά φτιάχνουμε αυτοκινητόδρομους και μετά αυξάνουμε τα όρια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TopGun Προβολή μηνύματος
    Αυτό είπα και εγώ παραπάνω ότι δεν έχουμε παιδεία...
    Ενώ είμαι υπέρ του να αυξηθεί το όριο, σκέφτομαι αυτούς που πάνε στη μεσαία λωρίδα με 80-90χμλ και να τους περνάμε από αριστερά και δεξιά (κακώς αλλά μερικές φορές δεν γίνεται αλλιώς) με 150. ΤΡΟΜΟΣ...
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  8. #23
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TopGun Προβολή μηνύματος
    Αυτό είπα και εγώ παραπάνω ότι δεν έχουμε παιδεία. Πρώτα αποκτάμε παιδεία, μετά φτιάχνουμε αυτοκινητόδρομους και μετά αυξάνουμε τα όρια.
    Αυτός που θέλει να τελικιάσει θα τελικιάσει ό,τι και να λέει το όριο.
    Για να εμφυσήσεις σωστή λογική πρέπει να έχεις και λογικά όρια. Και το 150 σε κάποια σημεία όχι ως γενικό όριο είναι λογικότατο.
    Δεν αρκεί βέβαια μόνο αυτό.

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    σε παρακαλω....
    τα διοδια ειναι τροπος μετρησης χρονου για συγκεκριμενη αποσταση...


    τι μου θυμησες τωρα...
    οταν ηταν ειχα παει Ιταλια πρωτη φορα μιλησα στο πλοιο με ενα ζευγαρι ιταλων μοτοσυκλετιστων που επεστρεφαν απο Ελλαδα...οποτε μου ειπαν οτι στα τελευταια διοδια που πληρωνω...(πληρωνεις παντα στην εξοδο, βαση του χαρτιου που πηρες στην εισοδο του αυτοκινητοδρομου) υπολογιζουν την ωρα που εκανες να φτασεις εκει σε σχεση με τα χλμ που διενυσες και αν δουν κατι φοβερα extreme, σε κρατανε και σου κοβουν κουστουμι...
    μ@λακα πρεπει να με κοροϊδευαν και τα ιταλικα σαλιγκαρια εκεινη την μερα...
    Δεν ξέρω για κουστούμι ταχύτητας, αλλά φίλος καλός που πήγε Ρώμη και Αγκόνα, στην έξοδο της εθνικής ανακάλυψε ότι έχασε το χαρτάκι που του έδωσαν στην είσοδο και του έραψαν άλλο "κουστούμι", τον υποχρέωσαν να πληρώσει ΟΛΗ την εθνική από την αρχή της έως το σημείο που βγήκε, ήτοι, 220 ευρώ και κάτι ψιλά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  11. #26
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Να δω τα καλογυαλισμένα σπορ και μη αμάξια με λιωμένα-σαπια λάστιχα να βγαίνουν εθνική με το νέο όριο.....
    Δουλειά στους νεκροθάφτες δίνουν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Ε ναι, τώρα πάνε βάσει ορίων αυτοί και με τα +20 θα γίνουν επικίνδυνοι.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Όλοι μας τραβούσαμε το όριο προς τα επάνω, απλά τώρα που αυτο αυξήθηκε φαντάσου που θα ξεχηλωσει η πραγματική ταχύτητα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    τυχάρπαστοι άνθρωποι που δεν μπορούν να διευθύνουν ούτε το περίπτερο της γειτονιάς τους....
    τα προβλήματα στην χώρα είναι η η κακή παιδεία, έλλειψη εκπαίδευσης, η ελλιπής ενημέρωση, η προβληματική νοοτροπία ειδικά των παλαιότερων γενεών.
    Αν δεν καθίσει κάποιος να δουλέψει πανω σε αυτά τα χαρακτηριστικά, τα τροχαία θα αυξάνονται καθε χρονο και τα όριο με τους νόμους θα υπάρχουν για να κλ@νουν @@δια
    Νόμοι υπάρχουν έχουν θεσμοθετηθεί
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    δεν ξέρω αν τελικά θα μας βοηθήσει ή οχι το όριο απο 130 στα 150.
    Φέτος τον Αύγουστο έπρεπε να ταξιδέψω στην Ολυμπιά οδό (Αθήνα-Αγρίνιο).

    Οκ με την μηχανή δεν πάω με 120 στην Ε.Ο. κακα τα ψέματα. νομίζω οι περισσότεροι. ο καθένας μας θα βρει και απο 15 επιχειρήματα.
    το οτι πήγαινα με 150 όμως και με περνάγαν τα περισσότερα αυτοκίνητα με "τρόμαξε". Πλέον ντιζελοκίνητα τα περισσότερα , 6-7ταχυτα τα 150 τα πιάνουν σχετικά εύκολα και δεν το καταλαβαίνουν.
    Συνήθως ο νορμαλ κάγκουρας που πάει με 150 ή εχει κανα φτιαγμένο αμάξι ή κανα αμάξι 200 άλογα μαμίσιο ή οδηγάει μηχανή, δηλαδή κατηγορίες οδηγών που ναι μεν τρέχουν -καλώς κακώς δεν θα το πούμε τώρα- αλλά ψιλονιώθουν απο οδήγηση.

    το οτι πλέον οι μισοί που θα λένε ντάξει οριο 150 εχει ας τρέξω και χαζεύουν με τα κινητά, είναι απρόσεχτοι και όλα τα συναφή, μάλλον μπελάς θα είναι....
    πλέον ο κόφτης μας θα είναι η τιμή της βενζίνης....
    παλιά ΕΟ & επαρχιακα εθνικά δίκτυα FTW!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 01:45
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2010, 03:26
  3. Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ιταλία
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 10:50
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 09:48
  5. τα όρια ταχύτητας ...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF