Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 66

Θέμα: κακη εξυπηρέτηση από πολύ γνωστό κατάστημα μηχανών στην Αττική

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83

    κακη εξυπηρέτηση από πολύ γνωστό κατάστημα μηχανών στην Αττική

    Γειά σας ...

    Η ιστορία μου είναι η εξής ...
    Ψάχνω καιρό τώρα για μία honda cb600fa hornet. Βρήκα μία που μου αρέσει πάρα πολύ σε πολυ γνωστό κατάστημα εδώ στην Αθήνα...
    Την μηχανή πήγα πριν 1.5 βδομάδα και την είδα και έδωσα τα χαρτιά στο μαγαζί για να προχωρήσει η χρηματοδότηση μέσω τραπέζης για να αγοράσω την μηχανή.
    Λόγο όμως κάποιον καθηστερήσεων που προέκυψαν αποφάσισα να την αγοράσω τελικά μετρητής...
    Πήρα λοιπόν τηλέφωνο την Τετάρτη το πρωί που μας πέρασε και ρώτησα καταρχήν αν υπάρχει η μηχανή τον υπεύθυνο του καταστήματος...
    Αφού μου απάντησε θετικά του ζήτησα να μου στείλει με mail τις εξουσιοδοτήσεις που χρειάζονται για την αγορά ώστε να τα έχω έτοιμα και να τα δώσω μαζί με την προκαταβολή...
    Πήγα λοιπόν την Τετάρτη το βράδυ έδωσα τα χαρτιά μαζί με την προκαταβολή όπως μου ζητήθηκε για να προχωρίσει η μεταβίβαση. Η μηχανή δεν βρισκόταν στο κατάστημα και υποτίθετε ότι την είχαν στείλει για σέρβις και συγκεκριμένα για αλλαγή λαδιών... Αφού έδωσα την προκαταβολή τα μισά χρήματα πέρνοντας ευτυχώς και απόδειξη με πείραν τηλέφωνο την Πέμπτη το πρωί και μου ανακοίνωσαν ότι η μηχανή τελικά δεν πωλείται γιατί την θέλει κάποιος από το κατάστημα οπότε θα την κρατήσουν... Μου προτάθηκε αν θέλω να αγοράσω κάποια άλλη ή αν θέλω να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω... Έτσι τους ζήτησα να μου στείλουν πίσω τα χρήματα και τους έστειλα τον λογαριασμό τραπέζης όπως μου ζήτησαν για να μου βάλουν τα χρήματα πίσω...
    Από την Πέμπτη το πρωί περιμένω να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω. Τους έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα και όλο με διαβεβαιώνουν ότι τα χρήματα τα κατέθεσαν και ότι θα τα δω στην τράπεζα από στιγμή σε στιγμή χωρίς αποτέλεσμα...Τους έχω ζητήσει ακόμα να μου στείλουν την απόδειξη του εμβάσματος μέσω mail ώστε να δω ότι όντως μπήκαν τα χρήματα αλλά μου λένε ότι αυτό πρέπει να το ζητήσω από το λογιστήριο και ότι η κοπέλα του λογιστηρίου λείπει η δεν μπορεί η κάποια δικαιολογία τέλος πάντων...
    Λέω να περιμένω μέχρι την Δευτέρα μήπως τα έβαλαν με εμβασμα από διαφορετική τράπεζα και χρειάζονται 2-3 μέρες να εμφανιστούν... Διαφορετικά έχω σκοπό να πάω από εκεί και αν δεν μου τα δώσουν στο χέρι όπως τους τα έδωσα εγώ τότε θα κινηθώ νομικά...

    Ασφαλώς και θα αναφέρω και δημόσια την επωνυμία του μαγαζιού ώστε να ξέρουν οι μελλοντικοι πελάτες με τι μαγαζί έχουν να κάνουν...

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος

    Ασφαλώς και θα αναφέρω και δημόσια την επωνυμία του μαγαζιού ώστε να ξέρουν οι μελλοντικοι πελάτες με τι μαγαζί έχουν να κάνουν...
    Μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση δικαστικώς (αν καταλήξετε εκεί) και να βγει το πόρισμα του δικαστηρίου για το τι ευθύνη φέρει η κάθε μερια, σε συμβουλεύω να μην αναφέρεις επωνυμία μαγαζιού ή οτιδήποτε παρόμοιο.

    Αφενός επειδή εδώ μέσα δεν είμαστε λαϊκό δικαστήριο και αφετέρου για να μην δεχθείς εσύ μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και χάσεις όποιο δίκιο έχεις.

    Όπως και να 'χει, ενημέρωσέ μας για την πορεία της κατάσταση και τις ενέργειές σου και σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Τα χρηματα μπορει να κανουν εως και 5 εργάσιμες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Και βεβεα πρεπει να αναφερει την επωνυμια του καταστηματος.Γιατι να μην το κανει βρε νταζ.Γιατι σε αυτο το κολοτοπο ελιτελους να μην μπορουμε να προστατευτουμε.Αν ηταν σωστοι επρεπε να στηλουν τον υπαληλο τους στη τραπεζα να σηκωσει τα λεφτα να τα δωσει στο χερι στο παιδι οπος τους τα εδωσε και αυτος.Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο γιαυτο και δε δηκαζετε κανης.Αλλα απο συντροχο σε συντροχο νομιζω οτι κατι τετοια πρεπει οχι απλα να τα λεμε αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    ....Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο............................................. αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Τα χρηματα μπορει να κανουν εως και 5 εργάσιμες.
    3 εργάσιμες ημέρες το μέγιστο, όχι και 5 ημέρες...

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν ηταν σωστοι επρεπε να στηλουν τον υπαληλο τους στη τραπεζα να σηκωσει τα λεφτα να τα δωσει στο χερι στο παιδι οπος τους τα εδωσε και αυτος.Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο γιαυτο και δε δηκαζετε κανης.Αλλα απο συντροχο σε συντροχο νομιζω οτι κατι τετοια πρεπει οχι απλα να τα λεμε αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.
    Δεν είμαστε στην εποχή που ήταν τραπεζικός υπάλληλος ο Χορν, ο Τσαγανέας αφεντικό και ο Παπαμιχαήλ ο άδολος υπάλληλος... ΟΚ, κατακριτέα και απαράδεκτη η συμπεριφορά να "πουλάνε" ένα μηχανάκι που τελικά δεν ήταν για πώληση, αλλά ζούμε στην ηλεκτρονική εποχή, τουτέστιν internet banking. Αν τα έβαλαν από άλλη τράπεζα, το πιθανότερο είναι ότι Δευτέρα θα εκτελεστεί το έμβασμα (αν και με μια μικρή επιβάρυνση μπορείς να τα στείλεις αυθημερόν). Έχουμε και capital controls, μην ξεχνιόμαστε, αν ο φίλος έδωσε πάνω από € 1.800 πως να τα κάνει ανάληψη ο άλλος; Δευτέρα κοντή γιορτή, θα μάθουμε εάν μπήκαν τα χρήματα ως όφειλαν...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η μηχανη πουληθηκε σε αλλο πελατη που προσφερε μετρητα
    τα λεφτα θα μπουν γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλιως.............

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    3 εργάσιμες ημέρες το μέγιστο, όχι και 5 ημέρες...
    Been there, more than once

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παιδια αν εγω βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο τωρα,θα φανουν αμεσως
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παιδια αν εγω βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο τωρα,θα φανουν αμεσως
    Αν πας στην Εθνική για να μου στείλεις λεφτά στην Πειραιώς θα φανούν αμέσως?
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Πλέον σου δίνουν την επιλογή αν θέλεις με μία μικρή επιβάρυνση της τάξεως 1-2 ευρώ να γίνει η μεταφορά άμεσα... Ειδικά αυτοί που είναι επαγγελματίες θα έπρεπε να μου επιστρέψουν τα χρήματα άμεσα και να μην τσιγκουνευτούν αυτά τα 1-2 ευρώ δεδομένο ότι δεν με σεβάστικαν κιόλας καθόλου σαν πελάτη τους... Το χειρότερο όμως από όλα είναι η κοροιδία, η ψευτιά και η ανεντιμότητα αυτών των ανθρώπων... Δεν γίνεται να μου λέει Τετάρτη πρωί ότι το μηχανάκι υπάρχει και μάλιστα να μου στέλνει και τις εξουσιοδοτήσεις που πρέπει να υπογράψω στα ΚΕΠ για να γίνει η μεταβίβαση , την ίδια μέρα το βράδυ που πέρασα από το μαγαζί να μου λέει ότι το μηχανάκι υπάρχει και το έχουν στείλει για αλλαγή λαδιών και να μου κρατάει 2000 χιλιάρικα (τα μισά δηλαδη) που τα έδωσα σε μετρητά στο χέρι και να μου λέει ότι την Παρασκευή θα μπορώ να περάσω να το πάρω, και την Πέμπτη το πρωί να με παίρνει τηλέφωνο και να μου λέει ότι το μηχανάκι δεν πουλιέται και ότι θα δοθεί σε συγγενικό τους πρόσωπο... Και το χειρότερο είναι ότι τους έχω πάρει 8-10 τηλέφωνα και τους ζητάω τα χρήματα και κάθε φορά μου λένε ότι μου τα έχουν βάλει στην τράπεζα ενώ από το e-banking μου βλέπω ότι δεν έχει μπει ούτε ευρώ και όταν τους ζητάω να μου στείλουν την απόδειξη συναλαγής για να βεβαιωθώ ότι μου έβαλαν τα χρήματα και ότι μου τα έβαλαν στον σωστό λογαριασμό μου λένε ένα σωρό φτηνές δικαιολογίες ότι λείπει η κοπέλα από το λογιστήριο κλπ κλπ ... Πώς μπορώ εγώ να τους έχω εμπιστοσύνη και πως μπορώ να τους πιστέψω; Αυτοί οι ανθρώποι είναι αναξιόπιστοι και δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη και προφανώς δεν είναι σωστοί επαγγελματίες παρόλο που έχουν αλυσίδα καταστημάτων... Το σωστό θα ήταν να μου δώσουν την μηχανή και να ψάξουν να βρούν άλλη μηχανή για το συγγενικό τους πρόσωπο . Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους. Να βρίσκουν και να πουλάνε μηχανές...

    Με τα πολλά και μέσα σε όλα τα ψέματα τους μου είπαν ότι την Παρασκευή πρωί μου κάνανε την μεταφορά από Eurobank σε Alphabank που ήταν και το πιο πειστικό από όλα τα ψέματα που μου έχουν πει . Δεδομένο ότι μπορεί να κάνει 2-3 μέρες να εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό μου θα περιμένω μέχρι Τρίτη βράδυ... Αν δεν εχουν μπει ως τότε θα κινηθώ νομικά...

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η μηχανη πουληθηκε σε αλλο πελατη που προσφερε μετρητα
    τα λεφτα θα μπουν γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλιως.............
    Φίλε αν είχε προσφέρει κάποιος άλλος πριν από εμένα μετρητά και είχε πουληθεί τότε γιατί δέχτηκαν και τα δικά μου μετρητά; Γιατί και εγώ 2000 χιλιάρικα μετρητά σε 50ευρα στο χέρι τους έδωσα και όχι μέσω τραπέζης. Τους τα μέτρησα και 2 φορές μπροστά τους και τα μέτρησαν και αυτοί άλλη μία. Πιο μετρητά δεν γίνεται...

    Τα λεφτά θα τα πάρω γιατί υπάρχει η απόδειξη... Το θέμα είναι πότε θα τα πάρω και πως θα τα πάρω...

    Ως τώρα έχω χάσει 2 καλές μηχανές που είχα βρει από αγγελίες εξαιτίας τους... Μία την δικιά τους (την οποία την ήξερα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για αυτό και την ήθελα) και μία που πουλήθηκε την Τετάρτη δηλαδή μία μέρα πριν μου πουν ότι δεν πουλιέται η μηχανή τους. Και μέχρι να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω δεν έχω χρήματα να αγοράσω μηχανή ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εχουμε μπουχτσει πια απο τος μαλακιες τους.Εμποροι και π@π@ριες.Ανεντιμοι το 50 τις 100.Εχω αλαξει 18 μηχανακια και στα μισα ειχα προβλημα.Του τυπου "το μηχανακι δεν πουλιετε,το μηχανακι ειναι αγκαθα και στο μηνα πανω να θελει συνεργειο,το μηχανακι θα το παρης τη ταδε μερα και να το περνω μετα απο μια βδομαδα κτλπ.Τετοιες ενεργειες απο επαγγελματιες ανθρωπους στο χωρο ειναι λιαν εποιηκος απαραδεκτες.Γιαυτο τους κοβεις και αυτους και τη κολοβιτρινα τους που τη χρεωνουν 700 ευρω,τους αφηνεις να πεινανε και πας σε ιδιωτη.Νομιζουν οτι ειναι γ@μ@ω.Δυστηχως υπαρχουν και καλλα παιδια στο χωρο αλλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 05/11/2017 στις 05:28.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν πας στην Εθνική για να μου στείλεις λεφτά στην Πειραιώς θα φανούν αμέσως?
    Για να πω την αληθεια δε ξερω απο διαφορετικη τραπεζα.Αλλα απο τη ιδια τα βλεπεις αμεσος.Στελνω του παιδιου λεφτα απο πειραιως και τα περνει κατευθειαν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αμεση προστασια απο πολυ κρυο.
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2009, 00:46
  2. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 07:45
  3. Φωτογραφιες απο μια ολιγοωρη επισκεψη μου στην...
    από kalant στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 19:30
  4. Καλησπέρα σας μετά απο πολύ καιρό..
    από ΦαΡαω στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2005, 00:36
  5. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF