Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μια απορια εχω

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225

    Μια απορια εχω

    Σε μια παιδικη ταινια που διαδραματιζεται το 1889 την χρονια που χτιζονταν ο πυργος του αιφελ υπαρχει μια μοτοσυκλετα μονοκυλινδρη με τις ταχυτητες στο χερι.Υπηρχαν τοτε μοτοσυκλετες;η ταινια ειναι κινουμενα σχεδια η μπαλαρινα και ο μικρος εφευρετης.Εγω ξερω οτι μερικα χρονια αργοτερα αρχισε η παραγωγη μοτο.Εγω λεω μαλλον ιστορικη ανακριβεια ειναι.

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Another early internal combustion, petroleum fueled motorcycle was the Petroleum Reitwagen. It was designed and built by the German inventors Gottlieb Daimler and Wilhelm Maybach in Bad Cannstatt, Germany in 1885.[8] This vehicle was unlike either the safety bicycles or the boneshaker bicycles of the era in that it had zero degrees of steering axis angle and no fork offset, and thus did not use the principles of bicycle and motorcycle dynamics developed nearly 70 years earlier. Instead, it relied on two outrigger wheels to remain upright while turning.[9] The inventors called their invention the Reitwagen ("riding car"). It was designed as an expedient testbed for their new engine, rather than a true prototype vehicle.[10][11]

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hist...the_motorcycle

    Μπορεί αυτό της ταινιάς να μην ήταν απολύτως ακριβές αλλά μπορεί να ήταν αναφορα σε κάτι τέτοιο.

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Σε μια παιδικη ταινια που διαδραματιζεται το 1889 την χρονια που χτιζονταν ο πυργος του αιφελ υπαρχει μια μοτοσυκλετα μονοκυλινδρη με τις ταχυτητες στο χερι.Υπηρχαν τοτε μοτοσυκλετες;η ταινια ειναι κινουμενα σχεδια η μπαλαρινα και ο μικρος εφευρετης.Εγω ξερω οτι μερικα χρονια αργοτερα αρχισε η παραγωγη μοτο.Εγω λεω μαλλον ιστορικη ανακριβεια ειναι.
    ωραία ταινία !!!
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Βαλτε στο μιαλο σας τη σκηνη που η κακια μαμα κυνηγαει τη μπαλαρινα πανω στο πυργο.Εκει που την εχει στριμωξει.
    Εχει δει κανης το παιδικο κοραλαιν?Που μια μαμα εβαζε κουμπια ματια στα παιδια.Στη σκηνη που κυνηγαει τη κοραλαιν πανω στον ιστο της αραχνης.Δε μιαζουν παρα πολυ σε αυτη τη σκηνη αυτες οι 2 μαμαδες?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Εχω μια απορια
    από Road67 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2008, 13:33
  2. εχω μια απορια
    από dammed_kittin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 09:27
  3. ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 08:30
  4. ΕΧω Μια Απορια!!!
    από HELLSPIRIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 09:14
  5. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF