Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: cb600FA Hornet ή cb650;;;;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83

    cb600FA Hornet ή cb650;;;;

    Γειά σας.

    Ψάχνω για μεταχειρισμένη μηχανή.
    Να διευκρυνίσω ότι είναι ουσιαστικά η πρώτη μου μηχανή αλλά θέλω να πάρω εξαρχής μία καλή μηχανή και όχι να αλλάζω συνεχώς. Η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη περισσότερο για μετακίνηση και για βόλτες και όχι για δουλειές ώστε να χρειάζομαι χώρο αποσκευών καλαθάκια κλπ που προσφέρουν κάποια σκουτεράκια-παπιά... Και επίσης πιο σπάνια έχω σκοπό να κάνω και μικρά μονοήμερα ταξιδάκια γύρω γύρω από την Αττική ή λιγοήμερες εξορμίσεις σε κανένα νησάκι οπότε δεν θέλω να με περιορίζει στον δρόμο και να φοβάμαι να κυκλοφορίσω με λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες σε αυτοκινητόδρομους για αυτό και επιλέγω μία κατηγορία μεσαίου κυβισμού..

    Οπότε σκέφτομαι να πάρω μία street naked για να είναι πιο άνετη μέσα στην πόλη που θα την κυκλοφορώ κατα κύριο λόγο αλλά να είναι ικανή να κινηθεί και σε αυτοκινητόδρομους άνετα... Έχω αποκλείσει τις touring λόγο αυξυμένου βάρους και διαστάσεων που θα με δυσκολευουν μέσα στην πόλη.

    Με βάση λοιπόν τις παραπάνω σκέψεις και δεδομένο ότι οι παρακάτω μηχανές είναι αξιόπιστες οικονομικές και εύκολες σχετικά για πρώτη μηχανή και καλύπτουν αυτά που θέλω
    έχω καταλήξει ανάμεσα σε honda cb600FA hornet του 2007 και μετά με ABS και Honda cb 650 με ABS του 2014 και μετά μοντέλο...

    Εσείς ποιο από τα 2 θα προτειμούσατε; Πιστεύω ότι σε χαρακτηριστικά είναι καλύτερο το hornet μήπως όμως είναι σοφότερο να διαλέξω ένα πιο καινούργιο μοντέλο όσον αφορά τα ανταλακτικά του και την συντήρηση του μελοντικά;;;;
    Επίσης αξίζει να δώσω κάποια λίγα παραπάνω χρήματα για να πάρω το CB650 ή είναι καλύτερο το hornet;

    Προς το παρών πάντως προς το hornet καταλήγω που το ξέρω και το έχω οδηγήσει κιόλας και το ξέρω λίγο καλύτερα...
    Εσείς ποιο θα προτειμούσατε;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    οπως και να εχει το 2014 τα λεει ολα, ποιο καινουργιο μοντελο καλητερη μεταπωληση αν το βαρεθεις.το hornet μπορει να το παντρευτης γιατη οπως ειπες ειναι 10 χρονον μηχανακι και παει για 11.αν παιζει καποια ανεση στα χρηματα παρε το 650.καλη επιλογη σου ευχομαι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    To CB650 ειναι φρέσκο μοντελο και πιο όμορφο κατα τη γνώμη μου.Το αποδυναμωσαν σε απολυτη ισχύ αλλα το νέο μοτερ του ειναι οικονομικότερο και πιο ροπάτο χαμηλα,ιδανικό για καθημερινή μετακινηση.Αν και το παλιο μια χαρα ροπάτο ειναι απο χαμηλα,το CB650 σίγουρα τραβάει καλύτερα με μεγαλύτερη σχέση.Απο οτι είδα καταργήσανε και το C-abs που ειχε το Hornet και το θεωρώ πολύ καλό σύστημα.

    Απο ανταλλακτικά και συντήρηση δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα οποιο και να διαλέξεις καθώς δε ζητάνε τίποτα περαν των τυπικών σέρβις.Αν η διαφορά ειναι σεβαστή προτίμησε το παλιό και κράτα τα λεφτα σου για βόλτες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Ο λόγος που σκέφτομαι το hornet που μάλλον θα το πάρω κιόλας είναι ότι θεωρώ πως έχει κάποια στοιχεία καλύτερα από το cb650 όπως ανεστραμένο πιρούνι, cbs και ασφαλώς και πιο δυνατό μοτέρ συν ότι είναι και πιο δοκιμασμένο και τέλος έχει ελαχιστα πιο σπορ θέση οδηγησης και είναι πιο χαμηλό οπότε θα έχει και χαμηλότερο κέντρο βάρος υποθέτω... Ετσι το σκέφτομαι.
    Αυτή την στιγμή αγοράζω με την λογική να πάρω κάτι καλό και όσο πιο value for money ώστε να το κρατήσω αρκετά χρόνια και να μπορεί να καλυψει κυρίως την μετακίνηση μου μέσα στην πόλη αλλά χωρίς να μου βάζει περιορισμούς αν θέλω να κάνω και κανένα ταξιδάκι καμιά φορά... Πιστεύω ότι έχει όλα όσα χρειάζομαι εκτός από αποθηκευτικούς χώρους αλλά κάπως θα το βολέψω και αυτό...
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 08/11/2017 στις 00:37.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ορθώς το σκέφτεσαι. Και εγω ψηφίζω το 600 αλλα να έβρισκα ενα σε εξαιρετική κατάσταση μιας και έχει πολλα κακοποιημένα στην αγορα (επειδή το μοντέλο αγαπήθηκε και απο πολλά κανκαρια)..

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εκ των 2, θα επέλεγα το 650, μόνο και μόνο επειδή είναι πιο νέο και σύγχρονο, με όλα τα θετικά (και αρνητικά) του.

    Υπάρχει, βέβαια, πάντα και το ΜΤ-07.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ορθώς το σκέφτεσαι. Και εγω ψηφίζω το 600 αλλα να έβρισκα ενα σε εξαιρετική κατάσταση μιας και έχει πολλα κακοποιημένα στην αγορα (επειδή το μοντέλο αγαπήθηκε και απο πολλά κανκαρια)..
    Ναι έχω βρει ένα αρκετά καλό... Οπότε λέω να το χτυπίσω μέσα στις επόμενες ώρες...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Λοιπόν είμαι πλέον και εγώ κάτοχος ενός cb600f hornet abs του 2007+ μοντέλο... Πρώτη μου μηχανή την οποία θα την σεβαστώ και ελπίζω να με σεβαστεί και αυτή και να μου κάνει τα χατήρια και να με κρατήσει σώο και αβλαβή... Καλοτάξιδη και μεγιά μου λοιπόν...

    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Καλοριζικος και απευτος τα ματια σου 34 ειδικα στην πολη
    Βαλε φώτο

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Καλορίζικο και καλοταξιδο να είναι!!!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    καλοταξιδι φιλε μου και οπως σου ειπε ο απο επανω να προσεχεις τους αλλους και οχι εσενα γιατη εσει ξερεις τι θα κανεις,ο αλλος δεν ξερεις τι θα σου κανει, θα βγαλει φλας για αριστερα και θα παει δεξια κ.τ.λ. να την χαρεις οσο μπορεις η μηχανη ειναι ονειρο οταν την καβαλας χανεσαι στον δικο σου κοσμο.

    παντα ορθιος

    και οπως ελεγαν και οι παλαιοτεροι,
    και του χρονου στο μετρημα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    αυτη είναι η μηχανή μου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10771764_0_a.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	390196

    Σήμερα της έκανα την πρώτη βολτα και διαπίστωσα ότι είναι απίστευτα εύκολη σαν μηχανή (αρκεί να ξέρεις βέβαια και λίγο και να το έχεις). Αρχικά φοβόμουν λίγο γιατί 100 ίπποι δεν είναι και λίγοι ειδικά για πρώτη μηχανή αλλά τελικά οδηγιέται πολύ εύκολα... Οπότε είμαι πολύ χαρούμενος...
    Απλά τώρα σαν νέος οδηγός πρέπει να εφοδιαστώ πράγματα... Για αρχή έχω πάρει τα απαραίτητα όπως κράνος γαντια μπουφαν κλειδαριά δισκόφρενου με συναγερμό (συν το συναγερμό της μηχανής).

    Πρέπει να της αλλάξω ελαστικά να της κάνω service και θέλω κάπως να έχω ένα gps πάνω της γιατί είμαι λίγο καιρό στην Αθήνα και δεν την ξέρω καλά... Στο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ το κινητό μου σαν gps και είμαι ok. Στην μηχανή όμως που θέλει και περισσότερη προσοχή δεν μπορώ να κοιτάζω διαρκώς το κινητό και λόγο κράνους και θορύβου δεν ακούω τις οδηγίες από το κινητό στο τιμόνι... Οπότε τι κάνω για αυτό?

    Επίσης τι ελαστικά προτείνεται για την συγκεκριμένη μηχανή?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Καλοτάξιδη!



    Για ελαστικά οι γνώστες

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Το gps συνηθίζεται σε ταξιδι και παντα σε λειτουργια mute γιατι ειναι άχρηστη η φωνητικη λειτουργία σε μηχανη. Για μεσα στην πολη μη το βαλεις ξεχασε το πρεπει να εχεις τεταμένη την προσοχη σου στον δρομο. Θα γκουγκλαρεις την διαδρομη πριν ανεβεις και θα εχεις ξακαθαρο στο μυαλο πως θα κινηθεις

    Βαλε σπορ τυπου ελαστικα(οχι τουρινκ) μιας και θα την βγαλεις πιο πολυ μεσα στην πολη και θα προσδώσουν μεγαλυτερη ασφαλεια αφετερου καινούργιος εισαι θα πας σιγα σιγα χωρις μεγαλη χιολομετρικη καλυψη ανα ετος
    Βαλε τα Bridgestone bt s20 που μπορεις να τα βαλεις στο 230ρι με τα περαστικά
    Στην ένδυση προσθεσε οπωσδήποτε μποτακια. Αυτο το διαστημα θα χρειαστείς ενα σετ αδιάβροχα και για τον χειμώνα ενα σετ ισοθερμικα

  15. #15
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Και μένα άποψη μου είναι να μη βάλεις gps για την Αθήνα. Ρώτα τα παιδιά που κάνουν delivery στα φανάρια. Εμένα αυτοί με σώζουν, ξέρουν και τη παραμικρή λεπτομέρεια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  2. To Hornet....
    από GyPsy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2004, 14:53
  3. ΠΡΟΣ..Julius - Hornet - Superfour..
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 15:01
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF