Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: Κρήτη … και ανοικτοί λογαριασμοί που δεν κλείνουν …

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Λίγες ώρες έμειναν μέχρι να σφυρίξει το βαπόρι. Κάνω ένα γρήγορο πέρασμα από την πόλη, δεν βλέπω την ώρα να φύγω από την κίνηση. Περνάω από το γκισέ με τα εισιτήρια από τους πρώτους και στο πρώτο άνετο καφέ βολεύομαι σε μια γωνιά για να περάσει η ώρα μέχρι την επιβίβαση. Τριγύρω βλέπεις κάθε λογής φάτσες και συμπεριφορές … όλα τα λιμάνια τα ίδια …

    Η μηχανή είναι δεμένη στο πατάρι του γκαράζ, τα πόδια μου απλωμένα στην απέναντι καρέκλα στο πίσω μέρος του καραβιού, έχω διαβάσει κάποιες σελίδες από το βιβλίο μου αλλά η θέα της Σούδας και των Χανίων που απομακρύνεται με έχει απορροφήσει … Πολύχρωμα φώτα που σε λίγο ίσα ίσα που θα φαίνονται. Το κινητό έχει πάρει φωτιά στο μέσσετζερ και για ακόμη μια φορά χαμογελώ με τις πλάκες που η ζωή μας κάνει. Ξέρω πως σε λίγο θα χαθεί το σήμα και πως η μπαταρία δεν θα αντέξει για πολύ … ότι προλάβω λοιπόν. Δυό λέξεις και έχεις συντροφιά για όλο το βράδυ … τόσο απλή κατασκευή είναι ο άνθρωπος από την φύση του. Η παραφύση επέμβαση του άρρωστου άνθρωπου όμως τα έχει κάνει όλα δύσκολα … Όλα στο κυνήγι της πλασματικής ευτυχίας …

    Δεν μπορώ ακόμα να συνέλθω από τις εικόνες, τις μυρωδιές, τις γεύσεις … Στο μυαλό μου ακόμα το Λιβυκό Πέλαγος από τις βουνοκορφές και τις πλαγιές … ακόμα το πρωινό ζαλισμένο ξύπνημα μέσα σε μια σκηνή … Σκέφτομαι συνεχώς πως η πράξη έδειξε για ακόμα μια φορά πως ξεπερνώντας εγωισμό και αποδεχόμενοι τη λανθασμένη επιλογή, εγκαταλείποντας την ψευδαίσθηση της περιπέτειας, μπαίνεις σε μονοπάτια πραγματικής περιπέτειας ... όμως πιο ξεκούραστος, πιο ασφαλής, πιο χαρούμενος, πιο οικονομικά, για μεγαλύτερη διάρκεια …
    Πόσοι θα το παραδεχτούν ?? … ίσως μονοψήφιος αριθμός, αλλά αυτό δεν συμβαίνει στις περισσότερες εκβάσεις της ζωής γύρω μας ? Αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που μας ενισχύει τόσο τη ματαιοδοξία και την προσπάθεια να ζήσουμε πάση θυσία σε μια κατάσταση που από παντού μπάζει νερά … Την ημέρα που θα σταματήσω να τριγυρίζω από επιλογή, ίσως και να το έχω μάθει …

    Η νύχτα έχει πέσει για τα καλά, οι περισσότεροι επιβάτες έχουν ήδη παραδοθεί στον Μορφέα και γιατί όχι … εξάλλου ποιος θέλει να μας ταρακουνήσουν από την θαλπωρή του προσωπικού μας Μάτριξ ? Είμαι ήδη μέσα ξαπλωμένος στην μαλακή μοκέτα ευτυχώς δίπλα σε πρίζα, ακούγοντας μουσική χωρίς να ενοχλώ. Μια μοναχική τουρίστρια ίσως από Βρετανία πλευρά κάθεται απέναντι μόνη με το σάκο πλάτης για μαξιλάρι ακούγοντας μουσική από το “σμαρτ” κινητό της . Γεμίσαμε έξυπνα τηλέφωνα και χαζούς εγκέφαλους … Τριγύρω έχουν απλώσει τα δίκτυα τους όλοι οι επίδοξες εραστές του μεσοπέλαγους … Πώς να μην χαμογελάσω … από την μια είναι αστείο από την άλλη εξοργιστικό να θεωρείται πως όποια ταξιδεύει μόνη έχει το αιδοίο της στο κούτελο … Η τύπισσα σηκώνεται, με πλησιάζει και ρωτά εάν μπορώ να προσέχω τα πράγματά της όσο θα είναι στην τουαλέτα. Φυσικά και το έκανα αναρωτώμενος γιατί ήρθε σε εμένα και όχι στον διπλανό της. Δεν θα το μάθω ποτέ …

    Το πρωινό ξύπνημα και πρωινή αποβίβαση ήταν με βροχή … και πόσο μα πόσο τη χάρηκα. Επίσης με το πιό αηδιαστικό γευστικά πρωινό που δοκίμασα ποτέ μου ... Λίγο περισσότερος σεβασμός στους επιβάτες ή λίγο περισσότερος έλεγχος στο τι η κουζίνα πλασάρει δεν θα έβλαπτε.
    Τι και αν έφτασα σπίτι με τα εσώρουχα μούσκεμα, ούτε που έδωσα σημασία. Ουσιαστικά απολάμβανα την καλοκαιρινή μπόρα όσο τίποτα …
    Η μηχανή μπήκε στο γκαράζ ανάμεσα στο ταπεινό παπί και στο μπλε χωμάτινο δημιουργώντας μια μικρή λίμνη από νερά που έσταζαν. Το χωμάτινο δεν το κοίταξα καν, είχα σκοπό να το πουλήσω εδώ και καιρό και ήταν ήδη σε αγγελίες …
    Δεν το κοίταξα γιατί ξέρω πόσο μαλάκας είμαι και πόσο εύκολα μπορώ να αλλάξω γνώμη. Εξάλλου οι αλλαγές στην ανθρωπότητα έγιναν από την ανθρώπινη κατηγορία που αλλάζει γνώμη. Τα άφησα όλα όπως ήταν … ανέβηκα επάνω σχεδόν πλήρης. Σχεδόν πλήρης γιατί πίσω μου άφησα πάλι εκκρεμότητες. Εκκρεμότητες που ελπίζω να μου έχει παραχωρηθεί χρόνος να εκπληρώσω …

    Αναρωτιέμαι σε εκείνο το μοναστήρι, σε πόσες μέρες θα φτάσω από χώμα … ??

    Δεν ξέρω πότε θα κάνω απολογισμό ταξιδιού ... ίσως ποτέ. Και γιατί να κάνω ? … όπως λέει και μια ψυχή .. “ό,τι γουστάρω θα κάνω” … και όταν το λέει μια ταραχή με πιάνει …

    Καλούς Χρόνους και Καλούς δρόμους σε όλους … πάντα όπως γουστάρετε … όταν γουστάρετε … με ό,τι γουστάρετε … γιατί έτσι γουστάρετε …

    Τέλος.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC03863.jpg‎   IMAG3589.jpg‎   DSC03865.jpg‎  

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπραβο για αλλη μια φορα ρε βρας.Ανυπομονουσα να γραφεις παραπανω αλλα δεν ηθελα να σε πιεσω οπος εκανα στην αρχη.Μπραβο για την ωραια γραφη σου.Γεματη αλυθινα συναισθηματα που τα περνας σε μας.Μαζι σου ταξιδευουμε και εμεις.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.
    Εκανες ενα μεγαλο γυρο της δυτικης κρητης.Εαν ερχοσουν με ον οφ θα σου πρωτινα καποια μερη.Αλλα τα περισοτερα μερη και διαδρομες που πηγες εγω δεν τα εχω κανη και δε τα ξερω.Μας εδωσες τροφη για καλοκαιρινες εξορμησεις μακρια απο τη τουριστιλα.Μυρισαμε λιγο καλοκαιρακι μεσα στον ελαφρυ χειμωνα μας.Μας χωρτασες το ματακι και τον νου(θα ελεγα και το στομαχι αλλα δε τροω τους χοχλιους.Μη με παρεξηγησεις.Τους ετρωγα.Μια μερα οταν ημουν γυρω στα 20 λεω της μανας
    -τη ψεινης?
    -χοχλιους μπουμπουριστους
    -γαματα.ωραια.Με μπολικο ψωμακι και κρασι.θα τους ξεσκισω.Και τι ειναι αυτος ο ηχος που ακουγετε απο το τηγανι???
    -Η στριγκλιες τους.Ειναι ζωντανοι οταν ψηνονται.
    Απο τωτε δε ξαναφαγα.Οχι γιατι σηχαθηκα.Γιατι τους λυπηθηκα.Ο ανθρωπος εχει του κοσμου τα καλλα να φαει και πρεπει να την πεση και σε αυτο το τοσο μικρο σαλιγκαρακι που σερνετε χωρις να ενοχλει κανενα και να το ψειση ζωντανο για να αλαξει λιγο την ακουραστη γευση του.Καπος ετσι την ειδα.Ενοειτε πος δε θελω να προσβαλω τους ανθρωπους που τους τρωνε.Ολοι μου οι οικογενοια τους ξεκολονει.)

    Τα δικα σου ταξιδιωτικα και του νικανθη ειναι αυτα που μου αρεσει περισοτερο να διαβαζω.Ευχομαι καλη συνεχεια,καλους δρομους,παντα ορθιος και ακουραστος.

    Υ.Γ. Τι ξεχασες τελικα εκτος ψηγειου οταν εφυγες?Πος τα βρηκες οταν γυρισες???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Βρασιδα μου θυμισες ποσα χρονια εχω να κατεβω στην Κρητη και ποσο μου λειπει. Και δεν ειμαι απο εκει.
    Μου θυμισες τοπους και ανθρωπους που γνωρισα και με σκλαβωσαν με την ομορφια και το φερσιμο τους!
    Χοχλιους μπουμπουριστους δεν τρωω στην Αθηνα κι ας τους φτιαχνει μια φιλη. Μονο στην Κρητη. Εχουν αλλη γευση εκει.

    Να 'σαι καλα να ταξιδευεις, να ζεις, να γραφεις, να διαβαζουμε και εμεις να ζηλευουμε!

  4. #49
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βρασίδα στο επανιδείν καλή χρονιά γεμάτη ταξίδια!
    πόσο εύκολο γίνεται το ταξίδι με τετρακύλνδρο, μου λείπουν ταξιδιωτικά με μικρά μηχανάκια εκεί που μια τυχαία ευθεία 10χιλιομέτρων μπροστά σου με ταχύτητα ταξιδιού 60km/h χωράει πολλές σκέψεις αναδιοργάνωσης, έμπνευσης και δημιουργικότητας μέσα
    keep riding and writing
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Μπράβο Βρασίδα.
    Πάρα πολύ καλή περιγραφή, ένοιωσα σαν συνταξιδιώτης μαζί σου.
    Καλά λένε πως "το παν δεν είναι τι παρουσιάζεις, αλλά πως το παρουσιάζεις"!!!!!!
    Καλή Χρονιά σε όλους!!!!!!!
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Με το καλό να μας ξανάρθεις φίλε, χαίρομαι που πέρασες καλά! Καλή χρονιά με υγεία και μπουμπουριστούς χοχλιούς!
    vardis

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος

    Υ.Γ. Τι ξεχασες τελικα εκτος ψηγειου οταν εφυγες?Πος τα βρηκες οταν γυρισες???
    Θεώρησε πως το "ψυγείο - συντήρηση" είμαι εγώ ... και φεύγοντας αφήνω πράγματα έξω από εμένα ... Τα βρήκα όπως τα άφησα ευτυχώς ...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Βρασιδα μου θυμισες ποσα χρονια εχω να κατεβω στην Κρητη και ποσο μου λειπει. Και δεν ειμαι απο εκει.
    Μου θυμισες τοπους και ανθρωπους που γνωρισα και με σκλαβωσαν με την ομορφια και το φερσιμο τους!
    Χοχλιους μπουμπουριστους δεν τρωω στην Αθηνα κι ας τους φτιαχνει μια φιλη. Μονο στην Κρητη. Εχουν αλλη γευση εκει.

    Να 'σαι καλα να ταξιδευεις, να ζεις, να γραφεις, να διαβαζουμε και εμεις να ζηλευουμε!
    Σε ευχαριστώ Νίκο ! Όντως εκεί κάτω έχουν άλλη γεύση ... το επιβεβαιώνω ...

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βρασίδα στο επανιδείν καλή χρονιά γεμάτη ταξίδια!
    πόσο εύκολο γίνεται το ταξίδι με τετρακύλνδρο, μου λείπουν ταξιδιωτικά με μικρά μηχανάκια εκεί που μια τυχαία ευθεία 10χιλιομέτρων μπροστά σου με ταχύτητα ταξιδιού 60km/h χωράει πολλές σκέψεις αναδιοργάνωσης, έμπνευσης και δημιουργικότητας μέσα
    keep riding and writing
    Ντόκτορ σε κλειστά κομμάτια τα μικρά μονοκίλυνδρα (με την προϋπόθεση πως έχεις ασχοληθεί μαζί τους) είναι "αλλού" ... Τον Αύγουστο έκανα Αθήνα - Ορεινή Ναύπακτο - Πάντα Βρέχει - Ανατολικά Τζουμέρκα - Χαλίκι - Μέτσοβο - τον γύρο της Πίνδου από ανατολικά προς δυτικά και μερικά ενδιάμεσα - Μέτσοβο - Καλαμπάκα - Ελάτη - Δομοκός - Αθήνα με ένα WRF 250 του 2003 με πάρα πολλά χωμάτινα κομμάτια ... Δεν νομίζω πως θα ακολουθούσε εύκολα (στο σύνολο της συγκεκριμένης διαδρομής) μεγάλη μηχανή ... Είσαι άνετος στην Εθνική με σταθερή ταχύτητα 100 περίπου χλμ, αλλά πόσα είναι τα κομμάτια της Εθνικής ?? το 80% εάν θέλεις είναι επαρχιακό κλειστό οδικό δίκτυο ... και εκεί αν το πας με γρήγορη ροή δεν έχεις χρόνο ούτε να αφεθείς, ούτε να σκεφτείς πολλά εκτός του δρόμου ...

    Χρόνια Καλά να έχουμε ... να ταξιδεύουμε με ψυχή και σώμα μέχρι όσο πάει ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20170807_183803.jpg‎   20170809_113746.jpg‎  

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Μπράβο Βρασίδα.
    Πάρα πολύ καλή περιγραφή, ένοιωσα σαν συνταξιδιώτης μαζί σου.
    Καλά λένε πως "το παν δεν είναι τι παρουσιάζεις, αλλά πως το παρουσιάζεις"!!!!!!
    Καλή Χρονιά σε όλους!!!!!!!

    Τransalpblack σε ευχαριστώ ... Χρόνια Καλά !!

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Με το καλό να μας ξανάρθεις φίλε, χαίρομαι που πέρασες καλά! Καλή χρονιά με υγεία και μπουμπουριστούς χοχλιούς!

    Ετοιμάζομαι ... πρώτα ο Θεός θα κατέβω με το εντουράκι των πιό πάνω φωτογραφιών ...

    Χρόνια Καλά !!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. και εμείς που δεν πήγαμε Πάρνωνα;
    από antsoar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2015, 15:25
  2. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2013, 09:14
  3. Και μετά φταίνε που μας λένε αλήτες μηχανόβιους...
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 15:38
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 15:53
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF