Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: διπλωμα και ποινες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2017
    Μηνύματα
    3

    διπλωμα και ποινες

    καλησπερα παιδια , εχω να κανω την εξης ερωτηση , και θα παρακαλουσα να απαντησουν μονο οσοι γνωριζουν.
    εστω λοιπον εγω 19 χρονων κ οδηγω μηχανη με διπλωμα 125cc. η μηχανη καλυπτεται απο το διπλωμα των 20 ετων ( 47.6bhp )
    και με σταματαει ο καλος κυριος αστυνομος , εχω χαρτια κρανακι ασφαλειες τα παντα ολα , κ διπλωμα για 125 , και μου κοβει κληση.
    τι γινεται εφοσον παω δικαστηριο , λερωνεται ποινικο μητρωο? η μονο αν κριθω προφυλακιστεος? αν αθωωθω ναι η οχι?
    επισης αν βγαλω το διπλωμα στα 20 ποσο πιθανο ειναι να αθωωθω? ( εννοειται να εχει αναβληθει η δικη με τον εναν η τον αλλον τροπο και εχω και καλο δικηγορο εναν θειο μου αν χρειαστει )
    κυριως με ενδιαφερει το λερωμα του ποινικου μητρωου , οτι ξερετε απαντηστε παρακαλω!!!!!


  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosgotheos Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια , εχω να κανω την εξης ερωτηση , και θα παρακαλουσα να απαντησουν μονο οσοι γνωριζουν.
    εστω λοιπον εγω 19 χρονων κ οδηγω μηχανη με διπλωμα 125cc. η μηχανη καλυπτεται απο το διπλωμα των 20 ετων ( 47.6bhp )
    και με σταματαει ο καλος κυριος αστυνομος , εχω χαρτια κρανακι ασφαλειες τα παντα ολα , κ διπλωμα για 125 , και μου κοβει κληση.
    τι γινεται εφοσον παω δικαστηριο , λερωνεται ποινικο μητρωο? η μονο αν κριθω προφυλακιστεος? αν αθωωθω ναι η οχι?
    επισης αν βγαλω το διπλωμα στα 20 ποσο πιθανο ειναι να αθωωθω? ( εννοειται να εχει αναβληθει η δικη με τον εναν η τον αλλον τροπο και εχω και καλο δικηγορο εναν θειο μου αν χρειαστει )
    κυριως με ενδιαφερει το λερωμα του ποινικου μητρωου , οτι ξερετε απαντηστε παρακαλω!!!!!

    θες να μπεις στο δημοσιο?

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Μην οδηγείς χωρίς να έχεις το κατάλληλο δίπλωμα και δε θα χρειαστεί ποτέ να μάθεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θες να μπεις στο δημοσιο?
    Όπως τον βλέπω, έχει όλα τα προσόντα.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2017
    Μηνύματα
    3
    απλα θελω να γνωριζω παιδια , καλο ειναι να εισαι ενημερωμενος

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosgotheos Προβολή μηνύματος
    απλα θελω να γνωριζω παιδια , καλο ειναι να εισαι ενημερωμενος
    Φαντάζομαι ότι μπήκες και στο φόρουμ της Eurobank να ρωτήσεις τι συμβαίνει αν διαπράξεις ένοπλη ληστεία. Και μετά στο naieisaimisogynhs.gr να ενημερωθείς περί ποινών σεξουαλικής παρενόχλησης. Εγώ πείστηκα.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2017
    Μηνύματα
    3
    φιλε απαντηση θελω , αν ηθελα να με κοροιδεψει καποιος δεν θα εψαχνα εδω , αν δεν θες να απαντησεις μαγκια σου, αλλα μην χαλας το ποστ μου σε παρακαλω

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosgotheos Προβολή μηνύματος
    εχω χαρτια κρανακι ασφαλειες τα παντα ολα , κ διπλωμα για 125
    Ασφάλεια πώς θα έχεις αν δεν έχεις το σωστό δίπλωμα;

  8. #8
    Πρόστιμο 200 ευρώ για οδηγό μοτοσικλέτας, αυτοκινήτου όταν εντοπίζεται να οδηγεί χωρίς την κατάλληλη άδεια οδήγησης. Επίσης, επανέρχεται η παλαιά διάταξη του ΚΟΚ, με την οποία προβλέπεται ότι αυτός που συλλαμβάνεται να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν έως δώδεκα μήνες. Αφαιρείται ακόμη η κατεχόμενη άδεια για 30 ημέρες.


    Όποτε, μάλλον θα πρέπει να γίνεις το γκομενάκι του δικαστή και να του κάνεις τα γλυκά ματάκια μπας και δεν την γ@μησεις...


    Εκεί όμως που θα την γ@μησεις πραγματικά είναι άμα εμπλακείς σε ατύχημα χωρίς δίπλωμα...
    Και δεν θα την γ@μησεις μόνο εσύ αλλά και οι δικοί σου μιας κι όλοι μαζί θα δουλεύετε να πληρώνετε τον νέο νταβα που θα είναι ο αντίδικος σου στο ατύχημα και θα σας κάνει τα πτνακια του...


    Ή κάνεις υπομονή ένα χρόνο να βγάλεις κανονικό δίπλωμα...


    Αυτά και καλούς δρομους

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosgotheos Προβολή μηνύματος
    φιλε απαντηση θελω , αν ηθελα να με κοροιδεψει καποιος δεν θα εψαχνα εδω , αν δεν θες να απαντησεις μαγκια σου, αλλα μην χαλας το ποστ μου σε παρακαλω
    Ξαναδιάβασε προσεκτικά και θα καταλάβεις ότι δε θέλω να σε κοροϊδέψω. Θέλω να σε προστατεύσω, μαζί με όλους τους υπόλοιπους.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πρόστιμο 200 ευρώ.....τιμωρείται με ποινή φυλάκισης......θα πρέπει να γίνεις το γκομενάκι του δικαστή και να του κάνεις τα γλυκά ματάκια μπας και δεν την γ@μησεις... θα την γ@μησεις πραγματικά....
    Και δεν θα την γ@μησεις μόνο εσύ αλλά και οι δικοί σου.... θα σας κάνει τα πτνακια του...


    Αυτά και καλούς δρομους

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    To λέρωμα του μητρώου να μην σε απασχολεί.
    Να σε απασχολεί αυτό που είπε ο φίλος ggs.
    Και μην ακοὐσω το εγώ προσέχω και δεν θα τρακάρω...
    Και εγώ προσέχω και 22 χρόνια δεν είχα τρακάρει.Το σαββάτο όμως ενας παππούς μου την εκανε απο στοπ,ειχε και ταχύτητα,και δεν υπήρχε ορατότητα.Τόσο απλά λοιπόν χωρίς να φταίω.
    Κάνε υπομονή λοιπόν, πάρε κανα παπακι μιας και έχεις το μικρό δίπλωμα να κάνεις δουλειά σου και σε κανα χρόνο βγάλε το μεγάλο δίπλωμα.
    Να φανταστώ οτι φοράς και κράνος-γάντια-μπουφάν κτλπ ε?

    Υ.Γ. Όπως είπε και ο χορχόδειλας εδώ είμαστε για να σε προστατεύσουμε όχι να σε κράξουμε.

    Πάντα φιλικά και καλά χιλιόμετρα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    305
    μιας και ειμαι μακρυά και δεν με αγγιξε ποτέ τέτοιος νομος, γιατι δενειχα ποτέ λεφτα για μηχανή και παρεμεινα στις παπιες, δεν υπαρχουν μοτοσυκλέτες που να καλύπτουν το μικρο διπλωμα? κατι 125 Aprilia η κανα μονοκύλινδρο; αν οχι οι κατηγορίες διπλωμάτων ειναι γτπκ και θέλουν αναθεώρηση .

    μην παμε και στο αλλο ακρο οπωσ εδώ, ακόμα κι αν δεν εχεις διπλωμα και έχει ενας απο το γκρουπ που βολταρετε, καβαλάς μηχανή 600 κιλών και 1900 κυβικών και πεθαίνεις σε random γεφυρα. να τα λέμε και αυτά

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση χωρίς δίπλωμα και δικαστήριο
    από glyfada στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2016, 13:51
  2. διπλωμα και ... φακελακι
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2013, 22:59
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2009, 00:44
  4. Διπλωμα και Αγορα.........!!!
    από Paris7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2009, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF