Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: 'Εγγραφα πάνω στη μοτοσυκλέτα;

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να τα κουβαλάς επάνω σού σε κάποιο filofax.
    Εγώ τα είχα στο μηχανάκι και μουχλιασαν.
    Πρέπει να σταμάτησαν να τα πουλάνε το 1995
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ξέρεις ότι είναι παράνομο να δείχνεις φωτοτυπίες επίσημων εγγράφων αντί για τα γνήσια;εμπίπτει στον νόμο περί πλαστογραφίας, το πρόστιμο είναι μεγάλο και παίζει και φυλάκιση κάποιων μηνών, εξαγοράσιμη....
    Didn't know that, η λογική μου ήταν ότι δεν τα έχω μαζί γιατί αν τα χάσω έχει πάρα πολύ τρέξιμο κ χρήμα για να τα ξαναβγαλω, όχι ότι τα έχω πλαστά. Δηλαδή δες τα κι εσύ όργανο ότι ισχύουν κ δεν κυκλοφορώ κλεμμένο ή ανασφαλιστο κ κόψε μου την παράβαση ότι δεν τα έχω μαζί, να στα φέρω στο τμήμα να την ακυρωσουμε, όχι να πάω αυτόφωρο για πλαστογραφία

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν τόσο απλό αυτό που λες θα το κάναμε όλοι.....
    Ξέρεις ότι είναι παράνομο να δείχνεις φωτοτυπίες επίσημων εγγράφων αντί για τα γνήσια;εμπίπτει στον νόμο περί πλαστογραφίας, το πρόστιμο είναι μεγάλο και παίζει και φυλάκιση κάποιων μηνών, εξαγοράσιμη....
    Είναι απείρως προτιμότερο να πεις ότι τα ξέχασες σπίτι, σου κόβουν ένα μικρό πρόστιμο (με την προυπόθεση ότι θα τα πας την επόμενη στο τμήμα να τα επιδείξεις)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία και μόνο, έχει κάνει ακριβές αντιγραφο σε ΚΕΠ ο πατέρας μου την άδεια κυκλοφορίας και το δίπλωμα!
    Και η πλάκα ήταν οτι αντε εγω δε ξέρω, ο ΚΕΠατζης που θεώρησε το γνήσιο αντίγραφο

    Οταν κάποια στιγμή σε έλεγχο το είδε ο όργανο, έχασε τα λόγια του
    Ρε σεις τι λέτε;

    Άλλο πράγμα το ακριβές φωτοαντίγραφο θεωρημένο από κάποιον κι άλλο το να τα δείχνεις αντί για τα πρωτότυπα.

    Τι πλαστογραφίες λέτε; Σοβαρευτείτε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις ότι είναι παράνομο να δείχνεις φωτοτυπίες επίσημων εγγράφων αντί για τα γνήσια;εμπίπτει στον νόμο περί πλαστογραφίας, το πρόστιμο είναι μεγάλο και παίζει και φυλάκιση κάποιων μηνών, εξαγοράσιμη....


    Πλαστογραφία;;;
    Η απλή φωτοτυπία;;
    Όχι βέβαια.

  5. #20
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Η φωτοτυπία,έστω και επισήμως επικυρωμένη,δεν ισχύει ειδικά για το δίπλωμα,για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να σου έχουν το αφαιρέσει προσφάτως (μέθη-υπερβολική ταχύτητα) και εσύ να δείχνεις όμορφα και ωραία το φωτοαντίγραφο.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 10/11/2017 στις 13:04.

  6. #21
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία και μόνο, έχει κάνει ακριβές αντιγραφο σε ΚΕΠ ο πατέρας μου την άδεια κυκλοφορίας και το δίπλωμα!
    Και η πλάκα ήταν οτι αντε εγω δε ξέρω, ο ΚΕΠατζης που θεώρησε το γνήσιο αντίγραφο

    Οταν κάποια στιγμή σε έλεγχο το είδε ο όργανο, έχασε τα λόγια του
    Δεν είναι παράνομο να κάνεις ακριβές αντίγραφο.
    Απλά πάνω σου πρέπει να έχεις τα πρωτότυπα

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Όταν γίνεται έλεγχος, απαιτείται να έχεις μαζί σου τα πρωτότυπα έγγραφα. Αν δεν τα έχεις, μπορεί να κοπεί επιπλέον πρόστιμο (20€ ανά έγγραφο, νομίζω; ). Οπότε μετά θα τρέχεις να ακυρώνεις τα πρόστιμα για ασφάλεια, δίπλωμα κτλ, αλλά το 20-40-60αράκι, θα το κεράσεις.

    Ποτέ τα έγγραφα στο μηχανάκι, πάντα πάνω μου. Στο αυτοκίνητο, που δεν υπάρχει κίνδυνος, τα αφήνω μέσα.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν παντως καποιος εχει την Α4 άδεια και την βγαλει εγχρωμη φωτοτυπια

    κανείς δεν θα μπορεσει να την ξεχωρισει

  9. #24
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι παράνομο να κάνεις ακριβές αντίγραφο.
    Απλά πάνω σου πρέπει να έχεις τα πρωτότυπα
    Didnt knew that

    Thanks

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ έχω ένα μικρό πραγματάκι που είναι για κάρτες,διπλώματα,χαρτιά κλπ,με 4 ανοίγματα και έχω μέσα ασφάλεια,δίπλωμα,κτεο,άδεια και το κουβαλάω μαζί με το πορτοφόλι μου.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CHRISTOF
    Εγγραφή
    09/01/2008
    Μηνύματα
    217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν γίνεται έλεγχος, απαιτείται να έχεις μαζί σου τα πρωτότυπα έγγραφα. Αν δεν τα έχεις, μπορεί να κοπεί επιπλέον πρόστιμο (20€ ανά έγγραφο, νομίζω; ). Οπότε μετά θα τρέχεις να ακυρώνεις τα πρόστιμα για ασφάλεια, δίπλωμα κτλ, αλλά το 20-40-60αράκι, θα το κεράσεις.

    Ποτέ τα έγγραφα στο μηχανάκι, πάντα πάνω μου. Στο αυτοκίνητο, που δεν υπάρχει κίνδυνος, τα αφήνω μέσα.
    Και εγώ, αλλά ''έφυγαν'' μαζί με το αυτικίνητο ( το οποίο ήταν και πλυμένο και φουλαρισμένο, με σέρβις και καινούργια λάστιχα .

    Τέλος πάντων, όπως έγραψα και πριν εγώ τα αφήνω στο όχημα. Ούτως ή άλλως άχρηστα σου είναι μετά.
    Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις

  12. #27
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Το δίπλωμα το έχω στο πορτοφόλι οπότε δεν εξαρτάται από όχημα. Τα χαρτιά του αυτοκινήτου στο αυτοκίνητο για να μην τραβιέμαι. Της μοτο τα είχα στην εσωτερική τσέπη του τζάκετ γιατί δεν κυκλοφορούσα ποτέ χωρίς να φοράω. Το ρίσκο ήταν να (ξε)χάσω το τζάκετ σε έξοδο. Επίσης, για κανένα μήνα την άνοιξη και το φθινόπωρο κυκλοφορούσα χωρίς χαρτιά, μέχρι να θυμηθώ να τα μεταφέρω από το χειμερινό στο καλοκαιρινό και ανάποδα...

  13. #28
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ποτέ δεν αφήνω χαρτιά σε όχημα....

    Έχω μια ζελατίνα που έχω πάντα μαζί μου ταυτότητα - διαβατήριο - δίπλωμα, άδειες, ασφάλειες & κτέο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2015
    Μηνύματα
    49
    Συγγνώμη, αλλά δεν είχα δει τις απαντήσεις στο θέμα, ανάθεμα το μέιλ. Εγώ πάντα τ άφηνα πάνω στο όχημα, αλλά ο προβληματισμός προέκυψε όταν μου είπε κάποιος ότι αν κλαπεί η μηχανή με την άδεια κυκλοφορίας πάνω, είναι σχετικά εύκολο με πλαστογραφίες κλπ να γίνει μεταβίβαση σαν νόμιμη! Προφανώς δε φοβάμαι μη χάσω ή μου κλέψουν το κτεο και την ασφάλεια. Δίπλωμα πορτοφόλι, όποιος οδηγά παραπάνω από ένα οχήματα, είναι αυτονόητο.

  15. #30
    Νομότυπα, τα πρωτότυπα έγγραφα πρέπει να είναι μαζί μας, να συνοδεύουν το όχημα.

    Απο κεί και πέρα, φωτοτυπίες ή μή, σκαναρισμένα στο κινητό (το κάνω), κλπ, πάντα επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια του αστυνομικού αν θα σε γράψει ή όχι.

    Υποθέτω πάντως, ότι όλα τα στοιχεία είναι διαθέσιμα για αυτούς σε ονλάιν σύστημα. Πραγματική περίπτωση: έχω πάρει δανεικό μηχανάκι. Στη βιασύνη μου δεν εχω τα έγγραφα του μαζί μου. Με σταματάνε σε έλεγχο. Εξηγώ τι γίνεται. Πάει ο ένας στο περιπολικό. Σε λιγότερο απο 1 λεπτό έχει γυρίσει, λέει στον συνάδελφο του που ήταν δίπλα μου "όλα κομπλέ". "Και ασφαλισμένο?" τον ρωτάει ο 2ος. "Ναι" λέει ο πρώτος απο το περιπολικό. Και με άφησαν και έφυγα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?
    από kiloMeater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 16:48
  2. Θέση αναβάτη στη μοτοσυκλέτα
    από lamoun στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 11:34
  3. Πάνω στη τρέλα τους...
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 11:59
  4. Πάνω στη τρέλα μου...
    από daddy78 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 23:57
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF