Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Προβληματική αγοραπωλησία με 'φίλο'

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Σταύρο για μένα όλη η συμπεριφορά του είναι πουστικη,αν δεν άντεχε η δεν μπορούσε
    να πληρώσει ας μην την έπαιρνε.
    Ο φίλος φταίει γιατί είδε από την αρχή ότι ο τύπος είναι γτπκ και συνέχισε
    την διαδικασία.
    αυτό.
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Έχουμε και λέμε:

    Ενας πουλάει ένα μηχανάκι αστέρι-κατά δήλωσή του - ο μηχανικός λέει διάφορα άλλα, ουτε αυτόν τον ξέρουμε για να ειμαστε σίγουροι ότι δεν λέει παπάτζες, που θέλει όμως αλυσιδογράναζα και λάστιχα.
    Δεν ξέρουμε τι μηχανάκι είναι, κι αρα κόστη των παραπάνω.
    Δεν ξέρουμε πόσο πουλήθηκε.
    Δεν ξέρουμε γιατί είχε ο αγοραστής τέτοιο κόψιμο να την πάρει.
    Δεν ξέρουμε γιατί ο πωλητής είχε τέτοιο κόψιμο να την πουλήσει που δέχτηκε να κάνει την μεταβίβαση με μια προκαταβολή μόνο.

    Και βασικά δεν μας νοιάζει κιόλας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Σταύρο για μένα όλη η συμπεριφορά του είναι πουστικη,αν δεν άντεχε η δεν μπορούσε
    να πληρώσει ας μην την έπαιρνε.
    Ο φίλος φταίει γιατί είδε από την αρχή ότι ο τύπος είναι γτπκ και συνέχισε
    την διαδικασία.


    ρε Γιωργο συμφωνουμε στο οτι αν δεν αντεχε ή δεν μπορουσε να την πληρωσει να μην την επαιρνε...
    μωρος ειναι οχι π0υστης...


    την πουλαγε ο γειτονας, την εκανε βολτα, κ@υλωσε απο το γκαζι, απο τα φρενα, απο την αισθηση whatever και εκανε την μ@λακια χωρις να το σκεφτει...

    βλαμμενος, βλαχονεοελληνας ειναι που προσπαθησε να παρει χαρα και ευχαριστηση, αγοραζοντας ενα οχημα που ουσιαστικα δεν μπορουσε να αγορασει...
    ο καθενας πιανεται απο οτι βρει για να ξεφυγει απο την ρουτινα του και την σκατοζωη του...

    αυτος πιαστηκε απο το μηχανακι...

  4. #19
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε Γιωργο συμφωνουμε στο οτι αν δεν αντεχε ή δεν μπορουσε να την πληρωσει να μην την επαιρνε...
    μωρος ειναι οχι π0υστης...


    την πουλαγε ο γειτονας, την εκανε βολτα, κ@υλωσε απο το γκαζι, απο τα φρενα, απο την αισθηση whatever και εκανε την μ@λακια χωρις να το σκεφτει...

    βλαμμενος, βλαχονεοελληνας ειναι που προσπαθησε να παρει χαρα και ευχαριστηση, αγοραζοντας ενα οχημα που ουσιαστικα δεν μπορουσε να αγορασει...
    ο καθενας πιανεται απο οτι βρει για να ξεφυγει απο την ρουτινα του και την σκατοζωη του...

    αυτος πιαστηκε απο το μηχανακι...
    Το ίδιο πράγμα λέτε τελικά.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Λίγο παραπάνω ντιτέιλ(τα παρακάτω είναι καταγεγραμμένα δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου).
    -Είχαμε συμφωνήσει την χ τιμή και μου έφαγε ένα 100ρικο προκαταβολικά
    -Του είπα ότι θα του κάνω δώρο τα τέλη κυκλοφορίας για τους τελετυαίους 3 μήνες του χρόνου(είχα καταθέσει πινακίδες). Έμαθα ότι τελικά πρέπει να πληρώσω όλο το χρόνο. Τον ενημέρωσα/παρακάλεσα ότι θα πρέπει να τα μοιραστούμε. Γαργάρα.
    -Μαζί με όοολη την προίκα πήρε και ένα σετ λάδια που είχα για το άλλο μου μηχανάκι(60ε)
    -Είχα την αγγελία στα χ400 και κατέβασα την τιμή στα χ100. Είχαμε ήδη συμφωνήσει στα χ100 αλλά είδε την πτώση και λεει θέλω και γω την έκπτωση. Του εξήγησα ότι δεν πάει παρακάτω. Αλλά ποτέ δεν το χώνεψε. Δατσολ.
    -Το κόστος αφορά σέρβις 250ε(άκυρο, το μηχανάκι ήταν άριστο), αλυσογράναζα(ήταν ενήμερος για τα ακριβή χιλιόμετρα) και λάστιχα(ξαφνικά ήθελε να είναι του κουτιού). Επαναλαμβάνω, δεν δέχθηκε να πάμε σε μάστορα, Γιατί?....

    Βlitzer, ευχαριστώ για το σχόλιό σου αλλά μέσα στον πανικοβλημένο οχετό από τα σεντόνια που έστελνε ανέφερε ακόμα ότι έχει παιδί και ότι πρέπει να κάνει επέκταση στη δουλειά. Εσύ θα το έπαιρνες πίσω? Τη μούρλια του αλλουνού θα τη φάω εγώ? Δεν έχω συνηθίσει να με εκβιάζει το κάθε ανθρωπάριο... Στο 2ο σκέλος συμφωνώ 1000%...

    Ο τύπος από την πρώτη βόλτα πήγαινε κόφτες. Που ξερω οτι δεν του χει βγαλει τ αντερα?

    Παρενθεση την έχει βάλει ήδη αγγελία..


    και για να τα παρουμε και ενα ενα γιατι τα λες και λιγο μπερδεμενα...

    1) λες ειχατε συμφωνησει την χ τιμη και σου εφαγε ενα κατοσταρικο προκαταβολικα...πως εγινε αυτο? πως μπορει να σου φαει το κατοσταρικο προκαταβολικα? τι σου ειπε δλδ δεν σου δινω 3500 και σου δινω 3400? αφου βαλατε δοσεις...κατι δεν κολλαει...

    2) του ειπες οτι πρεπει να μοιραστειτε τα τελη του χρονου και λες το εκανε γαργαρα...για να γινει η μεταβιβαση πρεπει τα τελη να ειναι πληρωμενα...αυτο τι σημαινει?? οτι τα πληρωσες εσυ για να κανεις την μεταβιβαση και μετα αυτος δεν σου τα εδωσε? γιατι αν του το ειπες απο πριν οτι πρεπει να τα μοιραστειτε και αυτος το εκανε γαργαρα ΠΡΙΝ την μεταβιβαση, το ηξερες απο πριν οτι δεν θα στα εδινε...

    3)το σετ με τα λαδια των 60€ δεν καταλαβα...μονος του τα πηρε? δεν του τα εδωσες εσυ? οποτε γιατι τα βαζεις στην εξισωση...ας μην του τα εδινες...

    4) λες την ειχες χ400...για να διευκολυνθουμε ας πως εγω 3400 και κατεβασες την αγγελια στα 3100...ειχατε συμφωνησει στα 3100 και ηθελε και αλλη εκπτωση? και οταν του το εξηγησες οτι δεν θα την κατεβασεις αλλο, τι εννοεις οταν λες οτι δεν το χωνεψε? τελικα τι συμφωνησατε?


    οπως καταλαβαινεις ειναι απειρα τα ερωτηματα εφοσον δεν εισαι αναλυτικος...

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Βlitzer, ευχαριστώ για το σχόλιό σου αλλά μέσα στον πανικοβλημένο οχετό από τα σεντόνια που έστελνε ανέφερε ακόμα ότι έχει παιδί και ότι πρέπει να κάνει επέκταση στη δουλειά. Εσύ θα το έπαιρνες πίσω? Τη μούρλια του αλλουνού θα τη φάω εγώ? Δεν έχω συνηθίσει να με εκβιάζει το κάθε ανθρωπάριο... Στο 2ο σκέλος συμφωνώ 1000%...

    Ο τύπος από την πρώτη βόλτα πήγαινε κόφτες. Που ξερω οτι δεν του χει βγαλει τ αντερα?
    Κοίτα, ας υποθέσουμε ότι δεχόμαστε την ιστορία σου.

    Παρένθεση εδώ, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι έκανες μεταβίβαση χωρίς να έχεις πληρωθεί. Το οποίο για μένα σημαίνει ότι είτε είχες μεγάλη ανάγκη τα χρήματα (που δε φαίνεσαι τέτοιος τύπος), είτε είχες ανάγκη να ξεφορτωθείς το μηχανάκι. Άρα ίσως έχει κάποιο δίκιο και ο αγοραστής. Κλείνουμε παρένθεση.

    Δεχόμαστε την ιστορία σου στο 100%, λοιπόν. Προφανώς δεν αξίζει να το κυνηγήσεις δικαστικά για 300, 500, 700€, εκτός αν έχεις χρήμα/χρόνο να ξοδέψεις και θες την ηθική ικανοποίηση. Το οποίο είναι σεβαστό, το καταλαβαίνω, θα το έκανα κι εγώ. Πέρα από αυτό, ο τύπος, αυτή τη στιγμή, διαπραγματεύεται από θέση ισχύος. Έχει το μηχανάκι και την άδεια στα χέρια του, δεν έχεις κάτι να ρίξεις στο τραπέζι. Οπότε η πραγματική λύση είναι μια εκ των δύο: είτε δέχεσαι ότι έχασες κάποια λεφτά και του αφήνεις το μηχανάκι να το βάλει εκεί που ξέρει, είτε του επιστρέφεις τα χρήματα και παίρνεις το μηχανάκι σου πίσω. Προσωπικά, όχι, δε θα του έδινα το πλήρες ποσό πίσω για ένα μηχανάκι που κανείς δεν ξέρει πώς χρησιμοποίησε, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι σε συμφέρει. Και στις 2 περιπτώσεις, είσαι χαμένος. Αλλά οφείλεται σε δική σου απερισκεψία. Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά βάζουμε τα μούτρα μας κάτω, μαθαίνουμε από το λάθος μας και προχωράμε. Ωστόσο, σου εύχομαι να βγάλεις άκρη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

    Φρόντισε, αν τελικά επιλέξεις να πάρεις το μηχανάκι πίσω, να μη δώσεις τα λεφτά πριν γίνει η μεταβίβαση.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φρόντισε, αν τελικά επιλέξεις να πάρεις το μηχανάκι πίσω, να μη δώσεις τα λεφτά πριν γίνει η μεταβίβαση.
    ...και φυσικά να βεβαιωθεις ότι το μηχανάκι δουλεύει και έχει λάδια μέσα...

    Γιατί για όλα είναι ικανός ο γείτονας ..μέχρι και να το έσκιζε χωρίς λάδια...

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παντα εκπλήσσομαι πως υπαρχει τοση αφελεια-για να μην πω τιποτα βαρυτερο-στις οικονομικες συναλλαγες πολλων συνανθρωπων μας,αλλα που θα παει θα το συνηθισω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Απ οτι φαινεται το μήχανακι πουληθηκε κ το παλικαρι μας εβγαλε κ 700€.
    Μονη κ αμφιβολη λυση το δικαστηριο. Εχω μιλησει απ την πρωτη στιγμη με δικηγορο. Με τις υγειες μας.
    Δεν ξερω. 1100€ Ειναι το χρεος.

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να του παρω τα σωβρακα.

    Ειρήσθω εν παρόδω, να συγχαρω ιδιαιτερως sniper κ panavour για το αυτοκαμαρωμα. Well done guys. Καταλαβαίνετε φυσικά ότι όταν κάποιος λεει απο την 1η στιγμη οτι έκανε μαλακία είναι ακαιρο να του λες οτι εκανε μλκια.
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Για μένα μην μπλέκεις με δικαστήρια κτλ για ένα χιλιάρικο,ούτε καν για ηθική ικανοποίηση..
    Karma is a bitch,θα το βρει από αλλού.

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Karma is a bitch,θα το βρει από αλλού.
    Ναι, αυτό δεν ισχύει. Κανείς δε θα βρει ποτέ τίποτα αν δεν του τo δείξει κάποιος.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    και τι θα πεις στο δικαστηριο αφου δεν εχεις κανένα χαρτι, καμια αποδειξη? ζήτα του τα 700 ευρω που έβγαλε κέρδος αν και αποκλείεται να στα δωσει.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αυτό δεν ισχύει. Κανείς δε θα βρει ποτέ τίποτα αν δεν του τo δείξει κάποιος.
    Έχω άλλη άποψη εμπειρικά,αλλά οκ δεν θα τα χαλάσουμε.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, ας υποθέσουμε ότι δεχόμαστε την ιστορία σου.

    Παρένθεση εδώ, για να μην παρεξηγηθώ. Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι έκανες μεταβίβαση χωρίς να έχεις πληρωθεί. Το οποίο για μένα σημαίνει ότι είτε είχες μεγάλη ανάγκη τα χρήματα (που δε φαίνεσαι τέτοιος τύπος), είτε είχες ανάγκη να ξεφορτωθείς το μηχανάκι. Άρα ίσως έχει κάποιο δίκιο και ο αγοραστής. Κλείνουμε παρένθεση.

    Δεχόμαστε την ιστορία σου στο 100%, λοιπόν. Προφανώς δεν αξίζει να το κυνηγήσεις δικαστικά για 300, 500, 700€, εκτός αν έχεις χρήμα/χρόνο να ξοδέψεις και θες την ηθική ικανοποίηση. Το οποίο είναι σεβαστό, το καταλαβαίνω, θα το έκανα κι εγώ.
    Εκανα μεταβιβαση σε εναν ανθρωπο που καναμε κολλητη παρεα οικογενειακως. Λιγος ο χρονος, φυσικα, αλλα το γεγονος αυτο συν οτι μεναμε μια πορτα μου δημιουργησε μια 'ψευδαισθηση' ασφαλειας στη συναλλαγη. Λεσσον λερντ, τι να πω, εγω με τους φιλους μου ειμαι φιλος...

    Και φυσικα εχω αναγκη τα χρηματα(πως εκρινες το αντίθετο?), και φυσικα δεν εχω χρονο, και φυσικα ανεβαζω παλμους οταν σκεφτομαι οτι θα πινει το μισθο μου μπυρες..και φυσικα δεν εχει κανενα δικιο γιατι ηταν ενημερος για τα παντα και οταν του προτεινα να βρουμε μια λυση στη μεση, να παμε σε αλλο μηχανικο που ναμαι κ γω μπροστα ή να παμε στο δικο του να μου εξηγησει τι τρεχει τα αρνηθηκε ολα κ ηθελε μονο να το γυρισει πισω...εμ πως για!
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και τι θα πεις στο δικαστηριο αφου δεν εχεις κανένα χαρτι, καμια αποδειξη? ζήτα του τα 700 ευρω που έβγαλε κέρδος αν και αποκλείεται να στα δωσει.
    Ο δικηγορος ειπε οτι με τα δεδομενα του fb τον εχουμε. Ηταν πολυγραφοτατος.
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 13:19
  2. Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 22:09
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF