Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Προβληματική αγοραπωλησία με 'φίλο'

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Ο δικηγορος ειπε οτι με τα δεδομενα του fb τον εχουμε. Ηταν πολυγραφοτατος.
    κανόνισε να σε δαγκώσει και ο δικηγόρος. χλωμο το βλέπω να δεχτει το δικαστήριο οτι επειδη σου ειπε θα στα δωσω στο φβ, πρεπει να στα δώσει.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Για πλακα θα σε φαει και ο δικηγορος.
    Η αφελεια σου για να μη το πω αλλιως και παρεξηγηθω σε κανουν ευκολη λεια.
    H μαλακια εγινε live with it.

  3. #33
    Ελα παιδια οκ το κλεισαμε ευχαριστω φευγω τωρα γιατι γεμισε τιγρονια το μαγαζι χαχα
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Ελα παιδια οκ το κλεισαμε ευχαριστω φευγω τωρα γιατι γεμισε τιγρονια το μαγαζι χαχα
    Δε στη λεω ουτε να κοροιδεψω θελω αλλα οπως τη παρουσιαζεις την ιστορια δε μπορεις να κανεις κατι.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φιλε δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο ταιλευτεος που τη πατησε απο μια αγοροπολησια μοτο.Αν σε κανει να αισθανεσε καλυτερα.Και εγω την εχω πιει και σιγουρα πολοι απο εδω μεσα.
    Φιλε μια συμβουλη.Μη μπλεξεις.Παρετατο.
    Δε νομιζω οτι το φεισμπουκ αποτελει εγκυροτητα σε ενα δικαστηριο γιατι οποιοςδηποτε θα μπορουσε να σου στηλει αυτα τα μηνηματα.Ο αλλος μπορει να υσχηρηστει οτι δεν ημουν εγω αλλα καποιος αλλος τα εστελνε.
    Δε ξερω απο δικαστηκα και αυτο που σου ειπα μπορει να ειναι λαθος.Η δουλεια με τον δικηγορακο μου βρομαει.Μη ΜΠΛΕΞΕΙΣ.Ειπαμε.Ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #36
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φιλε δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο ταιλευτεος που τη πατησε απο μια αγοροπολησια μοτο.Αν σε κανει να αισθανεσε καλυτερα.Και εγω την εχω πιει και σιγουρα πολοι απο εδω μεσα.
    Φιλε μια συμβουλη.Μη μπλεξεις.Παρετατο.
    Δε νομιζω οτι το φεισμπουκ αποτελει εγκυροτητα σε ενα δικαστηριο γιατι οποιοςδηποτε θα μπορουσε να σου στηλει αυτα τα μηνηματα.Ο αλλος μπορει να υσχηρηστει οτι δεν ημουν εγω αλλα καποιος αλλος τα εστελνε.
    Δε ξερω απο δικαστηκα και αυτο που σου ειπα μπορει να ειναι λαθος.Η δουλεια με τον δικηγορακο μου βρομαει.Μη ΜΠΛΕΞΕΙΣ.Ειπαμε.Ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
    Ανεξαρτήτως του τι θα κάνει, δεν βλέπω γιατί τα γραπτά μηνύματα μέσω ενός προσωπικού λογαριασμού στο facebook δεν είναι αποδεικτκά στοιχεία συνομιλίας; ο νόμος πχ αναγνωρίζει ήδη τα email ως αποδεικτικά στοιχεία επομένως γιατί όχι κι αυτό;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Ανεξαρτήτως του τι θα κάνει, δεν βλέπω γιατί τα γραπτά μηνύματα μέσω ενός προσωπικού λογαριασμού στο facebook δεν είναι αποδεικτκά στοιχεία συνομιλίας; ο νόμος πχ αναγνωρίζει ήδη τα email ως αποδεικτικά στοιχεία επομένως γιατί όχι κι αυτό;
    Ναι πιθανον αυτο που λες υσχιει.Δε ξερω καθολου απο αυτα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ναι πιθανον αυτο που λες υσχιει.Δε ξερω καθολου απο αυτα.
    Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό από το facebook ... Σίγουρα αποτελούν κάποιο αποδεικτικό στοιχείο το οποίο είναι μάλιστα και γραπτώς... Αλλάααααααα
    Θα χρειαστεί πιστοποίηση στοιχείων ότι όντως ο λογαριασμοι του facebook είναι δικοί σας και ότι όντως οι συνομιλίες αυτές έγιναν από εσάς τους ίδιους (που προφανώς έτσι έγινε αλλά για τυπικούς λόγους πρέπει να ελεγθει).
    Αυτό όμως δεν είναι τόσο απλό να γίνει. Δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες γιατί όλο αυτό είναι σχετικό με την άδεια χρήσης του facebook που δεν ξέρω τι αναφέρει αλλά μιας και είμαι προγραμματιστής φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχει γίνει πιστοποίηση των λογαριασμών σας στο facebook με το κινητό τηλέφωνό σας το οποίο τηλέφωνο είναι δηλωμένο στο όνομα σας με τον αριθμό ταυτότητας σας... Κάπως έτσι φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει η ταυτοποίηση στοιχείων αλλά μπορεί και να κάνω λάθος και να είναι πολύ πιο περίπλοκο...

    Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς οριζει ο νόμος και η άδεια χρήσης του facebook (γιατί ποτέ δεν έκατσα να την διαβάσω) αλλά η λογική λέει ότι ο κάθε λογαριασμός περιέχει προσωπικά δεδομένα και δεν μπορείς να τα παραβιάσεις και να τα δημοσιεύσεις έτσι απλά. Με άλλα λόγια φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί εισαγγελική απόφαση ή κάποιου είδος εντάλματος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων προς το faceboοk ώστε να μπορέσει να γίνει ανάκτηση των συνομιλιών σας από τους servers της ιδιοκτήτριας εταιρίας facebook...
    Σίγουρα απλό δεν είναι και δεν ξέρω και πόσο θα στοιχίσει για να γίνει όλο αυτό από τους δικηγόρους... Οπότε κράτα μία πισινή σε αυτό που σου λέει και ο δικηγόρος σου και ψάχτο και εσύ περισσότερο για το τι διαδικασίες χρειάζονται να γίνουν ή μίλα και σε έναν δεύτερο δικηγόρο ώστε να πάρεις και μία δευτερη άποψη γιατί τελικά ίσως και να μην σε συμφέρει ή να μην κερδίσεις τίποτα από όλη αυτή την ιστορία...
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 11/11/2017 στις 17:44.

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Απ οτι φαινεται το μήχανακι πουληθηκε κ το παλικαρι μας εβγαλε κ 700€.
    Μονη κ αμφιβολη λυση το δικαστηριο. Εχω μιλησει απ την πρωτη στιγμη με δικηγορο. Με τις υγειες μας.
    Δεν ξερω. 1100€ Ειναι το χρεος.

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να του παρω τα σωβρακα.

    Ειρήσθω εν παρόδω, να συγχαρω ιδιαιτερως sniper κ panavour για το αυτοκαμαρωμα. Well done guys. Καταλαβαίνετε φυσικά ότι όταν κάποιος λεει απο την 1η στιγμη οτι έκανε μαλακία είναι ακαιρο να του λες οτι εκανε μλκια.
    οντως ακαιρο και ζητω ταπεινως συγνωμην,σ αυτά που εγραψα βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι από μαλακιες σε αγορες άλλο τιποτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Απ οτι φαινεται το μήχανακι πουληθηκε κ το παλικαρι μας εβγαλε κ 700€.
    Μονη κ αμφιβολη λυση το δικαστηριο. Εχω μιλησει απ την πρωτη στιγμη με δικηγορο. Με τις υγειες μας.
    Δεν ξερω. 1100€ Ειναι το χρεος.

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να του παρω τα σωβρακα.

    Ειρήσθω εν παρόδω, να συγχαρω ιδιαιτερως sniper κ panavour για το αυτοκαμαρωμα. Well done guys. Καταλαβαίνετε φυσικά ότι όταν κάποιος λεει απο την 1η στιγμη οτι έκανε μαλακία είναι ακαιρο να του λες οτι εκανε μλκια.
    καλο κουραγιο φιλε μου...και εμενα ο πρωην κολλητος μηχανικος και φιλος μου που αποφασισε ξαφνικα μετα από 9 χρονια συνεργασίας να γινει λαμογιο και μου εφαγε σε μια στιγμη μπολικα κατοστάρικα για ένα υποτιθεμενο σερβις που δεν εγινε ποτε..μια φορα δεν ημουνα παρων στο σερβις και μου την εκανε...οποτε από μια πλευρα μην νιώθεις ασχημα..δεν εισαι ουτε ο πρωτος αλλα ουτε και ο τελευταίος που θα πει "στερνη μου γνωση κ.λ.π"..μαθηματα ζωης για τον καθενα που ακριβοπληρώνονται δυστυχως αλλα δεστο θετικα, εμαθες..

    Οσο δικαστηρια κλπ...ξεχνα το, όπως το ξεχασα και εγω...περισσοτερα θα χασεις και οικονομικα και συναισθηματικα...απλα κανε ρεζιλι τον παπαρα παντου, όπως κανω εγω τον δικο μου και προστατευω οσο μπορω κοσμο από τα νυχια του...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.238
    Πάντως εγώ πιστεύω ότι έπεσες στην περίπτωση,γενικά όταν κάνεις αγοραπωλησίες οχημάτων σαν ιδιώτης αν προσπαθήσεις να καλυφθείς στο 100 τα 100 κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει η αγοραπωλησία ποτέ.
    Εγώ 'οταν αγόρασα το ντειτόνα μου ,το είδα στο car.gr .Την αγγελιά την είχε βάλει ένας έμπορος στην Αθήνα αλλά εκ μέρους ενος ιδιώτη πελάτη του.
    Την μηχανή την ήθελα πολύ,κατέβηκα με αεροπλάνο την είδα έφερα μηχανικό την τσέκαρε και αποφάσισα να την αγοράσω.Ρωτάω πως θα γίνει ηι πώληση μου λέει θα καταθέσεις το ποσό σε λογαριασμό του πελάτη μου
    και εγώ θα σου στείλω τη μηχανή με μεταφορική.Είχα αμφιβολίες να καταθέσω όλο το ποσό σε έναν τύπο που δεν έχω δει καν,μίλησα λίγο με το παλικάρι στο τηλέφωνο και κατάλαβα πως και οι 2 φοβόμασταν τα ίδια πράγματα αυτος φοβόταν να μου
    στείλει τη μηχανή και τα χαρτιά χωρίς να έχει όλο το ποσό και εγώ φοβόμουν να του καταθέσω ολο το ποσο χωρις να έχω τη μηχανή ή έστω ενα χαρτί.Τέλος επειδή έιδα οτι αν το πάω safe η δουλειά δε θα γινόταν πήγα του
    κατέθεσα όλο το ποσό και όντως εντός 2 ημερών έιχα τη μηχανή και τα χαρτιά.Μάλιστα το παλικάρι αποδείχθηκε ιδαιτέρως ξηγημένο γιατί όταν πήγα τα χαρτιά στη διέυθυνση συγκοινώνιων ο μαλάκας υπέγραψα απο λάθος στο κουτάκι που λέει παρακράτηση κυριότητας και για να βγάλω τη άδεια στο ονομά μου το παιδί έπρεπε να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν εχει πλεον κυριοτητα στη μηχανή και να τη στείλει με acs courrier την επόμενη μέρα (με δικά του έξοδα)Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν αγοράζεις μετάχειρο μηχανάκι απο ιδιώτη γενικά ρισκάρεις σιγουρα μπορείς να είσαι προσεκτικος αλλά πάντα μπορεί να γίνει η στραβή.

  12. #42
    Για να ριξω τους τιτλους τελους στην υποθεση αυτη

    Το Σκ πεσανε κατι μπινελικια παλι κ συνειδητοποιησα οτι δεν παει ετσι. Αλλαξα τακτικη το εριξα στη φιλια στις μπυρες που ηπιαμε όλο αυτό το διάστημα κ λοιπα ξερασματα κ επιασε. Μπηκανε και οι γυναικες στη μεση, βρεθηκαμε και πηρα 650 κ χαιρετησα με γνωμονα ' την κοινη προσπαθεια να μη χαλασουμε τη φιλια μας'. Σιχαθηκα τη ζωη μου να το παιζω τρισευτιχισμενος για τα αυτονοητα..

    Λεσον λερντ.-
    Τελευταία τροποποίηση από Odin#9681; 14/11/2017 στις 13:51.
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    Για να ριξω τους τιτλους τελους στην υποθεση αυτη

    Το Σκ πεσανε κατι μπινελικια παλι κ συνειδητοποιησα οτι δεν παει ετσι. Αλλαξα τακτικη το εριξα στη φιλια στις μπυρες που ηπιαμε κ λοιπα ξερασματα κ επιασε. Μπηκανε και οι γυναικες στη μεση, βρεθηκαμε και πηρα 650 κ χαιρετησα με γνωμονα ' την κοινη προσπαθεια να μη χαλασουμε τη φιλια μας'. Σιχαθηκα τη ζωη μου να το παιζω τρισευτιχισμενος για τα αυτονοητα..

    Λεσον λερντ.-
    εισαι αλάνι τελικά.

  14. #44
    Τυχερός ήσουν, απίστευτα πολύ!
    Σε καλή μεριά και ελπίζω λεσον λερνντ όντως
    Αμηχανος

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οτι ποιο σωστο μπορουσες να πραξεις.Να ξερεις βγηκες κερδισμενος με αυτη σου τη κινηση και ας εχασες καποια χρηματα.Οποτε μπενει και αυτο στο μπλοκακι με τα μαθηματτα και διδαγματα της ζωης...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 13:19
  2. Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 22:09
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF