Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Προβληματική αγοραπωλησία με 'φίλο'

  1. #1

    Προβληματική αγοραπωλησία με 'φίλο'

    Καλησπέρα

    Αντιμετωπιζω ένα θέμα και θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας προτού προσφύγω στα δικαστήρια.

    Στην πολυκατοικία μου μένει μια οικογένεια που κάναμε παρέα περίπου ενα χρόνο. Ο φίλος μηχανόβιος χρόνια.

    Κάποια στιγμή πηγαίνω με το φίλο στο γκαράζ που χω τα μηχανάκια βλέπει αυτό που χω για πούλημα και γουστάρει. Το παίρνει κ βόλτα παθαίνει πλάκα κ τ αγοράζει. Οι κ@υλες του τρέχανε απ τα πατζακια..Το ίδιο βράδυ ομως που χει γινει η μεταβίβαση μου λεει οτι δεν ξερει ποσο θα το κρατήσει, τρώει φλασιές λεει...με ζωσανε τα φιδια αλλα ψιλοηρέμησα γιατι η μεταβιβαση είχε γινει...

    Ελα ομως που ο μλκας εκτος του οτι τον αφησα να μου τα δωσει σε δοσεις δεν κρατησα ενα χαρτι της οφειλης...σε 2 βδομαδες αρχισαν τα οργανα. Πηγε λεει στο μαστορα κ τουβγαλε κουστουμι 700€ και τον κοροιδεψα και να το παρω πισω. Μιλαμε για τρελα, για πραγματα που ηταν πληρως ενήμερος το παίζει κινεζος...και φυσικα ειχε αρνηθει να παμε σε μαστορα οταν του τοχα προτεινει...σημειωτεον το μηχανακι ειναι μπιμπελο..

    Το μονο που εχω στα χερια μου ειναι η συνομιλια στο φβ ευτυχως αναλυτικοτατη. Μου χρωσταει το 1/3 των χρηματων και δε δεχεται καμια συμφωνια παρα μονον να παρω πισω τη μοτο. Με το ζορι. Συγκεκριμένα 'αναλαμβάνω όλη την ευθύνη αλλα πρέπει να το παρεις πίσω' χαχαχα

    Πειτε καμια γνωμη ρε παιδια..
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παρτο πίσω όσο προλαβαίνεις, δώστου πίσω τα λεφτά του κ ριχτου κ δύο μουτζες. Έλεγξε το μηχανάκι σου να είναι όπως το έδωσες. Κι από κει κ πέρα απέκτησες μια εμπειρία για το πώς γίνεται ή δεν γίνεται μια πώληση.

    Το να ξεκινήσεις δικαστικά διεκδίκηση θα σου πάρει χρόνο, χρήματα, θα είναι ψυχοφθόρο κ δε θα έχεις μηχανή όλο αυτό το διάστημα.

    Επίσης αν όντως η μηχανή σου είναι μπρδελο κ χρειάζεται όντως 700€ για να γίνει αξιοπρεπής προσαρμοσε την τιμή σου

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Ποιό το πρόβλημα να την πάρεις πίσω?
    Της έκανε πολλά χλμ? Καμιά ζημιά?

    Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μοτό που δημιουργήσε αυτός, πάρτην πίσω, αλλά να σου πληρώσει τη μεταβίβαση τουλάχιστον.
    Σκεφτόμουν να μην του τα επιστρέψεις όλα τα χρήματα που πήρες, μιας και τη χρησιμοποίησε για κάποιο διάστημα, αλλά απο την άλλη ειναι τραβηγμένο, συν οτι έχει τη μηχανή στο ονομα του και σου λείπουν και τα 2/3 των χρημάτων. Οπότε το πάς με το μαλακό, να πάρεις τουλάχιστον τη μηχανή στο όνομα σου, και του επιστρέφεις τα λεφτά σε εύλογο χρονικό διάστημα.

    υγ
    Διαφωνώ με το να τη πάρεις πίσω, απλά εξετάζω εναλλακτικές?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Ενταξει, προφανως θελει να το παρει στα 2/3 της τιμης. Δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι πλεον που ν αξιζει τον κοπο (τρεχαματα, δικαστικα εξοδα κτλ). Εξαλλου τα περισσοτερα χρηματα τα εχεις παρει. Εκτος αν θελεις να το κυνηγησεις για το γαμωτο. Ή αυτα που σου χρωσταει ειναι πολλα (πολλα για σενα).
    Κατα τη γνωμη μου, επρεπε να ησουν πιο προσεκτικος με τον φιλο του ενος χρονου.. .

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    πιθανοτατα να εφαγε και να ζοριστηκε...

    το θεμα ειναι πολυπλευρο και πρεπει να μας πεις ολα τα κ@ργιολικια...δλδ τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες...

    1ον και κυριοτερο το οικονομικο...
    ποσα σου χρωσταει? γιατι αλλο να σου χρωσταει 500€, αλλο 1000€ και αλλο 3000€...

    εσυ αν το ποσο που που σου χρωσταει δεν σε "αγγιζει", εισαι διατεθειμενος να τον γραψεις στα @@ σου και να πεις οτι εχασες καποια λεφτα?
    γιατι αν ειναι να τρεξεις με δικηγορους και δικαστηρια...θα πληρωσεις καποια λεφτα απο την τσεπη σου και μπορει να μην παρεις καν τα λεφτα σου πισω..ή αν τα παρεις να σου βγουν μια η αλλη με δικαστικα εξοδα, εξοδα παραστασης δικηγορου, κλπ...


    2ον το μηχανακι ειναι εμπορικο? θα πουλιοταν π.χ. αυριο αν το ξαναεβαζες αγγελια? η τιμη που το ειχες ή που θα το βαλεις ηταν/ειναι ρεαλιστικη?
    γιατι θα μπορουσες να το παρεις πισω, να του δωσεις οτι σου εχει δωσει απο λεφτα, να τον γραψεις στα @@ σου και να το πουλησεις συντομα με ολο το ποσο μπροστα, χωρις δοσεις...


    3ον αν οντως εχει προβλημα 700€ το μηχανακι, πρεπει να πιστοποιηθει απο δικο σου μαστορα και να βρειτε την διαφορα για την επισκευη της βλαβης...ΑΛΛΑ τοτε θα το κρατησει...και εσυ θα εχεις χασει ενα μερος απο τα χρωστουμενα ή ολα τα χρωστουμενα (δεν ξερω)...



    τελος, δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να τον τρεξεις με την συνομιλια στο fb αλλα ακομα και να μπορεις πρεπει να δεις τις "παραπλευρες απωλειες" της δικαστικης διαμαχης...
    επισης δεν ξερω κατα ποσο παει να σου φαει το υπολοιπομενο ποσο ή απλα εφαγε οικογενειακα-οικονομικα ζορια και κοιταει να διορθωσει την μ@λακια που εκανε...

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Αν ήταν εμπορικό μηχανάκι, δε θα γινόταν αυτή η κουβέντα. Και δεν μπορώ να μην υποπτευθώ ότι απλά βρέθηκε "θύμα" να το αγοράσει, πάνω στον ενθουσιασμό και την ασχετοσύνη του. Συμπέρασμα δε θα βγάλουμε, φυσικά, αφού έχουμε την ιστορία της μιας πλευράς μόνο.

    Το μόνο σαφές είναι ότι δεν κάνεις μεταβίβαση αν δε λάβεις όλο το ποσό που ζητάς. Αλλιώς αναλαμβάνεις την ευθύνη.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Κι εμένα όπως τα παρουσιάζει ο φίλος για ενθουσιασμό κι ασχετοσύνη και στην πορεία παντόφλα μου κάνει η δουλειά...
    Εικασίες είναι βέβαια, ιδέα δεν έχουμε τί έχει παιχτεί.

    Το να πάρει πίσω τη μηχανή δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό.
    Έστω ότι την πούλησε 3.000 (υποθετικά μιλάμε), ο τύπος του χρωστάει 1.000
    Τα 2.000 που έχει ήδη πάρει ο φίλος δεν ξέρουμε αν τα έχει για να τα ξαναδώσει πίσω ή αν τα έφαγε ή τι τα έκανε τέλος πάντων (και δικαίωμα του, δικά του λεφτά είναι).

    Ούτε το σενάριο να του την αφήσει στα 2/3 της τιμής παίζει, γιατί απ’ο,τι λέει ο τύπος το μόνο που δέχεται είναι να δώσει πίσω τη μοτό (και να του επιστραφούν τα λεφτά που έχει δώσει προφανώς).

    Τα δικαστήρια ας είναι η τελευταία σου επιλογή. Όχι μόνο για το οικονομικό του θέματος.
    Τα δικαστικά έξοδα μπορούν να καλυφθούν από την αποζημίωση (εάν φυσικά κερδίσεις την υπόθεση).
    Είναι ντραβαλο μεγάλο όμως και θα τραβιέσαι για καιρό.

    Αν έχεις τα λεφτά κι αν το μηχανάκι σου είναι εμπορικό δώστου τα πίσω σε μασούρι να τα βάλει εκεί που ξέρει και ξανάβαλε αγγελία το μηχανάκι.
    Αν δεν έχεις τα λεφτά ή για το Χ Ψ λόγο δε θες να ξαναφορτωθεις το μηχανάκι (γιατί θα πάρει 2 χρόνια να πουληθεί ή γιατί ο τύπος το γαμησε τα πρεκια ξέρω γω) τότε ή του λες να πα να γαμηθει και κρατάς εσυ τα 2/3 των χρημάτων κι αυτός το μηχανάκι κι άστονε να γκαρίζει, ή μίλα με δικηγόρο.

  8. #8
    καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Λίγο παραπάνω ντιτέιλ(τα παρακάτω είναι καταγεγραμμένα δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου).
    -Είχαμε συμφωνήσει την χ τιμή και μου έφαγε ένα 100ρικο προκαταβολικά
    -Του είπα ότι θα του κάνω δώρο τα τέλη κυκλοφορίας για τους τελετυαίους 3 μήνες του χρόνου(είχα καταθέσει πινακίδες). Έμαθα ότι τελικά πρέπει να πληρώσω όλο το χρόνο. Τον ενημέρωσα/παρακάλεσα ότι θα πρέπει να τα μοιραστούμε. Γαργάρα.
    -Μαζί με όοολη την προίκα πήρε και ένα σετ λάδια που είχα για το άλλο μου μηχανάκι(60ε)
    -Είχα την αγγελία στα χ400 και κατέβασα την τιμή στα χ100. Είχαμε ήδη συμφωνήσει στα χ100 αλλά είδε την πτώση και λεει θέλω και γω την έκπτωση. Του εξήγησα ότι δεν πάει παρακάτω. Αλλά ποτέ δεν το χώνεψε. Δατσολ.
    -Το κόστος αφορά σέρβις 250ε(άκυρο, το μηχανάκι ήταν άριστο), αλυσογράναζα(ήταν ενήμερος για τα ακριβή χιλιόμετρα) και λάστιχα(ξαφνικά ήθελε να είναι του κουτιού). Επαναλαμβάνω, δεν δέχθηκε να πάμε σε μάστορα, Γιατί?....

    Βlitzer, ευχαριστώ για το σχόλιό σου αλλά μέσα στον πανικοβλημένο οχετό από τα σεντόνια που έστελνε ανέφερε ακόμα ότι έχει παιδί και ότι πρέπει να κάνει επέκταση στη δουλειά. Εσύ θα το έπαιρνες πίσω? Τη μούρλια του αλλουνού θα τη φάω εγώ? Δεν έχω συνηθίσει να με εκβιάζει το κάθε ανθρωπάριο... Στο 2ο σκέλος συμφωνώ 1000%...

    Ο τύπος από την πρώτη βόλτα πήγαινε κόφτες. Που ξερω οτι δεν του χει βγαλει τ αντερα?

    Παρενθεση την έχει βάλει ήδη αγγελία..
    Τελευταία τροποποίηση από Odin#9681; 10/11/2017 στις 12:58.
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Odin#9681 Προβολή μηνύματος
    καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Λίγο παραπάνω ντιτέιλ(τα παρακάτω είναι καταγεγραμμένα δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου).
    -Είχαμε συμφωνήσει την χ τιμή και μου έφαγε ένα 100ρικο προκαταβολικά
    -Του είπα ότι θα του κάνω δώρο τα τέλη κυκλοφορίας για τους τελετυαίους 3 μήνες του χρόνου(είχα καταθέσει πινακίδες). Έμαθα ότι τελικά πρέπει να πληρώσω όλο το χρόνο. Τον ενημέρωσα/παρακάλεσα ότι θα πρέπει να τα μοιραστούμε. Γαργάρα.
    -Μαζί με όοολη την προίκα πήρε και ένα σετ λάδια που είχα για το άλλο μου μηχανάκι(60ε)
    -Είχα την αγγελία στα χ400 και κατέβασα την τιμή στα χ100. Είχαμε ήδη συμφωνήσει στα χ100 αλλά είδε την πτώση και λεει θέλω και γω την έκπτωση. Του εξήγησα ότι δεν πάει παρακάτω. Αλλά ποτέ δεν το χώνεψε. Δατσολ.
    -Το κόστος αφορά σέρβις 250ε(άκυρο, το μηχανάκι ήταν άριστο), αλυσογράναζα(ήταν ενήμερος για τα ακριβή χιλιόμετρα) και λάστιχα(ξαφνικά ήθελε να είναι του κουτιού). Επαναλαμβάνω, δεν δέχθηκε να πάμε σε μάστορα, Γιατί?....

    Βlitzer, ευχαριστώ για το σχόλιό σου αλλά μέσα στον πανικοβλημένο οχετό από τα σεντόνια που έστελνε ανέφερε ακόμα ότι έχει παιδί και ότι πρέπει να κάνει επέκταση στη δουλειά. Εσύ θα το έπαιρνες πίσω? Τη μούρλια του αλλουνού θα τη φάω εγώ? Δεν έχω συνηθίσει να με εκβιάζει το κάθε ανθρωπάριο... Στο 2ο σκέλος συμφωνώ 1000%...

    Ο τύπος από την πρώτη βόλτα πήγαινε κόφτες. Που ξερω οτι δεν του χει βγαλει τ αντερα?

    Παρενθεση την έχει βάλει ήδη αγγελία..


    παλι δεν λες πόσο ειναι το ποσό που σου χρωσταει...και δεν λες ουτε ολο το ποσο που συμφωνησατε εξ αρχης...

    ουτε αναφερεις μαρκα και μοντελο μηχανακιου...

    στην τελικη αν δεν θελεις να το παρεις πισω, ΜΗΝ το παρεις...η μεταβιβαση εχει γινει...ειναι δικο του.τελεία.
    και φυσικα αναλαμβανεις την ευθυνη του οτι δεν πηρες ολο το ποσο και μενει εκει το πραγμα...

    οπως σου ειπαν και αλλοι, το να το τρεξεις με δικηγορο και δικη θα σου φαει και χρημα και χρονο και θα εχεις και αμφιβολα αποτελεσματα...
    αν βεβαια μιλαμε για 5ψηφια νουμερα, μπορει και να συμφερει...αλλα αν δεν πεις ολο το story....

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Εσείς οι παράξενοι τύποι με τα παράξενα deals, κυκλοφορείτε και στο δρόμο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Την έβαλε αγγελία;;
    Λαμόγιο μεγάλο ο φίλος σου,πάει να βγάλει φράγκα,και στην ουσία την πάτησες.
    Δικαστικά θα μπλέξεις και θα μπεις μέσα σόλο.

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ θα το έκαιγα......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα το έκαιγα......
    https://www.youtube.com/watch?v=KQlThjhdGVw
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Την έβαλε αγγελία;;
    Λαμόγιο μεγάλο ο φίλος σου,πάει να βγάλει φράγκα,και στην ουσία την πάτησες.
    Δικαστικά θα μπλέξεις και θα μπεις μέσα σόλο.


    γιατι ρε αγορι ειναι λαμογιο?
    επειδη παει να την πουλησει?
    δικια του ειναι και την κανει οτι θελει...

    βρωμαει απο χλμ η φαση οτι εκανε μ@λακισμενη αγορα εξ αρχης εφ' οσον δεν την σηκωνε η τσεπη του...
    και τωρα παει να το σωσει οπως μπορει αφου ο αρχικος ιδιοκτητης δεν την θελει πισω...
    δεν σημαινει οτι παει να βγαλει φραγκα...
    μπορει και να την δωσει λιγοτερα απ'οτι την πηρε...


    την πηρε κ@υλωμενος και χωρις να σκεφτεται πολλα πολλα...εβαλε δοσεις που δεν αντεχε...εφαγε παντοφλα απο την γυναικα, ειδε και το κοστος του σερβις και των αναλωσιμων και του εφυγε η μαγκια...
    παει να το σωσει οπως μπορει προτεινοντας να την επιστρεψει πισω στον ιδιοκτητη που την πηρε ή να την πουλησει οσο οσο...

    λαμογιο οχι, μ@λακας νεοελληνας που σκεφτεται με το κατω κεφαλι, ναι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Σταύρο για μένα όλη η συμπεριφορά του είναι πουστικη,αν δεν άντεχε η δεν μπορούσε
    να πληρώσει ας μην την έπαιρνε.
    Ο φίλος φταίει γιατί είδε από την αρχή ότι ο τύπος είναι γτπκ και συνέχισε
    την διαδικασία.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 13:19
  2. Αναζήτηση κράνους για φίλο με γυαλιά.
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2009, 22:09
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF