Σελίδα 12 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #166
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αυτα που λέτε όμως είναι λίγο επιστημονική φαντασία για ενα κράτος που καποιες φορές έχει χρειαστεί και πανω απο 6 μηνες απλά για να σου βγαλει πινακίδα για την μοτοσυκλέτα που μολις αγόρασες καινούρια.
    Δεν το αντιλαμβάνεστε?

    Ακόμα και να γινόταν όμως, ποιός θα κανει τον έλεγχο?
    Αυτός που ελέγχει αν περναει καποιος με κόκκινο?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #167
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Για να μην παρεξηγηθώ δεν τους δικαιολογώ. Τρόποι υπήρχαν και υπάρχουν για πολλά πράγματα. Πάντα το κράτος χόλενε σε τέτοια θέματα τελείως πρακτικά για κάθε ζήτημα.
    Αλλά μην το πάμε στο άλλο άκρο οτι δλδ κάποιος κρυφός λόγος υπήρχε που το κράτος δεν το είχε κάνει τόσα χρόνια και τώρα το κάνει με τέτοια καθυστέρηση.
    Σε πολύ απλό παράδειγμα θα σας πω εγώ που κυκλοφορώ την μηχανή μου 6 μήνες το χρόνο, μέχρι τώρα έπρεπε να πληρώσω όλο το τέλος (120 ευρώ). Δεν είμαι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι το έκαναν. Αυτό πιστεύω πως σκεφτόντουσαν και δεν το άλλαζαν τόσα χρόνια. Φυσικά και είναι λάθος αλλά δεν ασχολήθηκε κανένας τόσα χρόνια για να το αλλάξει.
    Λυπάμαι αλλά η ιστορία δεν έχει δράκο. Αδιαφορία και στ@ρχιδισμο από τους πολιτικούς έχει. Δεν ασχολήθηκαν να δουν πόσο λάθος ήταν το σύστημα, τπτ παραπάνω.
    Αν δεν υπάρχει δράκος τότε... ακόμη χειρότερα! Δικαιολογία πάντως σίγουρα δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς.
    Και το πρόβλημα δεν είναι τα 120 ευρώ μιας 1000ρας μηχανής αλλά τα 690 ευρώ των 2-λιτρων αυτοκινήτων που τους άλλαξαν τα φώτα, αφού πρώτα οι ίδιοι πολιτικοί έκαναν ότι μπορούν να πείσουν τον κοσμάκη να αγοράσει. Ασταμάτητη προπαγάνδα για την αφαίρεση των τεκμηρίων και του φόρου πολυτελείας, τα όποια όμως επανάφεραν χωρίς εξαιρέσεις στις ημερομηνίες αγοράς και εντελώς αντισυνταγματικά.

    Τα δε τέλη κυκλοφορίας ήταν:
    το 2008 372 ευρώ,
    το 2009 446 ευρώ,
    το 2010 600 ευρώ,
    το 2012 660 ευρώ,
    και από το 2016 έφτασαν τα 690 ευρώ.

    Όλα αυτά εν μέσω κρίσης και ΚΑΘΕ χρόνο χωρίς εξαίρεση οι εφημερίδες να γράφουν ότι το πρόστιμο είναι τελικά αρνητικό από τις εισπράξεις των Τελών Κυκλοφορίας και συνεχίζαν τις αυξήσεις ξανά και ξανά. Τι διάολο, όλοι τα διαβάζαμε εκτός από τους πραγματικούς ενδιαφερόμενους; Υποτίθεται ότι έψαχναν για έσοδα.

    Για αυτό το λόγο καταλήγω να πιστεύω πως η ιστορία έχει δράκο και ευτυχώς γιατί αν ΔΕΝ έχει δράκο τότε τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερο. Δεν το θέτω καθόλου ως θέμα κομματικής απόχρωσης γιατί όλες οι κυβερνήσεις έκαναν ακριβώς τα ίδια (για να μην παρεξηγηθώ και οδηγηθεί η συζήτηση αλλού). Να πω εδώ ότι ήρθα σε επικοινωνία για τα παραπάνω θέματα και με υπουργό συγκοινωνιών και με τον δντη του υπουργείου συγκοινωνιών, με έγγραφα, αποδείξεις και μελέτες, δεν κάνω απλώς συζητήσεις του καναπέως. Δε θέλω να γράψω περισσότερα για να μη θεωρηθεί ότι και καλά θέλω να δειχθώ. Δε μπορούσα όμως να καταλάβω την διαρκή αντιγραφή μέτρων που βλάπτουν τα οικονομικά συμφέροντα του πολίτη και κάποια μέτρα που είναι και δικαιότερα για τους πολίτες και φέρνουν χρήμα στα ταμεία του κράτους να μην....
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 28/03/2021 στις 00:15.

  3. #168
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτα που λέτε όμως είναι λίγο επιστημονική φαντασία για ενα κράτος που καποιες φορές έχει χρειαστεί και πανω απο 6 μηνες απλά για να σου βγαλει πινακίδα για την μοτοσυκλέτα που μολις αγόρασες καινούρια.
    Δεν το αντιλαμβάνεστε?

    Ακόμα και να γινόταν όμως, ποιός θα κανει τον έλεγχο?
    Αυτός που ελέγχει αν περναει καποιος με κόκκινο?
    Ναι μοιάζει να έχεις δίκιο. Αλλά πολλές απαντήσεις θα μπορούσα να σου δώσω από τη διαφορά φιλοσοφίας. Δεν χρειάζονται καθόλου έλεγχοι όταν ένα σύστημα είναι δίκαιο.
    Γιατί όταν ένα σύστημα είναι δίκαιο και προκύψει ένας έλεγχος, ο οποίος έλεγχος δεν είναι συστηματικού τύπου, ούτε καν δειγματοληπτικού αλλά επειδή προέκυψε από μια κατάσταση, τότε θα μπορούσε το πρόστιμο να είναι βαρύ -και είναι βαρύ διότι σου έχουν προσφερθεί λύσεις δίκαιες- τόσο βαρύ ώστε να είναι αποτρεπτική κάθε κουτοπονηριά. Τότε νομίζω... πως τα πράγματα αποκτούν μια άλλη οπτική. Δε ξέρω αν το διατυπώνω με τρόπο που μπορεί να γίνει κατανοητό.

  4. #169
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μήπως θα χρειαζόταν να ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι τα οχήματα; εχω την εντύπωση πως δεν θα αρεσε στις ασφαλιστικές κατι τετοιο.

  5. #170
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το γερμανικό πρότυπο. Δουλεύει αρκετά καλά χωρίς τρελή γραφειοκρατεία.
    Πόσο δύσκολο να το αντιγράψει κανείς?
    Ανάλογα. Έλληνας ή άλλης εθνικότητας;
    Life begins at 45°.

  6. #171
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ναι μοιάζει να έχεις δίκιο. Αλλά πολλές απαντήσεις θα μπορούσα να σου δώσω από τη διαφορά φιλοσοφίας. Δεν χρειάζονται καθόλου έλεγχοι όταν ένα σύστημα είναι δίκαιο.
    Γιατί όταν ένα σύστημα είναι δίκαιο και προκύψει ένας έλεγχος, ο οποίος έλεγχος δεν είναι συστηματικού τύπου, ούτε καν δειγματοληπτικού αλλά επειδή προέκυψε από μια κατάσταση, τότε θα μπορούσε το πρόστιμο να είναι βαρύ -και είναι βαρύ διότι σου έχουν προσφερθεί λύσεις δίκαιες- τόσο βαρύ ώστε να είναι αποτρεπτική κάθε κουτοπονηριά. Τότε νομίζω... πως τα πράγματα αποκτούν μια άλλη οπτική. Δε ξέρω αν το διατυπώνω με τρόπο που μπορεί να γίνει κατανοητό.
    Το προβλημα στην Ελλαδα οπως εχουμε ξαναπει ειναι η επιβολη και οχι ο νομος.Απο εκει ξεκινανε ολα.Βαρια προστιμα υπαρχουν ηδη αλλα αυτο δεν αποτρεπει καποιους απο το να καταπατουν τους νομους οσο δεν επιβαλλεται ποινη γι αυτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μήπως θα χρειαζόταν να ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι τα οχήματα; εχω την εντύπωση πως δεν θα αρεσε στις ασφαλιστικές κατι τετοιο.
    Στα εξωτερικα ασφαλιζεται το οχημα βαση του οδηγου.Εσυ δεν μπορεις να οδηγησεις το οχημα μου εαν δεν σε εχω βαλει στην ασφαλεια.
    Και αν κρινω απο το οικονομικο μοδελο που ακολουθουν στα εξωτερικα μαλλον συμφερει τις ασφαλιστικες κατι τετοιο.

  7. #172
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα στην Ελλαδα οπως εχουμε ξαναπει ειναι η επιβολη και οχι ο νομος.Απο εκει ξεκινανε ολα.Βαρια προστιμα υπαρχουν ηδη αλλα αυτο δεν αποτρεπει καποιους απο το να καταπατουν τους νομους οσο δεν επιβαλλεται ποινη γι αυτο.
    Συμφωνώ, αυτό έχει να κάνει με την αναφορά μου περί διαφορετικής φιλοσοφίας. Δεν αφορά μόνο τους πολίτες αλλά και το ίδιο το κράτος.

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Στα εξωτερικα ασφαλιζεται το οχημα βαση του οδηγου.Εσυ δεν μπορεις να οδηγησεις το οχημα μου εαν δεν σε εχω βαλει στην ασφαλεια.
    Και αν κρινω απο το οικονομικο μοδελο που ακολουθουν στα εξωτερικα μαλλον συμφερει τις ασφαλιστικες κατι τετοιο.
    Νομίζω δεν υφίσταται ασφάλιση οδηγού. Ποιος ο λόγος τότε να ασφαλίζεται το όχημα? Και με ένα ασφάλιστρο θα οδηγώ ότι γουστάρω?

    Ο πιο σωστός όρος είναι ασφάλιση μεσω του οδηγού.
    Και το δικό μου όχημα (αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα) είναι ασφαλισμένα με βάση εμενα σαν οδηγό, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο να οδηγήσει κάποιος άλλος τα οχήματα μου.
    Από τη στιγμή που είναι ασφαλισμένα μπορουν να κυκλοφορίσουν νομιμότατα με οποιοδήποτε οδηγό. Πουθενά στον ΚΟΚ δεν είδα (ή δεν έπεσε στην αντιληψη μου) ότι επιβάλεται να οδηγεί μόνο ο οδηγός που αναφέρεται στο ασφαλιστήριο.

    Υποθέτω η ασφάλιση μέσω οδηγού είναι περισσότερο μια συμφωνία μεταξύ ασφαλιστικής και ιδιοκτήτη. Σε φάση αν μου υποσχεθείς ότι θα οδηγείς μόνο εσυ θα σου κάνω καλύτερη τιμή. Έλεγχος δεν γίνεται πουθενά αλλού. Σε περίτπωση ατυχήματος όμως προφανώς η ασφαλιστική θα το ψάχνει παραπάνω.

    Επιπλέον εκτός από τον οδηγό στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο αναφέρονται και τα χλμ που θα κάνει ετησίως το όχημα. Δεν με έχει ελέγξει ποτέ κανείς αν κάνω τόσα. Μάλιστα μέχρι πριν καναδυο χρόνια τα είχα ξεπεράσει κιολας.
    Όλα αυτά ελέγχονται και διασταυρώνονται σε περίπτωση ατυχήματος που η ασφαλιστική θα κληθεί να δώσει αποζημιώσεις.

  9. #174
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Ισως να μην το εξηγησα εγω σωστα.

    Εννοουσα οτι δεν μπορει να οδηγησει το οχημα καποιος που δεν εχει δηλωθει σαν οδηγος στην ασφαλεια.Μπορει να μην ειναι παρανομο,μπορει κανεις να μην σε σταματησει για ελεγχο,ομως για να σε βαζει να δηλωσεις οδηγους,η ασφαλιστικη μαλλον δεν θα σε καλυψει σε περιπτωση ατυχηματος.

    Βεβαια μπορεις να παρεις το ρισκο και σε περιπτωση ατυχηματος να ελπιζεις οτι ο αλλος οδηγος θα σε καλυψει,οτι οδηγουσε ο δηλωμενος οδηγος,αλλα στα εξωτερικα οι ανθρωποι δεν φαινονται να ειναι τοσο καλοι σαμαρειτες.

  10. #175
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτα που λέτε όμως είναι λίγο επιστημονική φαντασία για ενα κράτος που καποιες φορές έχει χρειαστεί και πανω απο 6 μηνες απλά για να σου βγαλει πινακίδα για την μοτοσυκλέτα που μολις αγόρασες καινούρια;

    Αν σου πώ πώς η άδεια κυκλοφ. σε δύο μότο που κυκλοφορώ είναι σε χαρτί Α4 ;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #176
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αν σου πώ πώς η άδεια κυκλοφ. σε δύο μότο που κυκλοφορώ είναι σε χαρτί Α4 ;;;;;;;;;;;;;;;;
    Αφού είχε εφευρεθεί το χαρτί εκείνη την εποχή, πάλι καλά.
    Life begins at 45°.

  12. #177
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αν σου πώ πώς η άδεια κυκλοφ. σε δύο μότο που κυκλοφορώ είναι σε χαρτί Α4 ;;;;;;;;;;;;;;;;
    Καλά αυτό το ξέρει όλος ο κόσμος.

    Εχεις δεί ομως βεβαίωση απο το υπουργείο συγκοινωνιών με στρογγυλή σφραγιδα που να αναφέρει (στο περιπου τωρα γιατι κακώς δεν το σκαναρισα) :

    'Το ταδε όχημα μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα κυκλοφορίας λόγω αδυναμίας εκδοσής της'
    Χωρίς να λέει μέχρι πότε μπορεί να κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα αφού δεν ηξεραν πότε θα μπορέσουν να την βγάλουν.
    Αυτό βέβαια εγινε τελος του 2005, αλλά δεν νομίζω να εχουν αλλάξει και τόσα πολλά πράγματα απο τότε.

    Στους 3 μηνες που είχα παει για 3η φορά στο υπουργείο δεν την είχαν βγάλει. Θεωρητικά θα μπορούσα επ άπειρον να κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα.
    Βέβαια είχα βάλει πινακιδα απο μαγαζι που φτιάχνει πινακίδες, όπως πολύς κόσμος.
    Μετα απο καιρό, δεν ξερω πότε ακριβώς αλλά τους πήρε τουλαχιστον 4 μηνες, την εβγαλαν την πινακίδα στο υπουργείο, ηταν από τις πινακίδες ΤΑΨΙ!

    Τελικά εγω την πινακίδα αυτη την παρέλαβα μετα από 10 χρόνια οταν δεν με περναγαν ΚΤΕΟ γιατί ηθελαν την κρατική και τους παρέδωσα και αυτό το φοβερό χαρτί για να την πάρω.
    Μετά απο 10 χρόνια κυκλοφορίας με ψεύτικη πινακίδα τότε την χρειάστηκα πρώτη φορα. Σε κανέναν έλεγχο δεν μου είπαν τίποτα. Μονο μια φορά μου ειπαν οτι ειναι λιγο σβησμένη και την πέρασα με μαρκαδόρο μαύρο.
    Βασικά με αυτην είμαι ακόμα, την κανονικη την βαζω μονο για το ΚΤΕΟ και την ξαναβγαζω γιατι τρομάζω οταν την βλέπω.
    Για να παρω νορμαλ μεγέθους πινακίδα πρέπει να πληρωσω παραβολο, ε δεν το κανω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ισως να μην το εξηγησα εγω σωστα.

    Εννοουσα οτι δεν μπορει να οδηγησει το οχημα καποιος που δεν εχει δηλωθει σαν οδηγος στην ασφαλεια.Μπορει να μην ειναι παρανομο,μπορει κανεις να μην σε σταματησει για ελεγχο,ομως για να σε βαζει να δηλωσεις οδηγους,η ασφαλιστικη μαλλον δεν θα σε καλυψει σε περιπτωση ατυχηματος.

    Βεβαια μπορεις να παρεις το ρισκο και σε περιπτωση ατυχηματος να ελπιζεις οτι ο αλλος οδηγος θα σε καλυψει,οτι οδηγουσε ο δηλωμενος οδηγος,αλλα στα εξωτερικα οι ανθρωποι δεν φαινονται να ειναι τοσο καλοι σαμαρειτες.
    Κανένα ρίσκο. Η ασφαλιστικη θα αποζημιώσει το "θύμα" είτε ο υπαίτιος οδηγός είναι δηλωμένος είτε όχι. Είναι υποχρεωμένη από το νόμο να το κάνει.

    Η δήλωση του οδηγού στο ασφαλιστήριο ειναι συμφωνία μεταξύ ασφαλιστικής και ασφαλιζόμενου και μόνο. Χρήση του οχήματος από τρίτο οδηγό σημαίνει απλά παραβίαση των όρων του συμβολαίου, όχι ότι το όχημα είναι ανασφαλιστο. Είναι διαφορετικά μεταξύ τους.

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αν σου πώ πώς η άδεια κυκλοφ. σε δύο μότο που κυκλοφορώ είναι σε χαρτί Α4 ;;;;;;;;;;;;;;;;
    Θυμάμαι είχα και εγώ κάνα 3-4 μοτο μια περίοδο με χαρτί α4 (κάτι θέμα υπήρχε σε παραγγελια με το πράσινο χαρτί της κανονικής άδειας..?) Αλλά μόλις ξανα έβγαλαν με κανονική και σταμάτησαν το τσιγάροχαρτο σου έδιναν την δυνατότητα να πας να το αλλάξεις και πήγα τότε εγώ...

    Υ.γ.ΑΥτο που λέει ο σαπιλας το ξέρω από γνωστό μου με παπάκι κρυπτόν καινούργιο από τον ερωτα
    το 2000-2001 είχε βεβαίωση να κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα και μάλιστα το κράτησε μέχρι το 2013 που ήρθε το ΚΤΕΟ στα μότο και αναγκαστηκε-καν και έβγαλε κανονική άδεια και πινακίδα τότε...

  15. #180
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αν σου πώ πώς η άδεια κυκλοφ. σε δύο μότο που κυκλοφορώ είναι σε χαρτί Α4 ;;;;;;;;;;;;;;;;
    Καλά και η δικιά μου ακόμα αυτό το Α4 είναι
    Στα της ασφάλειας,επειδή η μηχανή είναι στο όνομα του πατέρα μου και η ασφάλεια βγαίνει στο όνομα του ρώτησα πολλές φορές τον ασφαλιστή αν πρέπει να το δηλώσουμε πως την οδηγάω (και) εγώ ,δεν υπάρχει λόγος η απάντηση του.
    when life gets complicated... i ride.

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF