Σελίδα 14 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κανονικο ετήσιο τέλος 399 κυβικών είναι 55 ευρώ. Δες απόδειξη στην εικόνα. Έγινε, ισχυει, πάρτε στο γραφείο οχημάτων της ΔΟΥ σας κ συνεννοηθείτε
    ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω? σου ειπα πήρα τηλέφωνο και έγραψα τι μου απάντησαν. Δεν ισχύει ακόμα είναι η απάντηση της εφορίας γιατί δεν τους έχει πάει καμία εγκύκλιος ούτε έχει ανοίξει το σύστημα.
    Από την άλλη εσύ δεν πλήρωσες τέλη με τον μήνα, πλήρωσες όλο το ποσό για τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου που απομένουν...καμία σχέση δηλαδή με αυτό που θέλουμε εμείς.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    στο μαρουσι που ρωτησα δεν εχει ερθει ακομα η εγκυκλιος
    αν παω τωρα θα πληρωσω 8 μηνες η ολο το 21;

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    άμα πας τώρα θα πληρώσεις τους υπόλοιπους μήνες του 2021 μαζί με αυτόν που διανύουμε, όπως ο φίλος πιο πάνω...άρα 8 μήνες. Εγώ θέλω να βγάλω για 4 ή 5 μήνες πχ και δεν γίνεται ακόμα.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Οκ ευχαριστω

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω? σου ειπα πήρα τηλέφωνο και έγραψα τι μου απάντησαν. Δεν ισχύει ακόμα είναι η απάντηση της εφορίας γιατί δεν τους έχει πάει καμία εγκύκλιος ούτε έχει ανοίξει το σύστημα.
    Από την άλλη εσύ δεν πλήρωσες τέλη με τον μήνα, πλήρωσες όλο το ποσό για τους υπόλοιπους μήνες του χρόνου που απομένουν...καμία σχέση δηλαδή με αυτό που θέλουμε εμείς.
    Είτε για ένα μήνα ήθελα, είτε για άλλο ποσό μηνών, είτε για υπόλοιπους του έτους, η ίδια δυνατότητα είναι. Ή όλες οι εκπτώσεις προβλέπονται ή καμία.

    Το τι δεν μπορείς να καταλάβεις που με βάζεις κ το γράφω ΤΡΙΤΗ φορα, να με συγχωρείς αλλά δεν είμαι υπεύθυνος στην τελική να σε πάρω από το χεράκι.

    Για τελευταία φορα, πήγα στην ΔΟΥ μου σήμερα, έκανα άρση, με ρώτησε ο υπάλληλος για πόσους μήνες θελω, του είπα θέλω όλο το υπόλοιπο έτος, απάντησε "άρα 8 μήνες" και προχώρησε την διαδικασία κ το κόστος για 8 μήνες.

    Λόλα, να ένα μήλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #201
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είτε για ένα μήνα ήθελα, είτε για άλλο ποσό μηνών, είτε για υπόλοιπους του έτους, η ίδια δυνατότητα είναι. Ή όλες οι εκπτώσεις προβλέπονται ή καμία.

    Το τι δεν μπορείς να καταλάβεις που με βάζεις κ το γράφω ΤΡΙΤΗ φορα, να με συγχωρείς αλλά δεν είμαι υπεύθυνος στην τελική να σε πάρω από το χεράκι.

    Για τελευταία φορα, πήγα στην ΔΟΥ μου σήμερα, έκανα άρση, με ρώτησε ο υπάλληλος για πόσους μήνες θελω, του είπα θέλω όλο το υπόλοιπο έτος, απάντησε "άρα 8 μήνες" και προχώρησε την διαδικασία κ το κόστος για 8 μήνες.

    Λόλα, να ένα μήλο.
    Αλλο σε ρωτησε κ αλλο απαντησες.
    Η απαντηση σου οταν γυρισες απο εφορια επρεπε να ειναι η του post #200.
    Τωρα διευκρινησες οτι ο εφοριακος σε ρωτησε ποσους μηνες θελεις κ εσυ ειπες για ολο τον χρονο.

    Δεν χρειαζεται το υφος...να σας το κανω λιανα αν δεν καταλαβαινετε τι ηθελα να πω αλλα δεν το ειπα.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #202
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πήρα τηλέφωνο στην ΔΟΥ Κορωπίου σήμερα. Τέλη με το μήνα, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. θα πάω αύριο να βγάλω ένα από τα δικά μου.

    Εδώ που τα λέμε, λογικό ήταν ότι θα ανοίγανε σήμερα. Αφού μέσα Απρίλη βγήκε η απόφαση, στον πρώτο μήνα που ακολουθεί από την πρώτη του εργάσιμη, θα άρχιζε και η εφαρμογή.

    Ορμάτε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είτε για ένα μήνα ήθελα, είτε για άλλο ποσό μηνών, είτε για υπόλοιπους του έτους, η ίδια δυνατότητα είναι. Ή όλες οι εκπτώσεις προβλέπονται ή καμία.

    Το τι δεν μπορείς να καταλάβεις που με βάζεις κ το γράφω ΤΡΙΤΗ φορα, να με συγχωρείς αλλά δεν είμαι υπεύθυνος στην τελική να σε πάρω από το χεράκι.

    Για τελευταία φορα, πήγα στην ΔΟΥ μου σήμερα, έκανα άρση, με ρώτησε ο υπάλληλος για πόσους μήνες θελω, του είπα θέλω όλο το υπόλοιπο έτος, απάντησε "άρα 8 μήνες" και προχώρησε την διαδικασία κ το κόστος για 8 μήνες.

    Λόλα, να ένα μήλο.
    telegone για μαζεψου λιγο.
    Οχι μονο απαντησες οτι σου κατεβηκε αλλά την λες κι ολας στους αλλους που οπως ηταν αναμενομενο δεν καταλαβαν. Την τρίτη φορά λοιπόν τα εγραψες καλύτερα.
    Τελη με τον μηνα γραφεις στο 1ο ποστ ενω πληρωσες ολο το υπολοιπο του ετους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #203
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είτε για ένα μήνα ήθελα, είτε για άλλο ποσό μηνών, είτε για υπόλοιπους του έτους, η ίδια δυνατότητα είναι. Ή όλες οι εκπτώσεις προβλέπονται ή καμία.

    Το τι δεν μπορείς να καταλάβεις που με βάζεις κ το γράφω ΤΡΙΤΗ φορα, να με συγχωρείς αλλά δεν είμαι υπεύθυνος στην τελική να σε πάρω από το χεράκι.

    Για τελευταία φορα, πήγα στην ΔΟΥ μου σήμερα, έκανα άρση, με ρώτησε ο υπάλληλος για πόσους μήνες θελω, του είπα θέλω όλο το υπόλοιπο έτος, απάντησε "άρα 8 μήνες" και προχώρησε την διαδικασία κ το κόστος για 8 μήνες.

    Λόλα, να ένα μήλο.
    φίλε είσαι που είσαι παραπληροφόρηση γενικά είσαι και εριστικός.....
    λοιπόν τι ίσχυε με το παλιό σύστημα.....
    Συγκεκριμένα:

    α) για άρση ακινησίας χρονικής διάρκειας 1 μηνός, καταβάλλονται τα 2/12 των αναλογούντων στο όχημα ετήσιων τελών κυκλοφορίας

    β) για άρση ακινησίας χρονικής διάρκειας 3 μηνών, καταβάλλονται τα 4/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετήσιων τελών κυκλοφορίας

    γ) για άρση ακινησίας για το υπόλοιπο διάστημα του έτους και μέχρι το τέλος αυτού (31.12.2017), καταβάλλονται τα δωδέκατα του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετήσιων τελών κυκλοφορίας που απομένουν από την ημερομηνία της άρσης μέχρι και το τέλος του έτους συν 2/12 των αναλογούντων ετήσιων τελών.

    Αυτά μέχρι πέρυσι όπου και καταργήθηκε η ποινή +1 & +2 μηνών στα τέλη......

    Άρα γι αυτό σε ρώτησε ο υπάλληλος υποθέτω για πόσους μήνες θέλεις.....εννοούσε είτε 1 μήνα έιτε 3ς είτε όλο το έτος.....

    Τώρα αν όντως στην ΔΟΥ στο Κορωπί έχει ανοίξει το νέο σύστημα ενώ στις άλλες εφορίες όχι τι να πω.....πάμε όλοι εκεί να βγάλουμε... yolo!
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  9. #204
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος

    Τώρα αν όντως στην ΔΟΥ στο Κορωπί έχει ανοίξει το νέο σύστημα ενώ στις άλλες εφορίες όχι τι να πω.....πάμε όλοι εκεί να βγάλουμε... yolo!

    Πέρσι όπως και τα προηγούμενα χρόνια το φεκ δημοσιοποιήθηκε το πρώτο 10ημερο του Ιούλη

    Παιδιά δε περιμένω τίποτα διαφορετικό, οι τυποι (πολίτικοι) είναι για τα σκυλιά, βάζουν τους αρδ να δημοσιεύουν την παπαριά τους (οτι τέλη ανα μηνα και τα τι άυτα) απο αρχές της χρονιάς και αυτή η δυνατότητα δύνεται στον ενδιαφερόμενο απο το καλοκαιρι για το υπολοιπο του τρέχον έτους
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #205
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πέρσι όπως και τα προηγούμενα χρόνια το φεκ δημοσιοποιήθηκε το πρώτο 10ημερο του Ιούλη

    Παιδιά δε περιμένω τίποτα διαφορετικό, οι τυποι (πολίτικοι) είναι για τα σκυλιά, βάζουν τους αρδ να δημοσιεύουν την παπαριά τους (οτι τέλη ανα μηνα και τα τι άυτα) απο αρχές της χρονιάς και αυτή η δυνατότητα δύνεται στον ενδιαφερόμενο απο το καλοκαιρι για το υπολοιπο του τρέχον έτους
    όντως οι τύποι είναι για τα μπάζα.
    Έπρεπε η εφαρμογή να είναι έτοιμοι από τώρα.
    Άρα εγώ που έχω κάνει ηλεκτρονικά την κατάθεση και θέλω να το κυκλοφορήσω τέλος μαϊου για 6 μηνες θα πληρώσω και τη προσαύξηση? Θα πληρώσω όλο το χρόνο? Δε θα μπορώ να κάνω άρση ηλεκτρονικά αν δε βγει η εγκύκλιος? Ότι να ναι

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Λοιπόν να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου σμρ που πήγα στη ΔΟΥ Λάρισας. Δεν έχει πάει ακόμα η εγκύκλιος και πήγα τζάμπα εκεί. Ευτυχώς έπεσα σε εξυπηρετικοτατο υπάλληλο και μου εξήγησε τι παίζει.
    Εάν οι πινακίδες ήτανε παρεδωμενες στη ΔΟΥ θα μπορουσα με το παλιό σύστημα να πάρω 1-3-υπολοιπο έτους. Εγώ του απαντάω ότι το έκανα ηλεκτρονικά.
    Τότε μου λέει η άρση ακινησίας γίνεται μόνο μέσω taxis και δεν είναι αρμόδιοι αυτοί και πρέπει να απευθυνθώ σε λογιστή.
    Του ξαναλέω ότι το σύστημα δεν με αφήνει να πληρώσω με το μήνα και μου λέει ότι δεν είμαι ο πρώτος που πήγε εκεί και γνωρίζει ότι το σύστημα ζητάει όλο το ποσό. Είχε προσπαθήσει να βγάλει όχημα με τον παλιό τρόπο από ηλεκτρονική ακινησία κ δεν μπορούσε. ο μόνος τρόπος εάν θέλω να το βγάλω μου είπε είναι ή να πληρώσω όλο το ποσο ή να περιμένω να έρθει η απόφαση κ μάλλον θα ανοίξει. Σε κάθε περίπτωση μου είπε να συμβουλευτώ τον λογιστή μου.
    Θα πάρω τηλ τον λογιστή και θα επανέλθω

  12. #207
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Ρε παιδιά πολλά από αυτά που γράφετε για το παρελθόν δεν ισχύουν... χωρίς παρεξήγηση. Εφαρμόζω τη διαδικασία της συμβατικής κατάθεσης και της μερικής άρσης από το 2011.

    Παλιότερα με το σύστημα της άρσης κυκλοφορίας -για μερικό διάστημα- μπορούσες να πάρεις από τον Ιούνιο (συνήθως) τις πινακίδες. Η υπουργική απόφαση έβγαινε μήνα Μάιο. Μια χρονιά καθυστερήσαν και τις έδωσαν από Ιούλιο γιατί η υπουργική απόφαση κατατέθηκε τον Ιούνιο.

    Και ποτέ δεν ίσχυε το ή 1 μήνας ή 3 μήνες ή όλο το υπόλοιπο του έτους. Πάντοτε μπορούσες να τις πάρεις για όσο διάστημα θέλεις, από έναν μήνα μέχρι και όλο το υπόλοιπο του έτους (άρα μπορούσες να τις πάρεις και 2 μήνες και 5 μήνες. Άλλαζε μόνο το πέναλτι το όποιο προέβλεπε για άρση μέχρι 3 μήνες συν 1 μήνα πέναλτι, ενώ από 4 μήνες και πάνω προέβλεπε συν 2 μήνες πέναλτι. Απλά συνέφερε τους περισσότερους να εξαντλούν τη χρήση 3 μηνών με πέναλτι 1 μήνα. Να πάρεις π.χ. για 4 μήνες και να πληρώσεις για 6 ήταν λίγο... ασύμφορο.
    Εξαίρεση αποτελούν η περσινή και η φετινή χρόνια (από το 2020 και μετά δηλαδή) στις οποίες δεν προβλέπετε κάποιο πέναλτι κατά την άρση μερικού ή υπόλοιπου διαστήματος.

    Αυτά δεν τα γράφω θεωρητικά αλλά τα εφαρμόζω από το 2011 σχεδόν κάθε δεύτερο χρόνο αν όχι κάθε χρόνο. Από εκεί και πέρα το όλον σύστημα πάσχει για άλλους λόγους, τα έχουμε ξανασυζητήσει.

    Τώρα τι γίνεται με την ηλεκτρονική κατάθεση και άρση δε γνωρίζω, γιατί τελευταία φορά που πήρα τις πινακίδες ήταν τον Ιούλιο του 2019 για 3 μήνες με τον συμβατικό τρόπο.

    Μάλλον θα τις πάρω και φέτος έστω και για έναν μήνα, μόνο και μόνο για να έχω μελλοντικά την ηλεκτρονική ευκολία.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 06/05/2021 στις 17:16.

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Εγώ δεν γνωρίζω πρώτη φορα το κάνω. Αλλά θεωρώ ότι κάποια βάση έχουν τα πράγματα που μου είπε ο υπάλληλος. Δεν είχε λόγο να μου πει μπαρουφες. Τώρα αν κ αυτός που δουλεύει εκεί δεν ξέρει τι να πω. Μόλις μίλησα με τον λογιστή μου κ μου είπε ότι δεν έχει ασχοληθεί καθόλου αλλά θα το κοιτάξει και θα με πάρει να μου πει.

  14. #209
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν γνωρίζω πρώτη φορα το κάνω. Αλλά θεωρώ ότι κάποια βάση έχουν τα πράγματα που μου είπε ο υπάλληλος. Δεν είχε λόγο να μου πει μπαρουφες. Τώρα αν κ αυτός που δουλεύει εκεί δεν ξέρει τι να πω. Μόλις μίλησα με τον λογιστή μου κ μου είπε ότι δεν έχει ασχοληθεί καθόλου αλλά θα το κοιτάξει και θα με πάρει να μου πει.
    Δεν σε αμφισβητώ καθόλου, όπως έγραψα συνήθως μέχρι σήμερα η διαδικασία ξεκινούσε από Ιούνιο (το έγραψα ήδη), τώρα έχουμε ακόμη Μάιο. Δεν έχω προσωπικά άποψη ειδικά για φέτος, οπότε θεωρώ πως ισχύει αυτό που λες.
    Να πω και το άλλο όμως.. μου έχει τύχει σε άλλα ζητήματα π.χ. σε τμήμα εσόδων, κάθε ΔΟΥ να έχει το δικό της θεό, συνήθως από άγνοια γιατί όταν τους λες "μα το έκανα τ περασμένη εβδομάδα σε άλλη ΔΟΥ" σου απαντάνε ότι π.χ. σε "αυτούς" δεν έχει πάει ακόμη η εγκύκλιος.

    Πάντως την επόμενη εβδομάδα λέω να πάω μια επίσκεψη στη ΔΟΥ για μια διερευνητική, να δω τι γίνεται.

  15. #210
    Παιδια το θεμα ειναι ,ποτε θα ανοιξει η ηλεκτρονικη εφαρμογη με τον μηνα.Εχουν δεθει τα χερια μας ......καθε νεο για το ποτε... ας μεταφερθει αμεσα στο post γιατι εχω βαρεθει να μπαινω στο my car της ΑΑΔΕ για να δω ποτε θα ανοιξει. Δυστηχως οι υπευθυνοι των οικονομικων ειναι για κλαματα...
    EVERYBODY DIES......NOT EVERYONE
    REALLY LIVES

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF