Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #91
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Πάντως επειδή είστε νεουλια και μάλλον κανείς σας δεν έζησε την χούντα ,ούτε και τότε είχε κάθε πολίτης από έναν αστυνομικό να τον ελέγχει,άσε που αναλογικά σήμερα έχουμε περισσότερους αστυνομικούς ανά κάτοικο.Απλως σήμερα δεν επαρκούν γιατί οι μισοί διατίθενται δια φυλαξιν υψηλών προσώπων (πολιτικών,δημοσιογράφων,ελίτ του χρήματος,δικαστικών,υψηλόβαθμων δημ.υπαλληλων και λοιπών κηφήνων).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;
    Ε κι εσυ
    Στηνμαλακιααπατεωνιασταρχιδισμο είμαστε στην κορυφή
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #93
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ...Πράττουν πολύ μεθοδικά, χωρίς να χάνουν λεπτό απο τον χρόνο τους...
    Δεν πρόκειται να ανοίξω κουβέντα για υπόλοιπα που γράφεις, αλλά είναι προφανές ότι υπερτιμάς την ευφυΐα και τις ικανότητες των πολιτικών μας

  4. #94
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν πρόκειται να ανοίξω κουβέντα για υπόλοιπα που γράφεις, αλλά είναι προφανές ότι υπερτιμάς την ευφυΐα και τις ικανότητες των πολιτικών μας
    Νομιζω οτι εσυ τους υποτιμας.Το να βρεθεις εκει που ειναι αυτοι δεν ειναι και τοσο απλο πραγμα.Βεβαιως καποιοι εκμεταλευονται και το brand name με το οποιο γεννηθηκαν. Το προβλημα ειναι αυτο που ειπε και ο γιατρος.Η νοοτροπια με την οποια εχουν μεγαλωσει και οι αρχες με τις οποιες εχουν γαλουχηθει.
    Ενα πραγμα ομως δεν εχω καταλαβει.Παλευεις να φτασεις σε τετοιες θεσεις,κατα βαση μιλαω για την θεση του ΠΘ,σε θεση που θα σε γραψει η ιστορια.Και δεν τους καιγεται καρφι για αυτο,για το τι θα γραψει η ιστορια για αυτους
    Δεν εχω βρει ακομα απαντηση σε αυτο μιας και μιλαμε για ιδιαιτερα εγωπαθει ατομα

  5. #95
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Πάντως επειδή είστε νεουλια και μάλλον κανείς σας δεν έζησε την χούντα ,ούτε και τότε είχε κάθε πολίτης από έναν αστυνομικό να τον ελέγχει........
    Eπειδή μάλλον ούτε κι' εσύ έζησες την χούντα, κάθε πολίτης δεν είχε έναν αστυνομικό ή χωροφύλακα να τον ελέγχει,
    αλλά είχε πολύ πρόθυμους γειτόνους, συναδέλφους, περαστικούς, πρόθυμους να ''ρουφιανέψουν'' ακόμα και το πότε
    έκλανες...................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #96
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ανάλογα σε ποια πλευρά βρισκόσουν.

  7. #97
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα σε ποια πλευρά βρισκόσουν.
    Πάντα στην σωστή................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #98
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Eπειδή μάλλον ούτε κι' εσύ έζησες την χούντα, κάθε πολίτης δεν είχε έναν αστυνομικό ή χωροφύλακα να τον ελέγχει,
    αλλά είχε πολύ πρόθυμους γειτόνους, συναδέλφους, περαστικούς, πρόθυμους να ''ρουφιανέψουν'' ακόμα και το πότε
    έκλανες...................................
    Αυτό αφορούσε τους πολιτικούς λόγους της εποχής που αναφέρεις ,δεν αφορούσε την γενική παραβατικότητα που πάντα υπήρχε αλλά είχε αλλά χαρακτηριστικά και άλλη αντιμετώπιση σύμφωνα με τα γενικά ειοθωτα της εποχης.η αστυνομία αν και σημαντικά λιγότερη σε αριθμούς ήταν περισσότερο επεμβατική και αποτελεσματική ,αλλά βεβαίως η εγκληματικότητα ήταν ελάχιστη και η βία με την μορφή που υπάρχει σήμερα άγνωστη.απ την άλλη το κράτος ήταν ελάχιστα μηχανοργανωμενο και οι διοικητικές παραβάσεις δύσκολο να ελεγχθούν και να διασταυρωθούν,αν σε πιάναν όμως πήγαινες μέσα διότι υπήρχε η προσωποκράτηση για χρέη και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.τωρα που δεν έχουμε να βάλουμε τους παραβατουντες ανεξαρτήτως βάρους παράβασης όλοι είναι έξω με τα γνωστά και ευδιάκριτα αποτελέσματα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #99
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτό αφορούσε τους πολιτικούς λόγους της εποχής που αναφέρεις ,δεν αφορούσε την γενική παραβατικότητα που πάντα υπήρχε αλλά είχε αλλά χαρακτηριστικά και άλλη αντιμετώπιση σύμφωνα με τα γενικά ειοθωτα της εποχης.η αστυνομία αν και σημαντικά λιγότερη σε αριθμούς ήταν περισσότερο επεμβατική και αποτελεσματική ,αλλά βεβαίως η εγκληματικότητα ήταν ελάχιστη και η βία με την μορφή που υπάρχει σήμερα άγνωστη.απ την άλλη το κράτος ήταν ελάχιστα μηχανοργανωμενο και οι διοικητικές παραβάσεις δύσκολο να ελεγχθούν και να διασταυρωθούν,αν σε πιάναν όμως πήγαινες μέσα διότι υπήρχε η προσωποκράτηση για χρέη και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.τωρα που δεν έχουμε να βάλουμε τους παραβατουντες ανεξαρτήτως βάρους παράβασης όλοι είναι έξω με τα γνωστά και ευδιάκριτα αποτελέσματα.
    Μιλας για την χούντα που οποιον δεν γούσταρε τον έστελνε στην φυλακή η στην εξορία ενώ τα βασανιστήρια ήταν γι αυτούς μια τυπική διαδικασία.
    Φυσικά οι περισσότεροι που πήγαν με τα νερά της δεν έπαθαν τίποτα, αλλά οσοι εναντιώθηκαν στην δικτατορία πλήρωσαν ακριβό τίμημα κι αυτοι και οι οικογένειές τους.
    Επειδή λοιπόν δεν έζησες μόνο εσυ χούντα μην τα γράφεις αυτα εδω μέσα γιατί υπάρχουν κι άλλοι που την έζησαν και ξέρουν και την άλλη πλευρά!

    Το οτι συγκρίνεις καταστάσεις τότε και τώρα μου προκαλεί μια αηδία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #100
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση κρίσεως...
    Τι θεωρείτε πιο "επικίνδυνο" ?
    Να κατατεθούν ηλεκτρονικά οι πινακίδες και να αφαιρεθούν από το όχημα το οποίο όμως αναγκαστικά (μη ύπαρξη γκαράζ) θα παραμείνει παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ή να κατατεθούν ηλεκτρονικά και να παραμείνουν πάνω στο όχημα ?

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και στις 2 περιπτώσεις ότι το όχημα θα παραμείνει αυστηρά ακίνητο - παρκαρισμένο μπροστά από το σπίτι

    edit... Διευκρίνηση...για αυτοκίνητο μιλάμε...
    Κανονικά εφόσον αφαιρεθούν, ηλεκτρονικά πλέον, το όχημα δεν πρέπει να είναι σε δημόσιο δρόμο.
    Δεν ιδιωτικός ο χώρος μπροστά από το σπίτι.
    Εφόσον λοιπόν είσαι σε ιδιωτικό χώρο δεν έχει καμία πρακτική σημασία αν έχει πάνω πινακίδες.
    Τώρα αν αναφέρεται ρητά ότι πρέπει να αφαιρεθούν καλό είναι να γίνει μόνο και μόνο μην το δει κάνας καραγκιόζης και τρέχεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν λέει όμως μόνο για «ακινησία» δεν μπορούν να πουν τίποτα σε ιδιωτικό χώρο.

  11. #101
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αγοράζεις πινακίδες απο το σουπερμαρκετ και τις βαζεις στο όχημα χωρίς κάποιο αναγνωριστικό εγκυρότητας επάνω? Έτσι απλά?

    Και πως μπορεί να αποδειχτεί ότι είσαι ένοχος? Πως ξεχωρίζουν στο δρόμο οι νόμιμες από τις παράνομες πινακίδες?
    Δεν τις αγοράζεις από το σουπερμάρκετ, και στο Λουξεμβούργο το ίδιο γίνεται, υπάρχουν συμβεβλημένα μαγαζιά που κάνουν αυτή τη δουλειά. Και για να βγάλεις πινακίδα πρέπει να πας με χαρτί από την ανάλογη υπηρεσία.
    Μπορείς να πάρεις πινακίδα χωρίς χαρτί με ό,τι αριθμό ζητήσεις για άλλες χρήσεις (πχ για να μπει σε δική σου θέση πάρκινγκ) αλλά δεν φέρει όλα τα διακριτικά παρά μόνο τον αριθμό.

    Τις ξεχωρίζεις από τα όποια τοπικά χαρακτηριστικά. Τώρα αν κάποιος θέλει να πλαστογραφήσει μία ίδια δεν είναι και τόσο δύσκολο τεχνικά, θα βρει τον τρόπο και μόνος του σε όλες τις χώρες

    Ο έλεγχος, πάλι όπως σε όλες τις χώρες, είναι δουλειά της αστυνομίας. Ο μόνος τρόπος είναι η αντιπαραβολή με τα στοιχεία, και το νέο σύστημα της ΑΑΔΕ εκτός του ότι κάνει τη δική μας ζωή ποιο εύκολη κάνει και τον έλεγχο ευκολότερο. Η σωστή αντίδραση στο νέο σύστημα είναι «επιτέλους»

  12. #102
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μιλας για την χούντα που οποιον δεν γούσταρε τον έστελνε στην φυλακή η στην εξορία ενώ τα βασανιστήρια ήταν γι αυτούς μια τυπική διαδικασία.
    Φυσικά οι περισσότεροι που πήγαν με τα νερά της δεν έπαθαν τίποτα, αλλά οσοι εναντιώθηκαν στην δικτατορία πλήρωσαν ακριβό τίμημα κι αυτοι και οι οικογένειές τους.
    Επειδή λοιπόν δεν έζησες μόνο εσυ χούντα μην τα γράφεις αυτα εδω μέσα γιατί υπάρχουν κι άλλοι που την έζησαν και ξέρουν και την άλλη πλευρά!

    Το οτι συγκρίνεις καταστάσεις τότε και τώρα μου προκαλεί μια αηδία.
    Ολες οι καταστασεις σε ολες τις χρονικες περιοδους μπαινουν σε συγκριση,(στα μετρα του εφικτου βεβαιως, ειδικα οταν οι χρονικες περιοδοι απεχουν πολυ μεταξυ τους) αυτο αλλωστε διαπραγματευονται η επιστημη της ιστοριας και της συγκριτικης κοινωνιολογιας.Και παντα υπαρχει η αρχαια ρηση ''ουδεν κακον αμιγες καλου''Με αυτο βεβαια δεν δινουμε ''αφεση αμαρτιων'' σε κανενα ανελευθερο ή καταπιεστικο ΜΗ δημοκρατικο καθεστως ,οπως ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ -κατα την ταπεινη μου γνωμη- καταλαβες.
    Οσο για το αισθημα της ''αηδιας'' που ενοιωσες ειναι προσωπικο σου ζητημα, και ειναι λυπηρον ΜΕΝ ,αδιάφορον ΔΕ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    έκλεισα ραντεβού (6 εργάσιμες μετά !!! ) για να πάρω πίσω πινακίδες προκειμένου να γίνει μεταβίβαση.

    Ξέρει κανείς τι διαδικασία ακολουθείται για την μεταβίβαση εν μέσω των μέτρων του κορωνοιου ?

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παίδες ακολουθεί σεντονι


    ακούστε τι φιάσκο έχω πάθει..
    Είχα καταθέσει πινακίδες στην εφορία τον Δεκέμβρη του 2018 για το εντουρακι μου που το βγάζω μόνο βουνό (μέχρι εκεί πάω φορτωμένος σε τρέιλερ)
    Επειδή τελευταία άκουσα για τα πρόστιμα που ρίχνουν σε όσα βγουν στο δρόμο χωρίς πινακίδα κάτι δεκαχιλιαρα κτλ και επειδή θέλω να πηγαίνω και κάνα Υμηττό καβάλα απογευματα, λέω ας πάω να πάρω πινακίδα να το περάσω κτεο κτλ.. Παίρνω τηλέφωνο στην εφορία λέω τα στοιχεία μου μου λένε ναι εδώ είναι η πινακίδα και για να την πάρεις πίσω πρέπει να έρθεις με ασφαλιστήριο στο χέρι.. Μα τους λέω δεν έχω την άδεια, το μόνο που έχω είναι το χαρτί ακινησίας που μου χατε δώσει πριν 2 χρόνια.. Πάρε μου λέει εκεί που το είχες ασφαλίσει τελευταία φορά και θα στο φτιάξουν.. Οκ πήρα στο παληκαρι που μου χε κάνει την τελευταία ασφάλιση μου βρήκε αντίγραφο της άδειας και καπάκι έκανα ετήσιο στην hellas direct με σούπερ τιμή (90 ευρώ ετήσιο)
    Κλείνω ραντεβού στην εφορία πάω εκεί με τα χαρτιά στο χέρι χτυπάει ο τύπος στο κομπιούτερ και τι μου λέει.. Φίλε η πινακίδα έχει καταστραφει������������
    Μα του λέω μου πάτε έτσι κι εγώ έκανα ασφάλεια.. Δεν έχεις θέμα μου λέει.. Θα σου κάνω ένα παραπεμπτικο να πας Χολαργό στο Μεταφορων να εκδόσεις νέα πινακίδα.. Πάρε μου λέει και αυτό το 3πλοτύπο και περνά από το δεύτερο όροφο (της εφορίας) στο ταμείο να πληρώσεις τέλη 55 ευρώ για το 2021..μα του λέω θα πληρώσω τέλη για κατεστραμενη πινακίδα; μου λέει έτσι γίνεται αλλιώς δεν παίρνεις τα χαρτιά..
    Πάω πληρώνω κοιτάω το τριπλότυπο λέει πάνω τέλη για το υπ αριθμ τάδε πινακίδα (αυτή που καταστράφηκε).. Γυρνάω στον υπάλληλο μου δίνει τα χαρτιά (άρση ακινησίας, άδεια πρωτότυπη και ένα χαρτί προς το Χολαργό για έκδοση νέας πινακίδας) και παίρνω τον πουλο από εκεί μέσα.. Παίρνω καπάκι τηλέφωνο στο Μεταφορων και μου λέει ευγενεστατος άνθρωπος στο τηλέφωνο μετά την εξιστόρηση ότι πρέπει να βγάλω νέα πινακίδα με.. νέους αριθμούς.. Μα λέω με βαλαν στην εφορία να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας για όλο το 2021 για την πάλια (που κατέστρεψαν), Ελα από δω Τρίτη (μου έκλεισε ραντεβου) και θα στα εξηγήσουν στο γκισέ μου λέει..
    Λοιπόν ψάχνοντας στο ίντερνετ βλέπω ότι μάλλον θα χρειαστεί να δώσω μια 30αρα για έκδοση νέας πινακίδας..
    Ερωτησεις

    Το παράβολο το παίρνω εκεί μέσα από το μηχάνημα που έχω δει σε άλλη φάση ότι έχει;
    Δεν πιστεύω να μου ζητήσουν τέλη και για το νέο αριθμό ε;

    Πρέπει να ενημερώσω υποθέτω και την ασφαλιστική για την αλλαγή αριθμού να μου στείλει άλλο ασφαλιστήριο ε;

    Τι έπαθα ρε.. Πουθενά δεν καταστρέφουν πινακίδες πια η καμμένη η δικιά μου εφορια την πέταξε στο χρόνο.. Γμτ μου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #105
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το λεει η νομοθεσία αυτο, οτι δηλαδη σε περίπτωση μπουκωματος απο πινακιδες της εκάστοτε δου, εχουν την δικαιοδοσία καταστροφης σε πανω απο χρονο ή εναμιση.
    Υπαρχουν δου που σε περας 3χρονων δε κατεστρεψαν πινακιδα.

    Ενας μπούσουλας εξηγείται παρακάτω
    https://directplus.gr/ta-eggrafa-tou...kasia-pravola/

    Το πρόβλημα με το λοκνταουν ειναι οτι θα παρει παραπανω χρόνο, βγαλε φωτοτυπιες των χαρτιων κατάθεσης να τα δείξεις αν χρειαστεί

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 19:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 16:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 12:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 11:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 17:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF