Σελίδα 8 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    θα βγει νεα αδεια για τη νεα πινακιδα η οποια θα αναγραφει και το νουμερο της παλιας που καταστραφηκε
    δεν θα πληρωσεις τπτ
    εισαι οκ με τελη και ασφαλεια οποτε δεν εχεις παθει κανενα φιασκο

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    η πινακίδα έχει καταστραφει.Μα του λέω μου πάτε έτσι κι εγώ έκανα ασφάλεια.. Η ασφάλεια που έκανες πάει στο όχημα, όχι στην πινακίδα. Αλλάζοντας πινακίδα θα ειδοποιήσεις την ασφαλιστική σου, και θα το τακτοποιήσει το ασφαλιστήριό σου.

    Μα του λέω θα πληρώσω τέλη για κατεστραμενη πινακίδα;
    Τι σχέση έχει το τέλος κυκλοφορίας του οχήματος με την πινακίδα; Το τέλος το πληρώνεις γιατί βγάζεις όχημα σε κίνηση. Έχει δεν έχει καταστραφεί η πινακίδα, βγει-δεν βγει άλλη, το όχημα δεν άλλαξε, το ίδιο είναι, το ίδιο τέλος ισχύει.

    πρέπει να βγάλω νέα πινακίδα με.. νέους αριθμούς..
    ΠΑΝΤΑ βγαίνει ΝΕΑ άδεια και ΝΕΑ πινακίδα σε απώλεια, και η νέα άδεια που θα βγει, θα λέει σε κάποιο πεδίο της ''παλιά πινακίδα τάδε''.


    Λοιπόν ψάχνοντας στο ίντερνετ βλέπω ότι μάλλον θα χρειαστεί να δώσω μια 30αρα για έκδοση νέας πινακίδας..
    Δώσε λίνκ σε παρακαλώ που λέει ότι με κατεστραμμένη πινακίδα από ΔΟΥ και χαρτί από εφορία που το εξηγεί, πληρώνεις

    Ερωτησεις

    Το παράβολο το παίρνω εκεί μέσα από το μηχάνημα που έχω δει σε άλλη φάση ότι έχει;
    Ποιό παράβολο; Η αλλαγή λόγω καταστροφής από ΔΟΥ είναι ΔΩΡΕΑΝ.

    Τι έπαθα ρε.. Εκτός από βιασύνη και τρικυμία να καταλαβαίνεις ΕΣΥ λάθος τα πράγματα, τίποτα.
    Να μην βιάζεσαι και να μην βάζεις πράγματα με το μυαλό σου.

    Όταν σου έρχεται μια ''θεωρία'' κάνε μια ''επαλήθευση'' στο μυαλό σου, είναι δυνατόν να ισχύει αυτό που σκέφτηκες, μήπως είναι παράλογο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αδέρφια, η αλήθεια είναι ότι έχω τραβήξει διάφορα από την εφορία στο παρελθόν και γι αυτό άρχισα να βλέπω μαύρα τα πράγματα και σε αυτή την περίπτωση.. Λινκ τι να δώσω σε όλα τα σαϊτ τύπου δικαιολογητικά διεκπεραίωση κτλ γράφει ότι σε περίπτωση απώλειας, κλοπής ή καταστροφής βγαίνει νέα πινακίδα με κόστος 30 ευρώ την πρώτη φορά, 60 τη δεύτερη και πάει λέγοντας.. Μάλλον έτσι όπως τα λες τελεγονε δεν πληρώνω κάτι επειδή έχω χαρτί καταστροφής από εφορία (και όχι ατύχημα πχ) σωστά;

    Επίσης το χαρτί που πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας γράφει επάνω την παλιά πινακίδα που καταστράφηκε από την εφορία.. Σε ενδεχόμενο έλεγχο κι αφού η νέα άδεια θα αναγράφει και την παλιά δεν θα έχω θέμα λοιπόν..

    Δεν ήξερα αυτό το σημείο ότι γράφει δλδ και την παλιά γι αυτό δεν μπορούσα να καταλάβω πως θα δικαιολογείς ότι έχεις πληρώσει τέλη για τη νέα πινακίδα.. Γιατί όπως είπα το χαρτάκι των τελών γράφει επάνω αριθμο πινακίδας.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 09/01/2021 στις 15:59.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ναι, ειναι ειδική περίπτωση η καταστροφή από ΔΟΥ, δεν πληρώνεις. Στις άλλες περιπτώσεις, ναι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #110
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι, ειναι ειδική περίπτωση η καταστροφή από ΔΟΥ, δεν πληρώνεις. Στις άλλες περιπτώσεις, ναι.
    Εισαι σιγουρος σε αυτο που αναφέρεις? Εχεις αντιστοιχη εμπειρία? Και ποιος θα πληρώσει διαδικαστικά την εκδοση νεας πινακιδας αν οχι ο ιδιοκτητης? η δου? το κράτος?

    Kickstart μεινε επιφυλακτικός, εγω νομιζω οτι δε θα αποφύγεις το παράβολο.
    Σε καθε περιπτώσει κανε ενα update για την περιπτωση σου

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω εχω αντιστοιχη εμπειρια
    αντι για πινακιδα πηρα χαρτι και η νεα βγηκε ατελως

  7. #112
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παντως εγω οποιο αρθρο διαβασα στο νετ(συνηθως απο το 2018) λεει για πληρωμη παραβολου για επανεκδοση πινακιδων σε περιπτωση που εχουν καταστραφει απο την ΔΟΥ οταν το οχημα ηταν σε ακινησια.Και λογικο μου φαινεται ετσι ωστε να σε αναγκαζει να τις παρεις.Και γενικα απο οσο γνωριζω οταν θες να επανεκδοσεις πινακιδες πληρωνεις τελος επανεκδοσης.

  8. #113
    Εφόσον οι πινακίδες καταστράφηκαν μετά από 18 μήνες ακινησίας οφείλεται παράβολο 30€ για την επανέκδοσή τους.

    Για την άρση της κατάστασης ακινησίας ή την εκ νέου θέση σε δημόσια κυκλοφορία οχήματος του οποίου οι πινακίδες θα καταστραφούν, κατά τις εν λόγω διατάξεις, οι αρμόδιες Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των οικείων περιφερειακών ενοτήτων της χώρας, θα προβαίνουν σε αντικατάσταση αυτών μετά την υποβολή σχετικής αίτησης από τον ενδιαφερόμενο, συνοδευόμενη από την ως άνω βεβαίωση καταστροφής των πινακίδων κυκλοφορίας, καθώς και την καταβολή παραβόλου υπέρ του Δημοσίου αξίας τριάντα (30) ευρώ.


    https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-ap...136-17-07-2018
    Think faster than you ride

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Σε κάθε περίπτωση Τρίτη πρωί που θα πάω στο Χολαργό θα μάθουμε και φυσικά θα ενημερώσω εδώ το τοπικ ώστε να βοηθά μελλοντικά τους ενδιαφερόμενους..

    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν το παράβολο (εφόσον χρειαστεί) μπορεί κάποιος να το πληρώσει εκεί μέσα επί τόπου στο μηχάνημα ή θα με στείλουν σε καμία τράπεζα και τρέχα γύρευε με ουρές και την τούρλα του κορονοϊού.. Άσε που θα χω φύγει με παρακάλια από τη δουλειά και ο χρόνος μου θα είναι οριακός και περιορισμένος....ας το πληρώσω δε γ...ται, να μην με παιδέψουν είναι το θέμα μου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εισαι σιγουρος σε αυτο που αναφέρεις? Εχεις αντιστοιχη εμπειρία? Και ποιος θα πληρώσει διαδικαστικά την εκδοση νεας πινακιδας αν οχι ο ιδιοκτητης? η δου? το κράτος?
    Πρώτη φορά το έκανα το 2005. Τελευταία φορά το 2018. Και άλλες δύο φορές ενδιάμεσα. Με το χαρτί της ΔΟΥ εκδίδεται νέα άδεια πινακίδα ΔΩΡΕΑΝ. Σε αυτό που ρωτάς, βάλε λίγο την λογική να δουλέψει: Εφόσον ΑΛΛΟΣ (το κράτος) σου κατέστρεψε την πινακίδα, ΑΥΤΟΣ και πληρώνει την επανέκδοσή της.

    Το καλοκαίρι του 2020, η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να αλλάξει το καθεστώς, και στο εξής, αν η ακινησία είναι άνω των 18 μηνών και έχει καταστραφεί η πινακίδα, τότε και μόνο να μην δικαιούσαι το δωρεάν. Αλλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν αυτό εφαρμόζεται ακόμα, και αν είναι για όλες τις ακινησίες ή για αυτές που γίνονται από τον νέο νόμο ΚΑΙ ΜΕΤΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #116
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση Τρίτη πρωί που θα πάω στο Χολαργό θα μάθουμε και φυσικά θα ενημερώσω εδώ το τοπικ ώστε να βοηθά μελλοντικά τους ενδιαφερόμενους..

    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν το παράβολο (εφόσον χρειαστεί) μπορεί κάποιος να το πληρώσει εκεί μέσα επί τόπου στο μηχάνημα ή θα με στείλουν σε καμία τράπεζα και τρέχα γύρευε με ουρές και την τούρλα του κορονοϊού.. Άσε που θα χω φύγει με παρακάλια από τη δουλειά και ο χρόνος μου θα είναι οριακός και περιορισμένος....ας το πληρώσω δε γ...ται, να μην με παιδέψουν είναι το θέμα μου.
    Τσεκαρε εδω για να μην χανεις τον χρονο σου.Μπορεις να το πληρωσεις ηλεκτρονικα το παραβολο.https://www.diekpereoseis.gr/yphresi...tash-pinakidwn

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    έκλεισα ραντεβού (6 εργάσιμες μετά !!! ) για να πάρω πίσω πινακίδες προκειμένου να γίνει μεταβίβαση.

    Ξέρει κανείς τι διαδικασία ακολουθείται για την μεταβίβαση εν μέσω των μέτρων του κορωνοιου ?
    Σε αυτό έχουμε καμιά απάντηση ?

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό έχουμε καμιά απάντηση ?
    Ο γρηγορότερος τρόπος είναι να βρεις έναν διεκπεραιωτη
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #119
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Με την ηλεκτρονικη "καταθεση" πινακιδων, αυτες δεν καταστρεφονται (φυσικως) και δεν υπαρχει περιπτωση στο εγγυς μελλον να κληθει ο καταθετων να τις προσκομισει στην αρμοδια ΔΟΥ ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #120
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Με την ηλεκτρονικη "καταθεση" πινακιδων, αυτες δεν καταστρεφονται (φυσικως) και δεν υπαρχει περιπτωση στο εγγυς μελλον να κληθει ο καταθετων να τις προσκομισει στην αρμοδια ΔΟΥ ..
    Χμμμ
    Δηλαδή παω και τις παίρνω πίσω και μετα τις ξανακαταθέτω αλλά ηλεκτρονικά αυτη την φορά.
    Αν θέλω να κάνω αναίρεση κατάθεσης πινακίδων και να κυκλοφορήσω δεν παω εφορία να τις ψάχνω αλλά το κανω παλι ηλεκτρονικά.
    Καλό ακούγεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 8 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF