Σελίδα 16 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 611121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #226
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    πήρα τηλ. την ΔΟΥ και μου επιβεβαίωσαν ότι άνοιξε για φέτος η χρήση άρσης της προσωρινής ακινησίας
    οπότε μάλλον κάτι άλλαξε από τα προηγούμενα χρόνια
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Η πλατφόρμα δούλευε κατά τον τρόπο που δουλεύει και τώρα εξ αρχής. Το πρόβλημα είναι πως ακόμα δεν σου δίνει την δυνατότητα να πληρώσεις τέλη με το μήνα. Μόλις μίλησα με τον λογιστή μου και μου είπε ότι μέσα στην εβδομάδα αναμένεται να ανοίξει κι αυτό.
    Πάτα το 0

  3. #228
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    οι ασφαλιστικές θα χάσουν πολλά λεφτα οπότε ετοιμαστείτε για αυξήσεις...

  4. #229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Η πλατφόρμα άνοιξε με το μήνα. Μόλις έκανα άρση ακινησίας για 6 μήνες.
    Οπότε όσοι θέλουν ας μπούμε να το κάνουν.

  5. #230
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Θέλω να ρωτήσω κάτι... μπήκα στην εφαρμογή για άρση της ακινησίας και είχε επιλογές για πόσους μήνες θέλω. Δεν πάτησα εκτύπωση γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το πάρω πίσω. Θέλω να την βάλω σε κυκλοφορία από 1 Ιουνίου... αν πατήσω εκτύπωση σήμερα-αύριο θα μου χρεώσει τον Μάιο ως πρώτο μήνα;
    Έχω κάνει ηλεκτρονική κατάθεση εν τω μεταξύ.

  6. #231
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ρωτήσω κάτι... μπήκα στην εφαρμογή για άρση της ακινησίας και είχε επιλογές για πόσους μήνες θέλω. Δεν πάτησα εκτύπωση γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το πάρω πίσω. Θέλω να την βάλω σε κυκλοφορία από 1 Ιουνίου... αν πατήσω εκτύπωση σήμερα-αύριο θα μου χρεώσει τον Μάιο ως πρώτο μήνα;
    Έχω κάνει ηλεκτρονική κατάθεση εν τω μεταξύ.
    Έχω καταθέσει τις πινακίδες του αυτοκινήτου με τον αναλογικό τρόπο. Τον Αύγουστο θα πάω να τις πάρω με τον μέχρι σήμερα συμβατικό τρόπο και για έναν μήνα, μόνο και μόνο για τις διακοπές, για να το περάσω ΚΤΕΟ και πάνω από όλα για να μπορέσω να τις καταθέσω ηλεκτρονικά. Πήγα λοιπόν σήμερα στην ΔΟΥ, πρώτον για να ρωτήσω αν οι πινακίδες μου είναι ακόμη εκεί και δεύτερον για να εξασφαλίσω ότι μετά από "μερική" άρση θα μπορέσω να τις καταθέσω μετέπειτα ηλεκτρονικά. Τα καλά νέα είναι ότι γίνεται γιατί είχα έναν φόβο ότι μπορεί να με αναγκάζαν να τις πάρω μέχρι τέλος του χρόνου προκειμένου να μπορώ να κάνω χρήση της νέας ρύθμισης μέσω ηλεκτρονικής προσωρινής κατάθεσης και άρσης.

    Συμπέρασμα, δεν έχω κάνει ακόμη ηλεκτρονική άρση... αλλά σχετικά με αυτό που ρωτάς διάβασα το εγχειρίδιο χρήσης της εφαρμογής "mycar" και από ότι είδα δε σου δίνει πεδίο στο οποίο επιλέγεις το διάστημα της άρσης. Αντ' αυτού σε βάζει να επιλέξεις διάστημα μηνών που θέλεις να κάνεις χρήση. Για μένα αυτό σημαίνει ότι αν το κάνεις σήμερα ή αύριο θα μετρήσει τον μήνα Μάιο ως ολόκληρο μήνα (το ξεκαθαρίζει αυτό σε άλλο σημείο). Επειδή η διαδικασία ηλεκτρονικά γίνεται αυθημερόν προφανώς θα πρέπει να το κάνεις την 1η Ιουνίου ή κάθε άλλη επόμενη μέρα του μήνα Ιούνη.

    Δες εδώ στη σελίδα 20: https://www.aade.gr/sites/default/fi...es_myCAR_0.pdf

    Αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή αυτή είναι είναι: να δώσεις μεγάλη σημασία στην ασφάλιση για την οποία γίνεται έλεγχος μέσω web service με την ένωση ασφαλιστικών εταιρειών. Αυτήν -την ασφάλιση- θα είναι προτιμότερο να την κάνεις ακόμη και από σήμερα ή τέλος πάντων νωρίτερα από την ημερομηνία άρσης (έστω και κατά μια μέρα) αλλά για το διάστημα που το θέλεις. Π.χ. αν θέλεις από 1η Ιουνίου 2021 μέχρι 1 Σεπτεμβρίου 2021 να το κάνεις από σήμερα ή και από αύριο μη τυχόν και η ένωση ασφαλιστικών εταιρειών δεν έχει προλάβει να ενημερώσει τα συστήματα της και δε μπορέσει να γίνει άμεσα η διασταύρωση πληροφοριών από την ΔΟΥ (μην το αφήσεις δηλ. για τελευταία στιγμή).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 28/05/2021 στις 21:27.

  7. #232
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχω καταθέσει τις πινακίδες του αυτοκινήτου με τον αναλογικό τρόπο. Τον Αύγουστο θα πάω να τις πάρω με τον μέχρι σήμερα συμβατικό τρόπο και για έναν μήνα, μόνο και μόνο για τις διακοπές, για να το περάσω ΚΤΕΟ και πάνω από όλα για να μπορέσω να τις καταθέσω ηλεκτρονικά. Πήγα λοιπόν σήμερα στην ΔΟΥ, πρώτον για να ρωτήσω αν οι πινακίδες μου είναι ακόμη εκεί και δεύτερον για να εξασφαλίσω ότι μετά από "μερική" άρση θα μπορέσω να τις καταθέσω μετέπειτα ηλεκτρονικά. Τα καλά νέα είναι ότι γίνεται γιατί είχα έναν φόβο ότι μπορεί να με αναγκάζαν να τις πάρω μέχρι τέλος του χρόνου προκειμένου να μπορώ να κάνω χρήση της νέας ρύθμισης μέσω ηλεκτρονικής προσωρινής κατάθεσης και άρσης.

    Συμπέρασμα, δεν έχω κάνει ακόμη ηλεκτρονική άρση... αλλά σχετικά με αυτό που ρωτάς διάβασα το εγχειρίδιο χρήσης της εφαρμογής "mycar" και από ότι είδα δε σου δίνει πεδίο στο οποίο επιλέγεις το διάστημα της άρσης. Αντ' αυτού σε βάζει να επιλέξεις διάστημα μηνών που θέλεις να κάνεις χρήση. Για μένα αυτό σημαίνει ότι αν το κάνεις σήμερα ή αύριο θα μετρήσει τον μήνα Μάιο ως ολόκληρο μήνα (το ξεκαθαρίζει αυτό σε άλλο σημείο). Επειδή η διαδικασία ηλεκτρονικά γίνεται αυθημερόν προφανώς θα πρέπει να το κάνεις την 1η Ιουνίου ή κάθε άλλη επόμενη μέρα του μήνα Ιούνη.

    Δες εδώ στη σελίδα 20: https://www.aade.gr/sites/default/fi...es_myCAR_0.pdf

    Αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή αυτή είναι είναι: να δώσεις μεγάλη σημασία στην ασφάλιση για την οποία γίνεται έλεγχος μέσω web service με την ένωση ασφαλιστικών εταιρειών. Αυτήν -την ασφάλιση- θα είναι προτιμότερο να την κάνεις ακόμη και από σήμερα ή τέλος πάντων νωρίτερα από την ημερομηνία άρσης (έστω και κατά μια μέρα) αλλά για το διάστημα που το θέλεις. Π.χ. αν θέλεις από 1η Ιουνίου 2021 μέχρι 1 Σεπτεμβρίου 2021 να το κάνεις από σήμερα ή και από αύριο μη τυχόν και η ένωση ασφαλιστικών εταιρειών δεν έχει προλάβει να ενημερώσει τα συστήματα της και δε μπορέσει να γίνει άμεσα η διασταύρωση πληροφοριών από την ΔΟΥ (μην το αφήσεις δηλ. για τελευταία στιγμή).
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... το ψιλιάστηκα αν και δεν διάβασα την σελίδα της aade. Όσο για την ασφάλεια θα την κάνω από αύριο με εκκίνηση στις 1 Ιουνίου για 6 μήνες όπου τέλη Νοεμβρίου θα τις καταθέσω πάλι ηλεκτρονικά.

    Σε αυτά που γράφεις μου δημιουργήθηκε μια απορία. Μπορείς να κάνεις ασφάλιση για ένα μόνο μήνα που θες ή Πάει τρίμηνο και κάβα τα ρέστα;

  8. #233
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... το ψιλιάστηκα αν και δεν διάβασα την σελίδα της aade. Όσο για την ασφάλεια θα την κάνω από αύριο με εκκίνηση στις 1 Ιουνίου για 6 μήνες όπου τέλη Νοεμβρίου θα τις καταθέσω πάλι ηλεκτρονικά.

    Σε αυτά που γράφεις μου δημιουργήθηκε μια απορία. Μπορείς να κάνεις ασφάλιση για ένα μόνο μήνα που θες ή Πάει τρίμηνο και κάβα τα ρέστα;
    Οι περισσότερες εταιρείες κάνουν ασφάλιση για έναν μηνά, για τρεις μήνες, για εξάμηνο και δωδεκάμηνο. Αν απευθυνθείς σε ασφαλιστικό γραφείο θα σου βρουν π.χ. και δίμηνο ή τετράμηνο, τα έτοιμα πακέτα όμως συνήθως είναι πιο φθηνά. Έχει σημασία και το όχημα, στις μοτοσυκλέτες πιθανόν να είναι πιο εύκολο να βρεις ποικιλία στα διαστήματα ασφάλισης. Σε επταθέσιο αυτοκίνητο για παράδειγμα βρίσκεις δύσκολα ακόμη και για τρίμηνο.

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να κάνεις ασφάλιση για ένα μόνο μήνα που θες ή Πάει τρίμηνο και κάβα τα ρέστα;
    Δύο τρόποι:

    ή κάνεις π.χ. τρίμηνο, πληρώνεις τρίμηνο, περνάει ο μήνας, κάνεις ακινησία, και ζητάς τους δύο μήνες πίσω

    ή κάνεις ασφάλιση σε ασφαλιστική που είναι πιο ευέλικτη π.χ. Hellas Direct που σου επιτρέπει να κάνεις ότι αριθμό ημερών θέλεις, βέβαια, οι μισές μέρες δεν έχουν ακριβώς την μισή τιμή, όσο μικρότερο το νούμερο των ημερών, τόσο λίγο ανεβαίνει η τιμή ανά ημέρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    σημερα εκανα αρση ακινησιας για 6 μηνες και παρελαβα μονο την αδεια αφου η πινακιδα ειχε καταστραφει
    εννοειται πρεπει να παω υπουργειο με παραβολο 30 ευρω κλπ
    μηπως ξερει κανεις που κλεινω ραντεβου γιατι δεν βγαζω ακρη;
    επισης αν καποιος το εκανε παρελαβε την ιδια μερα;

  11. #236
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σημερα εκανα αρση ακινησιας για 6 μηνες και παρελαβα μονο την αδεια αφου η πινακιδα ειχε καταστραφει
    εννοειται πρεπει να παω υπουργειο με παραβολο 30 ευρω κλπ
    μηπως ξερει κανεις που κλεινω ραντεβου γιατι δεν βγαζω ακρη;
    επισης αν καποιος το εκανε παρελαβε την ιδια μερα;
    Ποιο έτος είχες καταθέσει την πινακίδα και σε ποια ΔΟΥ;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  12. #237
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Πριν κάνα διβδομαδο έκανα αίτηση για έκδοση νέας πινακίδας λόγω απώλειας.
    είχα κλείσει ραντεβού τηλεφωνικά πριν σχεδόν δέκα μέρες/δύο βδομάδες.(το τηλέφωνο που κάλεσα μου το έδωσαν επιτόπου οι φύλακες στην είσοδο την πρώτη φορά που πήγα χωρίς να ξέρω ότι θέλει ραντεβού)
    Η πινακίδα νομίζω ήταν έτοιμη την επόμενη ημέρα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Έκλεισα ραντεβού από το τφ
    Είχε ακόμα και αύριο... Έκλεισα τρίτη πρωι
    Η πινακίδα μου κατατέθηκε 10/2018 στη ΔΟΥ Αμαρουσιου

  14. #239
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    update...
    σημερα κατεθεσα χαρτια στο υπουργειο
    24/6 παραλαμβανω νεα αδεια και πινακιδα 11-2 χωρις ραντεβου

  15. #240
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    κάνω ασφάλια μέσω νετ στις 29 με έναρξη 1η του μήνα. κατεβάζω σήμερα ειδοποιητήριο τελών για 6 μήνες ( μέχρι 31/12 δηλαδη) και το πληρώνω. μισα λεφτα απο τα ετησια τέλη. Τα πληρώνω στις 03:00. Μπαίνω να πάρω πίσω τις πινακίδες, δηλαδη να κάνω άρση ακινησιας ηλεκτρονικα και στις 04:00 δεν με αφήνει καθως δεν βλέπει ουτε ενεργη ασφάλεια, ούτε τέλη πληρωμένα. Στις 14:00 τα είδε και τα δύο και το έβγαλα σε κυκλοφορία. Δουλευει καλα, γλυτώνεις λεφτα και κοπο.

Σελίδα 16 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 611121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 19:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 16:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 12:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 11:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 17:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF